Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

Επιπλεον,τα παρωχημενα συνθηματα και οι 'κολλημενες'νοοτροπιες και αντιληψεις δεν με εκφραζουν ουτε εμενα.Απο την αλλη δεν μου αρεσουν ουτε οι εκφρασεις τυπου(να μην τις χαρακτηρισω)'το νομοσχεδιο θα περασει θελετε δεν θελετε'(ακουστηε απο εκπροσωπο παραταξης στη συνελευση της Φιλοσοφικης Αθηνων,προχτες).

 

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο. Όσο υποκινούμενοι είναι οι μεν αλλο τόσο είναι και οι δε. Γνώμη μου είναι πως οι φοιτητικές παρατάξεις - εκτροφεία κομματόσκυλων δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καθόλου στα πανεπιστήμια αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Ούτε τις κυβερνησεις ήθελα να βγάλω άγιες με όσα είπα παραπάνω. Αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο και οι δύο πλευρές να δουν πιο σοβαρά το θέμα του διαλόγου επειγόντως. Διότι αυτή τη στιγμή δεν γίνεται τίποτα, απλά χάνεται άλλη μια εξεταστική για να μην περάσει ένα νομοσχέδιο - που αν επιμείνει η κυβέρνηση θα γίνει νόμος με ημερομηνία λήξης την ημέρα των επόμενων εκλογών, οπότε η νέα κυβέρνηση θα φέρει νέο νομοσχέδιο και θα ξαναζήσουμε όλοι την ίδια φάρσα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το οτι τα μισα νοικοκυρια δεν χρησιμοποιησαν σωστα το δανειο δεν σημαινει οτι δανειο=τζιζ κακα. Εδω δουλευωντας σε καφετερια βγαζουν τα χρηματα για να σπουδασουν, δεν θα τα βγαλουν σαν αποφοιτοι? Καλυτερα 2-3 χρονια εργασιακη εμπειρια, παρα +2-3 χρονια στη σχολη δουλευωντας σε καφε/μπαρ. Τωρα το τι απο τα δυο ειναι σοβαρο το αφηνω στη κριση σου.. :worry:

 

Για τα βιβλια εχεις δικιο. Γνωριζω οτι η βιβλιοθηκη ειναι δωρεαν, αλλα για να ειναι δωρεαν απο καπου βρισκονται αυτα τα χρηματα. Ποσες φορες εχεις παει να βρεις υπολογιστη στη βιβλιοθηκη και δεν ειχε ουτε για δειγμα? Ποσες φορες εψαχνες ενα βιβλιο και δεν το εβρισκες γιατι αντι να το χρειαζεστε 100 ατομα το χρειαζοσασταν 140 καθοτι οι επιπλεον 40 εχουν ασπρα μαλια?

για το πρωτο:το ξερουμε ολοι πολυ καλα πως λειτουργουν οι τραπεζες.επιπλεον δεν ξερεις τι αναγκες εχεικαι πως διαχειριστηκε το δανειο το καθε νοικοκυριο.Εγω δεν μιλησα για αυτους που παιρνουν δανειο μονο κ μονο για ν'αγορασουν(παραδειγματος χαρη)ενα ακριβο αυτοκινητο η μια βιλα,αλλα για αυτους που αντιμετωπιζουν σοβαρα προβληματα π.χ.οταν ο αλλος θελει να χτισει σπιτι γιατι μενει μια ζωη στο νοικι...?

Για το δευτερο:Εσυ πιστευεις οτι οποιος παιρνει πτυχιο,εξασφαλιζει κατευθειαν εργασια?Γιατι το αντιθετο συμβαινει(ακομη και σε 'κορυφαιους κλαδους'οπως νομικα,ιατρικη)και εχουν και ερευνες για αυτο.

Για τις βιβλιοθηκες:Για την ελλειψη υπολογιστων δεν φταινε οι φοιτητες,αλλα το Υπουργειο που δεν παρεχει χρηματα για επαρκη υλικοτεχνικη υποδομη των πανεπιστημιων.Επιπλεον,δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβληματα με τα βιβλια και τη διαθεσιμοτητα τους γιατι(δυστυχως)λιγοι ειναι οι φοιτητες που ασχολουνταιμε τις βιβλιοθηκες...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο. Όσο υποκινούμενοι είναι οι μεν αλλο τόσο είναι και οι δε. Γνώμη μου είναι πως οι φοιτητικές παρατάξεις - εκτροφεία κομματόσκυλων δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καθόλου στα πανεπιστήμια αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Ούτε τις κυβερνησεις ήθελα να βγάλω άγιες με όσα είπα παραπάνω. Αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο και οι δύο πλευρές να δουν πιο σοβαρά το θέμα του διαλόγου επειγόντως.

Συμφωνω.Και η δραση των παραταξεων(ολων ανεξαιρετως,αριστερων,δεξιων και 'ανεξαρτητων')ειναι θεμα για αλλη κουβεντα,που ομως καποια στιγμη πρεπει να συζητηθει.

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διότι αυτή τη στιγμή δεν γίνεται τίποτα, απλά χάνεται άλλη μια εξεταστική για να μην περάσει ένα νομοσχέδιο - που αν επιμείνει η κυβέρνηση θα γίνει νόμος με ημερομηνία λήξης την ημέρα των επόμενων εκλογών, οπότε η νέα κυβέρνηση θα φέρει νέο νομοσχέδιο και θα ξαναζήσουμε όλοι την ίδια φάρσα.

Το να το αντιμετωπιζουμε σαν μια απλη απωλεια της εξεταστικης(μιλαω για οσους γενικα το υποστηριζουν αυτο)ειναι σαν να βλεπουμε το δεντρο κ οχι το δασος...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το να το αντιμετωπιζουμε σαν μια απλη απωλεια της εξεταστικης(μιλαω για οσους γενικα το υποστηριζουν αυτο)ειναι σαν να βλεπουμε το δεντρο κ οχι το δασος...

 

Νομίζω ότι δικαιολόγησα γιατί δεν υπάρχει δάσος: Δε βγαίνει τίποτα από αυτή την ιστορία, απλώς επαναλαμβάνεται κάθε μερικά χρόνια περίπου απαράλλαχτη.

Αν το δούμε αθροιστικά βέβαια, το πλήθος των χαμένων εξεταστικών-δέντρων μπορεί και να συνιστά πια δάσος. Καλό είναι πέρα από τα γενικά και αφηρημένα να ασχολούμαστε και με τα πρακτικά ζητήματα που δυσχεραίνουν τρομακτικά τη λειτουργία των πανεπιστημίων και τη φοίτηση σε αυτά: Η απώλεια εξεταστικής είναι τεράστιο πρόβλημα που επηρεάζει τουλάχιστον 2 εξάμηνα. Για τα χαμένα μαθήματα δεν το συζητάω καν, δε φαίνεται να απασχολούν ούτε τους ίδιους τους καθηγητές, που μάλλον θεωρούν το ρόλο τους περιττό στο πανεπιστήμιο. Τους φοιτητές των τελευταίων εξαμήνων όμως, στη δική μου τουλάχιστον σχολή, τους απασχολούσαν ιδιαίτερα γιατί αλλιώς δύσκολα περνάγαμε τα μαθήματα του πτυχίου.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δικαιολόγησα γιατί δεν υπάρχει δάσος: Δε βγαίνει τίποτα από αυτή την ιστορία, απλώς επαναλαμβάνεται κάθε μερικά χρόνια περίπου απαράλλαχτη.

