Jump to content

Πόσο το σκέφτεστε όταν παίρνετε καινούριο κινητό;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγοραζετε ενα καινουριο κινητο σκεπτομενοι οτι εχει το κατι παραπανω να σας προσφερει (προσοχη,εννοω κατι πραγματικα χρησιμο σε εσας προσωπικα) η απλα γιατι το πιο καινουριο μπορει να ειναι πιο ωραιο ή πιο trendy κτλ.? Εχετε αγορασει καινουριο κινητο με το οποιο δεν κανατε τιποτα παραπανω απ'οτι κανατε με το παλιο σας κινητο που ειχε λιγοτερες λειτουργιες?
Link to comment
Share on other sites

Αν το δούμε πολύ ρεαλιστικά, ουσιαστικά χρειαζόμαστε ένα κινητό που να παίρνει απλά τηλέφωνο. Όλα τα υπόλοιπα τα "αγοράζουμε" επειδή γουστάρουμε κι όχι επειδή τα χρειαζόμαστε.

 

Για να σου απαντήσω στην ερώτησή σου όμως, το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Sharp V902 το οποίο το πήρα κατά κύριο λόγο για την κάμερά του. (πριν είχα το SE P900, το οποίο πέθανε όταν μου έπεσε σε κεντρική λεοφώρο και το πάτησε ένας σωρός από αυτοκίνητα)

Το χρησιμοποίησα πάρα πολύ και με βόλεψε γιατί έπαψα πια να αγχώνομαι αν έχω πάρει φωτογραφική μηχανή μαζί μου κτλ. Δεν είχε όμως "σωστό" (για τα δικά μου μέτρα) ημερολόγιο. Αν το ήξερα προτού το αγοράσω δεν θα το έπαιρνα γιατί για μένα είναι κάτι το βασικό.

 

Αυτή τη στιγμή έχω το Nokia 6280 (αγορασμένο προ 2 εβδομάδων περίπου). ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ δεν έχει να μου προσφέρει κάτι περισσότερο (ή λιγότερο) από το 902 εκτός από λίγο καλύτερη οθόνη (νομίζω) και σωστό ημερολόγιο (που ήταν και ο βασικός λόγος αγοράς του).

 

 

Άρα λοιπόν υπό προϋποθέσεις, νομίζω, θα απαντούσα πως "Ναι, έχω αγοράσει κινητό επειδή είναι πιο καινούργιο", αναφερόμενος πάντα στο Sharp.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Koita3e, otan pairnw ena kinhto, katarxhn bazw katw ta xarakthristika pou me endiaferoun. Afou periorisw etsi arketa ta montela, 8a apomonosw osa mou aresoun, kai apo auta, nai, 8a parw to pio kainourgio.

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω πάντα βάση των αναγκών μου. Σκέφτομαι τι χρειάζομαι για να κάνω τις δουλειές μου πιο γρήγορα και άνετα και αφού αποφασίσω ελέγχω ποια κινητά ικανοποιούν τις προϋποθέσεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Eγώ αγοράζω καινούργιο κινητό επειδή δεν αντέχω να βλέπω τα καινούργια μοντέλα που είναι υπερεξελιγμένα και εγώ να'χω παλιότερο μοντέλο και ας είναι πολύ καλό.Για παράδειγμα,έχω το Sony Ericsson K750i και μόλις είδα για πρώτη φορά στο myphone το Κ800i τα'παιξα και αποφάσισα να το αγοράσω.Αλλά μετά είδα το Nokia N93 και τρελάθηκα στην ιδέα ότι μπορεί να είχα το Κ800i που είναι κατώτερο του Ν93 και έτσι αποφάσισα να αγοράσω αυτό.Πιο πρόσφατα,είδα κάτι spy φωτογραφίες του Nokia N83 και με "τσούζει" η σκέψη ότι θα'ναι καλύτερο του Ν93 αλλά τι να κάνω που έιμαι ανυπόμονος και δεν μπορώ να περιμένω καθόλου για αυτό...Εδώ και ο Σεπτέμβριος που λένε για το Ν93 μου φαίνεται "αιώνας" φανταστείτε για το άλλο...
Link to comment
Share on other sites

