Jump to content

[CAR] Dodge Caliber


pro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου chrispetsas το εχεις οδηγησει το Caliber στο δρομο Η απλα

εχεις ακουσει οπως οι αλλοι???

Εαν το οδηγησες και ειδες προβλημα με τα φρενα του η σε ελιγμους τοτε οδηγω

αλλο car και οχι Caliber !!!

Οσο για την ασφαλεια που παρεχει μπες στο http://www.dodge.com και βγαλε

τα συμπερασματα σου!!!

Δεν λεω φτωχο εσωτερικο αλλα μηχανη-ασφαλεια-ομορφια & καταναλωση ειναι

κορυφη!!!

Για τα αλογακια που γινονται απο 150 σε 210 ρωτησα στην αντιπροσωπεια

και μου το ειπαν οταν εκανα service!

Γινετε με ενα προγραμμα που ερχεται απο USA !!!

Τα λεμε .................

 

Μα το site που παραθέτεις για την ασφάλεια του caliber είναι τo site της dodge. Τι περίμενες να λέεί, ότι δεν είναι ασφαλές;

Για το θέμα της ομορφιάς δεν το κρίνω, γούστα είναι αυτά του καθενός, και μένα μ' αρέσει το caliber που είναι έτσι άγριο.

Αλλά για τα υπόλοιπα θέματα, μπορεί να υπάρξει αντικειμενική κριτική.

Όχι δεν έχω οδηγήσει το caliber, μόνο έχω μπει μέσα και απογοητεύτηκα από την πλαστικούρα σ' όλο της το μεγαλείο. Κι ας μην το έχω οδηγήσει όμως, δεν τίθεται θέμα για την χαμηλή του παθητική ασφάλεια. Αλήθεια, πόσους αερόσακους έχει στάνταρ; (δεν ξέρω, ρωτάω). Πόσους έχουν τα άλλα αυτοκίνητα σήμερα; Αν δεν υπήρχε θέμα, δεν θα το συζήταγαν όλοι.

Τέλος, δεν χρειάζεται να έχει οδηγήσει κανείς ένα αμάξι για να έχει απαραίτητα άποψη. Δεν γίνεται κάποιος να έχει οδηγήσει όλα τα σημερινά αμάξια. Γι' αυτό υπάρχουν τα περιοδικά και τα sites, για να διαβάζουμε και να κρίνουμε από τα γραφόμενα.

:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

na rotiso k kati allo pou ksexasa me tis xazomares pou eida edw kseri kaneis na mou pei pou mporo na bro fota gia to caliber san auta pou eida sto ebay giati diskolebtika na ta paragkilo apo kei k exw ksenerosi asxima

φιλε μου δεν θα το βρεις, παρήγγειλε το

 

Τέλος, δεν χρειάζεται να έχει οδηγήσει κανείς ένα αμάξι για να έχει απαραίτητα άποψη
όχι, αν θελει να το αγοράσει ή τελοσπαντων αν εκφερει ΣΟΒΑΡΗ γνώμη πρέπει να ξερει την οδηγηγική του συμπεριφορά.

 

Για τα 210 αλογα ειναι αλήθεια το εν λογω μοντέλο CALIBER SRT4 και ειναι απιστευτο... Το μόνο που με σταμάτησε να πάρω το caliber ηταν το γεγονος οτι ηθελα 4χ4 (ειμαι του αθληματος) κ κατέληξα στο τεριος

αλλο ενα αρνητικό του caliber είναι για μενα η περιορισμενη ορατότητα. Κατα τ άλλα θεωρώ οτι σαν value for money συγκαταλέγεται μεσα στα 3 καλυτερα της αγοράς ανεξάρτητα κατηγορίας.

το έχω οδηγήσει 3 φορές, εντυπωσιάστηκα το εχει κ φιλος μου κ ειναι κατ ευχαριστημένος

όσο για την πλαστικούρα που λέτε, τι θελετε δερμα μέσα? πλαστικά εχουν ΟΛΑ τα αυτοκίνητα, εξαρταται αν ειναι μαλακα,, σκληρά κ καλα δεμένα... Πάντως στο καλιμπερ δεν ξεφεύγουν απ τα επίπεδα του compass και του cherokee που εχω δει (με τα δευτερα να υπερτερουν λίγο παραπανω στο δέσιμο πλην ακριβων εκδοσεων που ειναι μαλακα)

αυτα΄\

γεινικά σουπερ, αν εβγαινε τωρα το SRT4 θα το επαιρνα με κλειστα τα μάτια!!!!!!

