Jump to content

Ξένη τηλεόραση - Πιλότοι και ανανεώσεις


GreekCharmed
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://img291.imageshack.us/img291/7602/bernardblackmambaburger.jpg

 

:lol:

 

Kαι αφου τελειωσετε με το Black Books να δειτε και το "αδερφακι" του, το Spaced!! British genius at its best... ;)

:lol:

Αυτό το επεισόδιο ήταν φοβερό! "There was a little man... he had a little man in his hair..."

 

Ψάχνοντας για το ΒΒ, πήρε το μάτι μου και το Spaced και το έχω στα υπόψιν!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και έλεγα τι να δω μετά από τον τελευταιο μαραθώνιο επανάληψης στο Seinfeld. :D
patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Και έλεγα τι να δω μετά από τον τελευταιο μαραθώνιο επανάληψης στο Seinfeld. :D

 

Ό,τι και να δεις μετά το Seinfeld θα σου φανεί μέτριο. :)

 

Εγώ ξεκινάω το Sopranos. Έχω δει μερικά σκόρπια επεισόδια οπότε ουσιαστικά είναι η πρώτη φορά που θα το δω.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Trailer για το "The Pacific" του HBO, το ανεπίσημο αδελφάκι του Band of Brothers.

 

Αργεί δυστυχώς καθώς είναι προγραμματισμένο για την άνοιξη του 2010.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τώρα τελευταία το έχω ρίξει στην αγγλική TV (ναι,ναι...δουλέψτε με ότι είδα ό,τι αμερικάνικο υπήρχε :p) και οφείλω να ομολογήσω πως οι φίλοι μας οι Βρετανοί δεν κάνουν καθόλου κακή δουλεια

 

Παρακολουθώ δύο σειρές της αγγλικής τηλεόρασης, και οι δύο sci-fi.

Το Primeval και το Torchwood

 

Το Primeval είναι μια dino sci-fi σειρά που ασχολείται με τις περίεργες εμφανίσεις χωροχρονικών ανωμαλιών - που λέγονται απλά Anomalies - και μέσω των οποίων εμφανίζονται στο σήμερα τέρατα και ζώα που ζούσαν εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια χρόνια στη Γη. Η σειρά είναι αρκετά καλή και έχει συνεχείς ανατροπές καθώς η ομάδα των πρωταγωνιστών δεν σταματούν ποτέ να σε εκπλήσουν. Αρχικά, μπορώ να πω πως οι χαρακτήρες μου φαίνονταν αδιάφοροι έως μονοδιάστατοι και κουραστικοί αλλά μετά από λίγα επεισόδια, τους συμπάθησα και μου άρεσε η ομάδα τους.

Αυτό που με εξέπληξε ευχάριστα ηταν πως μέσα στο "ψέμα" των δεινοσαύρων οι χαρακτήρες είναι...πραγματικοί. Και με αυτό εννοώ πως εκνευρίζονται, ερωτεύονται, τρώνε κολλήματα και φοβούνται όπως οι κανονικοί άνθρωποι χωρίς να είναι superman. Επίσης κάτι που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση είναι πως -σε αντίθεση με πολλές άλλες σειρές, στο Primeval αν ένας χαρακτήρας πεθάνει ή αποφασίσει να φύγει, δεν τον ξαναβλέπουμε. Δεν είναι Lost το Primeval οπότε what you see is what you get. Και, αν και τελικά αυτό με οδήγησε στο να κουραστώ και να σταματήσω να βλέπω τη σειρά - γιατί τελικά το cast της τρίτης σεζόν δεν είχε σχεδόν καμία σχέση με το cast της πρώτης, θεώρησα πολύ "τίμιο" το να μην υποτιμούν τη νοημοσύνη μου με νεκραναστάσεις, θαύματα, ταξίδια στο χωροχρόνο και χαζα cliffhangers (ακούς Lost??? :p)

 

