Jump to content

Νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ,κλήσεις αστυνομίας)


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά....θα με τρελάνετε......όταν ο ήλιος είναι φουλ εσείς δηλαδή βλέπετε τρελή διαφορά στα φώτα;;;;Για να παρατηρήσεις τα φώτα σε αυτές τις συνθήκες πρέπει να έχεις τα μεσαία ανοιχτά (τα μικρά δεν κάνουν ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά) αλλά και τους προβολείς!!!!

 

Και τι στο καλό ποια να προσέξει ο άλλος;;;;Όλοι πια τόσο Schumacher είστε που τρέχετε γρήγορα και δεν προλαβαίνουν να σας δουν;;;5 χρόνια που οδηγώ αν χρειαστεί αν με προσέξει ο άλλος (κυρίως στην Εθνική που είπε κάποιος) αναβοσβήνω τους προβολείς πριν τον φτάσω (υπολογίζω την απόσταση) και μια χαρά προτεραιότητα μου παραχωρεί!!!

 

Τώρα μην μιλήσω για τα στενά......εκεί είανι που είναι άχρηστα τα φώτα!!Αφού τις περισσότερες φορές έτσι που παρκάρουν (κάποια ζώα) αναγκάζεσαι να βγαίνεις λίγο παραπάνω έξω για να δεις και σίγουρα όταν έχει πολύ ήλιο ότι φώτα και να ανάψεις δεν "φτάνουν" πολύ μακριά στο οδόστρωμα για να τα παρατηρήσεις!

 

Δεν λέω ότι δεν είναι χρήσιμα αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας και να το λέμε σαν ύψιστη ανάγκη!!!Ας κοιτάξουμε καλύτερα άλλα πράγματα πολύ πιο σημαντικά να διορθώσουμε σαν οδηγοί!Δηλαδή τόσα χρόνια που οδηγούν οι πατεράδες μας γιατί δεν είχαν προβλήματα(εμένα ο δικός μου μια φορά τράκαρε και αυτό βράδυ ήρθε από τα πλάγια μια νταλίκα και τον χτύπησε γιατί ήταν μαστουρωμένος ο οδηγός!!!!);;;Τα προβλήματα δημιουργούνται με τα μυαλά των νέων!!!!Δεν φταίνε τα φώτα!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά....θα με τρελάνετε......όταν ο ήλιος είναι φουλ εσείς δηλαδή βλέπετε τρελή διαφορά στα φώτα;;;;Για να παρατηρήσεις τα φώτα σε αυτές τις συνθήκες πρέπει να έχεις τα μεσαία ανοιχτά (τα μικρά δεν κάνουν ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά) αλλά και τους προβολείς!!!!

 

Και τι στο καλό ποια να προσέξει ο άλλος;;;;Όλοι πια τόσο Schumacher είστε που τρέχετε γρήγορα και δεν προλαβαίνουν να σας δουν;;;5 χρόνια που οδηγώ αν χρειαστεί αν με προσέξει ο άλλος (κυρίως στην Εθνική που είπε κάποιος) αναβοσβήνω τους προβολείς πριν τον φτάσω (υπολογίζω την απόσταση) και μια χαρά προτεραιότητα μου παραχωρεί!!!

 

Τώρα μην μιλήσω για τα στενά......εκεί είανι που είναι άχρηστα τα φώτα!!Αφού τις περισσότερες φορές έτσι που παρκάρουν (κάποια ζώα) αναγκάζεσαι να βγαίνεις λίγο παραπάνω έξω για να δεις και σίγουρα όταν έχει πολύ ήλιο ότι φώτα και να ανάψεις δεν "φτάνουν" πολύ μακριά στο οδόστρωμα για να τα παρατηρήσεις!

