Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εβγαλα απ την τροφοδοσια την δισκετα και το cd rw και δεν επεσα η ασφαλεια. περιεργα πραγματα...

 

Αυτά δεν τραβάνε τίποτα.

Δεν μπορεί να φταίνε αυτά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση παίδες. GTX770 4gb ή GTX780?

 

πολυ εμπειρη ερωτηση εγω λεω καλυτερα Asus 770 Rog 4gb 512bit (dual core)

Φιλικά Νίκος.

Htc Touch Magic > Iphone 3Gs > Samsung Nexus s > LG G3 32gb Titan Grey D855

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση. μολις αγορασα καινουριο λαπτοπ. η χρηση του θα ειναι κατα 99.5% στο σπιτι και πολυ σπανια εκτος σπιτιου. τι με συμβουλευεται να κανω με την μπαταρια? θα ειναι μονιμως συνδεδεμενο στην πριζα. να αφησω την μπαταρια η να την βγαλω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@pexths

UPS για παροχή ρεύματος για λίγο χρονικό διάστημα για να κλήσεις τον υπολογιστής και προστασία υψηλές τάσης.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σε ευχαριστω. οχι δεν θα το εχω σε ups. την παραπανω ερωτηση την εκανα γιατι εχω την εντυπωση οτι οσο ειναι στην πριζα και η μπαταρια ειναι πανω στο λαπτοπ φθειρεται ανευ λογου. δεν ξερω βεβαια αν αυτο που λεω ειναι σωστο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε αναφερει πολλες φορες, πραγματι οταν η μπαταρια ειναι πανω στο laptop και συνεχως στη μπριζα εχει μια επιπτωση στην αποδοση της σε βαθος χρονου. Καλο ειναι να κανει κυκλους φορτισης, απο εκει και περα ειναι καθαρα θεμα του καθε χρηστη πως θα κινηθει.

 

Πολλοι ειναι αυτοι που βγαζουν τη μπαταρια απο το laptop οταν ειναι στο σπιτι/γραφειο αλλα ακομα και σε black out δευτερολεπτων το μηχανημα κλεινει αποτομα που επιφερει αλλες συνεπειες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε αναφερει πολλες φορες, πραγματι οταν η μπαταρια ειναι πανω στο laptop και συνεχως στη μπριζα εχει μια επιπτωση στην αποδοση της σε βαθος χρονου. Καλο ειναι να κανει κυκλους φορτισης, απο εκει και περα ειναι καθαρα θεμα του καθε χρηστη πως θα κινηθει.

 

Πολλοι ειναι αυτοι που βγαζουν τη μπαταρια απο το laptop οταν ειναι στο σπιτι/γραφειο αλλα ακομα και σε black out δευτερολεπτων το μηχανημα κλεινει αποτομα που επιφερει αλλες συνεπειες.

 

ενα τετοιο μπλακ αουτ μου εκαψε τον σκληρο στο προηγουμενο λαπτοπ και αποφασισα να το αντικαταστησω. σε ευχαριστω για την απαντηση σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@pexths

Η μόνη λύση UPS, τη μπαταρία φορτισμένη στο μισό την φιλάς και της κάνεις χρήση κάθε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια laptops (πχ τα παλια HP και Acer) τροφοδοτούνται μονίμως απο τη μπαταρία, ακόμη κι όταν ειναι στη πρίζα και φορτίζει, με αποτέλεσμα σε κάνα εξάμηνο η μπαταρία να είναι για πέταμα. Τα σοβαρά μηχανήματα, και νομίζω πλέον όλα τα σύγχρονα, όταν ειναι στη πρίζα λειτουργουν απ τη πρίζα και γυρνάνε σε μπαταρία μόνο όταν αφαιρέσεις τον μετασχηματιστή, όπως λειτουργουν τα UPS, οπότε η μπαταρία δεν ταλαιπωρείται όσο είναι στη πρίζα το λάπτοπ. Αλλά μια φορά το μήνα καλό ειναι να λειτουργεί η μπαταρία ώστε να κάνει μια εκφόρτιση-φόρτιση για να διατειρείται υγιής.
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βγαλω τον ηχο απο το desktop στην τηλεοραση;

αυτο το καλωδιο αρκει; και πως πρεπει να γινει η συνδεση;

http://www.tvtrade.ie/images/detailed/2/3.5mm-to-rca-cable.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βγαλω τον ηχο απο το desktop στην τηλεοραση;

αυτο το καλωδιο αρκει; και πως πρεπει να γινει η συνδεση;

http://www.tvtrade.ie/images/detailed/2/3.5mm-to-rca-cable.jpg

Αν θες μόνο ήχο, τότε αν η t.v. έχει rca( τα 3 χρωματιστά καλώδια), παίρνεις ένα καλώδιο με καρφί από την μια για το pc και με το rca από την άλλη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εχω τετοιο καλωδιο

που το συνδεω ομως;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5520909#post5520909

av in ή component in?

