Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα κανω τη ram απο 8 στα 16... παρω μια καρτα γραφικων πολυ καλυτερη απο αυτη που εχει τωρα και ενα τροφοδοτικο πιο ποιοτικο

θα ειναι καλη αναβαθμιση ικανο να σηκωσει λιγο πιο απαιτητικα παιχνιδια ; Δε ψηνομαι για καινουργιο..

specs.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα κανω τη ram απο 8 στα 16... παρω μια καρτα γραφικων πολυ καλυτερη απο αυτη που εχει τωρα και ενα τροφοδοτικο πιο ποιοτικο

θα ειναι καλη αναβαθμιση ικανο να σηκωσει λιγο πιο απαιτητικα παιχνιδια ; Δε ψηνομαι για καινουργιο..

specs.png

Η Ram στα 8 είναι αρκετή για όλα τα games.

Κάρτα Γραφικών σίγουρα θα βοηθήσει.

Η CPU φαίνεται παλιά.

Στα πόσα τρέχει και πότε την πήρες;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η Ram στα 8 είναι αρκετή για όλα τα games.

Κάρτα Γραφικών σίγουρα θα βοηθήσει.

Η CPU φαίνεται παλιά.

Στα πόσα τρέχει και πότε την πήρες;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

AMD Athlon II X4 750K 3.40 GHz (4.00 GHz Turbo) Quad Core Processor

 

cpu.png

 

Κάρτα γραφικών βλέπω ότι πρέπει να πάρω μια μικρή να χωράει η motherboard

περνεις αναβαθμίσεις αλλά είναι πολύ μικρή.. Καμια συμβατη προταση ;

 

Και ένα τροφοδοτικό πρέπει να πάρω είναι 500w αλλά είναι κινεζια μη ποιοτική.

 

Μετα απο μια μικρη ερευνα ειδα αυτα τα 3:

 

https://www.skroutz.gr/s/8057476/EVGA-600W.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8692481/AMD-Athlon-X4-880K-Box.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4529657/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-Dual-OC-NE5X75TT1341F.html

 

Ειναι συμβατα ολα ; Θα δω ΚΑΛΗ διαφορα ;

Edited by sakis92
Link to comment
Share on other sites

AMD Athlon II X4 750K 3.40 GHz (4.00 GHz Turbo) Quad Core Processor

 

cpu.png

 

Κάρτα γραφικών βλέπω ότι πρέπει να πάρω μια μικρή να χωράει η motherboard

περνεις αναβαθμίσεις αλλά είναι πολύ μικρή.. Καμια συμβατη προταση ;

 

Και ένα τροφοδοτικό πρέπει να πάρω είναι 500w αλλά είναι κινεζια μη ποιοτική.

 

Μετα απο μια μικρη ερευνα ειδα αυτα τα 3:

 

https://www.skroutz.gr/s/8057476/EVGA-600W.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8692481/AMD-Athlon-X4-880K-Box.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4529657/Palit-GeForce-GTX750-Ti-2GB-StormX-Dual-OC-NE5X75TT1341F.html

 

Ειναι συμβατα ολα ; Θα δω ΚΑΛΗ διαφορα ;

 

Επεξεργαστης ναι ταιριαζει..

Καρτα γραφικων ταιριαζει αλλα εγω θα προτεινα καμια radeon 550 ας πουμε...

Για τροφοδοτικο δεν γνωριζω, ας απαντησει καποιος αλλος καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Πού πήγε ο άλλος με το 1500w τροφοδοτικό να μας πει τι φοράει πάνω;;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδια.μολις αγορασα gaming laptop ειναι το asus gl552vw-cn335t.θα ήθελα να ρωτησω εντυπώσεις για το μοντέλο αλλα και για την asus στο κομμάτι των gaming laptops.το πηρα στα 500 ευρω καινούργιο και ειναι μοντελο 2016.για ποσο πιστεύετε θα ειναι δυνατο ?πιστευτε τον πηρα σε καλη τιμη?ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.μολις αγορασα gaming laptop ειναι το asus gl552vw-cn335t.θα ήθελα να ρωτησω εντυπώσεις για το μοντέλο αλλα και για την asus στο κομμάτι των gaming laptops.το πηρα στα 500 ευρω καινούργιο και ειναι μοντελο 2016.για ποσο πιστεύετε θα ειναι δυνατο ?πιστευτε τον πηρα σε καλη τιμη?ευχαριστω εκ των προτερων.

