Jump to content

Σε ποιο νησί να πάω διακοπές;


haris2121
 Κοινοποίηση

Ποιο νησί προτείνετε;  

197 members have voted

  1. 1. Ποιο νησί προτείνετε;

    • Αμοργός
      11
    • Νάξος
      12
    • Ρόδος
      46
    • Αλλόνησος
      6
    • Ζάκυνθος
      32
    • Κέρκυρα
      28
    • Σαντορίνη
      14
    • Μήλος
      14
    • Χίος
      8
    • Σύρος
      3
    • Μύκονος
      1
    • Ιος
      11
    • Πάρος
      11


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 406
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γύρισα χτες βράδυ από Χορευτό...

Πέρασα πολύυυυυ ωραία!

Η θάλασσα είναι πεντακάθαρη και έχει τεράστια αμμουδιά. Χωρίς πολύ κόσμο, οπότε δεν είναι ο ένας πάνω στον άλλο :)

Το ξενοδοχείο Φλαμίνγκο καταπληκτικό! Ακριβώς δίπλα από τη θάλασσα και με τέλεια θέα :) Ευρύχωρο, καθαρό! Οπότε το προτείνω για όποιον θέλει να πάει.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα επιτελους αποφασισα και εκανα τις κρατησεις μου για Μηλο...

Αχ 1 μηνας και 13 ημερες μεινανε...

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα επιτελους αποφασισα και εκανα τις κρατησεις μου για Μηλο...

Αχ 1 μηνας και 13 ημερες μεινανε...

 

Εισιτήρια πήρες?

Εγώ πήρα για τον αδερφό μου που θα πάει Μήλο, με το highspeed 1 και πλήρωσε για 2 άτομα, το ένα από τα δύο είναι φοιτητικό, 151 ευρώ με επιστροφή.

 

edit:

Έψαχνα στο internet και βρήκα αυτό...

 

Ταξιδιωτικά πρακτορεία και μία μεγάλη εφημερίδα της Στοκχόλμης, η Aftonbladet, συνεργάσθηκαν στην καρτογράφηση των προτιμήσεων των σκανδιναβών τουριστών. Οι τουρίστες ψήφισαν και ανέδειξαν τα 30 πιο όμορφα, πιο φιλικά, πιο λαμπερά ελληνικά νησιά. Η ωραία Κέρκυρα δεν υπάρχει στον κατάλογο των νησιών που αρέσουν στους τουρίστες από το Βορρά, ενώ η Κρήτη αρέσει στους Σκανδιναβούς γιατί έχει πολλά αξιοθέατα και ευκαιρίες για εκδρομές.

 

Ιδού το αποτέλεσμα της έρευνας:

 

Με κριτήριο τη φυσική ομορφιά

Τα 5 πιο όμορφα

1 Σαντορίνη

2 Αμοργός

3 Ικαρία

4 Φολέγανδρος

5 Νίσυρος

 

Με κριτήριο τη διασκέδαση

Τα 5 για ξεφάντωμα

1 Ίος

2 Σκιάθος

3 Κως

4 Μύκονος

5 Πάρος

 

Με κριτήριο τη φιλικότητα στα παιδιά

Τα 5 που αρέσουν στα παιδιά

1 Σίφνος

2 Δονούσα

3 Αντίπαρος

4 Ηρακλειά

5 Σέριφος

 

Με κριτήριο τις καλές παραλίες

Τα 5 για μπάνιο και ηλιοθεραπεία

1 Μήλος

2 Σκόπελος

3 Κάρπαθος

4 Νάξος

5 Κουφονήσι

 

Με κριτήριο τα αξιοθέατα

Τα 5 πιο καλά για εκδρομές

1 Κρήτη

2 Ρόδος

3 Σάμος

4 Κάλυμνος

5 Κέα

 

Με κριτήριο την ησυχία

Τα 5 πιο ήσυχα

1 Αλόνησσος

2 Τήλος

3 Σχοινούσα

4 Φούρνοι

5 Τέλενδος

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι φαινεται οι τουριστες δεν εχουν παει σε πολλα νησια :p
Εγω σημερα επιτελους αποφασισα και εκανα τις κρατησεις μου για Μηλο...
κι εσυ; :D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα για τον αδερφό μου που θα πάει Μήλο, με το highspeed 1 και πλήρωσε για 2 άτομα, το ένα από τα δύο είναι φοιτητικό, 151 ευρώ με επιστροφή.

