Jump to content

UFάδικα


VIDEOMIX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ με το ΤΕKΚΕΝ είχα φάει τρομερή φλασιά. Είχα ξοδέψει τρελά λεφτά σε αυτό... Iδιαίτερα συμπαθούσα τον LΑW και ένα άλλο ρομποτοειδές... :D

 

Ξενέρωσα και τα παράτησα όταν συνειδητοποίσα ότι με τα ίδια λεφτά έπαιρνα Playstation και έπαιζα με την άνεσή μου... :stupid:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ στα "νεότερα" ουφάδικα στο Σέρριο (το service station στην Εθνική Αθηνών-Λαμίας) είχα φάει κόλλημα με το Silent Scope. Μπαστακώθηκα λοιπόν και ξεκίνησα. 1 ώρα και 1 πεντοχίλιαρο αργότερα το είχα τερματίσει...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Iparhoun akomi coin-up?

Eho na paikso silent scope apo tote pou apagorepsane ta games se dimosious horous.

Thimamai me ena 100stariko eiha ftasei se kati san nao(meta ti limni) pou itan enas tipos poli diskolo na ton skotoseis.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SNikolaidis (14 Ιούν. 2004 , 17:00)

 

Αχ τι μου θυμήσατε τώρα... το δικό μου αγαπημένο παιχνίδι, ήταν ένα platform, ονόματι Golden Boy, που ήταν ένα παιδάκι που πετούσε κάτι φλόγες... δεν ξέρω αν το θυμάται κανείς...

 

Προσπαθώ εδώ και μήνες να το βρώ στο δίκτυο για το mame αλλά μάταια... :(

 

 

Έχω καταθέσει άπειρα δεκάρικα μέχρι να περάσω το mega-monster της πίστας πριν τη λάβα, που λεγόταν Kr@ken.. :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (15 Ιούν. 2004 , 09:53)

 

Ναι...τα coin-up δεν είναι παράνομα...απλά χρειάζεται η σχετική άδεια.

 

 

Den einai??

Kai tote giati ta ksilosan apo pantou??

Ksereis kanena coin-upadiko stin Athina??

