Jump to content

Samsung SGH-ZV10 & SGH-ZV30


Giorgosk80
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μέχρι να μου απαντήσει κάποιος (ελπίζω), έχω και άλλη μια ερώτηση.

 

Το software που είχε μέσα, είναι αρκετά προβληματικό. Και στο PC και το Laptop μου κολάει αρκετά. Ειδικά αν θέλεις να ανεβάσεις/κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο, κάνει 2-3 λεπτά (!!!). Οπότε καλύτερα με το card reader.

 

Αλλά: Η επεξεργασία του καταλόγου τηλεφώνων ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ. Οι 2 πρώτες επιλογές του PC Studio είναι "σβηστές"... Και τώρα; Πως θα κάνω backup?

 

κι εγω εχω την ιδια απορια για το software.. το πηρα κι εγω το τηλεφωνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Το θεμα με την μπαταρια ισχυει.. δεν κρατάει πολύ ειδικά μετά την πρώτη φόρτιση, αλλά οκ.. πλέον Multimedia έχουνε γίνει τα τηλέφωνα.. με τόσο μικρές μπαταρίες που να αντέξουν..

 

Αλλά γιατί είναι κλειδωμένες οι δύο πρώτες εφαρμογές του PC Studio? πρέπει να κάνεις καμία ρύθμιση στο τηλέφωνο προκειμένου να δουλέψουν? Γιατί το manual δεν λέει τίποτα γι' αυτό. Υποθέτει ότι λειτουργούνε όλα.

 

 

Μια άλλη ερώτηση: Εστω ότι έχω ένα mp3 που θα ήθελα να γίνει ήχος κλήσης στο κινητό μου. Σε τι format πρέπει να το μετατρέψω για να δουλέψει? ACC? MP4? άλλο...?

 

Επίσης, χρειάζεται καμία αναβάθμιση στο firmware το τηλέφωνο? Εχτές το πήρα και δεν έχω προλάβει να το ψάξω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανείς ρε παιδιά δεν βρήκε τίποτα σχετικά με το software του ZV10?

 

Άλλη μια ερώτηση που θα θελα να κάνω είναι αν ξέρετε κάποιο site με προγράματα για το ZV10 (έχω βρει κάτι ισπανικά, αλλά και τα προγράματα είναι κι αυτά στα ισπανικά και δεν καταλαβαίνω χριστό!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια προσφατα επεσε στα χερια μου ενα Ζν10 . η μπαταρια του κραταει μονο 1 μερα το πολυ και εχω βγαλει το 3G !

ειναι γενικο το προβλημα αυτο η μονο σε εμενα ?

ευχαριστω

Giv3 mE a b3aT !
Link to comment
Share on other sites

το πηγα στο σερβις και μου δωσανε καινουργια . αλλα και αυτη δεν κραταει πανω απο 2 μερες : (

αν σασ κραταει υπερβολικα λιγο να το πατε σε σερβις

Giv3 mE a b3aT !
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

File spash, kai gw exw to idio provlima, katw apo kanonikh xrhsh h bataria

apofortizetai se peripou miamish mera, an valeis kai kana mp3, asta na pane!! :wacko: Me e3airesi auto to provlima, to ZV30 einai ena poli wraio tilefwnaki !

Idika i e3wterikh o8onh tou exei poli kalh eukrineia :D

Paidia, 8a h8ela kapoios na mou e3hgisei analytika pws 8a perasw paixnidia kai efarmoges java (me extension .jar) Fortwsa prox8es merika paixnidakia kai kati applications me .jar extension arxeiou, kai enw upoti8etai oti to kinito ta uposthrizei mou leei "unknown file type". Otan esteila mia .jar efarmogi se ena filo mou pou exei to Nokia 6680 h efarmogi egatasta8ike kai douleue kanonikotata !

Parakalw as mou pei kapoios ti na kanw !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Επειδή το firmware της Vodafone είναι σπαστικό και μολονότι έχω βρεί και βάλει άλλα themes,μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει και που unbranded firmware για την συσκευή?
Mess With The Best,Die Like The Rest :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Game Over...

Το Samsung μου, άντεξε ενα 6μηνο.

