Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες της EVGA 500 W1,το μόνο οικονομικό που μπορώ να συστήσω. Μετά πάμε στο 70ρι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία, ρωτα τότε αν είναι. Ψάξε επίσης "psu tier list" και δεν ένα λινκ από Linus tech tips

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιζω σε λιγες μερες την 770 σε 580 8GB. Συνολικο κοστος αναβαθμισης θα με βγει ~50€ (Amazon Αγγλιας, με τιμολογιο, μια δωροκαρτα που ληγει και πωληση της 770)

 

Την εχει κανεις με 4Κ Οθονη να μου πει πως τα παει περιπου; Γιατι η 770 ομολογω σαν να ζοριζεται λιγακι :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιζω σε λιγες μερες την 770 σε 580 8GB. Συνολικο κοστος αναβαθμισης θα με βγει ~50€ (Amazon Αγγλιας, με τιμολογιο, μια δωροκαρτα που ληγει και πωληση της 770)

 

Την εχει κανεις με 4Κ Οθονη να μου πει πως τα παει περιπου; Γιατι η 770 ομολογω σαν να ζοριζεται λιγακι :p

580 και 4k? Βαριά βαριά 25 30fps εκτός αν παίζεις αρκετά παλια παιχνιδια. Σκέψου ότι και η 1080ti για 4k 60fps ζορίζεται να βγάλει σε αρκετά νέα παιχνίδια. Ανάλογα τι παίζεις όμως καλορίζικη.

Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιάζει να τα παίξω σε high κιόλας, και με χαμηλοτερες βολευομαι. Αλλά γενικά ναι, παλιότερα (aka φτηνοτερα) παίζω, και αυτά σπάνια λόγω χρόνου. Κάνα Rocket league, που και αυτό ακόμα τα 60 τα πιάνω με την 770 και χωρίς να τα ρίξω όλα low

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιάζει να τα παίξω σε high κιόλας, και με χαμηλοτερες βολευομαι. Αλλά γενικά ναι, παλιότερα (aka φτηνοτερα) παίζω, και αυτά σπάνια λόγω χρόνου. Κάνα Rocket league, που και αυτό ακόμα τα 60 τα πιάνω με την 770 και χωρίς να τα ρίξω όλα low

Άνετος θα είσαι. Στα βαριά τρώνε οι καρτες ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Ενα pegasus 420 watt που εχει 12 χρονια
Δώσε ένα 70αρι και πάρε το corsair cx 650m. Είναι το ποιό σημαντικό parts σε ένα pc και θα σου μείνει.

Ήσυχο, ποιοτικό και με καλή εγγύηση.

Κάτι turbo,llc ,κτλ, μην τα κοιτάς καν.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα τελικά το cx600m μεταχειρισμένο από ένα παιδί με 2 χρόνια χρήση στα 40, λέτε να εκανα καλά τελικά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα τελικά το cx600m μεταχειρισμένο από ένα παιδί με 2 χρόνια χρήση στα 40, λέτε να εκανα καλά τελικά?
Μεταχειρισμένο PSU;;;

Τσάμπα λεφτά και Ρίσκο

 

Φίλε άμα δεν καταλαβαίνεις την σημασία της επένδυσης στο τροφοδοτικό, τι άλλο να σου πούμε.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά ελπίζω με την απόδειξη αγοράς, έχει νομίζω 5ετη εγγυηση

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα πρωτοβρόχια και οι πρώτες διακοπές ρεύματος μου θύμισαν πως πρέπει κάποια στιγμή να πάρω κάτι, που στοιχειωδώς τουλάχιστον, θα με προστατεύσει από τη ΔΕΗ. :cry:

 

Πριν φτάσω σε λύσεις τύπου UPS, πιο απλές λύσεις όπως πρίζα με ασφάλεια υπέρτασης κάνει δουλειά; έχει χρησιμοποιήσει κανείς ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τα τελευταία χρόνια (με ότι κακοκαιρία και διακοπή μπορείς να φανταστείς), χρησιμοποιώ δύο από αυτά εδώ! Σίγουρα το UPS έχει άλλη χάρη αλλά από τότε που τα έβαλα στις πρίζες ξέχνιασα απο συχνά - πυκνά καμένα τροφοδοτικά και άλλα ανεπιθύμητα πραγματάκια τέτοιου είδους. Χρησιμοποιώ ένα στην άκρη του πολύπριζου που έχει PC - Οθόνη και το 2ο στην τηλεόραση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα λάπτοπ turbox και θέλω να του βάλω ssd. Πως μπορώ να το κάνω? Το ssd SATA 3 θα κάτσει σε SATA 2? Θα έχω θέμα? Έχει κάποια διαδικασία σε BIOS η απλά βάζω τον ssd και κάνω εγκατάσταση Windows?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα λάπτοπ turbox και θέλω να του βάλω ssd. Πως μπορώ να το κάνω? Το ssd SATA 3 θα κάτσει σε SATA 2? Θα έχω θέμα? Έχει κάποια διαδικασία σε BIOS η απλά βάζω τον ssd και κάνω εγκατάσταση Windows?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποιος θα τον περάσει καταρχήν;

Θα βγάλεις τον παρόν δίσκο για να βάλεις τον άλλον; Ή έχει χώρο για δεύτερον;

Επίσης μια χαρά κουμπωνει το sata 3 σε παλιότερο sata, απλά θα έχει αργή ταχύτητα.