Αν το δούμε αθροιστικά βέβαια, το πλήθος των χαμένων εξεταστικών-δέντρων μπορεί και να συνιστά πια δάσος. Καλό είναι πέρα από τα γενικά και αφηρημένα να ασχολούμαστε και με τα πρακτικά ζητήματα. Η απώλεια εξεταστικής είναι τεράστιο πρόβλημα που επηρεάζει τουλάχιστον 2 εξάμηνα. Για τα χαμένα μαθήματα δεν το συζητάω καν, δε φαίνεται να απασχολούν ούτε καν τους καθηγητές, που μάλλον θεωρούν το ρόλο τους περιττό στο πανεπιστήμιο.

Η αντιληψη οτι 'δεν βγαινει τιποτα,ο,τι και να κανουμε αυτα θα γινουν η θα γινονται'(ωχαδερφισμος)ειναι που αποτελει τροχοπεδη στην προοδο στο πανεπιστημιο και στη χωρα γενικοτερα.δεν ειναι ετσι τα πραγματα.νομιζω επισης οτι εδω περα εχει αποδειχτει εμπρακτα οτι ασχολυμαστε με τα συγκεκριμενα και με τα πρακτικα ζητηματα και οχι με τα αφηρημενα...Σιγουρα ανακυπτουν σοβαρα πρακτικα προβληματα,αλλα το να υποχωρουμε για αυτα μου φαινεται λιγο εγωιστικο,απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσα προβληματα και ερχονται και αλλα να προστεθουν.

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αντιληψη οτι 'δεν βγαινει τιποτα,ο,τι και να κανουμε αυτα θα γινουν η θα γινονται'(ωχαδερφισμος)ειναι που αποτελει τροχοπεδη στην προοδο στο πανεπιστημιο και στη χωρα γενικοτερα.δεν ειναι ετσι τα πραγματα.νομιζω επισης οτι εδω περα εχει αποδειχτει εμπρακτα οτι ασχολυμαστε με τα συγκεκριμενα και με τα πρακτικα ζητηματα και οχι με τα αφηρημενα...Σιγουρα ανακυπτουν σοβαρα πρακτικα προβληματα,αλλα το να υποχωρουμε για αυτα μου φαινεται λιγο εγωιστικο,απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσα προβληματα και ερχονται και αλλα να προστεθουν.

 

Η αντίδραση για την αντίδραση δεν αποδεικνύει αγωνιστικό πνεύμα ούτε αντίσταση στον ωχαδερφισμό (ταμπελίτσα; :p ).

 

Όταν ξεκινάς κάποιον αγώνα το κάνεις με προοπτική, θέλεις κάτι να κερδίσεις. Το φοιτητικό κίνημα, λυπάμαι που θα το πω αλλά δεν έχει κερδίσει τίποτα όσα χρόνια το παρακολουθώ. Για την ακρίβεια δεν έχει καν διεκδικήσει κάτι με σοβαρότητα.

Έχει αποτρέψει μεταρρυθμίσεις (αυτούσιες, χωρίς να τις συζητήσει) και ετοιμάζεται να το κάνει άλλη μια φορά. Ο αντίλογός του όμως είναι πάντα τόσο ξύλινος και ανεδαφικός που δεν έχει ληφθεί υπόψη από καμία κυβέρνηση, ακόμα και αν τους είχε στηρίξει (ψηφοθηρικά εννοείται) το ίδιο κόμμα όταν ήταν στην αντιπολίτευση.

Στην ουσία δηλαδή οι φοιτητικοί αγώνες εξαντλούνται στην υπεράσπιση των κεκτημένων.

Την ίδια ώρα, οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι τα πανεπιστήμια είναι σε κακή κατάσταση και χρειάζονται επειγόντως αλλαγές. Οπότε κάποια στιγμή καλό θα είναι να σκεφτούν οι αλλαλάζοντες φοιτητές ποια είναι τα κεκτημένα που με τόσο πάθος υπερασπίζονται. Επίσης να σκεφτούν αν οι (επαγγελματίες συνήθως) ηγέτες τους έχουν τα ίδια συμφέροντα με τους ίδιους ή μήπως εκείνους συμφέρει η διατήρηση της υπάρχουσας κατάστασης.

Να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο ρε παιδί μου, έτσι για να πούμε ότι το κάναμε. Μπορεί να είναι και καλύτερα.

Φυσικά προϋπόθεση για να γίνουν εποικοδομητικές αλλαγές είναι να δείξει καλή διάθεση και η κυβέρνηση αντί να σερβίρει νομοσχέδια με αερα διατάγματος. Πολλά απ΄όσα προτείνονται μου φαίνονται σωστά (το ν+2 ας πούμε), αλλά είναι βέβαιο ότι και κάποια σημεία πρέπει να αλλάξουν (π.χ. ο περιορισμός της part-time εργασίας δε βλέπω σε τι αποσκοπεί).

 

Ωχαδερφισμός vs. βολέματος λοιπόν. :O

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Η αντίδραση για την αντίδραση δεν αποδεικνύει αγωνιστικό πνεύμα ούτε αντίσταση στον ωχαδερφισμό (ταμπελίτσα; :p ).

 

Όταν ξεκινάς κάποιον αγώνα το κάνεις με προοπτική, θέλεις κάτι να κερδίσεις. Το φοιτητικό κίνημα, λυπάμαι που θα το πω αλλά δεν έχει κερδίσει τίποτα όσα χρόνια το παρακολουθώ. Για την ακρίβεια δεν έχει καν διεκδικήσει κάτι με σοβαρότητα.

Έχει αποτρέψει μεταρρυθμίσεις (αυτούσιες, χωρίς να τις συζητήσει) και ετοιμάζεται να το κάνει άλλη μια φορά. Ο αντίλογός του όμως είναι πάντα τόσο ξύλινος και ανεδαφικός που δεν έχει ληφθεί σοβαρά από καμία κυβέρνηση, ακόμα και αν τους είχε στηρίξει (ψηφοθηρικά εννοείται) το ίδιο κόμμα όταν ήταν στην αντιπολίτευση.

Στην ουσία δηλαδή οι φοιτητικοί αγώνες εξαντλούνται στην υπεράσπιση των κεκτημένων.

