Jump to content

Ποιά είναι η καλύτερη εταιρεία παροχής?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oσο χρησιμοποιώ την Tellas είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και από pings και από ταχύτητες.

Ποτέ δεν είχα προβλήματα.

Βασικά αυτή τη περιοδό δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με όποια μεγάλη εταιρία και αν δοκιμάσα (TEllas, FORTHnet, OTEnet, ALTEC, Vivodi, HOL)

Link to comment
Share on other sites

Και ποιά η άποψη σας για την tellas? Αξιόπιστη? :rolleyes:

Aξιόπιστη είναι η Tellas, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Ωστόσο έχει μερικά πολύ χοντρά μειονεκτήματα:

1. Πανάκριβοι τιμοκατάλαγοι (και στη σταθερή αλλά και στο internet για το οποίο ρωτάς)!

2. Χρέωση εξυπηρέτησης πελατών περίπου σαν υπεραστική κλήση!

3. Ηλίθιες και εκνευριστικές διαφημίσεις :p

4. Μας θεωρεί ηλίθιους, και μας πασάρει άχρηστες υπηρεσίες πανάκριβα (εικονοτηλέφωνο, ογκοχρέωση-χρονοχρέωση στο ADSL κλπ). Ήταν η πρώτη που άρχισε να πουλάει στην Ελλάδα την πρωτοποριακή υπηρεσία που λέγεται "free" internet (αυτό με τη χρέωση αστικής κλήσης).

 

Βασικά το 3 και το 4 είναι λόγοι για να αντιπαθεί κάποιος την Tellas, ενώ το 1 και το 2 είναι λόγοι για να αποφύγει να γίνει συνδρομητής της.

Προσωπικά δεν την προτείνω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και ποιά η άποψη σας για την tellas? Αξιόπιστη? :rolleyes:

 

 

Μακριά από την ακατανόμαστη. Με πολιορκούσε ένα όμορφο μωρό να γραφτώ μεχρι που ήρθε σπίτι και δεν μπορούσα να την στείλω έτσι:) :cool: .

Γραφτήκαμε, ανέβηκαν πολύ οι λογαριασμοί, χαμηλότερη ταχύτητα απο ΦΟΡΘΝΕΤ, και μας βγήκε η πίστη να βγούμε με κόλπα όπως : 'θέλω να μιλήσω μόνο με τον ιδιοκτήτη' , 'και επειδή βγάζει απόκρυψη, τι πειράζει?'. Έστελνα e-mail με τα απαραίτητα έγγραφα για λήξη της συνεργασίας και γυρνούσε πίσω γιατί είχαν βαλει το ip στο blacklist...

 

Τελικά έστειλα φαξ και το παλικάρι στο μαγαζί μου είπε οτι είναι απατεώνες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από την ακατανόμαστη. Με πολιορκούσε ένα όμορφο μωρό να γραφτώ μεχρι που ήρθε σπίτι και δεν μπορούσα να την στείλω έτσι:) :cool: .

Γραφτήκαμε, ανέβηκαν πολύ οι λογαριασμοί, χαμηλότερη ταχύτητα απο ΦΟΡΘΝΕΤ, και μας βγήκε η πίστη να βγούμε με κόλπα όπως : 'θέλω να μιλήσω μόνο με τον ιδιοκτήτη' , 'και επειδή βγάζει απόκρυψη, τι πειράζει?'. Έστελνα e-mail με τα απαραίτητα έγγραφα για λήξη της συνεργασίας και γυρνούσε πίσω γιατί είχαν βαλει το ip στο blacklist...

 

Τελικά έστειλα φαξ και το παλικάρι στο μαγαζί μου είπε οτι είναι απατεώνες...

 

Οντως! Για να φύγεις απο την Tellas πρέπει να προσπαθήσεις ΠΟΛΥ!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

εχει καμμια διαφορα να εχεις οτενετ pstn απο το να εχεις καποια αλλη?σε χρεωσεις εννοω.

δλδ θα πληρωσεις κατι εξτρα στην δευτερη περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

εχει καμμια διαφορα να εχεις οτενετ pstn απο το να εχεις καποια αλλη?σε χρεωσεις εννοω.

δλδ θα πληρωσεις κατι εξτρα στην δευτερη περιπτωση?

Η ΟΤΕNet έχει το ακριβότερο PSTN, αλλά μιλάμε πάντα για το πάγιο.

Οι χρεώσεις του τηλεφώνου είναι οι ίδιες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα μπαινω με αλλη συνδεση(πστν οχι οτενετ,κωδικους) ο λογαριασμος του οτε που θα μου ερθει τι διαφορες θα εχει με αν μπαινω με κωδικους απο οτενετ?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα μπαινω με αλλη συνδεση(πστν οχι οτενετ,κωδικους) ο λογαριασμος του οτε που θα μου ερθει τι διαφορες θα εχει με αν μπαινω με κωδικους απο οτενετ?

Καμία απολύτως, εκτός αν πληρώνεις και μέσω του ΟΤΕ την OTEnet (15€ το μήνα περίπου...), οπότε δε θα υπάρχει η OTEnet.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις γιατι δεν πολυ καταλαβα...ειμαι λιγο εως πολυ ασχετη με αυτα.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κατάλαβες;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καμία απολύτως, εκτός αν πληρώνεις και μέσω του ΟΤΕ την OTEnet (15€ το μήνα περίπου...), οπότε δε θα υπάρχει η OTEnet.