 

Δεν λέω ότι δεν είναι χρήσιμα αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας και να το λέμε σαν ύψιστη ανάγκη!!!Ας κοιτάξουμε καλύτερα άλλα πράγματα πολύ πιο σημαντικά να διορθώσουμε σαν οδηγοί!Δηλαδή τόσα χρόνια που οδηγούν οι πατεράδες μας γιατί δεν είχαν προβλήματα(εμένα ο δικός μου μια φορά τράκαρε και αυτό βράδυ ήρθε από τα πλάγια μια νταλίκα και τον χτύπησε γιατί ήταν μαστουρωμένος ο οδηγός!!!!);;;Τα προβλήματα δημιουργούνται με τα μυαλά των νέων!!!!Δεν φταίνε τα φώτα!!!

 

Καταρχήν, εγώ τουλάχιστον δεν λέω ότι είναι ύψιστη ανάγκη, απλά ένα ακόμα έξτρα μέτρο ασφαλείας. 2ον εσένα δεν σου έχει τύχει ποτέ να είσαι αφηρημένος και να μην δεις ένα παπάκι που πάει να σε προσπεράσει πχ? Προσωπικά με βοηθάει πολλή να δω τα μηχανάκια όταν έχουν αναμμένα τα φώτα γι’ αυτό κι εγώ τα ανάβω όταν είμαι με μηχανάκι!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα τροχαίο αν είναι να γλειτώσουμε, τα φώτα να είναι αναμμένα. Έτσι πάει ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω όχι αλλά μην μιλάμε για ύψιστη ανάγκη όπως το "προσφέρουν" κάποιοι!

 

Ακόμα.......τα μηχανάκια καλό είναι να έχουν ανοιχτά τα φώτα τους!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να γίνει σύγκριση ένα όχημα που έχει το 1/4 του όγκου του άλλου και ξεφυτρώνει από εκεί πυο δεν το περιμένεις γιατί περνάει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα!Αυτοί καλά κάνουν ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να τα έχουν ανοιχτά!άστοχο παράδειγμα και αυτό!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που με ενοχλεί αφόρητα η άσκοπη χρήση των φώτων (όπως π.χ. των ομίχλης), βρίσκω χρήσιμο την χρήση των μεσαίων σε αυτοκίνητα καθώς πολύ απλά δεν ενοχλούν και μόνο καλό μπορεί να κάνουν.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που με ενοχλεί αφόρητα η άσκοπη χρήση των φώτων (όπως π.χ. των ομίχλης), βρίσκω χρήσιμο την χρήση των μεσαίων σε αυτοκίνητα καθώς πολύ απλά δεν ενοχλούν και μόνο καλό μπορεί να κάνουν.

 

Ανάλογα τα φώτα ομίχλης φίλε, πχ εμένα με βοηθάνε συνολικά και τα έχω αναμένα, είναι όμως τα εγοστασιακά, μόνο όσοι τα μετατρέπουν στραβώνουν των κοσμο, τα εργοστασιακά συνήθως βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το βρήκα στο mail μου.. :p

 

ΤΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ

 

Οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ: 200-1200 ευρώ (από 83-668 που ισχύει στον τωρινό Κ.Ο.Κ.), αφαίρεση άδειας οδήγησης μέχρι 6 μήνες.

Παραβίαση STOP: 700 ευρώ (από 167).

Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη: 700 ευρώ (από 167), αφαίρεση άδειας οδήγησης για δύο μήνες.

Αφύλακτη σιδηροδρομική διάβαση: 700 ευρώ (από 167)

Μη χρήση ζώνης ασφαλείας: 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης για 10 ημέρες.

Μη χρήση κράνους: 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης για 10 ημέρες.

Χρήση κινητού στη διάρκεια της οδήγησης: 100 ευρώ (από 33), αφαίρεση άδειας οδήγησης ως 30 ημέρες.

Άσκοπη χρήση «μεγάλης» σκάλας φώτων: 20-700 ευρώ (από 17-33).

Κίνηση στο αντίθετο ρεύμα: 200 ευρώ (από 83).

Παραβίαση προτεραιότητας: 200 ευρώ (από 83).

Στάθμευση σε χώρο για άτομα με ειδικές ανάγκες: 151 ευρώ (από 61,5).