 

ΟΝΤΩΣ!!!

 

Δεν είναι λίγο κουλό; Κοιτούσα σήμερα για εισιτήρια για Μήλο (για να περάσω μετά απέναντι στην Κίμωλο) και παρατήρησα το εξής απίστευτο:

 

1 άτομο με το speedrunner (τύπου highspeed):40€ (διάρκεια ταξιδιού: 4 ώρες)

1 άτομο με Ολυμπιακή: 42€ (διάρκεια ταξιδιού: 30')!!!!

 

Είναι δυνατόν; Μήπως κάνω κάπου λάθος;

ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ.........

:pig:

Link to comment
Share on other sites

Τα νησια ειναι φετος εκτος λογω των υψηλων ναυλων στα πλοια και οπως λεει εδω ο τοπικος τυπος η καλυτερη προταση ειναι για Πελοποννησο με μοναδικες παραλιες..
Link to comment
Share on other sites

με το θεμα διακοπες ..παω να τρελαθω!!!!:wacko: :mad:

υπαρχει ενα σπιτι στην Κερκυρα που μπορουμε να μεινουμε με 20€ τη μερα!!

και ο φιλος μου δεν ξερει!!!:blink:θελει να το σκεφτει:mad:

το σπιτι ειναι φιλης μου και μπορει να φιλοξενησει μεχρι 6 ατομα!

περνουμε και τους φιλους μας μαζι!!!

ακομα δεν εχουμε κλεισει τπτ και σιγα μην βρουμε!!οπως καθε χρονο!!

τελευται στιγμη και μας πιανουν τον κ@λ@ κανονικα

,εχουμε βεβαια και την εναλλακτικη της Μυτιληνης.

 

Λευκαδα στη Βασιλικη ψαξτε για δωματιο ειναι πολυ καλα!!

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Zakuntho eixa paei persi me filarakia k eixame perasei TELEIA!!protinw anepifilakta!!teleies paralies k polu kali exipiretisi!(times ennoeitai psilo-tsimpimenes!)

 

Rodo piga fetos 5hmeri k den enthousiastika...Exei wraia magazia klp alla moiazei san mikrografia tis Athinas...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Egw proteinw Io!!Exei polu wraies paralies (eidika to Maganari einai sketos paradeisos),nyxterini zwi kai episis mazeuei polu neo kosmo kai para pollous ellines!Oso gia tis times kumainontai se logika plaisia...

Alla genika eimai tis apopsis Kuklades kai pali Kuklades....:p :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τπτ από Χαλκιδική; Θέλω εδώ και πολλά χρόνια να πάω...αλλά ποτέ δεν τυχαίνει. Έχω ακούσει πως έχει πολύ ωραία μέρη και παραλίες. Αληθεύει; Που να μείνω όταν το αποφασίσω; Ποια μέρη πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτώ; Παραλίες;

 

Επίσης, θέλω απόψεις και για Ελαφόνησο!...έχετε πάει;

 

Egw proteinw Io!!Exei polu wraies paralies (eidika to Maganari einai sketos paradeisos),nyxterini zwi kai episis mazeuei polu neo kosmo kai para pollous ellines!Oso gia tis times kumainontai se logika plaisia...

Alla genika eimai tis apopsis Kuklades kai pali Kuklades....:p :)

 

Από πότε η Ίος μαζεύει πολλούς Έλληνες; Κάποιο λάθος έχεις κάνει σίγουρα! :blink: Μαζεύει πολλούς Ιταλούς και γενικά κόσμο από ξένες χώρες!

 

Όσο για τις Κυκλάδες...όντως! Κυκλάδες και πάλι Κυκλάδες!!

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Στη Χαλκιδική έχει πολύ ωραίες παραλίες! Στο δεύτερο πόδι είναι καταπληκτικές και στο πρώτο πόδι έχει περισσότερο νυχτερινή ζωή.

Επίσης, στην Αμμουλιανή είναι τέλεια! Κάπου έχω κάτι φωτογραφίες θα τις ψάξω να σου στείλω να δεις!

