Jump to content

Επιλογή καινούριου Η/Υ


mobilemaniac
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.Μετα την χθεσινη κηδεια του πολυ γερασμενου pc μου ηρθε η ωρα για νεο.Επειδη εχω μεινει πολυ πισω στην τεχνολογια (απο την εποχη πεντιουμ 3) θελω τα φωτα σας για μια καινουργια συνθεση.Θελω εναν υπολογιστη μεχρι 700 ευρω το πολυ,χωρις οθονη,θα κρατησω την hyundai crt, model ht-9695c 19" (ειμαι αρκετα ευχαριστημενος), να εχει δυο δισκους 300gbx2,(να ειναι ide η sata2 ?) και μια αξιοπρεπης καρτα γραφικων για games(οχι τρελες τιμες).Επισης modem,dvd recorder,καρτα δυκτιου,ηχεια εκτυπωτης κρατω τα ιδια (ειναι καινουργια).Απο εσας θελω να μου πρωτινεται επεξεργαστη,κουτι κεντρικης μοναδας, μητρικη, και οτι αλλο ειναι απαραιτητο.Τον θελω για gaming-movie-internet- rip movie.Ευχαριστω προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, R.I.P. για το PC σου:(

 

Υπάρχει άλλο ένα θέμα παρόμοιο (Η/Υ ~600 ευρώ) το οποίο μπορείς να κοιτάξεις εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=123899

 

Αν δεν βιάζεσαι και μπορείς να περιμένεις κανένα μήνα, μην πάρεις τώρα Η/Υ. Από πλευράς Intel βγαίνουν οι νέοι επεξεργαστές (Core) και σίγουρα η AMD κάτι θα κάνει για να μείνει ανταγωνιστική (ίσως μείωση τιμών).

Αν επείγεσαι, θα σου πρότεινα πάλι κάτι σε Intel, επειδή ακριβώς έρχονται οι νέοι επεξεργαστές ουσιαστικά ξεστοκάρει αυτούς που έχει τώρα. Έτσι οι διπύρηνοι της σειράς 9xx (930, 940) προσφέρονται σε πολύ χαμηλές τιμές (220 & 250 αντίστοιχα) και είναι καλύτεροι απ' τους AMD αντίστοιχης τιμής. Από θέμα μητρικής κοίτα κάποια της Asus ή της DFI, ανάλογα τον επεξεργαστή. Για σκληρό, η χωρητικότητα που είναι συμφέρουσα είναι αυτή των 250 GB (~100 ευρώ), οι 300άρηδες θέλουν +20 ευρώ. Καλοί είναι οι Western Digital 2500KS και οι Maxtor σειράς Maxline III (έχουν 5 χρόνια εγγύηση και υποστηρίζουν διάφορες τεχνολογίες).

Οι κάρτες γραφικών είτε της ATI είτε της nVidia είναι πάνω-κάτω ίδιες σε επιδόσεις. Από ATI δεν γνωρίζω τα μοντέλα της, αν κοιτάξεις προς nVidia καλά μοντέλα είναι αυτά που βασίζονται στα τσιπ 7600 και 7800 (υπάρχει και 7900 αλλά είναι αρκετά ακριβό) και από θέμα εταιρίας τα καλύτερα ακούγονται για την XFX.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οτι δεν εχω υπολογιστη και επειγομαι.Παντως αν βλεπεις οτι σε κανενα μηνα θα εχουν πεσει οι τιμες θα περιμενω.Να σε ρωτισω την γνωμη σου για την οθονη που εχω αξιζει η ειναι για πεταμα?Παντως σε ευχαριστω για τον χρονο σου
Link to comment
Share on other sites

By the way οι τιμη των D930 επεσε στα 206€ ;) Για τους D940 δεν το εχω ψαξει..Παντως σε αυτη την τιμη οι D930 ειναι παρα πολυ καλη προταση :)
Link to comment
Share on other sites

By the way οι τιμη των D930 επεσε στα 206€ ;) Για τους D940 δεν το εχω ψαξει..Παντως σε αυτη την τιμη οι D930 ειναι παρα πολυ καλη προταση :)

 

Έπεσε κι άλλο; Πριν μια εβδομάδα το είχα κοιτάξει και ήταν στα 220!