 

H τιμή φαίνεται πολύ καλή. Το πόσο θα κρατήσει είναι κάτι σχετικό, απ'οσο βλέπω το laptop εχει μία 960M που σημαίνει ότι μιλάμε για μία κατώτερη της 1050ti περίπου. Αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για βασική κάρτα γραφικών και στους τελευταιούς γνωστούς τίτλους με full settings θα παίζεις κάτω από 60fps, ίσως και 30αρια σε κάποια παιχνίδια!

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρήγγειλα αυτό το Hp που είναι σε προσφορά,από τα Public.Αξίζει για τα 398 ευρώ και γενικά σα μηχάνημα?Παραθέτω το σύνδεσμο: http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-15bw004nv-156-a994204gb-ram256gb-ssd-radeon520/prod8682815pp/

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πήρα το παρακάτω λάπτοπ σε καλή τιμή πιστεύω. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου. Δεν παίζω παιχνίδια. Το θέλω για απλά πράγματα, surfing, YouTube, άντε και λίγο office. Πιστεύω ότι με υπερκαλύπτει.

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i5-8250U-GeForce-E5-576G-5762/dp/B075FLBJV7

Edited by arist1976
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος ρωτάει ΠΡΙΝ αγοράσει.Εσείς αγοράσατε,καλορίζικο και απροβλημάτιστο να είναι ,και μετά ρωτάτε αν κάνατε καλή αγορά; :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος ρωτάει ΠΡΙΝ αγοράσει.Εσείς αγοράσατε,καλορίζικο και απροβλημάτιστο να είναι ,και μετά ρωτάτε αν κάνατε καλή αγορά; :blink:

 

Μου φάνηκε ευκαιρία και εδρασα παρορμητική. Πάντως στα 590€ δεν βρήκα τίποτα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος ρωτάει ΠΡΙΝ αγοράσει.Εσείς αγοράσατε,καλορίζικο και απροβλημάτιστο να είναι ,και μετά ρωτάτε αν κάνατε καλή αγορά; :blink:

Εγω παντως εχω τη δυνατοτητα ακρυρωσης,γι αυτο ρωτησα.Αληθεια,για αυτο που παραπεμπω απο Public,τι λες?Αξιζει?Για σχετικα απλη χρηση το θελω.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

H τιμή φαίνεται πολύ καλή. Το πόσο θα κρατήσει είναι κάτι σχετικό, απ'οσο βλέπω το laptop εχει μία 960M που σημαίνει ότι μιλάμε για μία κατώτερη της 1050ti περίπου. Αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για βασική κάρτα γραφικών και στους τελευταιούς γνωστούς τίτλους με full settings θα παίζεις κάτω από 60fps, ίσως και 30αρια σε κάποια παιχνίδια!

 