Τέλος, θέλει μια αλλαγή στο ΒΙΟΣ για να παίξει σωστά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τον βάλω. Δεν θυμάμαι αν έχει χώρο και για άλλο, αλλά πες πως θα βγάλω τον παλιό και θα βάλω τον ssd. Αυτό με το BIOS δεν θυμάμαι τι πρέπει να κάνω

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τον βάλω. Δεν θυμάμαι αν έχει χώρο και για άλλο, αλλά πες πως θα βγάλω τον παλιό και θα βάλω τον ssd. Αυτό με το BIOS δεν θυμάμαι τι πρέπει να κάνω

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο BIOS αλλάζεις το IDE*σε*AHCI

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Έβαλα τελικά τον SSD το BIOS ήταν είδη στο ahci. Έβαλα και τα Windows 8 που είχα σε DVD απο το πλαίσιο. Το έχω θέμα που δεν μπορώ να τα αναβαθμίσω σε 10. Κατέβασα το εργαλείο Windows update assistant αυτό με την σειρά του κατέβασε τα Windows 10 και στο install μου έβγαλε σφάλμα ότι δεν μπορεί να τα αναβαθμίσει κάτι τύπο. Fast boot ...... Sv....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Μετά από την αλλαγή στο λάπτοπ από Hhd σε SSD και εγκατάσταση από την αρχή τον Windows 10 μου έβγαλε 3 φορές αυτό system thread exception not handled με μπλε οθόνη και να μην μπορεί να προχωρήσει αυτό μου το έβγαλε σε boot την πρώτη φορά όταν έκανα εγκατάσταση τον Nvidia drivers από το επίσημο site και στη επανεκκίνηση έβγαλε το σφάλμα. Κάνω ξανά εγκατάσταση τον Windows και μετά από μερικές μέρες πάλι μετά από κάποια αναβάθμιση του κάνω επαναφορά και σήμερα μόλις έκανε κάποιες αναβάθμισης πάλι.

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα hardware γιατί αν συνδέσω τον παλιό σκληρό με το σύστημα ακόμα μέσα κάνει boot κανονικά.

Να φταίνε τα drivers που βάζουν τα Windows η η αναβάθμιση?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά από την αλλαγή στο λάπτοπ από Hhd σε SSD και εγκατάσταση από την αρχή τον Windows 10 μου έβγαλε 3 φορές αυτό system thread exception not handled με μπλε οθόνη και να μην μπορεί να προχωρήσει αυτό μου το έβγαλε σε boot την πρώτη φορά όταν έκανα εγκατάσταση τον Nvidia drivers από το επίσημο site και στη επανεκκίνηση έβγαλε το σφάλμα. Κάνω ξανά εγκατάσταση τον Windows και μετά από μερικές μέρες πάλι μετά από κάποια αναβάθμιση του κάνω επαναφορά και σήμερα μόλις έκανε κάποιες αναβάθμισης πάλι.

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα hardware γιατί αν συνδέσω τον παλιό σκληρό με το σύστημα ακόμα μέσα κάνει boot κανονικά.

Να φταίνε τα drivers που βάζουν τα Windows η η αναβάθμιση?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άλλαξες και τίποτα άλλο μαζί με τον δίσκο;

Πχ μνήμες ή άλλες ρυθμίσεις στο ΒΙΟΣ;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα. Το πρωί πάλι έκανα φορμάτ και τώρα καθόμουν έβαλα drivers από Nvidia και έκανα μόνο του κάποιες αναβάθμισης και πάλι μπλε οθόνη πάω να το βάλω σε safe mode και μόνο του αναίρεσε κάποια αναβάθμιση και επανήλθε. Θέλει πέρασμα ένα ένα για να καταλάβω τι φταίει αλλά με τα 10 τις αναβαθμίσεις τις περνάει μαζί οπότε λίγο δύσκολο

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα. Το πρωί πάλι έκανα φορμάτ και τώρα καθόμουν έβαλα drivers από Nvidia και έκανα μόνο του κάποιες αναβάθμισης και πάλι μπλε οθόνη πάω να το βάλω σε safe mode και μόνο του αναίρεσε κάποια αναβάθμιση και επανήλθε. Θέλει πέρασμα ένα ένα για να καταλάβω τι φταίει αλλά με τα 10 τις αναβαθμίσεις τις περνάει μαζί οπότε λίγο δύσκολο

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ περίεργο.

Τα έχω περασμένα σε αρχαίο Dell laptop, σε παλιό σταθερό και σε ταμπλετ και άντε μια φορά να έχω δει μπλε οθόνη.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα. Το πρωί πάλι έκανα φορμάτ και τώρα καθόμουν έβαλα drivers από Nvidia και έκανα μόνο του κάποιες αναβάθμισης και πάλι μπλε οθόνη πάω να το βάλω σε safe mode και μόνο του αναίρεσε κάποια αναβάθμιση και επανήλθε. Θέλει πέρασμα ένα ένα για να καταλάβω τι φταίει αλλά με τα 10 τις αναβαθμίσεις τις περνάει μαζί οπότε λίγο δύσκολο

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποια στιγμή είχα θέμα με μπλε οθόνες στα Windows 10 και λύθηκε κάνοντας αναβάθμιση το firmware του bios. Αν υπάρχει νεότερη έκδοση από αυτή που έχεις, ίσως βοηθήσει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...