Jump to content

Συμβουλές για Daytona DY50R


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μέσα στις επόμενες μέρες, ίσως και σήμερα, παίρνω το νέο μου μηχανάκι το daytona DY50R με «πειραγμένη» μηχανή από την εταιρία. Από 50αρι θα γίνει 100σταρι. Αυτή η αλλαγή κοστίζει γύρο στα 300 Ε. Θέλω να ζητήσω κάποιες συμβουλές. Θα το πάρω σε ασημί χρώμα και θέλω να του κάνω κάποιες εξωτερικές αλλαγές. Θα βάλω 3d ζάντα αλλά δεν ξέρω σε τι χρώμα. Ποιο νομίζετε ότι είναι το καλύτερό σε ασημί παπί; Μετά, θα βγάλω το πλαστικό για την πινακίδα και τα φλασάκια θα τα βάλω πάνω στο νέο φανάρι. Το πρόβλημα είναι πως θα στερεώσω την πινακίδα; Σκέφτηκα να την στερεώσω με περτσίνι αλλά δεν ξέρω πως θα φαίνεται. Εσείς τι λέτε; Πια εξάτμιση να βάλω; Την μεγάλη ή την μικρή;

 

Αυτά για αρχή…

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1.Αν βάλεις 3D ζάντα χαλαρά να βάλεις μαύρη...:happy:

2.Εξάτμιση Sebring (Να αγοράσεις και ένα σιγαστήρα:shifty: αν ενοχλεί...)

3.Πινακίδα να την πιάσεις με λαμαρινάκι ;) Επίσης δν είναι ανάγκη να το ξυλώσεις το φτερό γιατί θα τρώς λάσπες ιστορίες αμαρτωλές...Μπορείς κάλλιστα να το βάψεις αν σε ενοχλεί τόσο...

 

Αυτά για αρχή... Γιατί δν ρίχνεις μια ματιά και στο topic για τις πάπιες Honda? (Ίδια είναι τα μοτέρ):happy:

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θέλω να βάλω λάστιχα μπριτσεστον στο dv. Πόσο κάνει το ζευγάρι; Και κάτι άλλο. Ένας φίλος μου (τι @#$%% θεέ μου!) έριξε το μηχανάκι κάτω ενώ καθόταν και έσπασε λίγο το αριστερό μπροστινό πλαστικό (το έχω χωρίς μποδιές). Πόσο περίπου κάνει για να το αλλάξω;
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω λάστιχα μπριτσεστον στο dv. Πόσο κάνει το ζευγάρι; Και κάτι άλλο. Ένας φίλος μου (τι @#$%% θεέ μου!) έριξε το μηχανάκι κάτω ενώ καθόταν και έσπασε λίγο το αριστερό μπροστινό πλαστικό (το έχω χωρίς μποδιές). Πόσο περίπου κάνει για να το αλλάξω;

 

Φιλαράκο δν έχω ιδέα πόσο μπορεί να κοστίζει το πλαστικό... Μπορείς να πάς στην αντιπροσωπία και θα σου πεί...;)

 

Όσο για τα λαστιχάκια βάλε χαλαρά Michelin M45:happy: Στο λέω γιατί τα φοράω και γώ και έχω πάθει πλάκα με τα κρατήματα... Τώρα αν θές Bridgestone δν έχω ιδέα... Τα Michelin μπορείς να τα βρείς απο 40-60euros το ζευγάρι μαζί με τα περαστικά!

 

:D

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέσα στις επόμενες μέρες, ίσως και σήμερα, παίρνω το νέο μου μηχανάκι το daytona DY50R με «πειραγμένη» μηχανή από την εταιρία. Από 50αρι θα γίνει 100σταρι. Αυτή η αλλαγή κοστίζει γύρο στα 300 Ε. Θέλω να ζητήσω κάποιες συμβουλές. Θα το πάρω σε ασημί χρώμα και θέλω να του κάνω κάποιες εξωτερικές αλλαγές. Θα βάλω 3d ζάντα αλλά δεν ξέρω σε τι χρώμα. Ποιο νομίζετε ότι είναι το καλύτερό σε ασημί παπί; Μετά, θα βγάλω το πλαστικό για την πινακίδα και τα φλασάκια θα τα βάλω πάνω στο νέο φανάρι. Το πρόβλημα είναι πως θα στερεώσω την πινακίδα; Σκέφτηκα να την στερεώσω με περτσίνι αλλά δεν ξέρω πως θα φαίνεται. Εσείς τι λέτε; Πια εξάτμιση να βάλω; Την μεγάλη ή την μικρή;

 

Αυτά για αρχή…

300€ απο 50 σε 100???