Στη Σάρτη μου άρεσε και θα πρότεινα να μείνεις εκεί.

Εδώ είναι η Αμμουλιανή http://www.halkidiki-online.gr/show_area.php?id=50

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

με το θεμα διακοπες ..παω να τρελαθω!!!!:wacko: :mad:

υπαρχει ενα σπιτι στην Κερκυρα που μπορουμε να μεινουμε με 20€ τη μερα!!

και ο φιλος μου δεν ξερει!!!:blink:θελει να το σκεφτει:mad:

το σπιτι ειναι φιλης μου και μπορει να φιλοξενησει μεχρι 6 ατομα!

περνουμε και τους φιλους μας μαζι!!!

ακομα δεν εχουμε κλεισει τπτ και σιγα μην βρουμε!!οπως καθε χρονο!!

τελευται στιγμη και μας πιανουν τον κ@λ@ κανονικα

,εχουμε βεβαια και την εναλλακτικη της Μυτιληνης.

 

Λευκαδα στη Βασιλικη ψαξτε για δωματιο ειναι πολυ καλα!!

 

Ενταξει μην τρελενεσαι ετσι ειναι οι περισσοτεροι αντρες τα αφηνουν ολα για την τελευταια στιγμη , οι γυναικες παντα ηταν πιο οργανωτικες (εκτος απο την δικια μου που την κυνηγαω ολη μερα.

Κλειστα εσυ ολα ωστε να μην τον αφησεις να σκεφτει , απλα να αποφασισει αν θα ερθει η οχι, τυπου "εκλεισα Κερκυρα στης φιλης μου -τελος";)

αμα τον αφησεις να σκεφτει σε βλεπω να κλεινεις κανενα δωματιο στο Περτουλη για Σκι τον χειμωνα..:)

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η Ίος μαζεύει πολλούς Έλληνες; Κάποιο λάθος έχεις κάνει σίγουρα! :blink: Μαζεύει πολλούς Ιταλούς και γενικά κόσμο από ξένες χώρες!

 

Όσο για τις Κυκλάδες...όντως! Κυκλάδες και πάλι Κυκλάδες!!

 

Τον Αύγουστο μαζεύει πολλούς από ξένες χώρες...εγώ πέρυσι που είχα πάει τον Ιούλιο ήταν γεμάτο Έλληνες!

Link to comment
Share on other sites

γυρισα προχτες απο παρο κατενθουσιασμενη!το κανονισαμε τελευταιο απογευμα,ισα που προλαβαμε να κλεισουμε τα 3 τελευταια εισητηρια blue star:lol: και φτασαμε χωρις να εχουμε κλεισει δωματια!

περασα πολυ καλυτερα απο την πρωτη φορα που ειχα παει!αυτη τη φορα δε βγαιναμε στα γνωστα μεγαλα κλαμπς(βαρελαδικο,νοστος κλπ),αλλα σε μπαρακια,που λειτουργουν απο τις βραδυνες ωρες σαν κλαμπς!πιο μικροι χωροι,στους οποιους νιωθεις πιο ανετα και περνας καλυτερα!:up: :music: και δε νιωθεις σα να βρισκεσαι σε ενα κλαμπ μεγαλουπολης:blink:

νομιζω το εχω ξαναγραψει:αν πατε παρο ναουσα να μεινετε,οχι παροικια,στη ναουσα ειναι καταπληκτικη η νυχτερινη ζωη,ειναι πολυ γραφικη,τα κτελ περνανε και απο ναουσα:)

 

Υ.Γ.μην παραλειψετε να δοκιμασετε και λουκουμαδες με μερεντα απο το παραδοσιακο;) (Ναουσα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πάω στην Πάρο για πέντε ημέρες. Εχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό μέρος για διασκέδαση? :p (ότι να 'ναι μιας δεν εχω συγκεκριμένες προτιμήσεις )
Link to comment
Share on other sites

και εγώ φέτος με την παρέα μου έχουμε κλείσει για Πάρο,το ξενοδοχείο είναι στη Νάουσα.Από τιμές πως πάει σαν νησί?
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να πηγαινα κ γω διακοπες..

χωρις παρεα, χωρις φιλους, δε μπορω να παω καπου.

