Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton R


POLAP21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κεφαλη δεν πειραζω.θελω να μεινει ετσι.δεν θελω και τοσο θεαματικα πραματα.απλος τραβηγμα και γακζια.αμα με ενα καρμπ εκκεντροφορο και ενα πιστονι δω τρελα πραματα δεν εχω λογο να το σκαλισω παραπανω.δεν το θελω για κοντρες απλος για δικη μου οδηγικη απολαυση.εγω ειμαι της γνωμης.πιστονι σκαφτο και οχι πομπε αφου θελει πειραγμα στην κεφαλη.εκτος αμα με μια φλατζα αλλαζουν τα δεδομενα.μετα εναν εκκεντροφορο για εκκινησεις και τελος ενα καρμπ 24 mikuni.

παίδες εγώ είχα κάνει τα εξής στο δικό μου και θα σας πω τι προβλήματα και τι πλεονεκτήματα είχα:

1) 54mm πιστόνι πομπέ

2) άγριο εκκεντροφόρο της Daytona

3) άλλο στρόφαλο

4) μαμά καρμπυρατέρ με μεγαλύτερα ζιγκλερ

5) εξάτμιση Protec (από τις πρώτες)

6) ένα δόντι λιγότερο πίσω για περισσότερη τελική

 

Πλεονεκτήματα:

- απίστευτο τράβηγμα από χαμηλά και δε σταμάταγε μέχρι την τελική (είχα πιάσει και κόφτη στην 4η με 120+ χιλιόμετρα στο κοντέρ

- πολλή δύναμη και πολλή ροπή

 

Μειονεκτήματα:

- ανέβαζε θερμοκρασία πολύ γρήγορα

- με το 54άρι πιστόνι ο κύλινδρος είναι πολύ φαγωμένος (τσίτα)

- μικρή διάρκεια ζωής εκτός κι αν το προσέχεις όχι όπως ο αδελφός μου

- συχνά σέρβις κι αλλαγή λαδιών

 

Προτάσεις:

- αν προβεί κανείς σε μια τέτοια μετατροπή να βάλει οπωσδήποτε ψυγείο λαδιού

- να βάλει οπωσδήποτε καλά φρένα γιατί δύσκολα σταματάει

- να είναι προσεκτικός και τακτικός με τα σέρβις του

 

Υ.Γ.: όπως αντιληφθήκατε όλα αυτά με το μαμά καρμπυρατέρ. Θα μου πείτε γιατί δεν έβαλες; Είχα σκοπό να βάλω ένα 28άρι Mikuni που είχα βρει ή Dellordo αλλά δεν πρόλαβα. Το πήρε ο αδελφός μου στη Μύκονο για διακοπές, το άφησε χωρίς λάδια, ήρθε, βγήκε στην Εθνική και του άρπαξε το πιστόνι. Αποτέλεσμα; Τώρα με μαμά πιστόνι και κύλινδρο αλλά με τον άγριο εκκετρνοφόρο ΄ψηλά (το δέχεται) και πάει μια χαρά. Βέβαια ο αδελφός μου σκέφτεται να το ξαναφτιάξει με ένα φίλο του μηχανικό και να το ξανακάνει 54mm αλλά με καρμπυρατέρ, με ψυγεία κτλ. Μόλις το κάνει θα σας πω πόσο κόστισε, πως πηγαίνει κτλ.

Ελπίζω να βοήθησα και να έδωσα κάποιες ιδέες έστω και λίγο αργά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν φυσιξει το σωληνακι βενζινης δεν πιστευω οτι θα καταφερει 100% να καθαριση τα ζιγκλερ.....σχετικα το ιδιο πραγμα λεμε και οι δυο οτι τα ζιγκλερ εχουν βουλωση αρα δεν ειπα καποια βλακεια.....και στο κατο κατο λεω την γνωμη μου δεν σε διαταζω να το κανεις.....στο forum αλλωστε για αυτο δημιουργηθηκε για να λεμε τις γνωμες μας....παντα οι γνωμες μπορει να ειναι και λαθος αλλα και σωστες δεν ειμαστε τελιοι...
δεν ειπα να φυσιξει για να καθαρισουν τα ζιγκλερ.:lol::lol:.απλος για να παει αερας στην βενζινη και να παρει μπρος χωρις να σκαλισει κατι.
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας ποσο παει μια εξατμιση protech και απο που?