 

στροφαλομπιελλα και κυλυνδροπιστονο κανουν γυρω στα 100€, οχι τα 100αρια , τα 120-122cc

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

300€ απο 50 σε 100???

 

στροφαλομπιελλα και κυλυνδροπιστονο κανουν γυρω στα 100€, οχι τα 100αρια , τα 120-122cc

 

Mallon leei allagh oloklhrou tou kinhthra!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Mallon leei allagh oloklhrou tou kinhthra!!!!:p

τοτε η μηχανή δεν είναι "πειραγμένη"..

 

Φιλε teorizo δεν συμφαιρει. Αν το daytona κανει 1200€(?) + 300€ η μηχανη παει 1500€. Καλύτερα παρτο 50αρι και φτιαξτο μονος σου οπος θες. Κεφαλές καρμπλυλατερ, κτλ..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε teorizo..Καλυτερα ειναι να παρεις μια μεταχειρισμενη μηχανουλα απο κανα 110 και να την βαλεις πανω στο daytona (ενας φιλος εχει το ιδιο μηχανακη και την εβαλε πανω χωρις να βγαλει τα πλαστικα) παρα να σκασεις 300πουλακια και να το "πειραξεις".Οσο για εξωτερικη εμφανιση βαλε μασκα απο κανα Supra(λεει πολυ...) και τo χρωματακι που θα κανεις το DY50R ειναι το μπλε σκουρο.....

Οσο για τα λαστιχα τα michelin που λεει ο Cloud νομιζω οτι ειναι τα καλυτερα...

AMD Rulez :alien:

Για σενα μια ζωη Λυκοβρυσαρα μου θα τραγουδω..........Και του χρονου σε πιο μεγαλα σαλονια.......

Link to comment
Share on other sites

τοτε η μηχανή δεν είναι "πειραγμένη"..

 

Φιλε teorizo δεν συμφαιρει. Αν το daytona κανει 1200€(?) + 300€ η μηχανη παει 1500€. Καλύτερα παρτο 50αρι και φτιαξτο μονος σου οπος θες. Κεφαλές καρμπλυλατερ, κτλ..

 

Den xerw apla upothetw!Pantos 300e einai arketa gia kulindropistona!

 

GFGO den einai toso aplo to na parei enan opoiondhpote kinhthra 110cc kai na ton valei panw.. Prepei na tairiazei sto plaisio!Alliws thes kai allagh plaisiou!(etsi den einai?Mporei na kanw kai lathos!)

Link to comment
Share on other sites

Den xerw apla upothetw!Pantos 300e einai arketa gia kulindropistona!

 

GFGO den einai toso aplo to na parei enan opoiondhpote kinhthra 110cc kai na ton valei panw.. Prepei na tairiazei sto plaisio!Alliws thes kai allagh plaisiou!(etsi den einai?Mporei na kanw kai lathos!)

Τι εννοεις πλαίσιο?

Τον αριθμο ή τις βάσεις της μηχανής?

Αν αλλαξει μηχανη πρεπει να φροντίσει και για τα δύο

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις πλαίσιο?

Τον αριθμο ή τις βάσεις της μηχανής?

Αν αλλαξει μηχανη πρεπει να φροντίσει και για τα δύο

 

Plaisio einai o skeletos ths motosykletas!Fisika den mporei na allaxei olo to plaisio alla mporoun na ginoun modifies!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω λάστιχα μπριτσεστον στο dv. Πόσο κάνει το ζευγάρι; Και κάτι άλλο. Ένας φίλος μου (τι @#$%% θεέ μου!) έριξε το μηχανάκι κάτω ενώ καθόταν και έσπασε λίγο το αριστερό μπροστινό πλαστικό (το έχω χωρίς μποδιές). Πόσο περίπου κάνει για να το αλλάξω;

michelin pilot sport. ειχα ενα πισω, αλλα το εφαγα σε burn out!!! τραβαγα αναποδο, και μαζευε σιγα-σιγα. οχι σαν κατι αλλα που δν μαζευουν με τιποτα η γραπωνουν κατευθειαν και κοντευεις να πεσεις.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

Το dv το πήρα. Μου έβαλε πάνω άλλο πιστόνι γρανάζια κεφαλή και εκεντροφόρο. Θέλω να μάθω πόσο κάνει όμως το πλαστικό που έσπασε γιατί με χαλάει πολύ! Καινούργιο μηχανάκι είναι ούτε μήνα δεν έκλεισα…
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε απλά παίδες... Αυτό που σας λέω γίνεται σε όλη την Έλλάδα σχεδόν...