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Aπίστευτες εποχές. Τα είχα φτάσει από τέλη δεκαετίας του 80 όταν πρωτοέφεραν το "Double Dragon" των Techninos-Taito αν θυμάμαι καλά τις εταιρίες που το κυκλοφόρησαν εν έτει 1987. Koλούσαμε με τις ώρες στα τζάμια των καφενείων κυριολεκτικά τότε οι μικροί όταν εφαρμόστηκε ο νόμος που απαγόρευε άτομα κάτω των 17 να μπαίνουν σε αίθουσες ηλεκτρονικών παιχνιδιών. Φυσικά εμέις τρυπώναμε από την πίσω πόρτα του καφενείου και βλέπαμε μέχρι να έρθει να μας βγάλει έξω από το αυτί ο καταστηματάρχης. Μια φορά το είχε κάνει και σε μένα που με την αφοσοίωσή μου σε ένα παιχνίδι δεν τον είδα που ήθρε από πάνω μου και με έβγαλε από το αυτί έξω. Μερικά χρόνια αργότερα και όταν έκλεισα επιτέλους τα 17 ήρθαν οι περιβόητες πετονιές! Αυτοσχέδιες κατασκευές από πετονιές ψαρέματος τις οποίες έβαζες στον κερματοδέκτη του μηχανήματος και με παλινδρομικές κινήσεις πίστωνες μπόλικα παιχνίδια να παίζεις με τις ώρες. Πάντα υπήρχαν 3-4 άτομα ώστε οι 2 τουλάχιστον να μπαίνουν μπροστά στο μηχάνημα για να μην δει ο καταστηματάρχης τον δεξιοτέχνη "ψαρά" που με γρήγορες κινήσεις "ψάρευε" μερικές δεκάδες παιχνίδια για να παίζουν μετά οι παρευρισκόμενοι με τις ώρες δωρεάν. Δεν ήταν φυσικά λίγοι που έφαγαν ξύλο για αυτό είτε επειδή τους έκαναν τσακωτούς εν ώρα δράσης είτε επειδή ο καταστηματάρχης έβλεπε διψήφιο αριθμό credits στο παιχνίδι και καταλάβαινε την απάτη. Φυσικά μετά την έξαρση με τις πετονιές (ίσως έχω ακόμη 2-3 τέτοιες κάπου πεταμένες και 1 άσπρη που μου είχε δώσει φίλος ήταν θαυματουργή και τα credits με αυτή ήταν εκατοντάδες κυριολεκτικά μέχρι που την έχασα μάλλον στο ένα από τα δύο καφενεία τότε με ηλεκτρονικά στο χωριό μου). Για να καταλάβετε πώς ήταν οι πετονιές επισυνάπτω το σχέδιο μιας τέτοιας κατασκευής σε φωτογραφία. Φυσικά μετά την έξαρση με τις πετονιές οι κερματοδέκτες των παιχνιδιών αλλάχτηκαν και πλέον ήταν αδύνατη η χρήση πετονιάς ή κερμάτων με τρύπα και κλωστή ώστε να το τραβάς πίσω. Ναι κυκλοφορούσαν και τέτοια!) Έπαιζα εξαιρετικά σπάνια. Κατά μέσο όρο 1 κέρμα την εβδομάδα (των 10 δρχ. στην αρχή και 100 δρχ. λίγο πριν αποσυρθούν τα ηλεκτρονικά παιχνίδια από τις αίθουσες που τα φιλοξενούσαν). Αγαπημένα παιχνίδια? Το outrun της SEGA του 1986. Το καλύτερο για μένα παιχνίδι αγώνων σε συνάρτηση με την εποχή που βγήκε. Έτη φωτός μπροστά από "pole position" και άλλα ιστορικά ράλυ της εποχής όσον αφορά το gameplay, τους ήχους και τα γραφικά. Δεύτερο αγαπημένο all time classics της ίδιας χρονιάς. Το πρώτο πολυεπίπεδο παιχνίδι που κυκλοφόρησε ποτέ. Από την ΤΑΙΤΟ. Bubble bobble. Δεν χρειάζονται συστάσεις. Σε λίγες εκατοντάδες KB κώδικα ίσως το πιο εθιστικό παιχνίδι όλων των εποχών. Αυτά τα 2 παιχνίδια ήταν είναι και θα είναι τα αγαπημένα μου. Μαζεύω ό, τι υλικό βρω από αυτά (εκδόσεις τους για κάθε πλατφόρμα, μουσικά θέματα κτλ. και ευελπιστώ κάποτε να τα βρω και σε arcade και να τα βάλω στη συλλογή μου αν έχω χώρο να φιλοξενήσω 2 arcade μηχανήματα! Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimavagianos (19 Ιούν. 2004 , 02:12)

 

Aπίστευτες εποχές.

Δημήτρης Αβαγιανός

 

Συμφωνω...........εγω τα εκοψα μαχαιρι ολα οταν ανακαλυψα οτι ειχα φτασει τα 2 πακετα τσιγαρα! τωρα καπνιζω μονο 1! :D

Αλλαξαν και οι εποχες.......εξαφανιστηκαν και τα υπογεια :( που γινονταν τα παιγνια!παμε για αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμιζετε ρε παιδια.

Εγω ημουν απο τους ατυχους που δε τους αφηναν οι γονεις τους να πανε στα ηλεκτρονικα.

Δλδ και να πετυχαινα μαγαζι που να μην εχει το οριο των 18 φοβομουν να μπω μηπως με δουνε οι γονεις μου.

Μαλιστα μια φορα ειχα μπει να παιξω και αφησα το ποδηλατο απ εξω.

Οταν βγηκα δεν υπήρχε.Και εκλαιγα επειδη πιστευα οτι μου το κλεψανε.

Σ οποιον κι αν ελεγα (θειο,γιαγια,παππου) οτι μου το κλεψανε γελουσανε.Και μετα εμαθα οτι μου το πηρε η μανα μου και το κρυψε στο υπογειο.Γκρρρρρρρρ

 

Επισης ειμαι απ αυτους που προλαβαν και τα 20αρικα!

Αγαπημενο παιχνιδι: Final Fight και Double Dragon. Οταν πια τα πηρανε αυτα κολησα στο Metal Slug (1,2,x,3).Το τερματιζα μ ενα κατοσταρικο χωρις να χασω ζωη και το τοπ10 ηταν παντα δικο μου ( αν ειδε κανεις να λεει BAD στο hiscore εγω ειμαι).Και φυσικα ο λαος που με παρακολουθουσε δε περιγραφεται...

