Jump to content

Φθηνό courier για εξωτερικό


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ 5 ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ (ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΟΥΡΙΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ...ποσο παει το ''μαλλι''?
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ από τα ΕλΤα, ψάξου βέβαια για courier (DHL, UPS) αλλά πήγαινε μια βόλτα και σε ένα ταχυδρομείο και ρώτα... :)
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ 5 ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ (ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΟΥΡΙΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ...ποσο παει το ''μαλλι''?

 

Kai giati na steileis me courier?? :worry:

 

Steilta sustimena me ta Elta (oute porta porta oute tipota). Se 3 meres (4 max) tha einai ekei.

Link to comment
Share on other sites

θελω να στειλω 5 φακελους σε 5 διαφορετικα πανεπιστημια ...απλα λεω να προτιμησω courier για περισσοτερη ασφάλεια...τα ελληνικα ταχυδρομια τα ''φοβαμαι'' λιγο..(μηπως αργήσουν να φτάσουν) ...
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά να μην τα φοβάσαι καθόλου φίλε μου τα αγγλικά να φοβάσαι γιατί χάνονται πολλά πράγματα,μπορώ να πώ ότι είναι απο τα χειρότερα ταχυδρομεία που έχω την ατυχία να χρησιμοποιήσω.
Link to comment
Share on other sites

θελω να στειλω 5 φακελους σε 5 διαφορετικα πανεπιστημια ...απλα λεω να προτιμησω courier για περισσοτερη ασφάλεια...τα ελληνικα ταχυδρομια τα ''φοβαμαι'' λιγο..(μηπως αργήσουν να φτάσουν) ...

 

Συνήθως τα ελληνικά ταχυδρομεία είναι αυτά που αργούν να παραδώσουν γράμματα. όταν στέλνεις γράμμα στο εξωτερικό σε τρεις μέρες περίπου φτάνει εκεί που θες. Αλλά αν θες περισσότερη ασφάλεια ρώτα και στην ACS και DHL .

Στο γραφείο μου τις χρησιμοποιούμε για επείγοντα γράμματα στο εξωτερικό, και απ'ό,τι ξέρω η τιμή είναι ανάλογη με τη χώρα αλλά κυρίως με το βάρος της επιστολής, δέματος κλπ.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

θελω να στειλω 5 φακελους σε 5 διαφορετικα πανεπιστημια ...απλα λεω να προτιμησω courier για περισσοτερη ασφάλεια...τα ελληνικα ταχυδρομια τα ''φοβαμαι'' λιγο..(μηπως αργήσουν να φτάσουν) ...

 

Ποτέ δεν έκανε παραπάνω από όσο σου είπα στο από πάνω ποστ (3-4 μέρες) ;)

 

Τεσπά καταλαβαίνω γιατί μπορεί να θέλεις την αυξημένη σιγουριά ενός courier οπότε (επειδή δε μπορώ να βοηθήσω σε αυτό) αφήνω τους άλλους φίλους που έχουν εμπειρία να απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά να μην τα φοβάσαι καθόλου φίλε μου τα αγγλικά να φοβάσαι γιατί χάνονται πολλά πράγματα,μπορώ να πώ ότι είναι απο τα χειρότερα ταχυδρομεία που έχω την ατυχία να χρησιμοποιήσω.

 

Μιλαμε για τα ιδια ταχυδρομεια? Τα royal mail που σε 1 (!) μερα σου παει ενα γραμμα απο τη μια ακρη της Αγγλιας στην αλλη? Και μαλιστα τα συγκρινουμε με τα ελτα?? :confused: :ninja: Ατυχης η συγκριση τουλαχιστον :)

 

Φιλε στειλτα συστημενα, εξπρες και ασφαλισμενα. Θα σου βγει μαξιμουμ 10 ευρω ο φακελος ενω με το κουριερ 30+ ο φακελος.

Link to comment
Share on other sites

 

Φιλε στειλτα συστημενα, εξπρες και ασφαλισμενα. Θα σου βγει μαξιμουμ 10 ευρω ο φακελος ενω με το κουριερ 30+ ο φακελος.

 

Μετά από συμβουλή υπαλλήλων των ΕΛΤΑ και εμπειρικά δοκιμασμένο το συστημένο Ελλάδα - Αγγλία κάνει ακριβώς τις ίδιες μέρες με το συστημένο και express :D απλά είναι φθηνότερο. Και τα 2 με αεροπλάνο πάνε και στη διαλογή δεν κερδίζεις κάτι σε μέρες ;)

 

Ασφαλισμένο δε σου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια ή ταχύτητα από όσο ξέρω, απλά σε περίπτωση που τελικά χαθεί, μεγαλύτερη αποζημίωση.

 

Μιλαμε για τα ιδια ταχυδρομεια? Τα royal mail που σε 1 (!) μερα σου παει ενα γραμμα απο τη μια ακρη της Αγγλιας στην αλλη?

