Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για desktop ή laptop;

 

fixed.

 

Γενικότερα προτίμησε κάποιο από lg, samsung, pionner.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Sorry παίδες παράλειψη μου. πάντα για desktop :) και επειδή είμαι στο δίλλημα να αλλάξω την υδρόψυξη μου είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3

1. http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-liquid-cooler/seidon-240m/

2. http://www.corsair.com/en-us/hydro-series-h100i-extreme-performance-liquid-cpu-cooler

3. https://www.nzxt.com/product/detail/83-kraken-x60-cpu-cooler

 

Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειναι ρε δικέ μου :Ρ

Δεν νομίζω Τάκη :lol:

επιτραπέζιο

https://www.skroutz.gr/c/431/dvd_players_recorders/f/6648/DVD.html

Desktop

https://www.skroutz.gr/c/89/optical-drives/f/391259/Desktop.html

Laptop

https://www.skroutz.gr/c/89/optical-drives/f/391258/Laptop.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sorry παίδες παράλειψη μου. πάντα για desktop :) και επειδή είμαι στο δίλλημα να αλλάξω την υδρόψυξη μου είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3

1. http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-liquid-cooler/seidon-240m/

2. http://www.corsair.com/en-us/hydro-series-h100i-extreme-performance-liquid-cpu-cooler

3. https://www.nzxt.com/product/detail/83-kraken-x60-cpu-cooler

 

Τι προτείνετε?

Θα σου έλεγα το Νο2 για τα 5 χρόνια εγγύηση και για την άψογη αντικατάσταση εντός εγγύηση που τυγχάνεις από την corsair!:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Turbo-X ups 1000VA 600 Watt (μου το εδωσαν πριν δυο χρονια). Πανω στο ups εχω τον υπολογιστη μου με τροφοδοτικο 450 Watt, ενα φως γραφειου 13 Watt,τα ηχεια Logitech LS 21 και ενα ασυρματο τηλεφωνο Panasonic. Αν βαλω ενα τροφοδοτικο ειτε στα 550 Watt h 650 χρειαζομαι καινουριο ups με περισσοτερα watt?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Turbo-X ups 1000VA 600 Watt (μου το εδωσαν πριν δυο χρονια). Πανω στο ups εχω τον υπολογιστη μου με τροφοδοτικο 450 Watt, ενα φως γραφειου 13 Watt,τα ηχεια Logitech LS 21 και ενα ασυρματο τηλεφωνο Panasonic. Αν βαλω ενα τροφοδοτικο ειτε στα 550 Watt h 650 χρειαζομαι καινουριο ups με περισσοτερα watt?

 

Σίγουρα θα θες καινούριο γιατί με όλα αυτά που έχεις ούτε λεπτό δεν θα κρατάει.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

τα ups χαλανε ευκολα η μπαταριες που εχουν γιαυτο με τον καιρο δεν κρατανε

η αντικατασταση της μπαταριας ειναι πιο ανοδυνη απο την αντικατασταση του εξολοκληρου

 

τα ups ειναι για να προλαβουμαι να κλισουμαι τον υπολογιστη οταν δεν εχει ρευμα και οχι να συνεχιζουμαι αυτα που καναμε

 

υπαρχουν και drivers μαζι με καλοδιο απο ups στον υπολογιστη και κανουν αυτην την δουλεια μονα τους σε περιπτοση που ειναι

ανοιχτος ο υπολογιστης και εμεις λειπουμαι

 

εγω θα ελεγα να μην παρεις αλλο αλλα να τσεκαρεις να ειναι οκ η μπαταρια του

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Turbo-X ups 1000VA 600 Watt (μου το εδωσαν πριν δυο χρονια). Πανω στο ups εχω τον υπολογιστη μου με τροφοδοτικο 450 Watt, ενα φως γραφειου 13 Watt,τα ηχεια Logitech LS 21 και ενα ασυρματο τηλεφωνο Panasonic. Αν βαλω ενα τροφοδοτικο ειτε στα 550 Watt h 650 χρειαζομαι καινουριο ups με περισσοτερα watt?

