Jump to content

Οι πρόγονοι του Qtek 9000...!!


jimlag
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εψαχνα καποια sites και κοιταξτε τι βρηκα

 

http://www.mobile-review.com/pda/review/sharp-zaurus-c700-en.shtml

 

 

βεβαια τρεχει λινουξ, αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το Universal δλδ το Qtek 9000???

Καμία σχέση φίλε μου...

Μακάρι να ήταν έτσι και να είχε phone πάνω του

γιατί αυτό μας έδειξες δεν έχει και phone.

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Τι σχέση έχει το Sharp Zaurus με το Qtek???

 

Το μόνο κοινό στοιχείο που μπορείς να βρεις είναι το ότι και τα 2 ανοίγουν σαν laptop! :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

mono to form factor einai to idio kai i analisi othonis. oute gsm oute bt, oute wifi, kai allo leirtourgiko. me tin idia logiki tha itan idio kai pio mikro kai pio wraio kai to clie ux50 (asteri)?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ειναι αυτα τα zaurus της sharp. Μου αρεσει πολυ το c3100 που εχει και hdd 4g και το c3200 που εχει 6gb hdd. Το μονο κακο ειναι οτι ειναι λιγο βαρια, αλλα τωρα ποιος τα κοιταει αυτα... :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα μπλέξαμε.... :p

 

Ζaurus = σειρά της Sharp με Linux λειτουργικό, φοβερό μηχάνημα το οποίο ποτέ δεν επισκεύτηκε την Ευρώπη. Αν θυμάμαι καλά το πρώτο Zaurus παρουσιάστηκε το 2000 -με επιφύλαξη.

 

Clie ux50 = μοντέλο της Sony με Palm λειτουργικό, δυστυχώς τελείωσε άδοξα η σύντομη καριέρα του.

 

Handheld PC = κατηγορία μοντέλων από την HP, Compaq και Sharp με λειτουργικό Windows CE 2.11. To πιο γνωστό είναι το Jornada 680 (επειδή το έχω εγώ :lol:) και το 720 (επειδή το έχει ο Trobocop :lol:) Παρουσιάστηκαν 1999-2001.

 

Όπως διαπιστώνεται, τα μοντέλα στο στυλ "μίνι λαπτοπ" (handheld) δεν πέτυχαν ή δεν υποστηρίχτηκαν σωστά. Αντίθετα τα palmsize έκαναν την επιτυχία που όλοι γνωρίζουμε ανεξάρτητα με ποιο λειτουργικό υποστήριζαν.

Αρκετοί προτιμούσαν να κουβαλούν ένα plamsize και ένα irda keyboard από το να πάρουν καποιο handheld μοντέλο.

Η ιδέα του ενσωματωμένου πληκτρολογίου επανήλθε με το qtek 9090 κι ενισχύθηκε με τα πρόσφατα μοντελα -9000 και 9100.

Μόνο που δεν χρονολογείται από το 2003 αλλά από το 1998/1999!

 

Το έχω ξαναγράψει αρκετές φορές, ύστερα από χρήση διάφορων λύσεων, θεωρώ το πληκτρολόγιο των Jornada αξεπέραστο. Ούτε τα αναδιπλούμενα bt/irda, ούτε τα επιπρόσθετα στα HP, ούτε τα πρόσφατα στα qtek.

 

Θα αλλάξει ο τίτλος του thread, γιατί είναι λίγο παραπλανητικός:wacko:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι επεξηγήσεις του Smith. Εννοείται πως το εικονιζόμενο Zaurus ουδεμία σχέση έχει με το Qtek...

 

Μια διόρθωση μόνο, το πρώτο Zaurus με Linux που κυκλοφόρησε παγκοσμίως ήταν το SL-5500, το οποίο ακόμα και σήμερα παραμένει μια αξιόλογη και φτηνή πρόταση (120-150 ευρώ με αξεσουάρ).

 

Να τονιστεί εδώ πως τα Zaurii (ειδικά τα C3X00) δεν ειναι PDA με την κλασσική έννοια του όρου, αλλα μάλλον μικροσκοπικά PCs (μπορείς να τρέξεις κανονικό distribution linux εγκατεστημένο στο εσωτερικό microdrive)...

 

Θα συμφωνήσω επίσης στο οτι το πληκτρολόγιο των Jornada ειναι μακράν το καλύτερο σε τέτοιου είδους συσκευές (μαζί με του Vaio C1 που ηταν παραπλησίου μεγέθους). ;-)

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

τρελη πατατα μου φαινεται παντως !!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν ειναι κλασσικό PDA... Ειναι ενας μικρός υπολογιστής με ότι συνεπάγεται αυτό. Δεν υπάρχουν δηλαδή limitations στο λογισμικό που μπορεί να τρέξει και φυσικά λόγω linux ξεχνάς τι θα πει reset (μου φαίνεται απίστευτο χρήστες WM συσκευών να θεωρούν "φυσιολογικό" τα 1-2 soft reset κάθε μέρα:wacko: )...

 

Την έλλειψη bt και wifi μπορείς να την διορθώσεις με κάρτες CF... ;-)

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Ε αμα εχουν καποια προσφατη συσκευη και η rom που φοραει εχει ακομα bugs τι περιμενεις? Και μην νομιζεις οτι ολες οι συσκευες χρειαζονται 2 soft reset την ημερα. Μερικες χρειαζονται πολλα περισσοτερα :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Να τονιστεί εδώ πως τα Zaurii (ειδικά τα C3X00) δεν ειναι PDA με την κλασσική έννοια του όρου, αλλα μάλλον μικροσκοπικά PCs (μπορείς να τρέξεις κανονικό distribution linux εγκατεστημένο στο εσωτερικό microdrive)...

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό...τουλάχιστον χωρίς recompilation και ξαναγράψιμο κομματιών του πυρήνα.

 

Πάντως το Zaurus 5600 που είχα ΔΕΝ ήταν βράχος σταθερότητας...όσο κόλλαγε μία WM 2003 συσκευή, κόλλαγε και αυτό, και πάντα ήταν θέμα κακής εφαρμογής.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Είχες 5600!? Απο τα σπανιότερα μοντέλα! Στο δικό μου 5500, με το official Sharp rom δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κόλλημα... Με άλλα ROMs χρηστών έχω δει bugs τα οποία συνήθως μπορούσες να αντιμετωπίσεις χωρίς reset.

 

Προφανώς χρειάζεται recompilation απο Χ86 σε ARM (κάτι που μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε σε ενα linux box), απο 'κει και πέρα δε χρειάζεται κάποια άλλη αλλαγή... ;-)

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...