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.Δεν ειμαι φανατικος gamer πιο πολυ ηθελα ενα καλο μηχανημα να μου αντεξει στην πενταετια.Θελω να πιστευω οτι θα την βγαλει οκ..Παντως προς το παρόν ειναι πολυ γρηγορο pc δεν καταλαβαινει απο lag και οτι και να ανοιξεις απο εφαρμογες μαζι δεν καταλαβαινει τιποτα.Η 960m 4gb που φοραει σε συνδυασμό με τα 16 ram και τon i7 κανουν καλη δουλεια ακομη και σε πολυ βαρια παιχνίδια δεν εχει θεμα ,οχι full Settings βέβαια.Ευχαριστω και παλι για την αποψη.Δεν ξαναειχα asus laptop και ήθελα μια δευτερη γνωμη..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.Δεν ειμαι φανατικος gamer πιο πολυ ηθελα ενα καλο μηχανημα να μου αντεξει στην πενταετια.Θελω να πιστευω οτι θα την βγαλει οκ..Παντως προς το παρόν ειναι πολυ γρηγορο pc δεν καταλαβαινει απο lag και οτι και να ανοιξεις απο εφαρμογες μαζι δεν καταλαβαινει τιποτα.Η 960m 4gb που φοραει σε συνδυασμό με τα 16 ram και τon i7 κανουν καλη δουλεια ακομη και σε πολυ βαρια παιχνίδια δεν εχει θεμα ,οχι full Settings βέβαια.Ευχαριστω και παλι για την αποψη.Δεν ξαναειχα asus laptop και ήθελα μια δευτερη γνωμη..

 

Eίναι γρήγορο σε εφαρμογές εξαιτίας του 6700, λογικό! Αν δεν έχεις απαιτήσεις είσαι οκ με κάποιες θυσίες στα Settings, δε ξέρω αν θα είναι για πενταετία, αυτό θα φανεί.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

ποια πενταετία; εγώ από το 2009 σύστημα με, τότε, i5, 4 gb ram(τώρα έγιναν 8gb) κάρτα γραφικών Nvidia 240 gt (τώρα έβαλα την 1040) κατέβασα πλέον με την νέα κάρτα γραφικών fifa 18, pes 2018, F1 2018 και προς το παρόν τα παίζει ο μικρός μια χαρά! μιλάω για σύστημα τότε 1200 ευρώ Turbo X

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποια πενταετία; εγώ από το 2009 σύστημα με, τότε, i5, 4 gb ram(τώρα έγιναν 8gb) κάρτα γραφικών Nvidia 240 gt (τώρα έβαλα την 1040) κατέβασα πλέον με την νέα κάρτα γραφικών fifa 18, pes 2018, F1 2018 και προς το παρόν τα παίζει ο μικρός μια χαρά! μιλάω για σύστημα τότε 1200 ευρώ Turbo X

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Eξαρταται τις απαιτήσεις! Tα games που αναφέρεις δεν είχαν ποτέ ιδιαίτερες απαιτήσεις , μπορούν να παίξουν και σε σύστημα με ενσωματωμένη gpu στον επεξεργαστή. Άρα μετράει τι θέλεις να παίζεις και πως. Καταρχήν μιλάμε για κάρτα γραφικών σε laptop η οποία δεν ακολουθεί την ίδια απόδοση με τις κάρτες γραφικών των pc και ας είναι ίδιο μοντέλο, άλλο η 960Μ και άλλο η 960. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για ίδια ή κατώτερη απόδοση και από 750ti. To ίδιο επίσης ισχυει για τον επεξεργαστή, άλλο 6700 και άλλο 6700HQ, άλλα ρολόγια, άλλο TDP, άλλη cache. Tωρα το συγκεκριμένο Asus δε ξερω αν έχει δυνατότητα αναβάθμισης.

Edited by madwalker
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Eξαρταται τις απαιτήσεις! Tα games που αναφέρεις δεν είχαν ποτέ ιδιαίτερες απαιτήσεις , μπορούν να παίξουν και σε σύστημα με ενσωματωμένη gpu στον επεξεργαστή.

Μην το λες. Εμένα με ι5 τελευταίας γενιάς και 16 gb ram ssd σκληρό δεν παίζει το φίφα.

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω τη δυνατοτητα ακρυρωσης,γι αυτο ρωτησα.Αληθεια,για αυτο που παραπεμπω απο Public,τι λες?Αξιζει?Για σχετικα απλη χρηση το θελω.

Δεν αξίζει για τα χρήματά του.