 

Τηλεόραση δε βλέπεις εσύ? :p

 

http://www.thisismoney.co.uk/news/article.html?in_article_id=406889&in_page_id=2

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συμβουλή υπαλλήλων των ΕΛΤΑ και εμπειρικά δοκιμασμένο το συστημένο Ελλάδα - Αγγλία κάνει ακριβώς τις ίδιες μέρες με το συστημένο και express :D απλά είναι φθηνότερο. Και τα 2 με αεροπλάνο πάνε και στη διαλογή δεν κερδίζεις κάτι σε μέρες ;)

 

Ασφαλισμένο δε σου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια ή ταχύτητα από όσο ξέρω, απλά σε περίπτωση που τελικά χαθεί, μεγαλύτερη αποζημίωση.

 

 

 

Τηλεόραση δε βλέπεις εσύ? :p

 

http://www.thisismoney.co.uk/news/article.html?in_article_id=406889&in_page_id=2

 

 

Ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου :angel: :angel:

 

Μωρε γραμματα χανονται, αλλα αμα ριχνανε προστιμο στα ΕΛΤΑ για το ποσα γραμματα χανονται/κλεβονται και σε ποσες μερες φθανουν θα επρεπε να κλεισουν για να ξεπληρωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε γραμματα χανονται, αλλα αμα ριχνανε προστιμο στα ΕΛΤΑ για το ποσα γραμματα χανονται/κλεβονται και σε ποσες μερες φθανουν θα επρεπε να κλεισουν για να ξεπληρωσουν.

 

Δεν αντιλέγω ;) πάντως τα ΕΛΤΑ έχουν βελτιωθεί σε σχέση με παλιά ενώ από την άλλη το Royal Mail κάθε χρόνο χειροτερεύει. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα, με εξαίρεση ένα λογαριασμό πιστωτικής κάρτας που από τον Σεπτέμβριο τον παρέλαβα τελικά πριν λίγες μέρες :wacko:

 

edit: Α - κι ένα συστημένο από Ελλάδα που μου στειλαν ειδοποίηση να πάω να το παραλάβω, πήγα στο Royal Mail το ψαχνε η γκόμενα κανά μισάωρο, μου λέει δεν μπορώ να το βρω. Ε υπέθεσα ότι χάθηκε (λέω θα πάρουμε την αποζημίωση τουλάχιστον) ε μετά απο λίγες μέρες το έστειλαν πίσω στην Ελλάδα :down:

Link to comment
Share on other sites

Οντως η διαφορα στις τιμες ειναι χαωδης. τριπλασια....και στην περιπτωση μου.. ειναι επι 5. αντι για 50 150 ευρω.... μαλλον θα προτιμησω Ελτα και ''ο Θεος .. βοηθος.'' που λενε.
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις, εχει και online tracking για να ξερεις τι παιζει.

 

http://212.205.82.71/trackandtrace/ Για τα ΕΛΤΑ και οταν φυγει απο την Ελλαδα θα το παρακολουθεις απο το http://www.royalmail.com/portal/rm

 

Στο elta.gr μπορεις να τσεκαρεις την τιμη πανω κατω, και αφου οπως λεει ο gmac ειναι το ιδιο εξπρες-συστημενο, στειλτο συστημενο & ασφαλισμενο και με μαξιμουμ 10 ευρω θα εισαι μπομπα :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο άγχος είχα με σένα Kolabrou όταν έκανα τις αιτήσεις για μεταπτυχιακό. Τις 3 πρώτες αιτήσεις τις έστειλα με courier και συγκεκριμένα dhl με κόστος 30 ευρώ ο φάκελος = 90 ευρώ. Οι υπόλοιπες 5 έφυγαν απλά express, ούτε καν συστημένα, με κόστος 5 ευρώ ο καθένας περίπου. Έφταναν πάνω σε 3 περίπου εργάσιμες. Επι ένα χρόνο που είχα αλληλογραφία και με τα 8 πανεπιστήμια ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.. Η αίτηση δεν είναι το πιο σημαντικό πράγμα να χαθεί σε αυτή τη διαδικασία, οπότε μην ξοδευτείς άδικα.

 

Αργότερα όταν θα σου έρθουν οι απαντήσεις και με το καλό θα σε δεχτούν, τότε θα πρέπει να στείλεις μέσα σε χρονικά όρια απαντήσεις για το αν δέχεσαι τη θέση, την εστία, κλπ. Αυτά είναι τα σημαντικά χαρτιά. Εξάλλου συνήθως αν ένα πανεπιστήμιο λάβει την αίτησή σου θα σου επιβεβαιώσουν με mail ότι την έλαβαν. Αν δεις ότι δε σου απαντάνε επικοινώνησε μαζί τους και αν δεν την έχουν ξαναστέλνεις.