 

Την ίδια ώρα, οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι τα πανεπιστήμια είναι σε κακή κατάσταση και χρειάζονται επειγόντως αλλαγές. Οπότε κάποια στιγμή καλό θα είναι να σκεφτούν οι αλλαλάζοντες φοιτητές ποια είναι τα κεκτημένα που με τόσο πάθος υπερασπίζονται. Επίσης να σκεφτούν αν οι ηγέτες τους έχουν τα ίδια συμφέροντα με τους ίδιους ή αν τους συμφέρει η διατήρηση της υπάρχουσας κατάστασης.

Να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο ρε παιδί μου, έτσι για να πούμε ότι το κάναμε. Μπορεί να είναι και καλύτερα....

 

Ωχαδερφισμός vs. βολέματος λοιπόν. :O

διαφωνω κι εγω για την'αντιδραση για την αντιδρση'.Μονο που στην προκειμενη περιπτωση δεν προκειται περι αυτου.Ειναι απο τις λιγες,ελαχιστες φορες που υπαρχει αντιδραση για κατι ουσιαστικο,για τις αλλαγες που επικεινται και θα οδηγησουν οχι στην καλυτερευση,αλλα στη διαλυση της δημοσιας 3 βαθμιας εκπαιδευσης.Και οι διεκδικησεις γινονται με την απαιτουμενη σοβαροτητα τωρα(παρα τα οποια παραταξιακα παρατραγουδα).

τα επιχειρηματα δεν ειναι ουτε ξυλινα,ουτε ανεδαφικα,αλλα βρισκονται πανω σε στερεες βασεις,γονιμου αντιλογου.

οσο για να 'δοκιμασουμε κατι διαφορετικο':το οτι υπαρχουν ηδη ορισμενα προβληματα,δεν σημαινει οτι πρεπει να τα γκρεμισουμε ολα και να τα χτσισουμε απο την αρχη.Τετοιες αποψεις δεν φερνουν ουσιαστικες λυσεις,αλλα αφηνουν πισω καμμενη γη,χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα.Επιπλεον,αυτο το διαφορετικο που προτεινει το νομοσχεδιο(ιδιωτικα πανεπιστημια,αλλαγες στα δημοσια ΑΕΙ κλπ)δεν εξασφαλιζουν την πιο ευρθμη κ σωστη λειτουργια τουςτο αντιθετο μαλιστα.

για τα 'κεκτημενα που ειπες:ορισμενα αποι αυτα:δωρεαν φοιτηση κ συγραμματα,δωρεαν στεγαση και σιτιση ,διευκολυνσεις στις μεταφορες (με το πασο,πανεπιστημιακο ασυλο.βεβαια δεν πρεπει να μεινουμε σε αυτα κ να προχωρησουμε κ περα απο αυτα,οπως και να βελτιωθουν καποια κακως κειμενα στα 'κεκτημενα(π.χ. το ασυλο να μην καταληγει σε ασυδοσια για να μπαινει οποιοσδηποτε σ'ενα πανεπιστημιακο χωρο-ασυλο και να κανει ο,τι θελει).

Οσο για την ταμπελοποιηση:κι εγω οπως και πολλοι αλλοι ακομη φοιτητες που τα σκεφτομαστε αυτα δεν ανηκουμε σε παραταξη.προσωπικα απεχω πολυ δε απο αυτους που τα σφαιτεριζονται ολα αυτα κατω απο την '.επαναστατικη ιδεολογια τους'.Οποτε 'συμφωνω με τις καταληψεις'δεν σημαινει οτι εχω συγκεκριμενο κομματικο-ιδεολογικο χρωματισμο.

τελος,βολεμα δεν ειναι οι κινητοποιησεις,αλλα οι αντιληψεις 'ας μην κανουμε τιποτα,αφου δεν αλλαζει ετσι κι αλλιως τιποτα'ή 'να μη γινει τιποτα,γιατι θα χασω την εξεταστικη και το πτυχιο ΜΟΥ)(χωρις να σκεφτομαστε τις σοβαροτατες επιπτωσεις βραχυπροθεσμα αλλα και μακροπροθεσμα).

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε haris84 βλέπω συνεχίζεις τον επαναστατικό σου αγώνα υπερ της κατάληψης ...και μπράβο σου!

 

Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα

 

1. Πόσοι από τους φοιτητές που είναι υπέρ της κατάληψης και των αγώνων κατά του νέου νομοσχεδίου, πήραν μέρος σε διαδηλώσεις? Πόσοι από αυτούς που θέλουν να λέγονται αγωνιστές δεν θα την κοπανήσουν για πρόωρα μπάνια και θα κάστουν να κάνουν κατάληψη στα πανεπιστημιακά ιδρύματα ?

 

2.Έχεις συνηδητοποιήσει ότι η κατάληψη είναι αντιδημοκρατικό και φασιστικό γεγονός για τους φοιτητές που θέλουν επιτέλους να πάρουν το πτυχίο τους. Γιατί δεν σταματάμε την κατάληψη και να την συνεχίσουμε μετά την εξεταστική?ε? φοβούνται οι καταληψίες μην ιδρώσουν μέσα στα κτίρια απο την ζέστη?

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Φιλε haris84 βλέπω συνεχίζεις τον επαναστατικό σου αγώνα υπερ της κατάληψης ...και μπράβο σου!

 

Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα

 

1. Πόσοι από τους φοιτητές που είναι υπέρ της κατάληψης και των αγώνων κατά του νέου νομοσχεδίου, πήραν μέρος σε διαδηλώσεις? Πόσοι από αυτούς που θέλουν να λέγονται αγωνιστές δεν θα την κοπανήσουν για πρόωρα μπάνια και θα κάστουν να κάνουν κατάληψη στα πανεπιστημιακά ιδρύματα ?

 

2.Έχεις συνηδητοποιήσει ότι η κατάληψη είναι αντιδημοκρατικό και φασιστικό γεγονός για τους φοιτητές που θέλουν επιτέλους να πάρουν το πτυχίο τους. Γιατί δεν σταματάμε την κατάληψη και να την συνεχίσουμε μετά την εξεταστική?ε? φοβούνται οι καταληψίες μην ιδρώσουν μέσα στα κτίρια απο την ζέστη?

Πρωτα απ'ολα ουτε ειμαι,ουτε το παιζω επαναστατης,ουτε αγωνιστης.απεχω παρασαγγας απο τετοιες ιδεολογιες.

Για το πρωτο ερωτημα:Σημερα απ'ο,τι ειδα συμμετειχε παρα πολυς κοσμος,αντιπροσωπευτικο δειγμα αυτων που ειναι εναντιον του νομοσχεδιου.Προσωπικα δεν πηγα,αφενος μεν γιατι ειμαι κλινηρης στο σπιτι,αφετερου δε γιατι συμφωνω με τις πορειες,διαφωνω ομως με την οικειοποιηση τους απο ατομα συγκεκριμενης ιδεολογιας.Αυτοι που θα την κοπανισουν για μπανια(αν το κανουν βεβαια και οσοι το κανουν)ειναι κατακριτεοι.Αν κ δεν θεωρω σωστο να γενικευουμε,λεγοντας 'ολοι θα την κοπανησουν για διακοπες'.