 

Aυτά ''ενα φως γραφειου 13 Watt,τα ηχεια Logitech LS 21 και ενα ασυρματο τηλεφωνο Panasonic'' είναι υπερβολή να τα έχεις πάνω σε ups, εκτός αν μένεις http://www.travelstyle.gr/portal/gr/destination_articles.php?dest_id=0&id=13924 :lol:οπότε λογικό είναι να φοβάσαι, αν αποφασίσεις να τα βγάλεις σε φτάνει και σε περισσεύει το ups!:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Turbo-X ups 1000VA 600 Watt (μου το εδωσαν πριν δυο χρονια). Πανω στο ups εχω τον υπολογιστη μου με τροφοδοτικο 450 Watt, ενα φως γραφειου 13 Watt,τα ηχεια Logitech LS 21 και ενα ασυρματο τηλεφωνο Panasonic. Αν βαλω ενα τροφοδοτικο ειτε στα 550 Watt h 650 χρειαζομαι καινουριο ups με περισσοτερα watt?

 

Βγαλε τη λαμπα πανω απο το ups οσο μικρη καταναλωση και να εχει, απαγορευεται!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τη λαμπα πανω απο το ups οσο μικρη καταναλωση και να εχει, απαγορευεται!

 

Γιατί? Εγώ ξέρω μόνο για τους εκτυπωτές..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τη λαμπα πανω απο το ups οσο μικρη καταναλωση και να εχει, απαγορευεται!

Καλησπερα

Ειμαι ο mitsosmitsos αλλα με καινουριο user name. Μπορεις να μου πεις γιατι απαγορευεται?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασαι το Corsair VS Series 550 Watt και θελώ τη γνωμη σας για το cable management. Η θηκη μου ειναι Corsair Carbide Series 400R

http://i.imgur.com/lHRJPcO.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας παιδιά μια ερώτηση θελω να κάνω. Μολις εχθές έφτιαξα το πρώτο μου desktop και θελω να ρωτησω το εξής. Το μονιτορ που εχω ειναι το LG 20M35A-B που αν δεν κάνω λάθος το καλώδιο που εχει στην συσκευασία είναι γισ σύνδεση D-SUB. Η κστρα γραφικών που δχω είναι η ASUS AMD Radeon R7 240 και πισω εχει 2 εξόδους. Μια D-Sub (φαντάζομαι) που εκει εχω συνδεση την οθονη και μια HDMI. Και θελω να ρωτησω αν ειναι καλύτερα να ψάξω να βρω καλωδιο(αν υπάρχει) απο d-sub σε hdmi η να το αφήσω ετσι οπως είναι? Ευχαριστώ προκαταβολικα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά μια ερώτηση θελω να κάνω. Μολις εχθές έφτιαξα το πρώτο μου desktop και θελω να ρωτησω το εξής. Το μονιτορ που εχω ειναι το LG 20M35A-B που αν δεν κάνω λάθος το καλώδιο που εχει στην συσκευασία είναι γισ σύνδεση D-SUB. Η κστρα γραφικών που δχω είναι η ASUS AMD Radeon R7 240 και πισω εχει 2 εξόδους. Μια D-Sub (φαντάζομαι) που εκει εχω συνδεση την οθονη και μια HDMI. Και θελω να ρωτησω αν ειναι καλύτερα να ψάξω να βρω καλωδιο(αν υπάρχει) απο d-sub σε hdmi η να το αφήσω ετσι οπως είναι? Ευχαριστώ προκαταβολικα.

 

την σηνδεση την κανουμαι παντα με γνώμονα την οθονη

και αν δεν το υποστιρηζη η καρτα γραφικων βαζουμαι ανταπτορακι

το αντιθετο δεν εχει νοημα

d sub ειναι ψηφιακό οποτε καλα εισαι

Link to comment
Share on other sites

την σηνδεση την κανουμαι παντα με γνώμονα την οθονη

και αν δεν το υποστιρηζη η καρτα γραφικων βαζουμαι ανταπτορακι

το αντιθετο δεν εχει νοημα

d sub ειναι ψηφιακό οποτε καλα εισαι

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Στέλιο.