 

Τώρα που τα σκέφτηκα.. Η όλη διαδικασία περσι, με ταχυδρομία, μεταφράσεις πτυχίων και βαθμών και όλα τα συναφή κόστισε πολλάαααα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τα σκέφτηκα.. Η όλη διαδικασία περσι, με ταχυδρομία, μεταφράσεις πτυχίων και βαθμών και όλα τα συναφή κόστισε πολλάαααα λεφτά!

 

H κάθε μετάφραση αναλυτικής μου είχε κοστίσει περίπου (χοντρικά) €1 τόσο μου είχε κοστίσει το παράβολο για την επικύρωση από δικηγόρο ;) της μετάφρασης που είχα κάνει μόνος μου :p. British Council και τα σχετικά είναι χαμένα λεφτά ;)

 

Στην τελική στο 1 πανεπιστήμιο που θα αποφασίσεις να πας, αν σου ζητήσει να είναι επικυρωμένη από το British Council συγκεκριμένα πχ (που δε βρίσκω λόγο γιατί να το κάνει), τότε το κάνεις μόνο για αυτούς στο τέλος, όχι για κάθε uni που κάνεις αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

H κάθε μετάφραση αναλυτικής μου είχε κοστίσει περίπου (χοντρικά) €1 τόσο μου είχε κοστίσει το παράβολο για την επικύρωση από δικηγόρο ;) της μετάφρασης που είχα κάνει μόνος μου :p. British Council και τα σχετικά είναι χαμένα λεφτά ;)

 

Στην τελική στο 1 πανεπιστήμιο που θα αποφασίσεις να πας, αν σου ζητήσει να είναι επικυρωμένη από το British Council συγκεκριμένα πχ (που δε βρίσκω λόγο γιατί να το κάνει), τότε το κάνεις μόνο για αυτούς στο τέλος, όχι για κάθε uni που κάνεις αίτηση.

Οι μεταφράσεις μου στόιχισαν (βαθμοί και πτυχίο) περίπου 80 ευρώ. Στην ουσία πληρώνεις τη μετάφραση και μετά κρατάς την απόδειξη και πληρώνεις τα αντίγραφα. Βέβαια έχεις δίκιο ότι είναι πολύ πιο φτηνός ο τρόπος με το δικηγόρο και την προσωπική μετάφραση. Στο King's όμως που είμαι είχα ακούσει ότι δεν το δέχονται οπότε τα πήγα στο Βρετανικό. Ε αφού η μετάφραση έγινε μια φορά πλήρωσα κάτι παραπάνω για τα αντιγράφα και για τα υπόλοιπα.

 

Όπως είπα όμως, πιο πολλά πλήρωσα σε ταχυδρομεία, παρά στις μεταφράσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα να στείλω ένα κινητό με κούριερ και μου ζήτησε η DHL 60ευρώ και επιστροφή περίπου 65ευρώ γιά Βιέννη,η ACS 50 ευρώ και τελικά το έστειλα συστημένο 3.50 ευρώ με τα ΕΛΤΑ .Είχα κάποιες ανησυχίες αλλά και άλλα μέλοι του Κλάμπ το ίδιο είχαν κάνει με αντίστοιχες περιπτώσεις και δέν είχαν πρόβλημα το ίδιο και εγώ:)
Link to comment
Share on other sites

παιδες ...τους φακελους τελικα τους εστειλα πριν 2 μερες...μπηκα στα site που αναφερεις Nrg, αλλα δεν εμφανιζει καποιες πληροφοριες....why?
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

παιδες ...τους φακελους τελικα τους εστειλα πριν 2 μερες...μπηκα στα site που αναφερεις Nrg, αλλα δεν εμφανιζει καποιες πληροφοριες....why?

 

Τι σου γραφει? Τωρα εχει καποιο προβλημα παντως γιατι δεν εμφανιζει αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Βαζω στο site των ΕΛΤΑ τον κωδικο του φακελου και δεν εμφανιζει καμια πληροφορια...το ίδιο και για το royal mail...(λαθος κωδικος)
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να περιμένεις μια μέρα περίπου πριν δείξει το Track κάτι... είναι καινούριo το σύστημα για τα ΕΛΤΑ και δεν το έχουν τελειοποιήσει πλήρως ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θελω να στειλω ενα δεμα στη Γερμανια περιπου 1 κιλο.

Δεν με απασχολει να φτασει πολυ γρηγορα.

Απο οτι ειδα στο σιτε των Ελτα κοστιζει 21 και 23 ευρω(αεροπορικως).

Επειδη μου φαινονται πολλα, πειτε καμια αλτερνατιβα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Απλα ξεχασε το!

Εγω οταν εψαχνα, τα ΕΛΤΑ ηταν και τα πιο οικονομικα.

Απλα τσεκαρε acs, speedex, UPS, κτλ. και θα καταλαβεις.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...