Για το δευτερο ερωτημα:Θεωρω πιο φασιστικο και αντιδημοκρατικο το να εισαγεται 'με το ετσι θελω' ενα νομοσχεδιο και ψηφιζοντας το στη Βουλη 300 ανθρωποι εκτος εκπαιδευσης να αποφασιζουν για τις τυχες εκατονταδων χιλιαδων φοιτητων.δεν ειναι φασιστικες οι αποφασεις μεσα απο δημοκρατικες διαδικασιες(συνελευσεις,οσο κι αν αυτες διακωμωδουνται απο τα παρατραγουδα των παραταξεων).

Για το αλλο που ειπες,δειχνει οτι εισαι ελαφρως εκτος θεματος.Αν οι καταληψεις και οι απεργιες γινουν μετα την εξεταστικη(δηλ.Αυγουστο-Σεπτεμβριο),δεν θα εχει κανενα νοημα πλεον,γιατι το νομοσχεδιο θα εχει ψηφιστει!(κατατιθεται στο θερινο τμημα της Βουλης).για αυτο και ειναι καιριο να υπαρξουν τωρα αντιδρασεις.Μετα 'πεταξε το πουλακι'.Μαλιστα αυτο στο εχω ξανα-απαντησει,αλλα μαλλον δεν εδωσες σημασια.

τελος,ανηκω κι εγω σ'αυτους τους φοιτητες που περιμενουν για το πτυχιο τους,αλλα θεωρω εγωιστικο το να κακοχαρακτηριζω τις κινητοποιησεις εναντια στη διαλυση της 3βαθμιας δημοσιας εκπαιδευσης μονο και μονο για να βολεψω τον εαυτο μου.

Και κατι τελευταιο:ας μην επαναλαμβανομαστε λεγοντας,ολοι,τα ιδια και τα ιδια :)καποια πραγματα τα εχουμε ξαναπει...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oι αιώνιοι φοιτητές δεν επιβαρύνουν με κανένα τρόπο τα πανεπιστήμια.

  1. Δεν παίρνουν τα συγγράματα δωρεάν
  2. Δεν δικαιούνται πάσο
  3. Δεν δικαιούνται δωρεάν σίτιση
  4. Δεν δικαιούνται "φοιτητικό" internet

 

Oσο για το οτι καταλαμβάνουν την καρέκλα που θα καθόταν κάποιος άλλος μάλλον αστείο μου ακούγεται.Εδω δεν πατάνε οι κανονικοί φοιτητές οι αιώνιοι είναι το πρόβλημα.

 

Οσο για το αν είναι φασιστικός τρόπος διαμαρτυρίας η κατάληψη, ε τότε φασιστικές είναι όλες οι απεργίες και κάθε μορφής διαμαρτυρία καθώς εκ των πραγμάτων σε κάθε περίπτωση εμποδίζεις κάποιον να κάνει κάτι.

 

Εχω βαρεθεί να απαράγονται οι ασυναρτησίες των δημοσιογραφίσκων περί δήθεν "προβλήματος" με τους αιώνιους φοιτητές.

 

Και πάντα "κάποιος" που τελειώνει θα διαμαρτύρεται οτι δήθεν οι άλλοι οτι κάνουν το κάνουν για το χαβαλέ.Ετσι είναι οι νοοτροπία του έλληνα, "εγώ τελειώνω, και δεν με ενδιαφέρει".Αντιστρέφοντας αυτή τη λογική γιατί θα πρέπει να ενδιαφέρει και τους άλλους που αυτός θέλει να τελειώσει.

.
Link to comment
Share on other sites

Oι αιώνιοι φοιτητές δεν επιβαρύνουν με κανένα τρόπο τα πανεπιστήμια.

  1. Δεν παίρνουν τα συγγράματα δωρεάν
  2. Δεν δικαιούνται πάσο
  3. Δεν δικαιούνται δωρεάν σίτιση
  4. Δεν δικαιούνται "φοιτητικό" internet

 

Oσο για το οτι καταλαμβάνουν την καρέκλα που θα καθόταν κάποιος άλλος μάλλον αστείο μου ακούγεται.Εδω δεν πατάνε οι κανονικοί φοιτητές οι αιώνιοι είναι το πρόβλημα.

 

Οσο για το αν είναι φασιστικός τρόπος διαμαρτυρίας η κατάληψη, ε τότε φασιστικές είναι όλες οι απεργίες και κάθε μορφής διαμαρτυρία καθώς εκ των πραγμάτων σε κάθε περίπτωση εμποδίζεις κάποιον να κάνει κάτι.

 

Εχω βαρεθεί να απαράγονται οι ασυναρτησίες των δημοσιογραφίσκων περί δήθεν "προβλήματος" με τους αιώνιους φοιτητές.

 

Και πάντα "κάποιος" που τελειώνει θα διαμαρτύρεται οτι δήθεν οι άλλοι οτι κάνουν το κάνουν για το χαβαλέ.Ετσι είναι οι νοοτροπία του έλληνα, "εγώ τελειώνω, και δεν με ενδιαφέρει".Αντιστρέφοντας αυτή τη λογική γιατί θα πρέπει να ενδιαφέρει και τους άλλους που αυτός θέλει να τελειώσει.

Oχι μονο ενα +,αλλα πολλα + σ'αυτο το ποστ.Για τους δημοσιογραφισκους,βλεπεις πουλαει πιο πολυ το συλλαλητηριο οπαδων συγκεκριμενης ομαδαας απο το φλεγον θεμα των συλλαλητριων και κινητοποιησεων φοιτηων και καθηγητων,για το οποιο κανουν μια απλη αναφορα,με πολλες ανακριβειες και παραλειψεις.

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επλιζω να είδες την συνεντευξη του Αντωναρου που είπε οτι το νομοσχεδιο θα καταθετει προς ψηφιση κανονικα και τετοιου ειδους διαδηλωσεις δεν τους αφορουν?? Λοιπον τι λες γιαυτο? Χαντακώθηκε μια μεγαλη μεριδα φοιτητων , έχασε την εξεταστική του,εξαιτειας των καπριτσιων κάποιων δήθεν επαναστατων....

 

Ελπίζω να έμαθες για τις απεργιες καθηγητών που ετοιμάζουν τον Σεπτέμβρη και χάνεται και η εξεταστική του Σεπτεμβρίου,,, ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΜΑΣ.....ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ !

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Κομματια απο Posts με τα οποια διαφωνω (με αλλα μερη συμφωνω παλι)

 

Σοβαρά τώρα, διαφωνώ εντελώς με τη μέθοδο της κατάληψης την οποία θεωρώ φασιστική. Όποιος πραγματικα πιστεύει σε αυτά τα αιτήματα (που με κάποιες παραλλαγές έχουν γίνει καραμέλα εδώ και πολλα χρόνια) και έχει @@ ας κάνει αποχή αλλά να μην εμποδίζει τους άλλους.