 

Ενα DV50R κοστίζει 1200Ε ας πούμε...

Ο πωλητής προκειμένου να βγάλει κανένα φράγκο τι κάνει... Προτείνει στον πελάτη να του το κάνει "100άρι" αλλάζοντας στροφαλόμπιελο, κυλινδροπίστονο και μια κεφαλή... Και ο αγοραστής χωρίς να ξέρει τι ανταλλακτικά θα του βάλει απλά συμφωνεί γτ του ακούγεται καλό... Τώρα τι παίζεται πίσω απο την πλάτη του αγοραστή... Τα μηχανάκια δν έρχονται δεμένα στην Ελλάδα, έρχονται πακεταρισμένα σε κουτιά και ύστερα οι αντιπροσωπίες απλά τα μοντάρουν(η μηχανή είναι δεμένη).

 

Η περίφημη "μετατροπή" της αντιπροσωπίας...

 

1.Στροφαλόμπιελο (60Ε)

2.Κυλινδροπίστονο(50Ε)

3.Κεφάλή (45Ε)

 

Η αντιπροσωπία πηγαίνει το μοτέρ στο μηχανικό της και τα περνάει...;)

 

Οπότε απο τα 300Ε αν αφαιρέσεις τα ανταλλακτικά...Καθαρό κέρδος δικό τους -->145Ε Υπόψιν μπορεί το κέρδος τους να είναι κ μεγαλύτερο!

 

Τα ανταλλακτικά μην φανταστείτε πως είναι κάποιας καλής μάρκας... φυσικά κινέζικα γτ είναι κ φθηνά και εξάλλου στα μηχανάκια αυτά αν βάλεις κτ γιαπωνέζικο θα παρεξηγηθει κ δν θα δουλεύει σωστά...:X

 

Αυτή είναι η πικρή αλήθεια...

 

Υ.Σ teorizo γτ δν πηγαίνεις στην αντιπροσωπία να μάθεις....?

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

[ασχετιλας mode on] Να ρωτισω κατι σχετικο-ασχετο; Το DY50R ειναι ενα παπι που εχει και συμπλεκτη;[ασχετιλας mode off]
Link to comment
Share on other sites

[ασχετιλας mode on] Να ρωτισω κατι σχετικο-ασχετο; Το DY50R ειναι ενα παπι που εχει και συμπλεκτη;[ασχετιλας mode off]

οχι δεν εχει.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει.

 

βγαινει και με συμπλεκτη και δισκοφρενο.το εχει φιλος μου,αλλα βγαινει και το απλο

http://www.bikepics.com/pics/icon/modenas-dynamic125-06-bikepics-590056.jpg
Link to comment
Share on other sites

βγαινει και με συμπλεκτη και δισκοφρενο.το εχει φιλος μου,αλλα βγαινει και το απλο

 

Καρασυγουρο αυτο; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρο ειναι.ο φιλος μου αυτος το εχει καπου ενα χρονο.με συμπλεκτη και μπρος πισω δισκοφρενο.και αυτα τα εχει ο γκοργκολης
http://www.bikepics.com/pics/icon/modenas-dynamic125-06-bikepics-590056.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά θα τρελαθώ! Πήγα εχθές να παραγγείλω ζάντες και εξάτμιση και σήμερα που με πήραν τηλέφωνο μου είπαν πως δεν βγαίνουν κοκάλινες ζάντες για dv επειδή έχει πίσω δισκόφρενο αλλιώς πρέπει να βγάλω το δισκόφρενο και να βάλω ταμπούρο! Αληθεύει αυτό; Αν ναι, πόσο κάνει ένα ταμπούρο; Έχω γ@μιθεί... Συνέχεια λεφτά δίνω :p
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ! Πήγα εχθές να παραγγείλω ζάντες και εξάτμιση και σήμερα που με πήραν τηλέφωνο μου είπαν πως δεν βγαίνουν κοκάλινες ζάντες για dv επειδή έχει πίσω δισκόφρενο αλλιώς πρέπει να βγάλω το δισκόφρενο και να βάλω ταμπούρο! Αληθεύει αυτό; Αν ναι, πόσο κάνει ένα ταμπούρο; Έχω γ@μιθεί... Συνέχεια λεφτά δίνω :p

 

siga pou tha vgaleis to diskofreno gia na valeis tampouro...:!: kai ola auta gia mia zanta...:mad: eleos:p apla vres mia 3mpratsh pou na kanei gia diskofreno afou thes oposdhpote tetoio sxedio....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...