 

 

@mobilemaniac

 

Δεν είναι σίγουρο ότι θα πέσουν οι τιμές των AMD, απλά σε πολλά sites κάποιοι ''ψαγμένοι'' υποστηρίζουν ότι επειδή η AMD δεν θα βγάλει κάτι καινούριο άμεσα, για να ανταπεξέλθει στην πίεση της Intel θα ''αναγκαστεί'' να ρίξει λίγο τις τιμές για να μείνει ανταγωνιστική.

Πάντως αν επείγεσαι χτύπα τον D930 - η τιμή του είναι απίστευτη - και μια καλή μητρική που να δέχεται και τους μελλοντικούς Conroe της intel, για να μην αναγκάζεσαι να αλλάζεις επεξεργαστή+μητρική σε κάποια ενδεχόμενη αναβάθμιση. Ενδεικτικά για μητρική η Asus Ρ5WD2-E είναι απ' τις καλύτερες (236 ευρώ από e-shop).

Την οθόνη δεν την γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι καλό ή κακό. Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος γιατί να την αλλάξεις; Φτιάξε για αρχή τη κεντρική μονάδα και αργότερα παίρνεις κάποια 17'' ή 19'' TFT.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μετα την χθεσινη κηδεια του πολυ γερασμενου pc μου ηρθε η ωρα για νεο.Επειδη εχω μεινει πολυ πισω στην τεχνολογια (απο την εποχη πεντιουμ 3) θελω τα φωτα σας για μια καινουργια συνθεση.Θελω εναν υπολογιστη μεχρι 700 ευρω το πολυ,χωρις οθονη,θα κρατησω την hyundai crt, model ht-9695c 19" (ειμαι αρκετα ευχαριστημενος), να εχει δυο δισκους 300gbx2,(να ειναι ide η sata2 ?) και μια αξιοπρεπης καρτα γραφικων για games(οχι τρελες τιμες).Επισης modem,dvd recorder,καρτα δυκτιου,ηχεια εκτυπωτης κρατω τα ιδια (ειναι καινουργια).Απο εσας θελω να μου πρωτινεται επεξεργαστη,κουτι κεντρικης μοναδας, μητρικη, και οτι αλλο ειναι απαραιτητο.Τον θελω για gaming-movie-internet- rip movie.Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

 

Γεά χαρά...:happy:

Κοίτα το link ;) http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=580511

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

 

Φιλικά...

Υπάρχουν αρκετά topics με αν όχι το ίδιο τουλάχιστον παρόμοιο περιεχόμενο...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που ειμαι ασχετος ειναι τι μητρικη/επεξεργαστη να διαλεξω.Τον υπολογιστη για κυριο λογο τον θελω για internet/movie rip αντε και κανενα παιχνιδι,που εκτος απο τα games πολυ δυσκολα θα με ενοχλησει στο μελλον μια αναβαθμιση.Θελει ψαξιμο το πραγμα γιατι ειμαι ασχετος με το θεμα.Οτι αλλο νομιζεται οτι θα με βοηθησει να μου το πειτε.Παντως σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Epidi ime kai ego stin diadikasia tou fcaximatos echome

 

Pentium D 930

mitriki

asus p5wd2 premium (Chipset: Intel 955X) 209euro

Asus p5wd2-E premium (Chipset: Intel 975X) 267euro

 

 

Kalitero ine to chipset 975x alla kai me to 955x ise ok

--------------------------------------------------

athlon 939 3800x2

mitriki

DFI ultra d

Pou theorite aristi epilogi kai erchete sta idia chrimata me to allo sinolo poli poio grigoros kai poli kalos kai sta paichidia i mitriki ayti theorite korifi ean thelis na anebasis ton epexergasti ftani aneta sta 4400 choris risko kanena,i mitriki omos ine ligo idiotropi me tis mnimes prepi na to fcaxis ligo i allios epilegis mia apo asus .

 

Omos se 2 meres peripou bgenoun oi neoi epexergastes AM2 to opoio lene oti tha ine to idio me tin seira 939 i chirotero pantos ochi kalitero,Echone anakinothi i times kai tha ine sta idia peripou epipeda me tin seira 939.

 

Ego pantos tha paro se ena mina molis giriso apo tis diakopes kai tha echoun katastalaxi times kita edo akoma gia mitrikes,kai to kako den echo apofasisi akoma

 

http://www.mgmanager.gr/browse.asp?main=15

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...