Jump to content

[CAR] Dodge Caliber


pro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το 1.8 ειναι μπροστοκινητο.Το 2.0 εχει τετρακινηση αλλα δεν ξερω αν εχει ερθει ακομα.

 

 

Για 2κινητο ουτε υπαρχει περιπτωση.

 

Για να δουμε ποσο εχει το 4κινητο, και βλεπουμε...

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Paidia mia fora to exw dei ki egw apo konta poly wraio aytokinito makari h dodge na ferei ki alla montela ths gamas ths sthn ellada alla apo antiproswpeies re paidia edw eparxia den yparxei kamia.Gia nafplio milw.Dhladh service pou tha to phgaineis/?kai kati allo apo times service xerei kaneis?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα στην chrysler

Οντως, ΠΟΛΥ αμαξι για 17500 γιουρια

Πιο ωραιο το εσωτερικο απο κοντα

Το βλεπω να γινεται best seller

Το μονο που με χαλασε, ειδικα για suv, ειναι οτι τα παραθυρα και το παρμπριζ, ειναι πολυ κοντα σε υψος.

Σαν να μου δημιουργησε κλειστοφοβια.

Ισως στον δρομο να μην εχει αυτην την αισθηση, και μακαρι, γιατι το εχουν ξεφτυλισει μερικοι, να πουλανε μικρομεσαια με 20.000 και τους πιο αργους κινητηρες των 90-100 αλογων

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Για 2κινητο ουτε υπαρχει περιπτωση.

 

Για να δουμε ποσο εχει το 4κινητο, και βλεπουμε...

 

 

Ακριβως το ιδιο μου ειπε ο πατερας μου.

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγω το εκλεισα αδερφε... απο βδομαδα το παιρνω..

 

1.82 εγω και ακριβως απο πισω μου εκατσε ατομο 1.90 και ηταν ανετα...

 

Γεια σας! Νέος στο forum λόγο σοβαρού ενδιαφέροντος για το Dodge Caliber, το εχω δει από κοντά και είναι αντικειμενικά πολύ πιο όμορφο από τους ανταγωνιστές του, και ακόμη και η μεσαία έκδοση του που ανεβαίνει λίγο η τιμή της, είναι πάρα πολύ ελκυστική. Αυτό που με προβληματίζει, και αυτό λόγο του ότι δεν ξανά-είχα σχέση με αμερικάνικα αυτοκίνητα, είναι το κόστος συντήρησης του σε σχέση με τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά. Με χάλασε όταν πήγα στην αντιπροσωπία και δεν μου έλεγαν κόστος συντήρησης και ορισμένων ανταλλακτικών που είναι σχετικά εύκολο να χτυπηθούν ή να χαλάσουν. (π.χ. εξωτερικός καθρέπτης, κόστος service – και κάθε πότε θέλει service-) αν είχα απαντήσεις στα παραπάνω, έστω και αν έβγαινε ένα κόστος ανά περίπτωση με διαφορά τον 50-80 euro, θα πήγαινα να το κλείσω αύριο κι’ολας.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι από τα παραπάνω, θα με βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Mιας και ξαναηρθε στο προσκηνιο το θεμα, και μιας κι εγω το ειχα πρωτοανοιξει, ας προσθεσω κατι...

 

Οταν το ανοιξα το θεματακι, το καλιμπερ μου ειχε φανει ενδιαφερον για τους εξης λογους:

 

1. μεγαλοι χωροι με σχετικα περιορισμενο μηκος

2. ενδιαφερον αισθητικα εξωτερικα

3. καλος κινητηρας

4. φτηνο

 

Μετα απο ψαξιμο και αφου το ειδα απο κοντα διαπιστωσα:

 

1. Οι χωροι ειναι μετριοτατοι. Το φοκους ειναι σαφως πιο ευρυχωρο. Τα λιτρα του πορτμπαγκαζ ειναι πλασματικα, μιας και μετρουνται εως τα τζαμια. Στην παραγματικοτητα δεν πρεπει να ξεπερνα τα 320 λιτρα

2. Εξωτερικα ειναι μια χαρα. Εσωτερικα ειναι μια 15ετια (τουλαχιστον) πισω. Το ιμπιζακι μου (το προηγουμενο!) ειναι οαση πολυτελειας, καλης συναρμογης και αισθητικης μπροστα του.

3. Καλος ο κινητηρας, αλλα στα 1400 (!) κιλα, απλως καλος.