 

Υπαρχουν τπτ βιδες ασφαλειας? (γιατι φιλου μου του εκλεψαν sebring)

 

Η εξατμιση κανει γυρο στα 85 ευρα.....για βιδες ασφαλειας δεν ξερω αν υπαρχει και αμα υπαρχει δεν εμποδιζει να κλεψει την εξατμιση...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά το πλακώσαμε στις μανιβελιές, το αδελφάκι μου και εγώ και πήρε μπρός.

Μέχρι και η μπαταρία αρχίζει να συνέρχετε, σήμερα το έβαλα μπρός με την μίζα :p

 

Κάτι άλλο και παρακαλώ να δώσει τα φώτα του όποιος γνωρίζει. Πριν 1.5 χρόνο όταν ήταν να πάρω το μηχανάκι, επειδή δεν είχα όλο το πόσο, όταν το αγόρασα το πλήρωσα τα μισά με μετρητά και τα υπόλοιπα με δόσεις. Συγκεκριμένα για τις δόσεις, πήρε η μητέρα μου ένα δάνειο απο την εθνική τράπεζα και εν συνεχεία ερχόταν ανα μήνα το ειδοποιητήριο της τράπεζας στο σπίτι, μετα με το ειδοποιητήριο πήγεναμε σε ενα ΑΤΜ και εξοφλούσαμε την δόση. Τέλοσπάντων τις δόσεις τις ξόφλησα.

 

Προ ημερών ενας συγγενής είπε στην μητέρα μου ότι για να παρουμε την κυριότητα της μηχανής πρέπει να πάει στην τράπεζα και να κάνει μια σειρά απο ενέργειες. Πήγε η μητέρα μου στην εθνική (Σόλωνος) και της είπαν τα εξής:

 

A) Να πάει στο κατάστημα της εθνικής ( Λεωφόρος Μεσογείων 1).

 

Β) Μετά στο κατάστημα από όπου πείρα την μηχανή για κάποια υπογρφή.

 

Γ) Και τέλος στο υπουργείο μεταφορών.

 

Καλά όλη αυτη η γραφειοκρατία για να πάρεις την κυριότητα της μηχανής σου; :blink:

Έχει κανείς άλλος ανάλογη εμπειρία; Ισχύει αυτό;

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά το πλακώσαμε στις μανιβελιές, το αδελφάκι μου και εγώ και πήρε μπρός.

Μέχρι και η μπαταρία αρχίζει να συνέρχετε, σήμερα το έβαλα μπρός με την μίζα :p

 

Κάτι άλλο και παρακαλώ να δώσει τα φώτα του όποιος γνωρίζει. Πριν 1.5 χρόνο όταν ήταν να πάρω το μηχανάκι, επειδή δεν είχα όλο το πόσο, όταν το αγόρασα το πλήρωσα τα μισά με μετρητά και τα υπόλοιπα με δόσεις. Συγκεκριμένα για τις δόσεις, πήρε η μητέρα μου ένα δάνειο απο την εθνική τράπεζα και εν συνεχεία ερχόταν ανα μήνα το ειδοποιητήριο της τράπεζας στο σπίτι, μετα με το ειδοποιητήριο πήγεναμε σε ενα ΑΤΜ και εξοφλούσαμε την δόση. Τέλοσπάντων τις δόσεις τις ξόφλησα.

 

Προ ημερών ενας συγγενής είπε στην μητέρα μου ότι για να παρουμε την κυριότητα της μηχανής πρέπει να πάει στην τράπεζα και να κάνει μια σειρά απο ενέργειες. Πήγε η μητέρα μου στην εθνική (Σόλωνος) και της είπαν τα εξής:

 

A) Να πάει στο κατάστημα της εθνικής ( Λεωφόρος Μεσογείων 1).

 

Β) Μετά στο κατάστημα από όπου πείρα την μηχανή για κάποια υπογρφή.

 

Γ) Και τέλος στο υπουργείο μεταφορών.