Έχανε το δίκτυο, έχανε την SIM κτλ... Βάσανο...

 

Το στέλνω στη vodafone, αυτή με τη σειρά στο service (SAMSUNG?) και έλαβα απάντηση ότι η επισκευή θα κοστίσει.......... 165€ !!!!! διότι "μάλλον" μου έπεσε...

 

ΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ!!!! όπως μου έπεσε το Nokia 200 φορές. Το οποίο Nokia του 2001 το έβαλα πάλι σε λειτουργία, χωρίς κάμερες και mp3 και δουλεύει μια χαρα και ας είναι χιλιο-σακατεμένο....

 

ΕΛΕΟΣ... 220 κάνει καινούριο και 165 επισκευή;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σας πω και τη συνέχεια;

Επέστρεψε από το σέρβις (χωρίς να γίνει) και.... και?

ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!

 

Το έχω 24 ώρες, το έχω ανοίξει/κλείσει 100 φορές, έκανα κλήσεις, έλαβα κτλ...

 

Τι έγινε;

Μήπως δεν είχε ζημιά αλλά είχε κουνηθεί κάποιο βύσμα και από το δικό τους άνοιγμα/κλείσιμο έστρωσε;;;; Και γιατί ζήτησαν 165€???

 

Ελπίζω να αντέξει και να μην είναι αναλαμπή!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επιτέλους μια απάντηση...

Και μια ΚΑΛΗ απάντηση. Μετά από πολύ καιρό, έχω τον τρόπο να περάσω παιχνίδια αλλά και ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!! Σε ευχαριστώ και για τα 2 links (το ένα θέλει πείραγμα για να δουλέψει).

 

Ακολουθώντας τις οδηγίες του ισπανού, κατάφερα (με πλάγιο τρόπο, γιατί όπως τα γράφει δεν δούλευαν - ίσως γιατί μιλάει για το zv10 και οτι το 30).

 

Τι κάνω:

 

α) Περνάω τα παιχνίδια στην κάρτα trans flash

β) Από το τηλέφωνο τα επιλέγω και τα κάνω ΜΕΤΑΦΟΡΑ στο τηλέφωνο

γ) Του λέω να πάνε στον κατάλογο games *

δ) Μπαίνω στο κρυφό μενού admin (εκεί ήταν το κόλπο).

ε) Γράφεις *#3695147*# & μετά στο Intervals *#3971258*#

ζ) Storage / Update Java DB

 

Και τα παιχνίδια είναι πλέον ενεργά.

 

 

 

* Αν δεν βρίσκει κατάλογο Games τότε πρέπει να δημιουργήσεις μέσω του καλωδίου & του software του samsung. Εμένα πάντως η διαδικασία αυτή ΕΣΑΣΕ τα παιχνίδια που είχα μέσα στο τηλέφωνο (ένα από αυτά μάλιστα αγορασμένο απο την vf)

Επειδή δεν έχω κάρτα μνήμης, προσπαθώ να κάνω την ίδια διαδικασία αντιγραφής στο φάκελο "παιχνίδια" από το τηλέφωνο, αλλά δεν εμφανίζεται ως φάκελος επιλογής για αντιγραφή. Αυτο παρακάμπτεται αν γίνει από την κάρτα μνήμης η διαδικασία της αντιγραφής; Δηλαδή τότε εμφανίζεται ο φάκελος αυτός ως επιλογή για την αντιγραφή;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα πολλες φορες να περασω νεα παιχνιδια στο κινητο αλλα χωρις επιτυχεια

(δοκιμασα χωρις τιν καρτα μνηνης) μαλλον πρεπει να αγορασο καρτα μνηνης, εχει περιπου 20 ευροπουλακια στα 256ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα πολλες φορες να περασω νεα παιχνιδια στο κινητο αλλα χωρις επιτυχεια

(δοκιμασα χωρις τιν καρτα μνηνης) μαλλον πρεπει να αγορασο καρτα μνηνης, εχει περιπου 20 ευροπουλακια στα 256ΜΒ.

Μην το κάνεις αν πρόκειται μόνο για τα παιχνίδια. Δεν έχει σχέση τελικα η κάρτα μνήμης μ'αυτό. Ακολούθησε τη διαδικασία που περιγράφει ο Wizalez.

