Jump to content

Ανησυχία από υγρό φακών επαφής της Bausch and Lomb


Andrew
 Κοινοποίηση

Ποιο ύγρο φακών επαφής χρησιμοποιείτε?  

79 members have voted

  1. 1. Ποιο ύγρο φακών επαφής χρησιμοποιείτε?

    • NOVASEPT
      16
    • BAUSCH&LOMB ReNu
      41
    • Άλλο
      22


Recommended Posts

μας βλέπω με φυσιολογικό ορο...είναι τουλάχιστον ακίνδυνο..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μας βλέπω με φυσιολογικό ορο...είναι τουλάχιστον ακίνδυνο..

Ελπίζω να μην το εννοείς αυτό..Στο λέω αυτο γιατί κάποτε έκανα το λάθος να ακούσω μία φίλη φαρμακοποιό που μου είχε πει να χρησιμοποιώ φυσιολογικό ορό αντί υγρά φακών που είναι πολύ πιο ακριβά. Το αποτέλεσμα? Στο τσακ την πρόλαβα την τύφλωση. Κοίτα να δεις τι γίνεται: Ο σκοπός του φυσιολογικού ορού είναι να κρατάει "ζωντανούς" τους φακούς, δηλαδή να μην ξεραθούν. Δεν τους απολυμαίνει. ενώ τα υγρά τα άλλα κάνουν και απολύμανση και ενυδάτωση και τα σχετικά. Εγώ χρησιμοποιούσα για μήνες φυσιολογικό ορό και άρχισαν σιγά σιγά τα προβλήματα χωρίς να ξέρω από που. Με άλλα λόγια φόραγα μολυσμένους φακούς όλο εκείνο τον καιρό, όπως μου είπε και ο οφθαλμίατρος, και τα μάτια μου έπαθαν ευτυχώς μικροζημιές (ανεπανόρθωτες). Μία ακόμη να μου τύχαινε, γιατί δε θέλει και πολλές, δε με έσωζαν ούτε οι καλύτεροι οφθαλμίατροι μου είπε. Ελπίζω να σε έπεισα :happy: και αν κάποιος χρησιμοποιεί ήδη ορό να το ξανασκευτεί :!: .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που το είχα βολευτεί τα τελευταία χρόνια...:confused:

Άραγε το τελευταίο μπουκαλάκι να το κρατήσω ως συλλεκτικό;:p

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

τους φακούς μου εδώ και χρονια τους βάζο στο ειδικό κουτάκι,με υγρό...ως τώρα έβαζα renu..τώρα δε ξέρω τι θα γίνει..πριν όμως τους βάλω στα ματια μου πάντα τους ξεπλένω με φυσιολογικό ορο..ενδεχομένως αυτό να σου είπε η φίλη σου..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μου είπε αυτό. Μου είπε καλύτερα να παίρνω ορό για να μην ξοδέυομαι τσάμπα με τα υγρά. Τέσπα, εγώ όφειλα να το πω. Ο καθένας από κει και πέρα απόφασιζει ότι θέλει για τον εαυτό του.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, bel.

Και τώρα, ποιο υγρό παίρνουμε;

Η εταιρία απλά θα καταργήσει το MoistureLoc και έχει ήδη επαναφέρει το παλιότερο MultiPlus.

Άκουγα μάλιστα χτες στην τηλεόραση ότι στα μαγαζιά θα κάνουν και δωρεάν αντικατάσταση των μπουκαλιών ακόμα και εάν αυτά είναι ανοιχτά! Αυτό βέβαια δεν είναι 100% επιβεβαιωμένο...

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία απλά θα καταργήσει το MoistureLoc και έχει ήδη επαναφέρει το παλιότερο MultiPlus.

Άκουγα μάλιστα χτες στην τηλεόραση ότι στα μαγαζιά θα κάνουν και δωρεάν αντικατάσταση των μπουκαλιών ακόμα και εάν αυτά είναι ανοιχτά! Αυτό βέβαια δεν είναι 100% επιβεβαιωμένο...