 

Καλά όλη αυτη η γραφειοκρατία για να πάρεις την κυριότητα της μηχανής σου; :blink:

Έχει κανείς άλλος ανάλογη εμπειρία; Ισχύει αυτό;

Από αυτοκίνητο που ξόφλησα για να πάρω την κυριότητα πήγα στην τράπεζα για να πάρω το χαρτί που έλεγε ότι ξόφλησα και δε χρωστάω τπτ και μετά πήγα εκεί από όπου το πήρα και ζήτησα να πάρω εγώ την κυριότητα και μετά πήγα στα ΚΕΠ με όλα αυτά τα χαρτιά να κάνω αίτηση για να βγει καινούργια άδεια που να μην λέει τη λέξη παρακράτηση κάτω-κάτω. Οπότε, ναι, χρειάζονται όλα αυτά δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτοκίνητο που ξόφλησα για να πάρω την κυριότητα πήγα στην τράπεζα για να πάρω το χαρτί που έλεγε ότι ξόφλησα και δε χρωστάω τπτ και μετά πήγα εκεί από όπου το πήρα και ζήτησα να πάρω εγώ την κυριότητα και μετά πήγα στα ΚΕΠ με όλα αυτά τα χαρτιά να κάνω αίτηση για να βγει καινούργια άδεια που να μην λέει τη λέξη παρακράτηση κάτω-κάτω. Οπότε, ναι, χρειάζονται όλα αυτά δυστυχώς.

 

Και εαν δεν τα κανεις τοτε δεν μπορεις να μεταβιβασης στον επομενο ιδιοκτητη....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

μετά πήγα εκεί από όπου το πήρα και ζήτησα να πάρω εγώ την κυριότητα

Το χαρτί το παίρνεις εκείνη την στιγμή από το μαγαζί, η πρέπει να τον πάρεις τηλέφωνο για να στο ετοιμάσει και να περάσεις κάποια στιγμή να το πάρεις;

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Και εαν δεν τα κανεις τοτε δεν μπορεις να μεταβιβασης στον επομενο ιδιοκτητη....
μπορει να το παρει αλλος αλλα πρεπει να κανουνε ολη τη διαδικασια αυτη αλλα στο ονομα του νεου αγοραστη.στην ουσια το αυτοκινητο-μηχανη ανηκει στην τραπεζα μεχρι να το εξοφλισει.μετα γινετε μεταβιβαση σε οποιον θες εσυ.δεν ειναι απαρετιτο να ερθει στο ονομα σου πρωτα και μετα σε αλλουνου!
Link to comment
Share on other sites

mages gt nomizo oti to pistoni mou thelei na vgei ekso...? :worry::worry::worry:otan to katevazo olo to konter les kai kapoios xtupaei me variopoula sti mhxanh...ti lete na xtipouse koftes me 4 120+km/h kai giauto..?:confused::confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

mages gt nomizo oti to pistoni mou thelei na vgei ekso...? :worry::worry::worry:otan to katevazo olo to konter les kai kapoios xtupaei me variopoula sti mhxanh...ti lete na xtipouse koftes me 4 120+km/h kai giauto..?:confused::confused::confused:

 

Μαλλον ο κοφτης ειναι.....κανε το εξης βαρα μια κοφτη σε νεκρα και δες αν νοιωθεις το ιδιο πραγμα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

mages gt nomizo oti to pistoni mou thelei na vgei ekso...? :worry::worry::worry:otan to katevazo olo to konter les kai kapoios xtupaei me variopoula sti mhxanh...ti lete na xtipouse koftes me 4 120+km/h kai giauto..?:confused::confused::confused:

 

Μαλλον ο κοφτης ειναι.....κανε το εξης βαρα μια κοφτη σε νεκρα και δες αν νοιωθεις το ιδιο πραγμα...

 

Ειρωνικά το είπε ο sasat γι' αυτό που είχα γράψει σε προηγούμενο post. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

ase re file giannisarv tis papatzes...

siga mhn peta3eis kiolas....

den mou les,to mpompe to pistoni to ebales me thn manisia kefali????

kai oso gia ton strofalo,ti diadromh htan???

htan kai elafrwmenos mhpws?>??

trigwnikos???

gia na mpei to mpompe poses flatzes ebales pisw,e???????

h mhpws den htan mpompr telika alla to miso tou hmimpompe???

Link to comment
Share on other sites

ase re file giannisarv tis papatzes...

siga mhn peta3eis kiolas....

den mou les,to mpompe to pistoni to ebales me thn manisia kefali????

kai oso gia ton strofalo,ti diadromh htan???

htan kai elafrwmenos mhpws?>??

trigwnikos???

gia na mpei to mpompe poses flatzes ebales pisw,e???????

h mhpws den htan mpompr telika alla to miso tou hmimpompe???