 

Και ποιο ακριβως θα ηταν το νοημα;:worry: Ποιος θα καταλαβαινε τη μαζικοτητα αυτης της κινησης; Πως ακριβως ειναι μεσο πιεσης προς την κυβερνηση (πχ αφου δεν διακοπτει το ερευνητικο εργο των καθηγητων) ; Και γιατι εμποδιζει τους αλλους; Οι "αλλοι" το ιδιο δικαιωμα ψηφου με τα ατομα που θελουν καταληψη δεν εχουν;

 

Μπούρδες, οι μισοί το κάνουν για να δούν το μουντιάλ και οι άλλοι μισοί υποκινούντε πολιτικά.

Συγνώμη για την έκφραση αλλα αγανάκτησα...

 

Για τους δευτερους μισους, ομολογουμενως δεν μπορω να διαφωνησω οτι αποτελουν οντως μεγακη μεριδα των υποστηρικτων της καταληψης, αν και οχι σε τετοιο βαθμο (πχ δεν νομιζω στο ΠαΜακ να υπαρχουν 1500 αριστεροι, ποσο μαλλον κομματικοποιημενοι αριστεροι...και μαλιστα οχι ΠΚΣιτες! ;) ) Οσο για το αλλο, ενταξει...Αν εσυ πιστευεις οτι το 50% της πλειοψηφιας των φοιτητων που ψηφισε υπερ της καταληψης (αρα και γυρω στο 50% των ενεργων φοιτητων) ειναι τοσο ανωριμοι ωστε να πουν "Ποιος την μαμαει την εξεταστικη; Ας χασω μισο χρονο απο τη ζωη μου για να δω το Μουντιαλ"...οκ! Εγω δεν εχω (και ουτε θελω να εχω ) τετοια αποψη για νεα, μορφωμενα ατομα...:O (Α! Και επισης, γυναικες δεν στηριζουν την καταληψη; Και αυτες το μουντιαλ θελουν να δουν; Ή αυτες θελουν να μαυρισουν νωριτερα; :p )

 

 

Για τα βιβλια εχεις δικιο. Γνωριζω οτι η βιβλιοθηκη ειναι δωρεαν, αλλα για να ειναι δωρεαν απο καπου βρισκονται αυτα τα χρηματα. Ποσες φορες εχεις παει να βρεις υπολογιστη στη βιβλιοθηκη και δεν ειχε ουτε για δειγμα? Ποσες φορες εψαχνες ενα βιβλιο και δεν το εβρισκες γιατι αντι να το χρειαζεστε 100 ατομα το χρειαζοσασταν 140 καθοτι οι επιπλεον 40 εχουν ασπρα μαλια?

 

Και αν κοψεις ενα φοιτητη στα ν+2 χρονια τι θα πετυχεις; Απο ο,τι γνωριζω τουλαχιστον δεν υπαρχει και κανενας ελεγχος για το ποιος χρησιμοποιει τι στις βιβλιοθηκες (απο αποψη υπολογιστων, θεσεων και περιοδικων) Ακομα και καποιος ασχετος μπορει να κανει χρηση αυτων. Οσο για τα βιβλια...Ποσοι φοιτητες δανειζονται βιβλια, ποσα αντιτυπα των βιβλιων υπαρχουν (εδω γελανε) και τελος...ποσοι φοιτητες με πανω απο ν+2 χρονια δανειζονται βιβλια;! Ασε που, για μενα, αν καποιος ενδιαφερεται τοσο ωστε να πηγαινει και να διαβαζει στη βιβλιοθηκη, να δανειζεται βιβλια και να πηγαινει στις αιθουσες διδασκαλιας...σορρυ, αλλα αξιζει να μπορει να φοιτει! Κανει πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια απο τους υπολοιπους που ειναι στα κανονικα ετη! ;) :)

 

Φιλε haris84 βλέπω συνεχίζεις τον επαναστατικό σου αγώνα υπερ της κατάληψης ...και μπράβο σου!

 

Θέλω να θέσω 2 ερωτήματα

 

1. Πόσοι από τους φοιτητές που είναι υπέρ της κατάληψης και των αγώνων κατά του νέου νομοσχεδίου, πήραν μέρος σε διαδηλώσεις? Πόσοι από αυτούς που θέλουν να λέγονται αγωνιστές δεν θα την κοπανήσουν για πρόωρα μπάνια και θα κάστουν να κάνουν κατάληψη στα πανεπιστημιακά ιδρύματα ?

 

2.Έχεις συνηδητοποιήσει ότι η κατάληψη είναι αντιδημοκρατικό και φασιστικό γεγονός για τους φοιτητές που θέλουν επιτέλους να πάρουν το πτυχίο τους. Γιατί δεν σταματάμε την κατάληψη και να την συνεχίσουμε μετά την εξεταστική?ε? φοβούνται οι καταληψίες μην ιδρώσουν μέσα στα κτίρια απο την ζέστη?

 

1. 7000-10000 περιπου! :cool: Δεν ειναι λιγοι...Με την ιδια λογικη ποσοι εργατες ή συνταξιουχοι κατεβαινουν σε πορειες (παροτι μπορει να συμφωνουν με τα αιτηματα) ; Κατα δευτερον, εγω προσωπικα ειμαι κατα των πορειων ή τουλαχιστον δεν ειμαι υπερ. Πρεπει υποχρεωτικα να λαβω μερος επειδη ειμαι κατα του νομοσχεδιου;

 

2. Αντιδημοκρατικο και φασιστικο δεν ειναι. Παρανομο να το δεχτω, αλλα αντιδημοκρατικο οχι (εχω εξηγησει νωριτερα στο περιπου τι εννοω. Αν δεν ειναι εμφανες, πες μου. ) Δεν το κανουν αυτο για δυο λογους: Πρωτον γιατι το θεμα ειναι να γινει πριν το νομοσχεδιο, και οχι μετα. Κατα δευτερον, αν ειχαν ξεκινησεις πες οι καταληψεις τον Μαρτιο και διακοπτονταν για την εξεταστικη, παλι δεν θα ειχε νοημα. Μαθηματα δεν θα ειχαν γινει, αρα ουτε και εξεταστικη. Και τοτε θα ηταν και χειροτερα τα πραγματα γιατι δεν θα μπορουσε να γινει και διπλη εξεταστικη το Σεπτεμβριο.

 

Επλιζω να είδες την συνεντευξη του Αντωναρου που είπε οτι το νομοσχεδιο θα καταθετει προς ψηφιση κανονικα και τετοιου ειδους διαδηλωσεις δεν τους αφορουν?? Λοιπον τι λες γιαυτο? Χαντακώθηκε μια μεγαλη μεριδα φοιτητων , έχασε την εξεταστική του,εξαιτειας των καπριτσιων κάποιων δήθεν επαναστατων....