ps. Και μια αλλη ερώτηση

Εχω αυτο το κουτι http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/koutia/case-aerocool-vs-3

το οποιο εχει μονο έναν ανεμιστήρα στο πισω επάνω μερος 120mm ο οποιος βγαζει αερα εξω. Εψαξα και διάβασα αρκετα μπορώ να πω σχετικά με το σωστο airflow μεσα στο κουτι και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι πρεπει να βαλω και εναν ανεμιστήρα στο μπροστινό κατω μερος να βάζει αερα μεσα στο κουτι. Το συγκεκριμένο κουτι εχει αρκετές θεσεις για ανεμιστήρες. Εκτος σπο τον μπροστινό που θα τον βάλω οπωσδήποτε μου προτείνετε να βσλω κσι κάπου αλλού? Δεν ασχολούμαι με overclocking και τέτοια. Και τέλος αν έχετε να μου προτείνετε καποιον καλό και οσο το δυνατόν αθόρυβο ανεμιστήρα. Ευχαριστώ

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά μονο. Εγώ είχα γενικά ανεμιστήρες αλλά μην νομίζεις οτι κάνουν τρελή διάφορα πέρα απο φασαρία. Πλέον έχω μονο υδροψυξη και ανεμιστήρα μπροστά. Συνήθως και μονο ένας φτανει πλεον. ησυχάζει και το κεφάλι σου. Κανεις και για καποιες ώρες ενα stress test παντού για να είσαι σίγουρος για τις θερμοκρασίες αν φοβάσαι. Το συνηθισμένο πάντως είναι ανεμιστήρας μπροστά και πίσω
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα πίσω η στο πλάι, αν έχει (ότι προτιμάς)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κάνω μια ερώτηση που ειμαι σίγουρος οτι εχει απασχόληση παρα πολλούς. Το σύστημα που εχω αποτελείται από

CPU : AMD ATHLON II X4 750K

VGA : ASUS Radeon R7 240

RAM : 2x4Gb Corsair Vengeance.

OS :Windows 7 Ultimate x64

Το ερώτημα μου ειναι με αυτα τα specs θα μπορέσω να τρεξω το Crysis 3? (Στα medium settings εννοείται). Ρωτάω επειδή 1ον μου αρέσει σαν παιχνίδι και 2ον επειδή ειναι αρκετά μεγάλο αν δεν μπορεί το σύστημά μου να το τρέξει να μην μπω στο κόπο. Ευχαριστώ

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κάνω μια ερώτηση που ειμαι σίγουρος οτι εχει απασχόληση παρα πολλούς. Το σύστημα που εχω αποτελείται από

CPU : AMD ATHLON II X4 750K

VGA : ASUS Radeon R7 240

RAM : 2x4Gb Corsair Vengeance.

OS :Windows 7 Ultimate x64

Το ερώτημα μου ειναι με αυτα τα specs θα μπορέσω να τρεξω το Crysis 3? (Στα medium settings εννοείται). Ρωτάω επειδή 1ον μου αρέσει σαν παιχνίδι και 2ον επειδή ειναι αρκετά μεγάλο αν δεν μπορεί το σύστημά μου να το τρέξει να μην μπω στο κόπο. Ευχαριστώ

 

http://www.game-debate.com/ βάλε εδώ το παιχνίδι που θέλεις και τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου, και θα πάρεις μια ιδέα τι και πως :)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κάνω μια ερώτηση που ειμαι σίγουρος οτι εχει απασχόληση παρα πολλούς. Το σύστημα που εχω αποτελείται από

CPU : AMD ATHLON II X4 750K

VGA : ASUS Radeon R7 240

RAM : 2x4Gb Corsair Vengeance.

OS :Windows 7 Ultimate x64

Το ερώτημα μου ειναι με αυτα τα specs θα μπορέσω να τρεξω το Crysis 3? (Στα medium settings εννοείται). Ρωτάω επειδή 1ον μου αρέσει σαν παιχνίδι και 2ον επειδή ειναι αρκετά μεγάλο αν δεν μπορεί το σύστημά μου να το τρέξει να μην μπω στο κόπο. Ευχαριστώ

Noμίζω ότι θα είσαι εντάξει! Το έχω δει να το παίζει πιτσιρικάς με pentium d στα 3 ghz και 6600gt κάρτα γραφικών αλλά σε 19/άρα οθόνη!:p

Aλλά για να μην σε πάρω στον λαιμό μου περίμενε και κανένα άλλο να σου πεί!