4. Φτηνο δεν ειναι. Στην μεσαια εκδοση εχει 19000. Το φοκους 1.6, το γκολφ 1.4 tsi, το λεον 1.6, το τζετα, το μαζντα 3, ειναι στην ιδια κατηγορια και ειναι καλυτερα αυτοκινητα σε ολους τους τομεις (εβαλα αυτοκινητα για διαφορα γουστα).

 

Αρα, πολυ κακο για το τιποτα - κατα τη γνωμη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Mιας και ξαναηρθε στο προσκηνιο το θεμα, και μιας κι εγω το ειχα πρωτοανοιξει, ας προσθεσω κατι...

 

Οταν το ανοιξα το θεματακι, το καλιμπερ μου ειχε φανει ενδιαφερον για τους εξης λογους:

 

1. μεγαλοι χωροι με σχετικα περιορισμενο μηκος

2. ενδιαφερον αισθητικα εξωτερικα

3. καλος κινητηρας

4. φτηνο

 

Μετα απο ψαξιμο και αφου το ειδα απο κοντα διαπιστωσα:

 

1. Οι χωροι ειναι μετριοτατοι. Το φοκους ειναι σαφως πιο ευρυχωρο. Τα λιτρα του πορτμπαγκαζ ειναι πλασματικα, μιας και μετρουνται εως τα τζαμια. Στην παραγματικοτητα δεν πρεπει να ξεπερνα τα 320 λιτρα

2. Εξωτερικα ειναι μια χαρα. Εσωτερικα ειναι μια 15ετια (τουλαχιστον) πισω. Το ιμπιζακι μου (το προηγουμενο!) ειναι οαση πολυτελειας, καλης συναρμογης και αισθητικης μπροστα του.

3. Καλος ο κινητηρας, αλλα στα 1400 (!) κιλα, απλως καλος.

4. Φτηνο δεν ειναι. Στην μεσαια εκδοση εχει 19000. Το φοκους 1.6, το γκολφ 1.4 tsi, το λεον 1.6, το τζετα, το μαζντα 3, ειναι στην ιδια κατηγορια και ειναι καλυτερα αυτοκινητα σε ολους τους τομεις (εβαλα αυτοκινητα για διαφορα γουστα).

 

Αρα, πολυ κακο για το τιποτα - κατα τη γνωμη μου παντα.

 

Το αμάξι το έχω δει, χθες το οδήγησα κι’ολας, και η τελική εντύπωση που έμεινε για το αυτοκίνητο, είναι πολύ καλή. Αυτά τα θέματα που λένε οι παραπάνω, είναι και λίγο υποκειμενικά. Γούστα είναι αυτά…

Το μόνο που με χαλάει, και με κρατάει ακόμα ώστε να μην το παραγγέλνω, είναι η άρνηση της αντιπροσωπίας (Κηφισίας), να μου δώσει περισσότερες και συγκεκριμένες απαντήσεις όσον αφορά το κόστος συντήρησης του, και γενικά η συμπεριφορά τους στους πελάτες. Δεν ήταν η καλύτερη δυνατή. Φαίνονται σαν να έχουν μονοπώλιο, και δεν τους νοιάζει τίποτα. Είναι σαν να σου λένε, αυτό είναι φίλε, άμα θες παρ'το αν δεν θες δεν μας νοιάζει κι’ολας.

Αν ξέρει κάποιος και θέλει να βοηθήσει μου απαντάει. Έστω και που υπάρχουν άλλοι αντιπρόσωποι εκτός από την Κηφισίας, μπας και είναι ποιο επαγγελματίες οι άλλοι, αλλα και πάλι λέω αν κάποιος γνωρίζει για το κόστος συντήρησης τον αμερικανικών γενικά και για το Caliber ειδικά, θα με έβγαζε από την δύσκολη θέση.:!:

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι το έχω δει, χθες το οδήγησα κι’ολας, και η τελική εντύπωση που έμεινε για το αυτοκίνητο, είναι πολύ καλή. Αυτά τα θέματα που λένε οι παραπάνω, είναι και λίγο υποκειμενικά. Γούστα είναι αυτά…

Το μόνο που με χαλάει, και με κρατάει ακόμα ώστε να μην το παραγγέλνω, είναι η άρνηση της αντιπροσωπίας (Κηφισίας), να μου δώσει περισσότερες και συγκεκριμένες απαντήσεις όσον αφορά το κόστος συντήρησης του, και γενικά η συμπεριφορά τους στους πελάτες. Δεν ήταν η καλύτερη δυνατή. Φαίνονται σαν να έχουν μονοπώλιο, και δεν τους νοιάζει τίποτα. Είναι σαν να σου λένε, αυτό είναι φίλε, άμα θες παρ'το αν δεν θες δεν μας νοιάζει κι’ολας.

