Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton R


POLAP21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Basika edw dn leei timh i dn mporw na brw...Ektos an enoeis na steilw mail gia na m lusoun tin aporia :D

πρινα κανα μηνα που ειχα μπει ειχε τιμη αλλα δεν θυμαμε.αμα θες μπες στο mototrith.gr μεσω google καλητερα και βρες.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα κρυπτον (το 1ο) και μια μερα ενω το πασπατευα κοντα στην μπαταρια βρηκα κατω απο το μηχανακι μια ασφαλεια και ενα ελατηριο. Εχω φαει τον κοσμο να βρω απο που εφυγε αλλα δεν τα καταφερνω! :mad:

 

Ανοιγοντας το πλαινο καπακι βρισκω μια ασφαλεια στη θεση της κανονικα, οποτε δεν ειναι αυτη (αυτη που βρηκα ειναι και λιγο μακρυτερη). Ψαχνω και στο νετ για κανα διαγραμμα αλλα τπτ! Καμμια ιδεα??? :cry: (εχω παρατηρησει και οτι δεν φορτιζει η μπατταρια, η οποια εχει πεσει - δεν γυριζει καθολου μιζα)

 

Eπισης μηπως υπαρχει πουθενα online service manual???

 

Tελικα η ασφαλεια ηταν ασχετη. Το θεμα ειναι οτι δεν φορτιζεται η μπατταρια. Μετρησα με ενα πολυμετρο και βγαζει στο ρελαντι 9 βολτ... :(

:)
Link to comment
Share on other sites

Tελικα η ασφαλεια ηταν ασχετη. Το θεμα ειναι οτι δεν φορτιζεται η μπατταρια. Μετρησα με ενα πολυμετρο και βγαζει στο ρελαντι 9 βολτ... :(
δεν ειναι ασχετη!!ειναι η ρεζερβα που εχει σε περιπτοση που καει αυτη!!:)
Link to comment
Share on other sites

gia sas mages prin apo miamisi bdomada pira to crypton-r...

to strono akoma... tora exo 500 xiliometra pano..tin proti bdomada to pigena kathe mera sxedon 60 lete na me bgalei kanena problem (den to ksnapiga mexri tora) ti lete?????

Link to comment
Share on other sites

gia sas mages prin apo miamisi bdomada pira to crypton-r...

to strono akoma... tora exo 500 xiliometra pano..tin proti bdomada to pigena kathe mera sxedon 60 lete na me bgalei kanena problem (den to ksnapiga mexri tora) ti lete?????

αμα δεν το ζωρισες μην φοβασε!χαλαρα και ας παει και 200(πλακα κανω).

 

ρε παιδια.τον τελευταιω καιρο μου βγαζει καπνο απο την εξατμιση,και μυριζει καπως.ξερει κανεις τι παιζει να ειναι.με εκνευριζει πολυ αυτο γιατιολοι νομιζουν οτι καιει λαδια αλλα δεν νομιζω να καιει.
ολα οκ!!αλαξα ενα μπουζακι Denso.το παλιο ηταν NGK,και ρυθμισα καρμπ και σταματησε!τωρα θα δουμε τι θα γινει.:):D
Link to comment
Share on other sites

gia sas mages prin apo miamisi bdomada pira to crypton-r...

to strono akoma... tora exo 500 xiliometra pano..tin proti bdomada to pigena kathe mera sxedon 60 lete na me bgalei kanena problem (den to ksnapiga mexri tora) ti lete?????

 

oxi r... egw otan t estrwna mexri 70 to pigena k dn m ebgale tpt

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος το σωστο διακενο βαλβιδων?
ναι!! 8mm εισαγωγη και 12mm εξαγωγη!αλλα πρωτα θα πρεπει να βρεις το Τ απο το βολαν του.αμα θες ρωτα με να σου πω γιατι τις εχω ρυθμισει μονος και ξερω!:):shifty:
Link to comment
Share on other sites

ναι!! 8mm εισαγωγη και 12mm εξαγωγη!αλλα πρωτα θα πρεπει να βρεις το Τ απο το βολαν του.αμα θες ρωτα με να σου πω γιατι τις εχω ρυθμισει μονος και ξερω!:):shifty:

 

μαλλον εννοεις 0,8mm & 0,12mm αντιστοιχα.