οπου και να το συνδεσα παντως, ηχο απο τη τιβι δε πηρα...

Link to comment
Share on other sites

εχω τετοιο καλωδιο

που το συνδεω ομως;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5520909#post5520909

av in ή component in?

οπου και να το συνδεσα παντως, ηχο απο τη τιβι δε πηρα...

 

Για να μπορέσεις να πάρεις ήχο από την τηλεόραση στο λαπτοπ πουθενά από όλες αυτές τις υποδοχές !!!!!!! Το γράφει καθαρά (IN) δλδ είσοδος σήματος και όχι έξοδος. Μπορείς από τα πλάγια αν έχει υποδοχή για ακουστικά και πάλι όχι στο λαπτοπ καθώς θέλεις εξτρά κάρτα ήχου με είσοδο..........

Για να κάνεις το ανάποδο, ήχο από το λαπτοπ στην τιβί τότε απλά από την έξοδο των ακουστικών του λαπτοπ βάζεις καλώδιο με μικρό καρφάκι σε RCA στην υποδοχή με το κόκκινο ή αν είναι στερεοφωνικό τα δύο RCA στις υποδοχές AV in 2 στα κόκκινα και άσπρα....

Αλλά πρέπει να βάλεις και την τηλεόραση στο ανάλογο κανάλι (AV 2) !!!!!!

Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Από desktop σε TV θέλω να βγάλω ήχο.

Το κάνω αυτό με το καλώδιο ΑΛΛΆ πως θα βάλω το ανάλογο κανάλι που λες, όταν έχω ήδη επιλέξει Hdmi για να βλέπω εικόνα?

Link to comment
Share on other sites

Από desktop σε TV θέλω να βγάλω ήχο.

Το κάνω αυτό με το καλώδιο ΑΛΛΆ πως θα βάλω το ανάλογο κανάλι που λες, όταν έχω ήδη επιλέξει Hdmi για να βλέπω εικόνα?

 

Η εγώ μπερδεύτηκα ή εσύ κάνεις κάτι λάθος. :wacko::wacko:

Θέλεις να βλέπεις ταινίες στην τηλεόραση μέσω HDMI από τον υπολογιστή σου.

Το Hdmi μεταφέρει και ήχο !!!!

Υπάρχουν πολύ λόγοι που δεν σου μεταφέρει, εαν όντως είναι αυτό που θέλεις.

1. Drivers κάρτας γραφικών, ενημερωμένοι.

2. Δεξί κλικ κάτω δεξιά στο ηχείο - Playback Devices - Ενεργοποιείς το HDMI ή οποίον άλλο τρελό συνδυασμό σου δώσει ήχο.

 

3. Η κάρτα γραφικών να είναι ένα παράξενο μοντέλο (δεν θυμάμαι) που από DVI βγάζει σε HDMI με μετατροπέα.

4. Το καλώδιο HDMI Που έχεις να είναι version διαφορετικό από αυτό που υποστηρίζει η τηλεόραση σου. Για το σωστό θα πρέπει να βρεις το βιβλίο της και εκεί το γράφει καθαρά 1.0, 1.2, 1.3 ......

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

1. Εμημερωμενοι στην τελευταια εκδοση

2. Δε βρίσκω κατι τέτοιο. Δοκίμασα και στις ρυθμίσεις του ήχου χωρίς αποτέλεσμα.

3. Ati ειναι σε agp σύνδεση. Που βγάζει Dvi και με ανταπτορα συνδεω το hdmi

4. Το έχω χρησιμοποιήσει με το tablet(ainol) και μετέφερε ήχο και εικόνα παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

To dvi δεν μεταφέρει ήχο, λογικό είναι να μην έχεις .

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μα συνδεω το jack σε rca στην τιβι...

 

Δεν πρόκειται σε καμμία περίπτωση τότε. Είναι απλό. Επειδή χρησιμοποιείς το hdmi που είναι στο κανάλι HDMI 1 για παράδειγμα, δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τον ήχο που τον στέλνεις στην τιβι στο κανάλι AV 1 !!!!!!!

Σε άλλο κανάλι στέλνεις εικόνα στην τιβί και σε άλλο ήχο. Οπότε μόνο από τα ηχεία του υπολογιστή σου γίνεται !

 

Νομίζω κατάλαβες

Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...