Eγώ αγοράζω καινούργιο κινητό επειδή δεν αντέχω να βλέπω τα καινούργια μοντέλα που είναι υπερεξελιγμένα και εγώ να'χω παλιότερο μοντέλο και ας είναι πολύ καλό.Για παράδειγμα,έχω το Sony Ericsson K750i και μόλις είδα για πρώτη φορά στο myphone το Κ800i τα'παιξα και αποφάσισα να το αγοράσω.Αλλά μετά είδα το Nokia N93 και τρελάθηκα στην ιδέα ότι μπορεί να είχα το Κ800i που είναι κατώτερο του Ν93 και έτσι αποφάσισα να αγοράσω αυτό.Πιο πρόσφατα,είδα κάτι spy φωτογραφίες του Nokia N83 και με "τσούζει" η σκέψη ότι θα'ναι καλύτερο του Ν93 αλλά τι να κάνω που έιμαι ανυπόμονος και δεν μπορώ να περιμένω καθόλου για αυτό...Εδώ και ο Σεπτέμβριος που λένε για το Ν93 μου φαίνεται "αιώνας" φανταστείτε για το άλλο...

Με αυτή τη λογική δεν θα αγοράζεις ποτέ κινητό γιατί πάντα θα ανακοινώνονται και θα κυκλόφορούν καινούρια και πιο εξελιγμένα κινητά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και εγώ πάντα το ψάχνω πολύ το θέμα πριν αγοράσω νέο κινητό. Οπωσδήποτε θα πρέπει να είναι καλύτερο ή να έχει κάποια επιπλέον χαρακτηριστικα από αυτό που ήδη έχω. Ακόμα η ευχρηστία και τα πιθανά μικροπροβλήματα (η κάθε εταιρία έχει τα δικά της και το καταλαβαίνεις όταν αλλάζεις μάρκα κινητου) παίζουν σημαντικό ρόλο για μένα.
Link to comment
Share on other sites

ε ρε Γιαννη σε λυπαμαι που τα γραφεις αυτα αλλα δεν το εχεις πια το κινητακι σου..:( μακαρι να το βρησκες αλλα δ υπαρχει περιπτωση βασικα..

αληθεια ποσο θα το σκεφτεις τωρα για το νεο σου κινητο?:happy:

Link to comment
Share on other sites

Με παρακολουθείς βλέπω...!!

Πλέον είμαι συμβιβασμένος με την ιδέα οτι δεν υπάρχει περιπτωση να το ξαναβρώ και καταλήγω να πάρω το Sony Ericsson W900i για ορισμένους λόγους συγκριτικά με το D500. Αυτοί είναι:

-Μεγαλύτερη οθόνη με καλύτερη ανάλυση

-Μεγαλύτερη μνήμη και δυνατότητα για Memory Card

-Καλύτερη camera (2Mpixels)

-FM radio

-Καλύτερη συνδεσιμότητα με pc της SE σε σχέση με τη Samsung.

Αυτά είναι τα κυριότερα!

Link to comment
Share on other sites

Ego allazo kathe xrwno tin kyria siskeyi mou. Sta monochrome den nomizo pos ipirxe ousiastiki diafora, meta omws apo 3330 px se 6610 ipirxe. Opws kai apo 6610 se T610(camera+bluetooth), opws kai apo T610 se 6230(karta mnimis,radio) kai apo ekei kai pera gnorizo kai apo prwto xeri ta smartphones, 6670. Apo to 6670 sto N70 exoume taxitero epeksergasti, pio kainourio leitourgiko, kaliteri camera, megaliteri Ram. Koitao sinnexeia ti leipei apo to proigoumeno kinito mou, wste na to exei to epwmeno, gi'ayto enw arxisa apo sxetika ftina kinita, eftasa se agores kinitwn anw twn 500E kai to epwmeno pou mallon tha eina PPC(mexri tou xronou exoume kairo) tha einai akoma pio akrivo! :)
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Τις περισσοτερες φορες αγοραζω οτι πιο νεο κυκλοφορει κ οτι βρισκω σε προσφορα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσοτερες φορες αγοραζω οτι πιο νεο κυκλοφορει κ οτι βρισκω σε προσφορα!