Μερικές παρατηρήσεις μόνο:

1. Για να παίξουν τα παιχνίδια πρέπει να βρίσκονται στον ίδιο κατάλογο(Games με κεφαλαίο G) και τα jar και τα jad αρχεία(αν κάποιο παιχνίδι δεν έχει jad αρχείο τότε μπορείς να το δημιουργήσεις μέσω του Jadmaker).

2. Ο κατάλογος Games πρέπει να δημιουργηθεί ώς εξής: Φτιάχνεις ένα κατάλογο στο root directory του τηλεφώνου με οποιοδήποτε όνομα. Μετά από το software του τηλεφώνου και από τον File manager μετονομάζεις τον κατάλογο σε Games. Αν γίνει η διαδικασία σωστά δε βγαίνει κάποιο μήνυμα λάθους και απλά ο κατάλογος δεν εμφανίζεται πια στον File manager.

3. Τα αρχεία με τα παιχνίδια πρέπει να μεταφέρονται πάντα από το φάκελο "άλλα έγγραφα" στο φάκελο "Games" και όχι στο φάκελο "Παιχνίδια" του τηλεφώνου, και γενικότερα οποιαδήποτε μεταβολή, διαγραφή ή προσθήκη πρέπει να γίνεται μόνο από το φάκελο "Games". Και κάθε φορά πρέπει να γίνεται η διαδικασία του Java DB update που περιγράφει παραπάνω ο Wizalex.

Aνάλογα βήματα χρειάζεται να γίνουν και για τη λειτουργία του φακέλου Εφαρμογές(Applications με κεφαλαίο Α).

 

Η διαδικασία είναι η ίδια και για zv30 και για zv10, και μάλλον και για όλα τα z series κινητά.

 

Πολλά παιχνίδια δεν είναι συμβατά και γιαυτό θέλει αρκετές δοκιμες. Κάπου βρήκα μια σελίδα που είχε μια λίστα με παιχνίδια που είναι συμβατά, αλλά δυστυχώς δεν έχω το link. Mε λίγο ψάξιμο στο google ίσως τη βρεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Και μερικά secret codes:

*#7465625# = Check the locks.. which will give you a list 1 - 10 ....which are the codes

*7465625*228# Activa lock on

------- or ----------

*7465625*28782# auto subset lock off

*7465625*28638# auto network lock on

---------------------------

service menu *#123580#

 

pass for install language *#83301*#

 

Kαι τα απαραίτητα βήματα για Firmware update μέσω του stadard usb καλωδίου:

 

Flashing steps:

 

DON't use USB BOOT.

MOdem code: zv30_vodafone.bin

SHP Rsrc1: Rsrc_ZV30_Vodafone.cnt

SHP Rsrc2: Rsrc2.cnt

SHP Filesystem: FactoryFs_ZV30_Vodafone.bin

 

COM number shouldn't be higher than 9

 

Press POWER and hold 9 button to enter in flash mode....

 

that's all

 

Εγώ μόλις χθές έκανα το update χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.

Το καινούργιο Firmware(ZV30BUFC1) υποστηρίζει κανονικά τα ελληνικά και είναι το νεότερο που βρήκα (ΒU=vodafone δίκτυο, F=2006, C= μάρτιος, αν δεν κάνω λάθος).

 

Η διαδικασία κρατάει γύρω στα 25 λεπτά.

 

Και για όποιον θέλει να δημιουργήσει θέματα για zv30/zv10 υπάρχει το theme constructor:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

 

Kαι τα απαραίτητα βήματα για Firmware update μέσω του stadard usb καλωδίου:

 

Flashing steps:

 

DON't use USB BOOT.

MOdem code: zv30_vodafone.bin

SHP Rsrc1: Rsrc_ZV30_Vodafone.cnt

SHP Rsrc2: Rsrc2.cnt

SHP Filesystem: FactoryFs_ZV30_Vodafone.bin

 

COM number shouldn't be higher than 9

 

Press POWER and hold 9 button to enter in flash mode....

 

that's all

 

Εγώ μόλις χθές έκανα το update χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.