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω σε ποια chrysler ειπανε οτι γινεται 210 αλογα γιατι εγω που ρωτησα στα κεντρικα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.κατα τα αλλα το αμαξι ειναι μια χαρα κοντευω τα 37000 χιλιομετρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.απροβληματιστο και οι τιμες των service στα επιπεδα του ανταγωνισμου.ο αδερφος μου που εχει παρει golf tsi χτυπαει το κεφαλι του.πραγματικη λαδιερα .συμπηρωνει 1 λιτρο καθε 5000 χιλιομετρα και στην αντιπροσωπεια του ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο
Link to comment
Share on other sites

Μην πιστεύετε ότι σας τάζουν. 60 άλογα σε 18αρι ατμοσφαιρικό μοτέρ δεν υπάρχει περίπτωση να δείτε, τουλάχιστον όχι χωρίς να μπει το χέρι βαθιά (οκ, παααρα πολύ βαθιά) στην τσέπη, αλλά και στο μοτέρ.
Link to comment
Share on other sites

Μην πιστεύετε ότι σας τάζουν. 60 άλογα σε 18αρι ατμοσφαιρικό μοτέρ δεν υπάρχει περίπτωση να δείτε, τουλάχιστον όχι χωρίς να μπει το χέρι βαθιά (οκ, παααρα πολύ βαθιά) στην τσέπη, αλλά και στο μοτέρ.

 

 

 

k egw pou rotisa prin liges meres gia anaba8misi ston kinitira mou eipan oti mpori na ginete alla stin antiprosopia tis salonikis pou imoun mou eipan oti ekei apokliete na kanoun kati tetio......

 

k akoma rotisa gia ton kofti k mou eipan oti iparxi k autos alla prepi na gini meso egkefalou k oute k auto to kanoun .

 

an kseri kapoios pou 8a mporousa na ta kano auta as boi8isi...........

Link to comment
Share on other sites

chrispetsas: αν δν εχεις οδηγησει κατι δν μπορεις να εχεις κρητιρια για το πως παει ενα καρο :p....απλα εκφερεις γνωμη αλλων...περιοδικων κτλπ..

 

για μενα το dodge σχεση τιμης-αποδοσης ειναι ενα παρα πολυ καλο αυτοκινητο κ απο θεμα κρατηματος κ γκαζι κ χωσιματα κ τετοια στεκεται καλα...για ενα αυτοκινητο 1300 και κατι κιλων κ τοσο ψηλο.κ απο εθνικες μια χαραμε φορτωμα 4ης κ 5ης 195 πηγε αν κ πηγαινε κιαλλο κ καταναλωση ακομα καλυτερη

Pwleitai Motorola Rokr E6 me elliniko firmware me kouti agoras....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
chrispetsas: αν δν εχεις οδηγησει κατι δν μπορεις να εχεις κρητιρια για το πως παει ενα καρο :p....απλα εκφερεις γνωμη αλλων...περιοδικων κτλπ..

 

για μενα το dodge σχεση τιμης-αποδοσης ειναι ενα παρα πολυ καλο αυτοκινητο κ απο θεμα κρατηματος κ γκαζι κ χωσιματα κ τετοια στεκεται καλα...για ενα αυτοκινητο 1300 και κατι κιλων κ τοσο ψηλο.κ απο εθνικες μια χαραμε φορτωμα 4ης κ 5ης 195 πηγε αν κ πηγαινε κιαλλο κ καταναλωση ακομα καλυτερη

 

http://photos-b.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v307/116/118/662384696/a662384696_637153_3930.jpg

Link to comment
Share on other sites

k egw pou rotisa prin liges meres gia anaba8misi ston kinitira mou eipan oti mpori na ginete alla stin antiprosopia tis salonikis pou imoun mou eipan oti ekei apokliete na kanoun kati tetio......

 

k akoma rotisa gia ton kofti k mou eipan oti iparxi k autos alla prepi na gini meso egkefalou k oute k auto to kanoun .

http://photos-h.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v307/116/118/662384696/a662384696_637151_3245.jpg

an kseri kapoios pou 8a mporousa na ta kano auta as boi8isi...........

 

http://photos-a.ak.facebook.com/photos-ak-sf2p/v307/116/118/662384696/a662384696_637152_3598.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου αρέσει πολύ το Dodge Calliber όπως σας έχω πεί, και εύγε που έχεις ενα. Μακάρι να... "ήθελα να θέλω" πιο πολύ αυτό το αυτοκινητο για να το αποκτήσω. Αλλα ούτε ενα test drive δεν του έχω κάνει :-D

 

Βάλε πιο μεγάλες φωτό όμως.... γιατι αυτές δεν ανοίγουν. Βγάλε 4-5 φωτο και βάλτες.

Link to comment
Share on other sites

den einai poli gamato to caliber pou exw ?

 

xaxaxaxaxxaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxxaxaxxaxaaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxxaaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxax

 

gamato einai re file mou kai xerome pou to xerese toso...........

makari oloi na xerontousan toso ta amaksia tous.......lol

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η προσφορά με τα 7 χρόνια δωρεάν ανταλλακτικά και εργασία έχει σταματήσει; Γιατί δεν βλέπω να διαφημίζεται πλέον..

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

den einai poli gamato to caliber pou exw ?

Πολύ γαμάτο είναι μεγάλε...!

Αου έχω στείλει και ΠΜ. Αν μπορείς, δες το και απάντησέ μου...

 

Η προσφορά με τα 7 χρόνια δωρεάν ανταλλακτικά και εργασία έχει σταματήσει; Γιατί δεν βλέπω να διαφημίζεται πλέον..