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα παιχνιδι που ησουν ενας τυπος και σ'εκανε ενασ μαγος/μαγισα πιθηκο και μετα επρεπε να σωσεις την πριγκηπισα πως λεγοταν?
:)
Link to comment
Share on other sites

Ax...!!!!!!!Παλιόπαιδα , τι πήγατε και μας θυμίσατε;;;;;;;;

 

Ήμουν το μόνο κορίτσι σε ...ουφάδικο.....Εθισμένη εντελώς.....Πολύ σοβαρή η κατάσταση.....

Τότε που ξεκινούσα το κάπνισμα κι έπρεπε να αποφασίσω τελικά, πως θα περάσω την εβδομάδα: Με ή χωρίς τσιγάρο....

 

Και επειδή τα πράγματα ήταν λίγο δύσκολα τότε για κορίτσια σε επαρχιακή πόλη, ντυνόμουν το καλύτερο αγοράκι της γειτονιάς....

 

Υπήρχαν βέβαια και οι απαγορεύσεις αλλά ευτυχώς η μαμά φύση ήταν γενναιόδωρη μαζί μου και σε ύψος.....και σε ό,τι δεν έπρεπε να φανεί..... :o

 

Μέχρι που το επάγγελμα του πατέρα μου, τα έφερε στο μαγαζί μας....αλλά απαγορευόταν να παίξω!!!!!

Με είχαν όλοι για το τυχερό πλάσμα που μπορούσα να περνάω ώρες στο μηχάνημα επάνω αλλά δυστυχώς το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να βάλω το ξυπνητήρι στις 3 τα ξημερώματα, να κατέβω σαν γάτα στο μαγαζί και να παίξω το θρυλικό bubble.....το οποίο χάρη σε κάποιον φίλο, το έχω και στο κινητούλι μου....

 

Συνήλθα όταν ο πατέρας μου, ξύπνησε από το θόρυβο κάποιο ξημέρωμα και για δύο μήνες, με συνόδευε σε φροντηστήρια, σχολεία και τα λοιπά....

 

Είπα συνήλθα......δεν είπα εντελώς.... :o

I want it ALL and I want it delivered!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (14 Ιούν. 2004 , 22:48)

 

Εγώ με το ΤΕKΚΕΝ είχα φάει τρομερή φλασιά. Είχα ξοδέψει τρελά λεφτά σε αυτό... Iδιαίτερα συμπαθούσα τον LΑW και ένα άλλο ρομποτοειδές... :D

 

Ξενέρωσα και τα παράτησα όταν συνειδητοποίσα ότι με τα ίδια λεφτά έπαιρνα Playstation και έπαιζα με την άνεσή μου... :stupid:

 

 

Yoshimitsu rulezzzz :!: :up:

 

θυμάμαι ακόμα τις κινήσεις του, έτυχε να παίξω για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια σε PS2 το ΤΕΚΚΕΝ 4 και είναι ακριβώς οι ίδιες. Πολύς κόσμος έφαγε ξύλο και σούβλισμα από τον τρελό σαμουράι :p

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος NeverMind (20 Ιούν. 2004 , 14:36)

 

Παιδια ενα παιχνιδι που ησουν ενας τυπος και σ'εκανε ενασ μαγος/μαγισα πιθηκο και μετα επρεπε να σωσεις την πριγκηπισα πως λεγοταν?

 

Toki

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (16 Ιούν. 2004 , 12:31)

 

Den einai??

Kai tote giati ta ksilosan apo pantou??

Ksereis kanena coin-upadiko stin Athina??

 

 

Γιατί η άδεια χρειάζεται $$. Αν δεν κάνω λάθος αυτό συμβαίνει γιατί τα περισσότερα coin-up (τεχνικά παιχνίδια) μπορούν με αλλαγή πλακέτας να μετατραπούν σε τυχερά (δλδ φρουτόκρεμες κλπ)...οπότε με την άδεια καλύπτονται όλα.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

τι θυμηθηκα τωρα saturn και phoenix.. μιλαμε ειχα περασει μεγαλη πορωση με αυτα τα παιχνιδια.. και τοτε ριχναμε 1 δραχμη για να παιξει.. και το ποδοσφαιρακι το ξυλινο βαζαμε πενηνταρακι... την καναμε κοπανα απο το δημοτικο για να παμε να παιξουμε στο καφενειο που τα ειχε..και τι παρακαλια ριχναμε για να μας αφησουν να παιξουμε δεν λεγεται :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Natalia (20 Ιούν. 2004 , 19:12)

 

Ax...!!!!!!!Παλιόπαιδα , τι πήγατε και μας θυμίσατε;;;;;;;;

 

Ήμουν το μόνο κορίτσι σε ...ουφάδικο.....Εθισμένη εντελώς.....Πολύ σοβαρή η κατάσταση.....