Το Torchwood από την άλλη είναι μια...περίεργη σειρά. Ανήκει και συτή στις sci-fi και ασχολείται με την ομάδα "Torchwood" (που αποτελεί αναγραμματισμό του Doctor Who) η οποία αντιμετωπίζει εξωγήινες οντότητες. Ως εδώ καλά και συνηθισμένα. Είναι όμως η πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που βλέπω σειρές, που μια sci-fi σειρά ασχολείται τόσο έντονα με τη σεξουαλικότητα των χαρακτήρων. Από τον κεντρικό χαρακτήρα, Captain Jack Harkness μέχρι των τελευταίο βοηθό του εργαστηρίου όλοι είναι έτοιμοι να...πάνε με όλους, χωρίς διακρίσεις ανάμεσα στα φύλα. Διαβάζοντας review της σειράς είδα ότι οι περισσότεροι αναφέρουν αυτό που προανέφερα μαζί με τα υπαρξιακά ερωτήματα όσον αφορά το τι υπάρχει μετά το θάνατο (στο οποίο το Torchwood απαντά..."τίποτα":p) ως τα δύο πιο έντονα χαρκτηριστικά της σειράς. Τα δύο πρώτα επεισόδια που είδα, χωρίς να είναι άσχημα, δεν με ενθουσίασαν κιόλας - ίσως γιατί το θέμα θα ήταν ενδιαφέρον σε μια κοινωνική σειρά, αλλά από μια σειρά επιστημονικής φαντασίας δεν περιμένεις να ακούσεις τον αρχηγό της ομάδας να λέει για τον βοηθό του ότι "του πάει πολύ το κουστούμι"!! θα της δώσω μια δεύτερη ευκαιρία όμως γιατί θέλω να δω ως που μπορούν να μπερδεύουν σεξουαλικότητα/υπαρξισμό και εξωγήινους στο μπλέντερ!

 

ΥΓ: VeCo, μιας και το thread δεν είναι πλέον αποκλειστικά για πιλότους και ανανεώσεις, μήπως να αλλάξει ο τίτλος του σε "Ξένη Τηλεόραση" ώστε να είναι πιο γενικό και να μην ξεφεύγουμε από το θέμα;; Just a thought...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ας ρωτήσω και σε αυτό το θέμα μήπως κάποιος έχει πληροφόρηση. Αν και το βλέπω νεκρό εδώ και καιρό....

 

Παιδιά θα μπορούσε κάποιος να βάλει μια λίστα από νέες σειρές στην αμερικανική τηλεόραση? Έρχεται χειμώνας κ πρέπει να δούμε τι θα έχει το μενού!!!:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω και σε αυτό το θέμα μήπως κάποιος έχει πληροφόρηση. Αν και το βλέπω νεκρό εδώ και καιρό....

 

Παιδιά θα μπορούσε κάποιος να βάλει μια λίστα από νέες σειρές στην αμερικανική τηλεόραση? Έρχεται χειμώνας κ πρέπει να δούμε τι θα έχει το μενού!!!:D

 

Μια πολύ καλογραμμένη λίστα έχει το greektvsubs (χωρίς να χρειάζεται να κάνεις join για να τη δεις). Περιλαμβάνουν μάλιστα και trailers από τα καινούργια shows για κάθε network

 

Πάτα εδώ

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

θελω προταση για σειρα. δε θελω κωμωδια*.

εχω δει: lost, prison break, persons unknown, the gates, flash forward, breaking bad, misfits, the walking dead. επισης αρκετα επισοδεια απο supernatural και nip tuck.

 

για πειτε καμια προταση.

 

 

*το weeds ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

θελω προταση για σειρα. δε θελω κωμωδια*.

εχω δει: lost, prison break, persons unknown, the gates, flash forward, breaking bad, misfits, the walking dead. επισης αρκετα επισοδεια απο supernatural και nip tuck.

 

για πειτε καμια προταση.

 

 

*το weeds ειναι καλο?

 

Λιγο παλιο, μπορει να το εχεις δει, αλλα σου προστεινω buffy the vampire slayer...κορυφαιο :up:

Link to comment
Share on other sites

Nαι ναι αυτο..πριν λιγες μερες το τελειωσα εγω...δεν παιζεται :)

κρίνοντας από τις υπόλοιπες σειρές που έχει δει, δε νομίζω πως θα του αρέσει η Buffy.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

κρίνοντας από τις υπόλοιπες σειρές που έχει δει, δε νομίζω πως θα του αρέσει η Buffy.

 

Ισως...ποτε δεν ξερεις ομως...

Link to comment
Share on other sites

θα την έχω στα υπόψιν...

κάποια άλλη πρόταση? θέλω μυστήριο, θρίλερ, αγωνιάς...