αλλα εισαι σιγουρος οτι οι τιμες ειναι σωστες?

θυμαμαι οτι στο μανουαλ (που τωρα δεν το βρισκω), ελεγε 0,5mm εισαγωγη- 0,5mm εξαγωγη!:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοεις 0,8mm & 0,12mm αντιστοιχα.

αλλα εισαι σιγουρος οτι οι τιμες ειναι σωστες?

θυμαμαι οτι στο μανουαλ (που τωρα δεν το βρισκω), ελεγε 0,5mm εισαγωγη- 0,5mm εξαγωγη!:confused::confused:

στο manual δεν αναφερει κατι!!ναι σωστα 0,8 και 0,12 ειναι.0,5 και 0,5 ειναι στα Honda!
Link to comment
Share on other sites

Τα καταλαβα οτι ηταν 0,8 και 0,12 αν ηταν 8 θα ειχαμε προβλημα :lol:

Ευχαριστω Ντινο

τιποτα φιλε!και οτι θες εδω ειμαστε!!:):happy:
Link to comment
Share on other sites

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

για δωσε λεπτομερειες??(να κανω μια προβλεψη)

εκκεντροφορος fuego

καρμπ 22 απο ζ125??

επεσα καθολου μεσα??

οχι...εκκεντροφορος Daytona καρμπ 24 Mikuni!!!Σωστα;;:shifty::lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρε γτμ εβαλα χτες φιλτροχοανη στο παπι (χωρεσε η κοντη) και το παπι ΨΟΦΗΣΕ.:(:(

Μιλαμε για τραγικες διαφορες, η δευτερα παει μεχρι 60 με ζορι και κανει σα να κοφτιαζει, ομοιως και η τριτη μεχρι 80παρα. Ολες οι σχεσεις, ακομα και η τεταρτη με τερμα πεταλουδα ανοιχτη κανει σα να κοφτιαζει,κοψιματα. Τοσο πολυ αλλαξε ο αερας που θελει τοσο καυσιμο πια???

Τι σκ@τα.Στα Honda που ειχα εβαζες φιλτρο και τελος κερδιζες σε αποκριση χωρις επιπλοκες.Tα χω παρει στο κρανιο ασχημα.:mad:

Δωστε τα φωτα σας, για να μη μπω παλι στη διαδικασια λυσιματος για να βαλω το φιλτροκουτι.

Link to comment
Share on other sites

αλαξε χοανη!!εγω εκανα δικια μου και ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα.βαλε κολαρο μετα χοανη και εισαι οκ!;):)
Link to comment
Share on other sites

Μα δε νομιζω ρε μαστορα να ναι απο τη χοανη και καλα τη συγκεκριμενη.

Την ιδια χρησιμποιω σε διαφορες διαστασεις εδω και 10 χρονια σχεδον.

Μιλαμε για ΤΡΑΓΙΚΗ διαφορα προς το χειροτερο, δεν ειναι οτι πχ. δεν εδωσε, μιλαμε γονατισε το μηχανακι,με τερμα γκαζι κανει κοψιματα τι να πω....Θα δοκιμασω και να βαλω κολαρο μπας και δεν την θελει πανω το καρμπ (πραγμα ανηκουστο,λες κι εχει MAP sensor...)

Φτιαχνω ηδη ενα φιλτρο χειροποιητο για τον παπα, αλλα αυτο το πραγμα δεν το εχω ξανασυναντησει...

Νευρα...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως χωρις ζιγκλερωμα δε δουλευει με τπτ ετσι επεσε γκρικ πατεντα με χειροποιητο φιλτρο στον παπα. Δειχνει οτι ζωηρεψε χωρις να χασει πουθεννα,το αντιθετο.

Ντινο thanks anyway

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...