Jump to content

Τι φταίει? Η κάρτα ήχου ή τα ηχεία?


ioanna_io
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως είχα ξαναπεί από τα ηχεία μου ακούγεται συνέχεια ένα ζζζζζζζζ!

Φταίει όμως η κάρτα ήχου ή τα ηχεία?

Χτες παρατήρησα ότι ακόμα και κουνόντας το ποντίκι ακούγεται αυτός ο περίεργος θόρυβος.

Η κάρτα ήχου είναι on-board και θα κοιτάξω να σας πω συγκεκριμένα ποια είναι γιατί δεν θυμάμαι.

Τι μπόρεί να φταίει? δεν μπορώ άλλο να τον ακούω αυτό το θόρυβο. Είπα να πάρω καινούρια ηχεία αλλά αν φταίει η κάρτα? :confused:

 

Ευχαριστώ.

 

P.S άνοιξα καινούριο θέμα γιατί εκεί που είχα ρωτήσει ήταν άσχετο.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να συνδεσεις ακουστικα να δεις αν το κανει; εφοσον δεν εχεις αλλα ηχεια.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ακουστικά και πάλι το κάνει...

Έβαλα και τα ηχεία στο mp3 και πάλι ακούγεται....

Λιγότερο όμως!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Xexe.. Είχα το ίδιο πρόβλημα με κάρτα ήχου του 96(sound blaster). Η κάρτα ήχου σου φταίει 100% είτε γιατί πάλιωσε είτε γιατί ειναι onboard.. Πάνε να αγοράσεις κάποια άλλη δεν είναι και ιδιαιτέρως ακριβές ή δύσκολες στην εγκατάσταση.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=28&Nav_Section_Id=28&Catalog_Id=1&Product_Id=291588&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ είμαστε!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα ξαναπεί από τα ηχεία μου ακούγεται συνέχεια ένα ζζζζζζζζ!

Φταίει όμως η κάρτα ήχου ή τα ηχεία?

Χτες παρατήρησα ότι ακόμα και κουνόντας το ποντίκι ακούγεται αυτός ο περίεργος θόρυβος.

Η κάρτα ήχου είναι on-board και θα κοιτάξω να σας πω συγκεκριμένα ποια είναι γιατί δεν θυμάμαι.

Τι μπόρεί να φταίει? δεν μπορώ άλλο να τον ακούω αυτό το θόρυβο. Είπα να πάρω καινούρια ηχεία αλλά αν φταίει η κάρτα? :confused:

 

Ευχαριστώ.

 

P.S άνοιξα καινούριο θέμα γιατί εκεί που είχα ρωτήσει ήταν άσχετο.

 

Σε παλιότερο μηχάνημα που είχα μου το έκανε και εμένα αυτό...

Αλλά το αποτέλεσμα ήατνα ότι το βύσμα είχε κάποιο πρόβλημα γιατί είχα κάνει δοκιμές και άλλα ηχεία αλλά και με άλλη κάρτα ήχου...:confused:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι τα έκανα mute.

Ξέχασα να γράψω ποια κάρτα ήχουν έχω :(

Τα ηχεία τα είχα σε παλιότερο υπολογιστή και τα έβαλα στον καινούριο οπότε δεν νομίζω ότι φταίει, ότι πάλιωσε η κάρτα ήχου.

Αχ δεν ξέρω τι να πω :wacko:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ κάποτε ένα σχετικό πρόβλημα με βουητό. Δοκίμασε κάτι πολύ απλό: αν είναι πολλά καλώδια μπλεγμένα πίσω από τον υπολογιστή σου -όχι μόνο καλώδια από τον υπολογιστή αλλά και από άλλες συσκευές- ξεχώρισέ τα, να μην είναι μπλεγμένα και το ένα πάνω στο άλλο. Εμένα, δεν ξέρω πως και γιατί, αυτός ο σωρός καλωδίων που ήταν μπλεγμένα μεταξύ τους δημιουργούσε ένα δυνατό βουητό.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ κάποτε ένα σχετικό πρόβλημα με βουητό. Δοκίμασε κάτι πολύ απλό: αν είναι πολλά καλώδια μπλεγμένα πίσω από τον υπολογιστή σου -όχι μόνο καλώδια από τον υπολογιστή αλλά και από άλλες συσκευές- ξεχώρισέ τα, να μην είναι μπλεγμένα και το ένα πάνω στο άλλο. Εμένα, δεν ξέρω πως και γιατί, αυτός ο σωρός καλωδίων που ήταν μπλεγμένα μεταξύ τους δημιουργούσε ένα δυνατό βουητό.

Λές να γίνονται τέτοια πράγματα?? Αυτά μονο στην περίπτωση του μαγνητικού πεδίου που σχηματίζεται γύρω απο ρευματοφόρο αγωγό, τότε επηρεάζεται το ηλεκτρικό σημα του ήχου.

 

Αλλά στα καλώδια των υπολογιστών το ρεύμα είναι μικρό πόσο μπορεί να είναι το μαγνητικό??:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λές να γίνονται τέτοια πράγματα?? Αυτά μονο στην περίπτωση του μαγνητικού πεδίου που σχηματίζεται γύρω απο ρευματοφόρο αγωγό, τότε επηρεάζεται το ηλεκτρικό σημα του ήχου.