Σε σχέση με τα δικά μου γούστα σου λείπουν:

1. Dexter. Showtime. Έχει (λίγο από) θρίλερ και μυστήριο, και αρκετό δράμα. Πρωταγωνιστής είναι ένας serial killer. Σε ύφος είναι κοντά στο Breaking Bad.

2. Carnivale <- μυστηρίου και φαντασίας. HBO, Εξαιρετικοί ηθοποιοί, πολύ μυθολογία από πίσω και κορυφαία σκηνοθεσία/φωτογραφία. Δύο season (κόπηκε μετά). Προτείνεται ανεξάρτητα από την άδικη κατάληξη του. Αυτό σε ύφος είναι κοντά στο LOST (αν και προηγήθηκε χρονικά). Αλλά πάλι το LOST σε ύφος είναι κοντά σε ΟΛΑ. *hint* *hint*

3. Firefly. Sci-Fi. Και αυτό κόπηκε νωρίς (πριν τελειώσει μια season). Αξίζει και με το παραπάνω ωστόσο.

4. BattleStar Gallactica (re-imagined). Sci-Fi. Αυτό ολοκληρώθηκε -ευτυχώς και ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ :)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τα δικά μου γούστα σου λείπουν:

1. Dexter. Showtime. Έχει (λίγο από) θρίλερ και μυστήριο, και αρκετό δράμα. Πρωταγωνιστής είναι ένας serial killer. Σε ύφος είναι κοντά στο Breaking Bad.

2. Carnivale <- μυστηρίου και φαντασίας. HBO, Εξαιρετικοί ηθοποιοί, πολύ μυθολογία από πίσω και κορυφαία σκηνοθεσία/φωτογραφία. Δύο season (κόπηκε μετά). Προτείνεται ανεξάρτητα από την άδικη κατάληξη του. Αυτό σε ύφος είναι κοντά στο LOST (αν και προηγήθηκε χρονικά). Αλλά πάλι το LOST σε ύφος είναι κοντά σε ΟΛΑ. *hint* *hint*

3. Firefly. Sci-Fi. Και αυτό κόπηκε νωρίς (πριν τελειώσει μια season). Αξίζει και με το παραπάνω ωστόσο.

4. BattleStar Gallactica (re-imagined). Sci-Fi. Αυτό ολοκληρώθηκε -ευτυχώς και ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ :)

 

Συμφωνώ με τον stroggoff.

(αν και το Carnivale δεν το έχω δει λόγω φοβίας με τα τσίρκο :p και το Firefly απλά δεν έτυχε ακόμα)

Πάντως το Battlestar Gallactica, ΠΡΕΠΕΙ να το δεις!

Νομίζω είχε ανακηρυχθεί από τους Times -στην πρώτη-δεύτερη σεζόν του - η καλύτερη σειρά στην τηλεόραση.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

+1 για Firefly, Dexter. Επίσης το Fringe είναι αρκετά καλό. Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελικα ειδα weeds και τα σπαει ;)

δε το περιμενα αλλα η σειρα ειναι απο τις κορυφαιες!

 

αυτες τις μερες ειναι σε αναζητηση σειρας...

προς το παρων εχω βαλει στο προγραμμα the killng και game of throne(αν το γραφω σωστα)

 

επισης νεα επισοδεια απο misfits, breaking bad(μηπως τελειωσε αυτο και δε θυμαμαι?), persons unkonwn, the gates, walking dead θα δουμε?

Link to comment
Share on other sites

 

αυτες τις μερες ειναι σε αναζητηση σειρας...

προς το παρων εχω βαλει στο προγραμμα the killng και game of throne(αν το γραφω σωστα)

 

επισης νεα επισοδεια απο misfits, breaking bad(μηπως τελειωσε αυτο και δε θυμαμαι?), persons unkonwn, the gates, walking dead θα δουμε?

 

games of throne τωρα ξεκινησε ,πολυ καλη.

 

Game of Thrones να δεις είναι όντως πολύ καλό. Νέα επεισόδια Misfits το Νοέμβριο. ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα καλογυρισμένη σειρά, καλό καστ, πολύ καλές ερμηνείες και ενδιαφέρουσα πλοκή. Πολλά υποσχόμενη σειρά. Την συστήνω ανεπιφύλακτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...