Link to comment
Share on other sites

Crysis μπορει, Crysis 3 ουτε σε 640χ360 αναλυση :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Crysis μπορει, Crysis 3 ουτε σε 640χ360 αναλυση :lol:

 

Ναι διόλου απίθανο γιατί το όλο σκηνικό έγινε πέρισυ, αλλά όπως είπα επειδή δεν έχω επαφή με τα σύγχρονα παιχνίδια :confused: κάνω πάσα στους νεότερους και εμπειρότερους σε αυτά τα θέματα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σασ ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλιά σας. Το να το τρέξει το σύστημά μου ειναι σχεδον αδύνατο πιστεύω (απο διάφορα που εχω διαβάσει). Απο Cpu πιστευω οτι ειμαι οκ με τον Athlon το προβλημα είναι σίγουρα η gpu (οταν εφτιαξα το συστημα μου το budget ηταν πολύ περιορισμένο και απλα διαλεξα μια φθηνή και για τα λεφτά της καλή) Τωρα σε όσους γνωρίζουν έχετε να μου προτείνετε μια καρτα γραφικών για μελλοντική αναβάθμιση? Μην μου πείτε για κάρτες των 300 και 400 ευρώ. Δεν παίζει με τίποτα. Μια καλή που να μπορεί να το τρέξει( το Crysis 3 εννοώ) άνετα. Ευχαριστώ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Σασ ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλιά σας. Το να το τρέξει το σύστημά μου ειναι σχεδον αδύνατο πιστεύω (απο διάφορα που εχω διαβάσει). Απο Cpu πιστευω οτι ειμαι οκ με τον Athlon το προβλημα είναι σίγουρα η gpu (οταν εφτιαξα το συστημα μου το budget ηταν πολύ περιορισμένο και απλα διαλεξα μια φθηνή και για τα λεφτά της καλή) Τωρα σε όσους γνωρίζουν έχετε να μου προτείνετε μια καρτα γραφικών για μελλοντική αναβάθμιση? Μην μου πείτε για κάρτες των 300 και 400 ευρώ. Δεν παίζει με τίποτα. Μια καλή που να μπορεί να το τρέξει( το Crysis 3 εννοώ) άνετα. Ευχαριστώ.

 

Το καλή είναι σχετικό. Αναλόγως πόσα λεφτά θέλεις να διαθέσεις. Κοίτα και για μεταχείρα ίσως πετύχεις καμιά καλή ευκαιρία :)

Link to comment
Share on other sites

Σασ ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλιά σας. Το να το τρέξει το σύστημά μου ειναι σχεδον αδύνατο πιστεύω (απο διάφορα που εχω διαβάσει). Απο Cpu πιστευω οτι ειμαι οκ με τον Athlon το προβλημα είναι σίγουρα η gpu (οταν εφτιαξα το συστημα μου το budget ηταν πολύ περιορισμένο και απλα διαλεξα μια φθηνή και για τα λεφτά της καλή) Τωρα σε όσους γνωρίζουν έχετε να μου προτείνετε μια καρτα γραφικών για μελλοντική αναβάθμιση? Μην μου πείτε για κάρτες των 300 και 400 ευρώ. Δεν παίζει με τίποτα. Μια καλή που να μπορεί να το τρέξει( το Crysis 3 εννοώ) άνετα. Ευχαριστώ.

 

gtx 650 εχω εγω και παιζω το crysis 3 σε 21αρα οθονη σε 1560x1050 αναλυση οποτε πιστευω θα σε καλυψει αν δεν παιζεις σε μεγαλη αναλυση(κανει 100 ευρω και παιζω σε very high χωρις aa)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το 3 το τρέχω με όλα κλειστά στην αρχαία μου 8600...

 

@220€, gtx 760 και θα την έχεις καιρό ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...