 

εκτος αν πληρωνεις μεσω του οτε 15 ευρω,απο εκει κ περα

Link to comment
Share on other sites

εκτος αν πληρωνεις μεσω του οτε 15 ευρω,απο εκει κ περα

Ναι, τόσο δύσκολο είναι;

Για το internet χρεώνεσαι τις κλήσεις προς ΕΠΑΚ σίγουρα, τις οποίες θα χρεώνεσαι και με οποιαδήποτε άλλη εταιρία σου δώσει σύνδεση.

Πέρα από αυτό, ΑΝ χρεώνεσαι στο λογαριασμό του ΟΤΕ και για την OTEnet, τότε αυτό θα πάψει να χρεώνεται.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα μπαινω με αλλη συνδεση(πστν οχι οτενετ,κωδικους) ο λογαριασμος του οτε που θα μου ερθει τι διαφορες θα εχει με αν μπαινω με κωδικους απο οτενετ?

 

Για να συνδεθείς στο internet μέσω dial up (δηλαδή, όχι μέσω DSL) χρεώνεσαι:

 

1) Κόστος ISP. Δηλαδή τα χρήματα που δίνεις σε εταιρεία internet (πχ OTEnet, Forthnet, Hol).

Κάθε ISP χρεώνει διαφορετικά την πρόσβαση, άλλη ακριβότερα, άλλη φθηνότερα.

 

2) Κόστος ΕΠΑΚ (Ενιαίος Πανελλάδικός Αριθμός Κλήσης).

Αυτό, το πληρώνεις αναγκαστικά στον λογαριασμό του ΟΤΕ. Αν έχεις αναλυτικό λογαριασμό, ο ΕΠΑΚ εμφανίζεται στην κατηγορία "Κλήσεις Internet". Κόστος ΕΠΑΚ είναι, με άλλα λόγια, το ποσό που πληρώνεις στον ΟΤΕ για όσο διαρκεί η κλήση.

08:00 - 22:00 (καθημερινά) 0.35 € την ώρα

22:00 - 08:00 (καθημερινά) 0.18 € την ώρα

Με όποιον ISP και αν είσαι, το κόστος ΕΠΑΚ είναι ίδιο.

 

Δηλαδή αν πχ η otenet χρεώνει 15€ τον μήνα την πρόσβαση και κάποια άλλη εταιρεία 10€, έχεις κέρδος 5€.Το κόστος ΕΠΑΚ όμως είναι ίδιο.

 

Ακόμα και κάρτα Internet άμα πάρεις (πχ Smile&Web, Net κάρτα, Netkey) δεν γλιτώνεις τον ΕΠΑΚ.

 

"Τον γλιτώνεις" μόνο μέσω free-internet, αλλά εκεί πληρώνεις πολύ παραπάνω, αφού η χρέωση είναι όσο ένα αστικό τηλεφώνημα.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

To thema tou topic ine allo omos!

Ke den exi dothi kemia apantisi mexri stigmis:(

Τα χαζά ερωτήματα υπάρχουν για να δέχονται χαζές απαντήσεις ή για να μη δέχονται καθόλου απαντήσεις. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Altec Telecoms. Στην Βούλα σε ένα-ενάμιση μήνα κλείνω 2 χρόνια που έχω adsl και από τότε που ξεκίνησα είχα Altec Telecoms. Φυσικά όχι πακέτο, ξεχωριστά από τον ΟΤΕ την γραμμή και ξεχωριστά από την Altec συνδρομή. Δεν διέκοψα ποτέ και ούτε πρόκειται. Η γραμμή πάει σφέρα, κανένα πρόβλημα με την ποιότητα της σύνδεσης. Γενικά σε αυτά τα 2 χρόνια όσες φορές (ελάχιστες) έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με την σύνδεση έφταιγε ο ΟΤΕ και όχι η Altec. Στην Ηγουμενίτσα που είμαι ενάμιση χρόνο, πάλι Altec Telecoms έχω. Ισχύουν ακριβώς τα ίδια με την Βούλα. Στην Ηγουμενίτσα είχα για 3 μήνες Forthnet (προσφορά στην Comdex όπου είχαν τις συνδρομές με τιμές 35% κάτω από τις κανονικές) . Και αυτή ήταν καλή αλλά με την Altec οι ταχύτητες είναι πιο σταθερές. Γενικά από την Altec (έχω πάρει demo και από Otenet, HOL, Vivodi) έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και δεν σκοπεύω να την αλλάξω!
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Τα χαζά ερωτήματα υπάρχουν για να δέχονται χαζές απαντήσεις ή για να μη δέχονται καθόλου απαντήσεις. ;)

 

Oy re! :ninja:

"True friends stab you in the front" - O. Wilde :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Kata poso paizei oti o OTE kai kala mplokarei aitiseis allon etaireion epitides?

Ekana aitisi stin tellas, den exo portal kai fobamai oti tha balo adsl se kana xrono.

 

Ti lete?

"True friends stab you in the front" - O. Wilde :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Kata poso paizei oti o OTE kai kala mplokarei aitiseis allon etaireion epitides?

Ekana aitisi stin tellas, den exo portal kai fobamai oti tha balo adsl se kana xrono.

 

Ti lete?

Λέμε ότι άλλο η πόρτα και άλλο το portal.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από την προσωπική μου εμπειρία , θεωρώ την Forthnet ώς καλύτερη εταιρία παροχής, γιατί :

α.μου έχει προσφέρει πάντα αξιόπιστες και απροβλημάτιστες υπηρεσίες.

β.Ο τιμοκατάλογος των υπηρεσιών της είναι προσεγμένος και πάντοτε από τους καλύτερους της αγοράς.

γ.Ακόμα και όταν είχα προβλήματα , λύθηκαν χάρη στην πολύ καλή τεχνική τηλεφωνική υποστήριξη

δ. Στην περίοδο προβλημάτων της Forthnet, εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατί είχα Hol :lol:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...