Αν ξέρει κάποιος και θέλει να βοηθήσει μου απαντάει. Έστω και που υπάρχουν άλλοι αντιπρόσωποι εκτός από την Κηφισίας, μπας και είναι ποιο επαγγελματίες οι άλλοι, αλλα και πάλι λέω αν κάποιος γνωρίζει για το κόστος συντήρησης τον αμερικανικών γενικά και για το Caliber ειδικά, θα με έβγαζε από την δύσκολη θέση.:!:

 

 

ειναι αντικειμενικα.....

 

ετυχε και ημουν χθες στην παρουσιαση του καινουργιου JEEP COMPASS και μπηκα για ακομη μια φορα σε ολα τα μοντελα....

 

οταν μπηκα στο caliber Και ειδα και την τιμη μπροστα, επεσα κατω απο τα γελια.....:lol: :lol: :lol: (εγινα και ρομπα:O :O )

 

το αμαξι ειναι μια μπαρουφα και μιση....

το θεμα ειναι να μην το καταλαβεις αφου το αγορασεις...... γιατι τοτε, δυσκολα θα το πουλησεις ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, εκανε μια προσπαθεια η ντοτζ. Να της πουμε μπραβο, αλλα αυτοκινητο εγω δεν παιρνω. Το αποτελεσμα ειναι ενα αυτοκινητο που ειναι πολυ πισω απο τον ευρωπαικο-ιαπωνικο ανταγωνισμο.

 

Διαφορετικος χαρακτηρας... Μαλιστα, σε ποιους απευθυνεται ομως; Σε οικογενειαρχες; Δεν εχει χωρους. Σε ανησυχα πνευματα; Δεν εχει 4χ4. Σε φτωχους; Δεν ειναι φτηνο. Σε ανθρωπους που θελουν να εχουν κατι διαφορετικο και μουρατο; Οκ απ εξω, αλλα απο μεσα μπιγκ καταστροφα. Βγαζεις γκομενα, αλλα μετα ντρεπεσαι να την βαλεις μεσα :ninja:

 

Εχουμε λοιπον ενα υπερυψωμενο μικρομεσαιο. Για να καταλαβετε τι αντιστοιχο προτεινουν οι ευρωπαιοι, δειτε το γκολφ κρος που ετοιμαζεται. Με τον 1.4 tsi ειδικα. Θελετε και κατι αντιστοιχο απο Ιαπωνια; Δειτε το Νισαν κασκαι. Ε, πως να το κανουμε, ειναι σε αλλο επιπεδο (και σε παραπλησιες τιμες).

 

Εντιτ: Τι ειναι αυτα ρε, χαλαρωστε...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε pro,ας το εθετε ετσι και ο popolaros,αλλα δυστυχως δεν μπορεσε,Λοιπον οσον αφορα αυτα που λες να φυμφωνισω μαζι σου,μιας και το αυτ/το δεν προοριζεται γαι μενα, αλλα για ανθρωπο 33 ετων που θελει κατι που δεν εχει πολυκυκλοφορισει με αρκετα καλες επιδοσεις και αρκετα καλους χωρους κ να ειναι ψηλοτερο απο τα αλλα στην κατηγορια του,και στην τελικη κανεις δεν αρνειται οτι ειναι ενα μεγαλο μικρομεσαιο.Αναμφιβολα ειναι εσωτερικα συντηριτικο αλλα ο εξοπλισμος που προσφερει ειναι ικανοποιητικος αν μη τι αλλο.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, μια χαρα είναι εσωτερικά. Πλάκα μου κάνετε; Η ποιότητα πλατικών θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά δεν παύει να είναι μια χαρά! Έλεος!!! Τα παρα-λέτε λες και είναι Lada!! Ιανουάριο έρχεται το Jeep Compass που παραγγείλαμε... Μπήκα μέσα, το οδήγησα και έμεινα απίστευτα ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, μια χαρα είναι εσωτερικά. Πλάκα μου κάνετε; Η ποιότητα πλατικών θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά δεν παύει να είναι μια χαρά! Έλεος!!! Τα παρα-λέτε λες και είναι Lada!! Ιανουάριο έρχεται το Jeep Compass που παραγγείλαμε... Μπήκα μέσα, το οδήγησα και έμεινα απίστευτα ικανοποιημένος.

 

Οπως εχουν προαναφερι πολλοι,γουστα ειναι αυτα.Χρωματακι my friend??