Τι να σε κάνω; Έπρεπε να σε είχα δίπλα μου όταν τα έπιανα αλλά και πάλι δε θα με έβλεπες οπότε χαμένος κόπος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Σημερα πηρα τηλ στον Κυριακοπουλο και μου εδοσε μια προσφορα.εκκεντροφορος Fuego κυλινδρο πιστονο Daytona 54mm με ασφαλειες και πυρο και καρμπ Mikuni 24mm 240e.Καλα ειναι;
Link to comment
Share on other sites

paidia an 8elete na akougeste meta crypton r parte mia protech kai adiaste thn...anevaste kai to relanti kai 8a kanete poio poly 8orivo apo ta fx...dokimasmeno...to exw kanei sto diko mou...!!!

 

file oute sebring oute motospor.... vale mia xiropoiiti kai tha deis diafora. :!: :!:
an 8elei kaneis na kanei to crypton r tou poio poli 8orivo apo fx na valei mia protech adeia entelos kai na anevasei to relanti...to exw kanei sto diko mou...

 

ΕΧΩ 1 CRYPTON R 2006. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΔΕΕΣ...

 

file kane to moter sou 123cc kai vale ena karmpilater 28 kai 8a katevazeis aytakia...egw omws to xw gamisei to 8ema sto moter m

 

paidia egw exw agorasei pragmata apo 3ero kai ta perasa panw sto crypton r mazi me ena filo mou...to mhxanaki foraei :kulindropistono apo wr,kefali apo wr,mpiela trigoniki wr,strofalo wr,kampana apo wr,ilektroniki power command,karbilater psekasmou apo wr,kai sasman pou oi taxitites einai poio makries....alla gia na ta perasoume ola ayta kaname ena mina...alla ta apotelesmata ta 3erete...

Link to comment
Share on other sites

paidia egw exw agorasei pragmata apo 3ero kai ta perasa panw sto crypton r mazi me ena filo mou...to mhxanaki foraei :kulindropistono apo wr,kefali apo wr,mpiela trigoniki wr,strofalo wr,kampana apo wr,ilektroniki power command,karbilater psekasmou apo wr,kai sasman pou oi taxitites einai poio makries....alla gia na ta perasoume ola ayta kaname ena mina...alla ta apotelesmata ta 3erete...

 

το wr ειναι 2t εσυ πως εβαλες τα πραγματα στο crypton:wacko::wacko::wacko:???????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Σημερα πηρα τηλ στον Κυριακοπουλο και μου εδοσε μια προσφορα.εκκεντροφορος Fuego κυλινδρο πιστονο Daytona 54mm με ασφαλειες και πυρο και καρμπ Mikuni 24mm 240e.Καλα ειναι;
καλη ειναι η προσφορα;
Link to comment
Share on other sites

το wr ειναι 2t εσυ πως εβαλες τα πραγματα στο crypton

 

Πεστα ρε συ θα μας τρελανουν τελειως:lol::lol::lol::lol:

 

καλη ειναι η προσφορα;

 

Ε αμα φανταστεις οτι ο εκκεντροφορος κανει 50€,το πιστονι 65€,ο κυλιδρος δεν ξερω{60-80??} και το καρμπυρατερ αλλα 100€,καλη μου ακουγεται:cool::cool:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα τελευταία R στην άδεια γράφουν ότι είναι 110 κυβικά?Μιλάω για αυτά που υποτίθεται ότι είναι 115.

Δεν πιστεύω να μου λέει ιστορίες ο μαντράς..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

115 κ.εκ χονδρικα.πραγματικα ειναι ειναι 113,7.αν θυμαμε καλα!
Link to comment
Share on other sites

115 κ.εκ χονδρικα.πραγματικα ειναι ειναι 113,7.αν θυμαμε καλα!

Άρα στην άδεια πρέπει να λέει 113??

Αυτό που μου έδειξε ο άλλος με τα 110 είναι άλλο μοντέλο?Παλιότερο?

Από ποια χρονιά βγαίνανε τα 115?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην άδεια πρέπει να λέει 113??

Αυτό που μου έδειξε ο άλλος με τα 110 είναι άλλο μοντέλο?Παλιότερο?

Από ποια χρονιά βγαίνανε τα 115?

 

νομιζω οτι τα πρωτα crypton ηταν 110cc ενω τα crypton r ειναι 115cc;);)

Link to comment
Share on other sites

απο το 2003-2004 βγαινανε τα 115!θα δω στην αδεια μου και θα σου πω τι λεει.εγω εχω το R
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...