και εγω το ιδιο.

φροντιζω παντα να εχω δυο συσκευες, μια απλη που το μονο που με ενδιαφερει ειναι να κανει τηλεφωνα και μια ανωτερη με ολες τις Hightech λειτουργιες.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δούμε πολύ ρεαλιστικά, ουσιαστικά χρειαζόμαστε ένα κινητό που να παίρνει απλά τηλέφωνο. Όλα τα υπόλοιπα τα "αγοράζουμε" επειδή γουστάρουμε κι όχι επειδή τα χρειαζόμαστε.

 

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω γιατί μπορεί η συσκευή να χαρακτηρίζεται κινητό τηλέφωνο αλλά όλες οι λοιπές λειτουργίες σε πολλούς είναι όχι κάποιο αξεσουάρ αλλά πραγματικό εργαλείο. Εγώ προσωπικά ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ (όχι γουστάρω) μια συσκευή που να έχει τέλειες οργανωτικές λειτουργίες και να λειτουργεί σαν GPS και δεν δίνω βάση στην κάμερα κτλ.

 

Προσωπικά δεν αλλάζω συχνά συσκευές και αν το κάνω θα πρέπει αυτή που θα αντικαταστήσω να έχει πραγματικό πρόβλημα και με την ευκαιρία θα έπερνα κάτι πολύ προχωρημένο για να το κρατήσω όσο περισσότερο καιρό μπορώ.

Έχω ένα Ρ900 εδώ και 3 χρόνια και δεν το αλλάζω με τίποτα. UIQ 3.0 δεν πέρνω αν δεν βγει το Route66 σε UIQ 3. Και γιατί να το αλλάξω όταν είναι πολύ καλύτερο σε πολλά business πράγματα ακόμα και από τα ποιο καινούργια (μη smartphones) και ας μην έχει 3 mpx κάμερα.

 

Πιστευω η αλλαγή κινητών επειδή απλά βαρεθήκαμε την παλαιά μας ή για να μην νοιώθουμε άσχημα κατέχοντας μία χειρότερη χωρίς να έχουμε ανάγκη τα καινούργια χαρακτηριστικά, είναι άκρος υπερκαταλωτική και δείχνει ανωριμότητα του κατόχου. Περί ορέξεος όμως....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πλέον είμαι πολύ σχολαστικός στην επιλογή κάθε καινούριου μου κινητού τηλέφωνου.Επειδή θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον δύο χρόνια,προσέχω τα πάντα,μιας και θέλω να αγοράσω ό,τι πιο εξελιγμένο κυκλοφορεί.
Link to comment
Share on other sites

η προταση τι πιο εξελιγμενο πλεον δεν υπαρχει στην γλωσσα των κινητων,καθε 6-8 μηνες βγαινουν τρομερες συσκευες με αρκετα χαρακτηριστικα αναβαθμισμενα και με νεες προσθηκες στο μενου.

πριν καιρο επαιρνα σχεδον οτι καλο κυκλοφορουσε στην αγορα σε τακτικα χρονικα διαστηματα.

πλεον δεν ειμαι και τοσο τρελαμενος και περιμενω να ερθει ενα κινητο που θα μου αρεσει στο ματι περισσοτερο κι εννοειται οτι θελω και να με βολευει.

στις καμερες των κινητων δεν δινω σχεδον καμια βαση διοτι ξερω τι ζηταω απο ενα κινητο τηλεφωνο και ξερω οτι μια καμερα κινητου δεν μπορει να ανταγωνιστει ουτε μια μετρια ψηφιακη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

η προταση τι πιο εξελιγμενο πλεον δεν υπαρχει στην γλωσσα των κινητων,καθε 6-8 μηνες βγαινουν τρομερες συσκευες με αρκετα χαρακτηριστικα αναβαθμισμενα και με νεες προσθηκες στο μενου.