Ψάξε στο skroutz για laptop με i3 και έπειτα ξανά ψάξε (μέσω Google ή YouTube) για το αν έχουν ξεχωριστό πορτάκι για σκληρό δίσκο και ram, έτσι ώστε αν θες να βάλεις πάνω ssd ή να αναβαθμίσεις την ram να είναι εύκολο και γρήγορο.

Για απλή χρήση δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

ποια πενταετία; εγώ από το 2009 σύστημα με, τότε, i5, 4 gb ram(τώρα έγιναν 8gb) κάρτα γραφικών Nvidia 240 gt (τώρα έβαλα την 1040) κατέβασα πλέον με την νέα κάρτα γραφικών fifa 18, pes 2018, F1 2018 και προς το παρόν τα παίζει ο μικρός μια χαρά! μιλάω για σύστημα τότε 1200 ευρώ Turbo X

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Τα συγκεκριμένα τα παίζεις και με 100 ευρώ ps3.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες. Εμένα με ι5 τελευταίας γενιάς και 16 gb ram ssd σκληρό δεν παίζει το φίφα.
πως γίνεται αυτό; εγώ έχω ι5 του 2009 και 8 γιγα ραμ και παίζει! κάρτα γραφικών άλλαξα τώρα μόνο και από την 240 μου βάλανε την 1030 νομίζω

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες. Εμένα με ι5 τελευταίας γενιάς και 16 gb ram ssd σκληρό δεν παίζει το φίφα.

 

Κάτι άλλο παιζει με σένα! Tα πλέον light παιχνίδια! Επίσης ο επεξεργαστής δεν είναι το βασικό, την δουλειά την κάνει η κάρτα γραφικών αλλά για να παίζει σε 1030 και 750 τότε πόσο παλιότερη κάρτα μπορεί να έχεις για να μην παίζει.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

στο σύστημα μου i5 2009, 8gb ram, Nvidia κάρτα γραφικών και τωρα και πριν με την GT 240 μόνο στα βίντεο HD του NBA τα στιγμιότυπα κάθε 10 περίπου δευτερόλεπτα κάνει κάτι σπασίματα το βίντεο. μόνο στου ΝΒΑ. δεν έχω βρει τι φταίει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει κάρτα Γραφικών RX570/580 ας περάσει από το θέμα των καρτών, να με βοηθήσει για κάτι που ρωτάω.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

στο σύστημα μου i5 2009, 8gb ram, Nvidia κάρτα γραφικών και τωρα και πριν με την GT 240 μόνο στα βίντεο HD του NBA τα στιγμιότυπα κάθε 10 περίπου δευτερόλεπτα κάνει κάτι σπασίματα το βίντεο. μόνο στου ΝΒΑ. δεν έχω βρει τι φταίει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Eννοείς κολλήματα κάθε 10 δεύτερα; Λογικά εννοείς για το λεγόμενο stuttering που σημαίνει bottleneck αλλά δε ξέρω από τι, από ram, από γραφικά, από επεξεργαστή, απ'ολα μαζί αν μιλάμε για τόσο παλιό σύστημα; Το ότι παίζει ακόμα μιά χαρά είσαι!

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Eννοείς κολλήματα κάθε 10 δεύτερα; Λογικά εννοείς για το λεγόμενο stuttering που σημαίνει bottleneck αλλά δε ξέρω από τι, από ram, από γραφικά, από επεξεργαστή, απ'ολα μαζί αν μιλάμε για τόσο παλιό σύστημα; Το ότι παίζει ακόμα μιά χαρά είσαι!
τώρα έχω την κάρτα γραφικών Nvidia 1030 εάν λέει κάτι αυτό!

 

εντάξει οκ 9 χρόνων είναι αλλά δεν είναι κακός τόσο! και γιατί μόνο στο ΝΒΑ; και αλλού βλέπω full HD μια χαρά! αυτά είναι και 720 μόνο!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...