Το καινούργιο Firmware(ZV30BUFC1) υποστηρίζει κανονικά τα ελληνικά και είναι το νεότερο που βρήκα (ΒU=vodafone δίκτυο, F=2006, C= μάρτιος, αν δεν κάνω λάθος).

 

Η διαδικασία κρατάει γύρω στα 25 λεπτά.

 

:

Να κανω καναδυο ερωτησεις?

 

Τα τελευταια (πριν 3 βδομαδες το πηρα-best value κινητο) εχουν το ZV30BUEL2. Ξερεις αν ειναι παλιοτερο?

 

Οταν λες υποστηριζει κανονικα Ελληνικα εννοεις οτι εχει τους Ελληνικους χαρακτηρες με την ελληνικη αλφαβητικη σειρα ή την εχει με τον περιεργο τροπο που την εχει και το δικο μου δηλδη αναμεσα και σε αγγλικους και αλλους χαρακτηρες και σε περιεργα πληκτρα οπως το Ψ στο PQRS?

 

Μπορεις να περιγραψεις την αναβαθμιση πιο αναλυτικα?

Link to comment
Share on other sites

Το firmware που αναφέρω είναι νεότερο από το ZV30BUEL2. Και το ότι υποστηρίζει ελληνικά σημαίνει ότι περιέχει την ελληνική γλώσσα όπως και το ZV30BUEL2.

 

εδώ μπορείς να το βρεις:

http://www.todosamsung.com/foros_samsung/viewtopic.php?t=4021

 

και εδώ το πρόγραμμα:

http://gsm4arab.net/vb/showthread.php?t=39261

Link to comment
Share on other sites

Το firmware που αναφέρω είναι νεότερο από το ZV30BUEL2. Και το ότι υποστηρίζει ελληνικά σημαίνει ότι περιέχει την ελληνική γλώσσα όπως και το ZV30BUEL2.

 

εδώ μπορείς να το βρεις:

http://www.todosamsung.com/foros_samsung/viewtopic.php?t=4021

 

και εδώ το πρόγραμμα:

http://gsm4arab.net/vb/showthread.php?t=39261

 

Thanks Zahus!:)

 

 

Το πρωτο λινκ βεβαια ειναι στα Ισπανικα που δεν εχω ιδεα. Ευτυχως το δευτερο ειναι στα ...Αραβικα που μαζι με τα Κινεζικα τα ξερω καλυτερα και απ τα Ελληνικα:lol:

 

Το προγραμματακι το εχω βρει αλλα δεν εχω κανει ποτε αναβαθμιση σε κινητο και δεν εχω καταλαβει πως γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ το zv30 πριν από 2 μέρες, είχε η μητέρα μου επιδότηση και για να μην πάει χαμένη διάλεξα αυτό που ήταν και τζάμπα. Ξέρετε κανένα καλό site με παιχνίδια για το κινητό; ψάχνω από τότε που το πήρα και δεν βρήκα τίποτα free...

 

EDIT: Επίσης ξέρετε αν παίρνει κάρτες μνήμης άνω των 256 ΜΒ; Έλεγα να του βάλω καμία του ενός giga για να το χρησιμοποιώ και ως mp3

http://www.estudents.gr/images/links/8831.JPG Το Νο1 φοιτητικό site!!

Πωλείτε JC777 καινούριο για Θεσσαλονίκη 147€: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217191

Πληροφορίες για JC777 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215460

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ, ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ, ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑΝ ΦΟΡΤΙΣΤΗ Samsung SGH-ZV10? TO MONTELO EINAI SXETIKA (POLY ΠΑΛΙΟ) ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΧΑΛΑΣΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΟΤΙ ΨΑΧΝΕΙ!!! :O
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...
Το firmware που αναφέρω είναι νεότερο από το ZV30BUEL2. Και το ότι υποστηρίζει ελληνικά σημαίνει ότι περιέχει την ελληνική γλώσσα όπως και το ZV30BUEL2.

 

εδώ μπορείς να το βρεις:

http://www.todosamsung.com/foros_samsung/viewtopic.php?t=4021

 

και εδώ το πρόγραμμα:

http://gsm4arab.net/vb/showthread.php?t=39261

 

file mou ta link gia to firmware den douleuoun. Mipos mporeis na stileis to firmware kapou esu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...