 

Αυτά που γράφεις δεν αναιρούν την πρότασή μου.

Πάντα θα υπάρχουν κινητά τηλέφωνα που ενσωματώνουν ό,τι πιο εξελιγμένο κυκλοφορεί εώς ότου κυκλοφορήσουν άλλα ακόμα πιο προηγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον είμαι πολύ σχολαστικός στην επιλογή κάθε καινούριου μου κινητού τηλέφωνου.Επειδή θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον δύο χρόνια,προσέχω τα πάντα,μιας και θέλω να αγοράσω ό,τι πιο εξελιγμένο κυκλοφορεί.

 

Συμφωνώ με το φίλο DENIOR.

 

Με τα επίπεδα που έχουν φτάσει οι τιμές, τα χρήματα που πρέπει να δώσει κάποιος για μία πλήρη συσκευή (εγώ περιμένω να έχει: απαραιτήτως ανοιχτό λειτουργικό, καλή οθόνη, αξιοπρεπή κάμερα, καλή αυτονομία, σχετικά μικρό μέγεθος, κομψότητα, ποιότητα κατασκευής και φυσικά χαμηλή ακτινοβολία) είναι τόσα που η αγορά καινούργιου κινητού τηλεφώνου καθίσταται πλέον επένδυση, χωρίς υπερβολή.

 

Επομένως είναι απαραίτητο να κάνει κάποιος μια σοφή επιλογή.

Οι κινήσεις που κάνω πλέον είναι κατ' αρχήν να μη βιαστώ να αποκτήσω από τους πρώτους κάποια πολυαναμενόμενη συσκευή (βλέπε Ν95, Ε90 κλπ). Το πιο συνετό είναι να περιμένεις να κρίνεις από τα σχόλια και τις εντυπώσεις των πρώτων αγοραστών. Καλό είναι να διαβάσεις και τυχόν previews/reviews από διάφορα sites (βλέπε myphone.gr:)) . Καλό είναι επίσης να κατεβάσεις από το site του κατασκευαστή και το manual της συσκευής να δεις αν όντως κάνει όσα θέλεις.

 

Εν ολίγοις: σύνεση και κρίση. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστηχως η αγορα για μενα κινητου τηλεφωνου γινεται τελειως αυθορμητα και οχι παντα με βαση των αναγκων μου....

Και γι αυτο και μερικες φορες το μετανοιωνω και εχω αλλαξει αρκετα τηλ μεχρι τωρα....:)

Link to comment
Share on other sites

η αγορα του κινητου μου γινεται παντα με βαση τα χρηματα που θα εχω εκεινο το καιρο. προσπαθω να παρω οτι καλυτερο και ας ειναι κ λιγο παλιο. το δειχνει κ το καινουργιο μου κινητο:D
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα το σκεφτόμουν πολυυυυυυ καιρό... Και κατέληγα σε Nokia. Τώρα όμως όχι. Όποιο βγαίνει και μ'αρέσει σε εμφάνιση (αρκεί να είναι Sony Ericsson, Motorola ή LG) πηγαίνω και το παίρνω! :p
Link to comment
Share on other sites

αλλαζω κινητο καθε χρονο, λογω επιδοτησης και επιλεγω συσκευη αναλόγα με τις αναγκες μου. χρησιμοποιω το κινητο μονο για τηλεφωνα, που και που και για SMS, οποτε επιλεγω κατι σχετικα μικρο, ομορφο και σε καλη τιμη

 

οι τελευταιες μου συσκευες εχουν και καμερα, αλλα μου ειναι τοσο αχρηστη που 8α το σκεφτω σοβαρα πριν ξαναπαρω συσκευη που να βγαζει φωτο :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...