Τότε που ξεκινούσα το κάπνισμα κι έπρεπε να αποφασίσω τελικά, πως θα περάσω την εβδομάδα: Με ή χωρίς τσιγάρο....

 

Και επειδή τα πράγματα ήταν λίγο δύσκολα τότε για κορίτσια σε επαρχιακή πόλη, ντυνόμουν το καλύτερο αγοράκι της γειτονιάς....

 

Υπήρχαν βέβαια και οι απαγορεύσεις αλλά ευτυχώς η μαμά φύση ήταν γενναιόδωρη μαζί μου και σε ύψος.....και σε ό,τι δεν έπρεπε να φανεί..... :o

 

Μέχρι που το επάγγελμα του πατέρα μου, τα έφερε στο μαγαζί μας....αλλά απαγορευόταν να παίξω!!!!!

Με είχαν όλοι για το τυχερό πλάσμα που μπορούσα να περνάω ώρες στο μηχάνημα επάνω αλλά δυστυχώς το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να βάλω το ξυπνητήρι στις 3 τα ξημερώματα, να κατέβω σαν γάτα στο μαγαζί και να παίξω το θρυλικό bubble.....το οποίο χάρη σε κάποιον φίλο, το έχω και στο κινητούλι μου....

 

Συνήλθα όταν ο πατέρας μου, ξύπνησε από το θόρυβο κάποιο ξημέρωμα και για δύο μήνες, με συνόδευε σε φροντηστήρια, σχολεία και τα λοιπά....

 

Είπα συνήλθα......δεν είπα εντελώς.... :o

 

natalia den isoun i moni kopela!!!!!!!!!

egw na deis ti kollima etrwga, pou opou kai na pigainame diakopes, gyrizame me tous goneis mou ooooooooooooooooolh thn perioxi na vroume "hlektronika"

kai otan vriskame, mas ksamolagane oi goneis mas, me ta alla dyo paidakia pou kaname panta oikogeneiakes diakopes, sta hlektronika, ki ekeinoi ta epinan s'ena tavernaki parapera...

pwpw oso thymamai posa leuta xalousame!!!!

kai pigainame deila deila stous goneis mas: mpampa, yparxei ena akoma eikosariko?? kai fwnazan oi mamades, POLLA LEUTA XALATE, alla o mpampas panta me to xeri sti tsepi :):) apisteuta paidika xronia, apo ta kalytera simeia twn paidikwn mou anamnisewn. re paidia

kserei kaneis pou mporw na vrw to bubble bobble ????

kaitigarmpi fan club

 

join k eseis to fan club tis kaitoulas

Link to comment
Share on other sites

8imaste ta ilisia stin 8essaloniki?!(stin nayarinou!) eki pigena kai proskinousa taktika polla coinops, apo pou na arxisw...

apo ta arxaia double dragon? kai pacman(to proto mou) ? i sta virtual fighter 3 kai 4? i house of the dead? SEGA RALLY? daytona USA? crush'nUSA virtual ON ? , ola ta mortal kombat? street fighter? ti na pw? sxedon ola ta iksera! siga re pedia , 1 euro pou lete oti kanoun ta coinops simera, egw prin 5 peripou xronia pou epeza to sega rally 2 sta ilisia sti 8essaloniki eperne 3 katostarika! ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ξεθάβω αυτό το topic γιατί ψάχνω ένα πρωτόγονο rally game που κυκλοφορούσε γύρω στο 1980. Ήταν ασπρόμαυρο με τιμόνι και 2 ταχύτητες και ένα απ'τα στοιχεία που θυμάμαι είναι ότι στο δρόμο (εκτός από άλλα αυτοκίνητα) συναντούσες λάδια...

Έχω ψάξει πολύ στο Internet (για να το κατεβάσω σε rom) αλλά δεν θυμάμαι καθόλου το όνομά του και ψάχνοντας σε τίτλους με rally, racing, formula δεν βρήκα τίποτα... :(

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Όχι... Κάτι αρχαιότερο. Δεν ήταν ούτε έγχρωμο ούτε τρισδιάτατο όπως το Pole Position. Και ήταν λιτό με όλη τη σημασία της λέξης!...

(ευχαριστώ για την απάντηση πάντως...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...