 

Δηλαδή: Αν φύγεις από το "Βοτανικό" σουρωμένος (1200), με αναμμένους προβολείς (700) και περάσεις αέρα-πατέρα τη διασταύρωση Κων/πόλεως-Ιεράς Οδού (3Χ700=2100+200), χωρίς να φοράς ζώνη ή κράνος (350) και μιλάς στο κινητό (100),παρκάρεις για τσιγάρα στο απέναντι περίπτερο (200), στη θέση για ΑΜΕΑ μπροστά στην τράπεζα (151) και σε σταματήσει μπάτσος, συμφέρει να ...τον σκοτώσεις επιτόπου. Η εξαγορά ποινής για ανθρωποκτονία είναι φθηνότερη

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο εφαγα την πρωτη μου κληση (να τις εκατοστησω). Ηταν για επικινδυνους ελιγμους (ενα χειροφρενακι εκανα ενω πηγαινα με 20, και ετυχε η κακια η ωρα να ειναι αυτοι παρκαρισμενοι διπλα...). Οπως και να εχει οι μπατσοι δεν ηταν και στις πολυ καλες τους και μου κοψανε 167€ και 7 βαθμους στο point system. Κομματια να γινει θα παω να το πληρωσω κανονικα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης και ρωταω αυτους που μπορουν να το επιβεβαιωσουν:

 

Εγω θα παω να πληρωσω στο ταχυδρομειο κανονικα. Απο εκει και περα, σου ερχεται κανενα χαρτι/αποδειξη/ειδοποιηση σπιτι η οπουδηποτε αλλου? Η απλα τους τα σκας και μετα δε σε ξαναενοχλουν? Ρωταω για να ξερω πως θα το χειριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σήμερα μου τη ρίξανε(1η με το συγκεκριμένο αμάξι).:( Ευτυχώς τη γλύτωσα μόνο με 34,5€ για παράνομο παρκάρισμα λέει.

Οσο γι'αυτό που ρωτάς,πήγαινε πλήρωσε κανονικά στα ελτα,αλλα κράτα καλού κακού την απόδειξη οτι πλήρωσες.

Για τα υπόλοιπα σχετικά με κλήσεις κλπ,διάλεξε ενα απο τα παρακάτω σχετικά θέματα...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=2387&highlight=%F4%F1%EF%F7%E1%E9%E1

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=144199&highlight=%EA%EB%E7%F3%E7

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

7 ποντοι?αχ αυτα να ελειπαν....εγω βρισκομαι στους 6 μεχρι τωρα κι αυτοι απο κρανος,την εχω γλυτωσει προς το παρος απο αλλα <<λαθη>>.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι για την κληση,αλλα πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοι οταν οδηγουμε..δεν ειμαστε μονοι μας...

κατα τα αλλα καλυτερα να μεταφερ8ει το 8εμα στο μαι καρς εντ μπαικς

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ego h monh klhsh pou exo faei htan gia paranomo parkarisma propersi !! etsouxe ligo giati htan kai 78 euro an thimamai kala !!:) tora ap oti xero kahte klhsh kostizei trela lefta !!
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Υπάρχει ήδη αντίστοιχο θέμα στην σχετική με τα αυτοκίνητα ενότητα...

Link to comment
Share on other sites

αν σε πιασει η αστυνομια ..ενω οδηγαει ενας 17χρονος που του εχουν δωσει το αμαξι για να πηγαινοερχεται σπιτι(με αδειες κτλ,φυσικα χωρις διπλωμα) και εσυ εισαι απλα επιβατης(πισω) τι μπορουν να σε κανουν?
Link to comment
Share on other sites

οι κλησεις πληρωνονται στο ταχυδρομειο??

κι επειτα γιατι να σ'ενοχλησουν?

τι παραπανω να σου κανουν??