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχουν προαναφερι πολλοι,γουστα ειναι αυτα.Χρωματακι my friend??

 

Μαύρο! Νομίζω του πάει πιο πολύ. Μαύρο ή πράσινο, αλλά τελικά κατέληξα στο μαύρο. Εσείς το Dodge;

Link to comment
Share on other sites

Alekz: Κι εγω 34 ειμαι. Αλλα: επιδοσεις εχει μετριες, χωρους ΚΑΤΩ του μετριου, εσωτερικο ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ του μετριου. Συμφωνω στο οτι ειναι ψηλοτερο και οτι δεν εχει πολυ-κυκλοφορησει, αλλα δεν ξερω κατα ποσο αυτα ειναι σωστα κριτηρια για να διαλεξεις αυτοκινητο.

 

 

v@g: Αν εσενα σου αρεσει το εσωτερικο πασο. Αλλα εκτος της αισθητικης που ειναι υποκειμενικη, υπαρχει και η ποιοτητα που ειναι αντικειμενικη. Δες απλα πραγματα: το εσωτερικο πομολο της πορτας, τον διακοπτη του αιρκοντισιον, το λαστιχο στην θηκη του αιποντ (που ειναι και εντελως αντιεργονομικη παρεμπιπτοντως). Δες τα αντιστοιχα σε ενα γκολφ ή ενα μαζντα ή ενα φοκους και μετα τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

v@g: Αν εσενα σου αρεσει το εσωτερικο πασο. Αλλα εκτος της αισθητικης που ειναι υποκειμενικη, υπαρχει και η ποιοτητα που ειναι αντικειμενικη. Δες απλα πραγματα: το εσωτερικο πομολο της πορτας, τον διακοπτη του αιρκοντισιον, το λαστιχο στην θηκη του αιποντ (που ειναι και εντελως αντιεργονομικη παρεμπιπτοντως). Δες τα αντιστοιχα σε ενα γκολφ ή ενα μαζντα ή ενα φοκους και μετα τα ξαναλεμε.

 

 

Σαν ποιότητα δε συγκρίνεται με τα Γερμανικά και σε αυτό συμφωνώ. Συμφωνώ επίσης ότι για τα λεφτα του, τα υλικά θα έπρεπε να είναι καλύτερα. Η έκδοση που παραγγείλαμε είναι η limited (δερμα κλπ) και σώζει κάπως την κατάσταση. Έχοντας συνηθίσει το Wrangler, το εσωτερικό του Compass μου φαίνεται κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό... Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε,

Γνώμες εκφέρουμε και πάντα κριτήριο είναι το γούστο το προσωπικό του καθενός.

Το Caliber το είδα κι εγώ στην έκθεση και ομολογώ πως ενθουσιάστηκα πολύ από την εξωτερική εμφάνιση και την ελκυστικότατη τιμή.

Το μείον των αμερικάνικων είναι τα ανταλλακτικά τους πιστεύω μόνο. Π.χ. το μπουλόνι στο Cherokee κοστίζει 60 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο! Νομίζω του πάει πιο πολύ. Μαύρο ή πράσινο, αλλά τελικά κατέληξα στο μαύρο. Εσείς το Dodge;

 

Μαυρο και εμεις,μπεζ σαλονι,οντως το μαυρο τους δινει αλλο αερα.Αντε καλοταξιδο!

 

@pro :

προσωπικα εχω ενα ford focus 2,και ναι δεν με συγκινησε ουτε εμενα ιδιαιτερα το Caliber,απλα δεν μπορω να δεχτω την πληρη απαξιωση του,στην τελικη ειναι κομπλε το αυτ/το...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε,

Γνώμες εκφέρουμε και πάντα κριτήριο είναι το γούστο το προσωπικό του καθενός.

Το Caliber το είδα κι εγώ στην έκθεση και ομολογώ πως ενθουσιάστηκα πολύ από την εξωτερική εμφάνιση και την ελκυστικότατη τιμή.

Το μείον των αμερικάνικων είναι τα ανταλλακτικά τους πιστεύω μόνο. Π.χ. το μπουλόνι στο Cherokee κοστίζει 60 ευρώ!

 

Μας το ανεφεραν και εμας στην εκθεση για τα ανταλακτικα,αλλα γενικα τονισαν οτι θα φροντισουν σιγα σιγα να διαφοροποιησουν αυτες τις τιμες,τωρα κατα ποσο αληθευει...ο θεος και η ψυχη τους ξερουν....

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...