Πριν λίγο καιρό πήγα στην αντιπροσωπεία στο Ηράκλειο Κρήτης και ρώτησα σχετικά και που είπαν τι παίζεται με τα 7 χρόνια δωρεάν service και ανταλλακτικών:

Ενώ μπορείς να αγοράσεις το Dodge (ή Chrysler) με άτοκο διακανονισμό, αν θέλεις τα 7 χρόνια δωρεάν...(κλπ) πρέπει να πληρώσεις με κάποιο έντοκο πρόγραμμα χρηματοδότησης, το οποίο σημαίνει ότι στο τέλος θα έχεις δώσει περισσότερα χρήματα (σε τόκους εννοείται) απ' ότι θα σου κόστιζαν τα service όλα αυτά τα χρόνια μέχρι να το ξεπληρώσεις.

 

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, αν μπορούσε κάποιος που το έχει, ας μας πει κάποια πράγματα πιο συγκεκριμένα, πχ πόσο περίπου κοστίζουν τα service του, η αλλαγή λαδιών, αν είναι ευχαριστημένος γενικά από το αυτοκίνητο κλπ...

Μου είπαν επίσης στην ίδια αντιπροσωπεία ότι η αλλαγή λαδιών και φίλτρου κοστίζει περίπου 130 ευρώ, ενώ το service θα κοστίζει περίπου από 240 - 280 ευρώ και αυτά γίνονται κάθε 12.000 km.

Όποιος έχει κάνει service ή αλλαγή λαδιών, ας μας πει αν αληθεύουν τα παραπάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

thanks για τις info φίλε skaravaie.

εντωμεταξύ είχα πάρει στον τοπικό εδώ να ρωτήσω και μου είπε κάτι τέτοιο εμμέσως πλην σαφώς (ήθελε ντε και καλά να πάω απο 'κει για να μου τα πει αναλυτικά).

παίρνω αργότερα στης κηφ. και μου λέει ξερά πως έχει σταματήσει το δωρεάν premium service!

και μέχρι να διαβάσω το μνμ σου πίστευα ότι λέει αερολογίες ο local αλλά τελικά μάλλον βαριούνται που ζούνε εκειπέρα στην επίσημη...

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ρε παιδια το καλιμπερ στην απλη εκδοση δεν εχει ουτε καλοριφερ ουτε ραδιοκασετοφωνο!

 

ρε φιλε τραβαει το καλιμπερ γιατι στα χαρτια δεν τα λεει και καλα

1,8 150hp 0-100 10,9

2.0 158hp 0- 100 10,6

επαθα πλακα! τα παω κοντρα με το 1600αρι μου με τα 110

Link to comment
Share on other sites

re pedakia giati krazete k mas xalate afiste na goustaroume m auta pou exoume an eixame parapano lefta 8a pername kati kalitero ti na kanoume auta eixame auta pirame...............

 

ρε παιδια το καλιμπερ στην απλη εκδοση δεν εχει ουτε καλοριφερ ουτε ραδιοκασετοφωνο!

 

ρε φιλε τραβαει το καλιμπερ γιατι στα χαρτια δεν τα λεει και καλα

1,8 150hp 0-100 10,9

2.0 158hp 0- 100 10,6

επαθα πλακα! τα παω κοντρα με το 1600αρι μου με τα 110

 

min sigkrinete pragmata pou den sigkrinonte...........

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν κραζουμε το αγοραστη!!!! τα σχολια πεφτουν και ανηκουν μονο σε αυτους που κατασκευαζουν τα οχηματα που εχουμε εμεις στα χερια μας τονιζω σε ολους οτι το (κραξιμο) δεν ειναι απο κακια η απο ζηλια ειναι απλα για τη διαφωτηση του κοσμου απο τυχων φλασια (θολαδα) που εχει φαει απο την εξωτερικη εμφανηση ενος αυτοκινητου. κοινως γουρουνι στο σακι!

 

πιστευω πως δεν υπαρχει αμαξι που να μην εχει αρνιτικα. αλλα δεν φταιμε εμεις

και ας μην το παιρνουμε πατριοτικα. δεν τα φτιαξαμε εμεις απλα τα αγορασαμε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει που μπορώ να βρώ ανταλλακτικά (πόρτα πίσω, μεριά οδηγού) για Caliber? Χθές το βράδυ κάποιος Ελληνάρας μου το τράκαρε εκεί που ήταν σταθμευμένο επι της Φιλολάου και δεν φιλοτιμήθηκε φυσικά να αφήσει σημείωμα.

1200-1800 λέει η Chrysler για τη ζημία, άλλοι κλέφτες απο κεί.

Επομένως αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν του ας ποστάρει, τουλάχιστον να πληρώσω μόνο την εργασία ακριβά...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuump!!!

 

Σκέφτομαι να αντικαταστίσω τα εργοστασιακά του Continental με αυτά εδώ: Continental ContiEcoContact 5 215 60 R17 96H

 

Τι λέτε; Διαστάσεις ίδιες όπως τα στοκ. Μπορώ να πέσω λίγο σε προφίλ λέτε; (από 60 σε 50)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...