 

Ελπίζω να έμαθες για τις απεργιες καθηγητών που ετοιμάζουν τον Σεπτέμβρη και χάνεται και η εξεταστική του Σεπτεμβρίου,,, ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΜΑΣ.....ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ !

 

:!: Δεν το ακουσα ακομα αυτο, αλλα αν ισχυει (που δεν εχω λογο να πιστεψω οτι δεν ισχυει) εσενα αυτο σου κανει εντυπωση; :blink: Οτι ενω υπαρχει τετοια μεγαλη αντιδραση απο τη βασικη ομαδα ατομων που επηρεαζονται απο το νομο, η κυβερνηση απλα την αγνοει και λεει οτι δεν την ενδιαφερει δεν σε πειραζει;! Αυτο ειναι δημοκρατια; :cry:

 

Οι καθηγητες που θα κανουν απεργια...Και αυτοι μ@λ@κες υποθετω ειναι ετσι;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ kolabrou, πες με χαζό αλλα δεν καταλαβαίνω ποιό ακριβώς θα είναι το κέρδος των ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ ΜΑΣ όπως λες και εσύ, από το να χάσω εγώ και εσύ την εξεταστική μας...Ειλικρινά αδυνατώ να βρω λόγο που θα ήθελε κανείς να χάσω μια εξεταστική...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επλιζω να είδες την συνεντευξη του Αντωναρου που είπε οτι το νομοσχεδιο θα καταθετει προς ψηφιση κανονικα και τετοιου ειδους διαδηλωσεις δεν τους αφορουν?? Λοιπον τι λες γιαυτο? Χαντακώθηκε μια μεγαλη μεριδα φοιτητων , έχασε την εξεταστική του,εξαιτειας των καπριτσιων κάποιων δήθεν επαναστατων....

 

Ελπίζω να έμαθες για τις απεργιες καθηγητών που ετοιμάζουν τον Σεπτέμβρη και χάνεται και η εξεταστική του Σεπτεμβρίου,,, ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΜΑΣ.....ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ !

Tι ακριβώς περίμενες να πεί ο Αντώναρος;Μπορείς να μου θυμήσεις πότε κυβερνητικός εκπρόσωπος είπε κάτι διαφορετικό για οποιαδήποτε κινητοποίηση;

 

Οι δηλώσεις Αντώναρου δείχνουν και τη νοοτροπία της κυβέρνησης, και δικαιώνουν όλους αυτούς που αντιδρούν.Την ώρα που οι σχολές υπο κατάληψη πολλαπλασιάζονται καθημερινά, η κυβέρνηση δηλώνει οτι δεν την αφορούν οι κινητοποιήσεις και παραμένει αδιάλακτη.

 

Αν ψάχνετε τους ενόχους για όλα όσα συμβαίνουν και όλα όσα θα επακολουθήσουν, μόλις τους βρήκατε!!!

.
Link to comment
Share on other sites

Επλιζω να είδες την συνεντευξη του Αντωναρου που είπε οτι το νομοσχεδιο θα καταθετει προς ψηφιση κανονικα και τετοιου ειδους διαδηλωσεις δεν τους αφορουν?? Λοιπον τι λες γιαυτο? Χαντακώθηκε μια μεγαλη μεριδα φοιτητων , έχασε την εξεταστική του,εξαιτειας των καπριτσιων κάποιων δήθεν επαναστατων....

 

Ελπίζω να έμαθες για τις απεργιες καθηγητών που ετοιμάζουν τον Σεπτέμβρη και χάνεται και η εξεταστική του Σεπτεμβρίου,,, ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΜΑΣ.....ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ !

Kαι τι παει να πει αυτο?Μηπως ειναι η πρωτη μαλ...α που εχει πει ο Αντωναρος η τελευταια?και σαν εκπροσωπος της κυβερνησης τι περιμενες να πει δηλαδη?Ισα,ισα που αν γινουν αυτα που ειπε και η κυβερνηση δεν υποχωρησει,προβλεπω οι αντιδρασεις να ειναι ακομη πιο εντονες και το 'λουκετο'αοριστου διαρκειας...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ kolabrou, πες με χαζό αλλα δεν καταλαβαίνω ποιό ακριβώς θα είναι το κέρδος των ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ ΜΑΣ όπως λες και εσύ, από το να χάσω εγώ και εσύ την εξεταστική μας...Ειλικρινά αδυνατώ να βρω λόγο που θα ήθελε κανείς να χάσω μια εξεταστική...

 

Πάρα πολλούς δυστυχώς .....1ον για να εξυπηρετησουν κομματικα συμφεροντα συνδικαλιστών τους, 2ον Για να πάνε πρόωρα διακοπές , καθώς τα μαθήματα δεν τους πολυενδιαφέρουν και να μην χάσουν το Μουντιαλ,οσο τραγικο ακουγεται, πιστεψε με πολλοι το υποστηρίζουν αυτό ανοιχτά... 3ον Γιατί απλά αδιαφορούν για τους συμφοιτητές τους,

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Kαι τι παει να πει αυτο?Μηπως ειναι η πρωτη μαλ...α που εχει πει ο Αντωναρος η τελευταια?και σαν εκπροσωπος της κυβερνησης τι περιμενες να πει δηλαδη?Ισα,ισα που αν γινουν αυτα που ειπε και η κυβερνηση δεν υποχωρησει,προβλεπω οι αντιδρασεις να ειναι ακομη πιο εντονες και το 'λουκετο'αοριστου διαρκειας...

 

 

Ούτε η πρώτη αλλά ούτε η τελευταία, το θέμα είναι ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται , το νομοσχέδιο θα περάσει είτε το θέλουν μερικοί είτε όχι, και στο τέλος θα βγούν ζημιωμένοι οι φοιτητές και όχι οι συνδικαλιστές που τα οργανώνουν όλα αυτα... Θα μου πεις οτι κάποιος πρέπει και να θυσιαστεί. Συμφώνω μέχρι στο σημείο να μην βλάπτει την δημοκρατική μου ελευθερία και την ελευθερία της επιλογής για το πως θα κάνω κουμάντο στη ζωή μου,ΕΓΩ !

 

Έχω βαρεθεί να βλέπω νέους να κινούνται κομματικά στο χώρο των πανεπιστημίων , να υποστηρίζουν την παράταξη στην οποία είναι ενταγμένη και να είναι ενάντια σε πράξεις και έργα των κομμάτων που οι ίδιοι υπερασπίζονται.. Έχω αηδιάσει από την κατάντια μας, και απορώ ειλικρινά πως καταπίνετε τόσο εύκολα τις φαμφαρες των ψευτοεπαναστατών μας....ενώ γνωρίζετε οτι εξυπηρετούν πολιτικούς σκοπούς.

Έχουν αλλοιώσει έννοιες και θεωρίες (επανάσταση και αγώνες) που θεωρούνται βαριά κληρονομια της χώρας μας.