 

Αλλά στα καλώδια των υπολογιστών το ρεύμα είναι μικρό πόσο μπορεί να είναι το μαγνητικό??:blink:

Ναι, δεν κάνω πλάκα! Δεν ήταν όμως μόνο του υπολογιστή καλώδια ξαναλέω. Ήταν κι από άλλες συσκευές που ήταν στην πρίζα. Έτυχε να κουνήσω τα καλώδια έχοντας ανοιχό υπολογιστή και ηχεία και διαπίστωσα ότι το βουητό αυξομειωνόταν. Έτσι έκατσα και τα ξεχώρισα και μακρυά το ένα απτάλλο και το βουητό σταμάτησε. Η Ιωάννα προφανώς έχει σοβαρότερο πρόβλημα.

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την Γιάννα βρήκα και αυτό ίσως απλώς να φταίει η κατασκευή.:

Hissing sound in background

 

A typical problem: I just bought a new soundcard have noticed background hissing after a sound is played. It doesn't appear to be in the speaker system as I ran a portable cd into it.

 

PC soundcards are cheap consumer electronics and they are built using cheap parts using designs which are not the best possible. This causes that soundcards electronics generate noise and pick up interference from other electronics inside the PC. You hear all this as hising noise in the soundcard output.

 

The soundcard design has effect how little noise you can get, but usually the reason for most noise is not the soundcard, but how you use it. You can even make the best studio audio system hiss very noticably if you set the settings to very non-ideal values. Soundcards are typically used by people who do not know how to use audio systems properly which causes that they set up the systewm baddly which leads to very poor performance.

 

Some tips for users of Sound Blaster family of soundcards:

 

* The obvious would be a microphone enabled. Mute it. (Win 95 mixer)

* Next would be gain settings set at x4, change it to x1 (CL Mixer)

* Turn 3D Stereo Enhancement off. (Device Manager)

 

If you you soundcard connected to amplified multimedia speakers or hifi system remember to use line level output connector. Line level output connector typically gives out better sound quality and less noise.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Apisteuto...alla exw tin idia karta...Realtec AC'97 Audio...1 mina pc...kai hxeia...kai kati ena ssssssss...alla oxi kai polli dunato alla oso pio polli anebazw tin fwni...toso pio polli anebainei...merikes fores exw paratirisei kai to ekseis...me tin rodela apo to mouse...kanw scroll up kai down... kai akougetai kai enas periergos hxos! Pio palia eixa laptop kai eixa kai ekeino Realtec karta...kai ekane to idio pragma me to pontiki...twra den kserw an einai fisiologiko auto...Egw exw kai karta TV h opoia sundeetai panw stin karta hxou...mporei na einai kai apo auto...

-Episis prosekse an den exeis mute to Line In kai to Aux kai to Microphone...kanei trelo thoribo...mporei bebaia na ftaiei kai to kalwdio...i to bisma...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Γεια σας, βρίσκομαι εδώ, γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσάς παιδιά...μόνο που σε εμένα είναι λίγο διαφορετικά.Είναι Όλα μια χαρά, αλλά όταν με πάρει κανείς τηλέφωνο (στο κινητό) η πάρω εγώ κάποιον και βρίσκομαι κοντά στα ηχεία, αρχίζει και βουίζει πάρα πολύ δυνατά και είναι πάρα πολύ ενοχλητικό αυτό το πράγμα,και αναγκαστικά πρέπι να κλείσω τα ηχεία για να συνεχίσω την ομιλία μου ... !!! Έχω ενσωματωμένη κάρτα ήχου...τα ηχεία είναι καινούργια, αλλά και ο υπολογιστής δεν είναι παλιός, πέρυσι τον πήρα,και δεν πιστεύω να είναι από τον υπολογιστή γιατί έχω δοκιμάσει και άλλα ηχεία ... και πάλι μου έβγαζε αυτόν τον ενοχλητικό ήχο ... !!! μήπως είναι από την ενσωματωμένη κάρτα ήχου, γιατί όπως κατάλαβα η εξωτερικές κάρτες ήχου βετλιώνουν τον ήχο και τον φιλτράρουν ... ώστε να μην δημιουργούνται ηχητικά προβλήματα !!! Τι λέτε, μήπως φταίνε τα ηχεία ή η ενσωματωμένη κάρτα ήχου ?

τα ηχεία είναι τα παρακάτω :

http://kr109931096.trustpass.alibaba.com/product/125318184-103409793/PC_Speaker_2_1_CMK_808N_Double_magnets_subwoofer_2_1.html

Η ζωή είναι ωραία με το myphone παρέα ... !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

τσέκαρε το παραπάνω αν θες. Δεν έχουν πρόβλημα ούτε τα ηχεία , ούτε η κάρτα ήχου.

Στο παραπάνω βιντεάκι έχει και την εξήγηση και μια λύση στο πρόβλημα σου, αλλά και μόνο να απομακρύνεις το κινητό από τα ηχεία (και τα καλώδια αυτών ) νομίζω αρκεί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...