Eπειδή δεν έχει τύχει να έχω χρησιμοποιήσει το MultiPlus, τί το διαφορετικό είχε από το MoistureLoc και το είχαν καταργήσει;

 

Ωραία, θα κρατήσω 5ml μέσα στο μπουκάλι για να μου το αλλάξουν! :p

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

paidia to renu katarh8hke sosta?

phga na agoraso ygro fakon apo ena farmakeio kai to ksanaeida...rothsa thn farmakopoio pos to exei afou exei aposur8ei apo thn kukloforia kai mou eipe pos einai nees partides..to phra..problhma den exo..isxuei omos kati tetoio?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το Oxysept 1Step ειναι πολυ καλο και κανει παρα πολυ καλο καθαρισμο των φακων...το μονο που με χαλαει ειναι οτι απο την στιγμη που θα βαλεις μεσα τους φακους πρεπει να τους ξαναφορεσεις μετα απο 6 ωρες το λιγοτερο!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το Oxysept εχω πλεον. Πριν ειχα το Optifree.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

paidia to renu katarh8hke sosta?

phga na agoraso ygro fakon apo ena farmakeio kai to ksanaeida...rothsa thn farmakopoio pos to exei afou exei aposur8ei apo thn kukloforia kai mou eipe pos einai nees partides..to phra..problhma den exo..isxuei omos kati tetoio?

Κυκλοφορησε το RENU MULTI PLUS , αυτο που αποσυρθηκε ηταν το RENU MOISTURELOC;)

Link to comment
Share on other sites

paidia to renu katarh8hke sosta?

phga na agoraso ygro fakon apo ena farmakeio kai to ksanaeida...rothsa thn farmakopoio pos to exei afou exei aposur8ei apo thn kukloforia kai mou eipe pos einai nees partides..to phra..problhma den exo..isxuei omos kati tetoio?

Κι εμένα ακριβώς το ίδιο μου είπανε σήμερα που πήγα να αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε το RENU MULTI PLUS , αυτο που αποσυρθηκε ηταν το RENU MOISTURELOC;)

na sai kala....den eixa palio mpoukali gia na kanbo sugriseis :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Τα προβλήματα συνεχίζονται και με το complete. Όλα αυτά τα τελείος εμπορικά υγρά με τον μεγάλο ανταγωνισμό στην τιμή παρουσιάζουν τα ίδια προβλήματα. Όσο για το Unisol που διάβασα είναι ένα υγρό fashon με ότι αυτό μπορεί να σειμένει. Το καλύτερο είναι να εμπιστευθήτε την γνώμη του οφθαλμιάτρου σας. Εναλακτικά η καλύτερη λύση είναι ένα υγρό υψηλής δραστικότητας όπως το ECCO Soft & Change All-In-One. Αλλά επιμένω στο να πάρετε την άποψη του γιατρού σας και όχι των φίλων σας.

Μην ξεχνάτε ότι το υγρό φακών επαφής δεν είναι καλυντικό αλλά παραφαρκευτικό σκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εμένα μόνο το ReNu δεν μου δημιουργησε προβλημα.

Το Optifree το βρήκα σαφώς χειρότερο (φαεινές ιδέες της οπτικού να το δοκιμάσω)

Επίσης,ένα NovaSoft με άτγυρο το είχα βρει πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο αρκετους πειραματισμους κατεληξα σ'αυτο:

http://vikasoptics.gr/v/images/lenses/optifree.jpg

 

Ενα απο τα πολλα που χρησιμοποιησα και αντιμετωπιζα τσουξιμο στα ματια και κοκκινιλες και τετοια ηταν το Polysoft (schalcon), που δεν το βρισκω καν σε φωτο στο γκουγκλ και ανησυχω τωρα ε.:worry::p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...