Δεν έχουν ΠΟΤΕ καταλάβει τι σημαίνει η λέξη «επανάσταση» ή «αγώνας»; Επανάσταση ,κύριοι , δεν σημαίνει γράφω ένα πανό με αγωνιστικούς χαιρετισμούς και διαμαρτυρίες , το αφήνω στο κτίριο με περίσσια υπερηφάνεια και κόβω βόλτες με το σουβλάκι στο χέρι και τις μπύρες αγκαλιά...αν δεν με πιστεύετε κάντε μια βόλτα μπροστά απο το Αριστοτέλειο..

 

ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ...(βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί επιτρέπω σε κάτι τέτοια τυπάκια να αμαυρώνουν την εικόνα του φοιτητή)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλούς δυστυχώς .....1ον για να εξυπηρετησουν κομματικα συμφεροντα συνδικαλιστών τους, 2ον Για να πάνε πρόωρα διακοπές , καθώς τα μαθήματα δεν τους πολυενδιαφέρουν και να μην χάσουν το Μουντιαλ,οσο τραγικο ακουγεται, πιστεψε με πολλοι το υποστηρίζουν αυτό ανοιχτά... 3ον Γιατί απλά αδιαφορούν για τους συμφοιτητές τους,

 

1) Τα κομματικα συμφεροντα τους; Μα στις περισσοτερες των περιπτωσεων πρωτοστατουν ανεξαρτητες κινησεις φοιτητων ή τα ΕΑΑΚ που δεν εχουν αμεση σχεση με κομματα, τουλαχιστον οχι με κομματα της Βουλης. Απο τις "κομματικες" παραταξεις μονο η ΠΚΣ σε ολες τις σχολες υποστηριζει τις καταληψεις, και συνηθως (αλλα οχι και παντα φυσικα) καταποντιζεται στα αποτελεσματα.:confused:

 

3) Οποτε εφοσον αδιαφορουν, επιθυμουν κιολας να χασουν οι αλλοι μαθηματα; Λογω κομπλεξισμου;; :O

 

2) Εξηγησα και παραπανω γιατι αυτο δεν στεκει και πολυ ως επιχειρημα, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για - δηθεν ή μη - αριστερους, που οπως λες ειναι οι "επαναστατες". Αυτοι σπαταλουν πολυ περισσοτερο χρονο τωρα με τις καταληψεις, παρα αν διαβαζαν, με το να ειναι ολη μερα στις καταληψεις και να τρεχουν απο γενικη συνελευση σε γενικη συνελευση. ;)

 

Ούτε η πρώτη αλλά ούτε η τελευταία, το θέμα είναι ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται , το νομοσχέδιο θα περάσει είτε το θέλουν μερικοί είτε όχι, και στο τέλος θα βγούν ζημιωμένοι οι φοιτητές και όχι οι συνδικαλιστές που τα οργανώνουν όλα αυτα... Θα μου πεις οτι κάποιος πρέπει και να θυσιαστεί. Συμφώνω μέχρι στο σημείο να μην βλάπτει την δημοκρατική μου ελευθερία και την ελευθερία της επιλογής για το πως θα κάνω κουμάντο στη ζωή μου,ΕΓΩ !

 

Έχω αηδιάσει από την κατάντια μας, και απορώ ειλικρινά πως καταπίνετε τόσο εύκολα τις φαμφαρες των ψευτοεπαναστατών μας....ενώ γνωρίζετε οτι εξυπηρετούν πολιτικούς σκοπούς.

 

(Με αυτα που εβγαλααπο το κειμενο σου, συμφωνω)

 

Οσο για τα υπολοιπα, σορρυ αλλα αν εχεις τη νοοτροπια οτι ουτως ή αλλως δεν εχει νοημα να αντιστεκεσαι σε κατι που σε θιγει...δεν παει καλα η δημοκρατια μας. Αν απλα παραιτηθουμε...:(

 

Κατα δευτερον, ποσο δυσκολο σου ειναι να πιστεψεις οτι δεν επηρεαζομαστε ολοι απο τα λεγομενα συγκεκριμενων ατομων/παραταξεων. Εχω τη συγκεκριμενη αποψη (υπερ καποιων πραγματων του πλαισιου, κατα των υπολοιπων) εξ'αρχης. δεν καταπινω φαμφαρες, δεν ειμαι ερμαιο των προθεσεων αλλων. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε PMNEDΜ λάθος συμπεράσματα βγάζεις...

 

Δεν εχω την νοοτροπία ότι δεν πρέπει να επαναστατούμε για τα δικαιώματα μας και να δεχόμαστε παθητικά τις αλλαγές, αντιθέτως είμαι υπέρ της ουσιαστικής και πραγματικής επανάστασης .Τσατίζομαι για τους φοιτητες που δηλώνουν επαναστάτες της ΠΑΡΑΛΙΑΣ ,ΤΗΣ ΑΜΜΟΥΔΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΑΚΟΠΩΝ...α και μην ξεχασω και του ΜΟΥΝΤΙΑΛ.

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Φιλε PMNEDΜ λάθος συμπεράσματα βγάζεις...

 

Δεν εχω την νοοτροπία ότι δεν πρέπει να επαναστατούμε για τα δικαιώματα μας και να δεχόμαστε παθητικά τις αλλαγές, αντιθέτως είμαι υπέρ της ουσιαστικής και πραγματικής επανάστασης .Τσατίζομαι για τους φοιτητες που δηλώνουν επαναστάτες της ΠΑΡΑΛΙΑΣ ,ΤΗΣ ΑΜΜΟΥΔΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΑΚΟΠΩΝ...α και μην ξεχασω και του ΜΟΥΝΤΙΑΛ.

 

Αν το εννοεις ετσι, τοτε μαζι σου 100%! :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η πρώτη αλλά ούτε η τελευταία, το θέμα είναι ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται , το νομοσχέδιο θα περάσει είτε το θέλουν μερικοί είτε όχι, και στο τέλος θα βγούν ζημιωμένοι οι φοιτητές και όχι οι συνδικαλιστές που τα οργανώνουν όλα αυτα... Θα μου πεις οτι κάποιος πρέπει και να θυσιαστεί. Συμφώνω μέχρι στο σημείο να μην βλάπτει την δημοκρατική μου ελευθερία και την ελευθερία της επιλογής για το πως θα κάνω κουμάντο στη ζωή μου,ΕΓΩ !

 

Έχω βαρεθεί να βλέπω νέους να κινούνται κομματικά στο χώρο των πανεπιστημίων , να υποστηρίζουν την παράταξη στην οποία είναι ενταγμένη και να είναι ενάντια σε πράξεις και έργα των κομμάτων που οι ίδιοι υπερασπίζονται.. Έχω αηδιάσει από την κατάντια μας, και απορώ ειλικρινά πως καταπίνετε τόσο εύκολα τις φαμφαρες των ψευτοεπαναστατών μας....ενώ γνωρίζετε οτι εξυπηρετούν πολιτικούς σκοπούς.