απλα να εισαι προσεχτικος γιατι 7 ποντοι δεν ειναι λιγοι.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμενα εντυπωση μου εκανε το ταχυδρομειο...7 ποντοι δεν ειναι καθολου λιγοι αλλα ευτυχως που δεν ειναι 10 μιας και εκλεισα πριν απο λιγο καιρο τριετια με το διπλωμα. Ελεγα μηπως σου στελνουν καμια αποδειξη, η βεβαιωση οτι πληρωσες η κατι τετοιο, ξερω γω...
Link to comment
Share on other sites

Με το χαρτι που σου εδωσαν πας και πληρωνεις,παιρνεις αποδειξη και τελειωσε.Δεν ερχεται τιποτα στο σπιτι.;)
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμενα εντυπωση μου εκανε το ταχυδρομειο...7 ποντοι δεν ειναι καθολου λιγοι αλλα ευτυχως που δεν ειναι 10 μιας και εκλεισα πριν απο λιγο καιρο τριετια με το διπλωμα. Ελεγα μηπως σου στελνουν καμια αποδειξη, η βεβαιωση οτι πληρωσες η κατι τετοιο, ξερω γω...

παντως ειναι πολυ αυστηρα τα πραγματα...αφου δεν σου πηραν το διπλωμα...παλι καλα να λες!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αν σε πιασει η αστυνομια ..ενω οδηγαει ενας 17χρονος που του εχουν δωσει το αμαξι για να πηγαινοερχεται σπιτι(με αδειες κτλ,φυσικα χωρις διπλωμα) και εσυ εισαι απλα επιβατης(πισω) τι μπορουν να σε κανουν?

 

Εξ'οσο γνωριζω τιποτα...αλλα δεν θα εμπαινα σε αυτοκινητο που οδηγα ατομο χωρις αδεια-πραγμα που σημαινει απειρος στην οδηγηση.:cry::worry:

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για μικρη αποσταση και το παιδι οδηγει απο 6η δημοτικου..

πολυ δυσκολα να συμβει κατι κακο..;)

Link to comment
Share on other sites

Ο συνοδηγός δεν έχει καμία ευθύνη πέραν της ζώνης ασφαλείας.

 

Αντίθετα ο οδηγός έχει ευθύνη έναντι του νόμου και αστική ευθύνη και έναντι του συνοδηγού αν συμβεί κάτι.

 

Κώστα, πίστεψε με το να σου συμβεί κάτι έστω και σε αυτήν την μικρή απόσταση που λες, είναι το μόνο εύκολο.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Κ πες οτι δε συμβαινει τπτ..αν σταματησουν τον φιλο σου,ισως αναγκαστει να βγαλει διπλομα στα 21 αντι 18!(Εσυ παλι δεν εχεις προβλημα).
http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/100/NEWS/Akrapovic_logo.jpg Ban Me I'm Famous
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΛΑΣΜΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ....

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ

 

ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΧΑΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΛΟΝΕΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ...

 

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΙΣ ΦΥΛΛΑΔΕΣ ΟΤΙ ΝΕΑΡΟΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΚΡΥΦΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΧΑΝ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ.ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ

 

ΠΡΟΣΕΞΤΕ....

Link to comment
Share on other sites

Κ πες οτι δε συμβαινει τπτ..αν σταματησουν τον φιλο σου,ισως αναγκαστει να βγαλει διπλομα στα 21 αντι 18!(Εσυ παλι δεν εχεις προβλημα).

 

μας σταματησαν γι αυτο ρωταω..αλλα ηταν καλος ο αστυνομικος..εμας τους πισω μας εδιωξε λογω του οτι ειμασταν 16 χρονων και αυτον τον φιλο τον χρεωσε 167 ευρω..και αν δεν τα πληρωσει σε 1,5 χρονο παει δικαστηριο..

και του δινε και συμβουλες..:lol:

επειδη μολις τον ειδε εστριψε αποτομα για να μην τον δει,μας ειδε η αστυνομια,και κατι ψιλιαστικε..μετα απο λιγο ερχετε ο μπατσος απο πισω τον πεταει εξω..τον κολαει στο παραθυρο της πισω πορτας τον τσεκαρει,μετα ζηταει χαρτια,μετα του λεμε εμεις ειμαστε 16 ετων κτλ μετα μας διωχνει και το φιλαρακι μετα γυρισε ανετος κ ωραιος με μαρσαρισματα :lol:

 

και το κουφο?του πε αν περνουσατε απο μπροστα μας,δεν θα σας σταματουσαμε :p :X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...