μονο αν τρελαθω κ παω τριημερο.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να πηγαινα κ γω διακοπες..

χωρις παρεα, χωρις φιλους, δε μπορω να παω καπου.

μονο αν τρελαθω κ παω τριημερο.

γιατι ετσι; :confused:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ φέτος με την παρέα μου έχουμε κλείσει για Πάρο,το ξενοδοχείο είναι στη Νάουσα.Από τιμές πως πάει σαν νησί?

 

Πήγα στην Πάρο φέτος στα τέλη Ιουνίου.

Τσάμπα εισητήρια με το blue star naxos (τα 'χαμε κερδίσει στα flocafe!) και μείναμε σε ένα υπέροχο δίκλινο με μπαλκόνι-θέα-θάλασσα στη γραφικότατη Νάουσσα με 35€ την βραδιά.

 

Δυστυχώς όμως, ότι γλυτώσαμε απο εισιτήρια και διαμονή τα πληρώσαμε (λόγω της απειρίας μας σχετικά με το νησί) σε:

- καϊκάκια (για κολυμπήθρες-μοναστήρι 3,5€ και 4€ το άτομο πηγαιν' έλα), είναι καλύτερη ιδεά να νοικιάσεις μηχανάκι ή ακόμα καλύτερα εκείνα τα τρομερά αυτοκινητάκια που κυκλοφορούν τελευταία

- σετ 2 ξαπλώστρες/ομπρέλλα (πούντα 6€, Κολυμπήθρες 7,5€, Μοναστήρι 9€), πάρτε την δικιά σας ομπρέλλα και πετσέτες

- φαγητό (καλές οι ψαροταβέρνες με 15€ το άτομο αλλά υπάρχουν και ωραία σουβλατζίδικα μέσα στα στενά)

 

Χαλάλι όμως, γιατί περάσαμε 4 μέρες πολύ καλά, πήραμε χρώμα (και κιλά) και δώσαμε ραντεβού για επιστροφή το συντομότερο!!!!

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην Πάρο φέτος στα τέλη Ιουνίου.

Τσάμπα εισητήρια με το blue star naxos (τα 'χαμε κερδίσει στα flocafe!) και μείναμε σε ένα υπέροχο δίκλινο με μπαλκόνι-θέα-θάλασσα στη γραφικότατη Νάουσσα με 35€ την βραδιά.

 

Δυστυχώς όμως, ότι γλυτώσαμε απο εισιτήρια και διαμονή τα πληρώσαμε (λόγω της απειρίας μας σχετικά με το νησί) σε:

- καϊκάκια (για κολυμπήθρες-μοναστήρι 3,5€ και 4€ το άτομο πηγαιν' έλα), είναι καλύτερη ιδεά να νοικιάσεις μηχανάκι ή ακόμα καλύτερα εκείνα τα τρομερά αυτοκινητάκια που κυκλοφορούν τελευταία

- σετ 2 ξαπλώστρες/ομπρέλλα (πούντα 6€, Κολυμπήθρες 7,5€, Μοναστήρι 9€), πάρτε την δικιά σας ομπρέλλα και πετσέτες

- φαγητό (καλές οι ψαροταβέρνες με 15€ το άτομο αλλά υπάρχουν και ωραία σουβλατζίδικα μέσα στα στενά)

 

Χαλάλι όμως, γιατί περάσαμε 4 μέρες πολύ καλά, πήραμε χρώμα (και κιλά) και δώσαμε ραντεβού για επιστροφή το συντομότερο!!!!

 

έτσι είναι άμα περνάς ωραία!!κανά ωραίο μαγαζάκι έχεις να προτείνεις??:happy:

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι άμα περνάς ωραία!!κανά ωραίο μαγαζάκι έχεις να προτείνεις??:happy:

 

στις λίγες μερούλες που μείναμε προτιμούσαμε τα μικρά μπαράκια στη Νάουσσα. (συμφωνώ και με την electra72 για barbarossa).

 

Για λεπτομέρειες θα άφηνα να απαντήσουν οι ειδήμονες της Πάρου (για μας ήταν η πρώτη και πολύ καλή εμπειρία απο το νησί)

 

...αν και οι προτιμήσεις παίζουν ανάλογα την ηλικία/διάθεση/παρέα...;)

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...