Έχουν αλλοιώσει έννοιες και θεωρίες (επανάσταση και αγώνες) που θεωρούνται βαριά κληρονομια της χώρας μας.

Δεν έχουν ΠΟΤΕ καταλάβει τι σημαίνει η λέξη «επανάσταση» ή «αγώνας»; Επανάσταση ,κύριοι , δεν σημαίνει γράφω ένα πανό με αγωνιστικούς χαιρετισμούς και διαμαρτυρίες , το αφήνω στο κτίριο με περίσσια υπερηφάνεια και κόβω βόλτες με το σουβλάκι στο χέρι και τις μπύρες αγκαλιά...αν δεν με πιστεύετε κάντε μια βόλτα μπροστά απο το Αριστοτέλειο..

 

ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ...(βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί επιτρέπω σε κάτι τέτοια τυπάκια να αμαυρώνουν την εικόνα του φοιτητή)

Nομιζω οτι κανεις γενικευσεις.Και η γενικευση απο τη φυση της ειναι αυθαιρεσια.Ειναι λυπηρο παντως να βλεπει κανεις νεους ανθρωπους να εχουν (απολιθωμενες)αντιληψεις παλαιοτερων ανθρωπων για τη ανθρωπων για τη νεολαια(δηλ.για συνομηλικους τους)του τυπου 'τεμπεληδες που τους νοιαζουν οι διακοπες,τα μπανια,το φαγητο,το ποτο και το Μουντιαλ'.Πραγματικα κριμα...

Επιπλεον βλεπω οτι δυστυχως ορισμενα ποστ πολλων απο μεσα,δυσρυχως πηγαν χαμενα.Ο καθενας βεβαια εχει το δικαιωμαα να εκφραζει την αποψη του,αλλα ειναι λυπηρο το να παρατηρει κανεις αποψεις που στερουνται ουσιαστικων επιχειρηματων,αποδεικνυομενες εμπρακτως εσφαλμενες.

Τελος,δεν θεωρω δε καμμια περιπτωση οτι εκατονταδες χιλιαδες φοιτητες ειναι υποκινουμενοι απο κομματικα συμφεροντα των φοιτητοπατερων ολων των παραταξεων,ουτε οτι υποκινουνται απο τεμπελια και αδιαφορια.Αλλα ειπαμε,η γενικευση καταληγει στην αυθαιρεσια και στην εσφαλμενη εκτιμηση...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ποιο ακριβως θα ηταν το νοημα;:worry: Ποιος θα καταλαβαινε τη μαζικοτητα αυτης της κινησης; Πως ακριβως ειναι μεσο πιεσης προς την κυβερνηση (πχ αφου δεν διακοπτει το ερευνητικο εργο των καθηγητων) ; Και γιατι εμποδιζει τους αλλους; Οι "αλλοι" το ιδιο δικαιωμα ψηφου με τα ατομα που θελουν καταληψη δεν εχουν;

 

Φαντάζομαι ότι έχεις πάει σε συνέλευση και έχεις δει πόσο "δημοκρατική" είναι η διαδικασία. Μια χάβρα είναι, ελάχιστα αντιπροσωπευτική, διάλογος δεν γίνεται και ψηφίζεται δια βοής αυτό που ήταν περίπου προαποφασισμένο. Μεγάλο μέρος δε του κοινού, ιδίως από τα μικρά έτη, δεν ασχολείται καν με το τι λέγεται και περιμένει να ψηφίσει υπέρ της κατάληψης για να πάει για καφέ. Στο τέλος οι αριστερές παραταξεις μετρούν την αριστεροσύνη τους και το πιο παράλογο ψήφισμα κερδίζει.

 

Το ερευνητικό έργο των καθηγητών πώς ακριβώς δε δυσχερένεται; Γνωστός μου καθηγητής σε ΑΕΙ της Αθήνας παρακαλούσε να μπει στο κτιριο να πάρει τα υλικά των πειραματων του που θα χαλούσαν και δεν τον άφησαν. Δουλειά μηνών στα σκουπίδια δηλαδή.

 

Τέλος, ναι - η κατάληψη είναι φασιστικό μέσο πίεσης. Το ότι "νομιμοποιείται" με διαδικασίες της κακής ώρας δεν το αναιρεί. Αλλά και άψογες να ήταν οι διαδικασίες η πρακτική αυτή είναι εντελώς λάθος και παράνομη. Τα δικαιώματα των καταληψιών δεν είναι μεγαλύτερα από των υπολοίπων.

Και οι πρωτεργάτες της συνήθως δεν θυσιάζουν τίποτα. Ο απεργός χάνει το μισθό του, ο καταληψίας τί θυσιάζει; Τα μαθήματα στα οποία δεν θα πάταγε; Επανάσταση εκ του ασφαλούς λέγεται αυτό, γι' αυτό δεν κάνουν αποχή. Με αποτέλεσμα να καταδυναστεύουν τους υπολοίπους, να τους κρατάνε πίσω.

 

Η παιδεία στην Ελλάδα είναι μη κυβερνήσιμη όσο κυριαρχούν τέτοιες αντιλήψεις. Ανοίξτε και λίγο τα μάτια σας, σε όλη την Ευρώπη παρόμοιες αλλαγές προωθούνται ενώ και όταν αλλάξει η κυβέρνηση κάτι παραπλήσιο θα φέρει στο τραπέζι, έστω με άλλη γλώσσα. Όλοι άδικο έχουν ή όλοι θέλουν το κακό των φοιτητών;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

 

Η παιδεία στην Ελλάδα είναι μη κυβερνήσιμη όσο κυριαρχούν τέτοιες αντιλήψεις. Ανοίξτε και λίγο τα μάτια σας, σε όλη την Ευρώπη παρόμοιες αλλαγές προωθούνται ενώ και όταν αλλάξει η κυβέρνηση κάτι παραπλήσιο θα φέρει στο τραπέζι, έστω με άλλη γλώσσα. Όλοι άδικο έχουν ή όλοι θέλουν το κακό των φοιτητών;

Πού ακριβως προωθουνται τετοιες αλλαγες στην Ευρωπη και δεν το ξεραμε?Σε ποια χωρα και πιο πανεπιστημιο?Οταν θα φτασουμε,σε οικονομικη κατασταση και σε βιοτικο επιπεδο,τις κορυφαιες ευρωπαικες χωρες,τοτε θα μιλησουμε σε νεα βαση.Στην παρουσα φαση,τετοια εξομοιωση ειναι ακαιρη.Οσο για το τελευταιο,οχι δεν θελουν το κακο των φοιτητων.Απλα οι ανθρωποι θελουν να 'παραγουν' ημιμαθεις,ανειδικευτους εργατες,χωρις δυνατοτητες ανελιξης και το κυριωτερο,χωρις μεγαλη ικανοτητα στην κριτικη σκεψη...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...