Jump to content

Τattoo & Piercing


MiKe-Dee
 Κοινοποίηση

έχετε tattoo??  

792 members have voted

  1. 1. έχετε tattoo??

    • ναί (πού και τι σχέδιο)
      142
    • όχι αλλά θα ήθελα να κάνω
      395
    • όχι
      255


Recommended Posts

Κοίτα να δεις πως πάει με τα δικά μου τουλάχιστον τα παιδια (ας μου συγχωρεθεί αυτο το μικρό off topic ή ας σβυστεί αν θέλετε): ποτέ μη πας κόντρα. Με μαθηματική ακρίβεια, θα κάνουν αυτό που δεν τους επιτρέπεται. Ας γίνει λοιπον αυτό που θέλουν (στα λογικά πλαίσια πάντα) και έτσι έχεις και τον έλεγχο. Ετσι, καταλαβαίνει, και λεει "εντάξει, θα περιμένω". Για σκέψου να έλεγα κατηγορηματικά "όχι" και να μου γύριζε με τατού χτυπημένο σαν ξέμπαρκος ναύτης! 'Η με το τσιγάρο. Ελεγα έλεγα κατά, της είπα όμως πως αν ντε και καλά αρχίσει το κάπνισμα, καλό είναι να το ξερω. Γιατί εμένα η δική μου μητέρα δεν το ήξερε κι έκανα ένα πακέτο στις δυο ώρες που πήγαινα για καφέ. Αυτά τα χάλια.. Ηρθε και μου το πε λοιπον. Κάπνισε, ήταν αηδία, δεν θα το ξανακάνει, γιατί απλά δεν της άρεσε και γιατί ακόμα πιο απλά δεν την κυνήγησα. Το απομυθοποίησα εντελώς. Ας το κάνει το τατού της.. Με μένα όμως δίπλα της να της κρατάω το χέρι και με μένα πάλι δίπλα της σε καμιά δεκαριά χρονάκια που θα το βαρεθεί να της κρατάω ξανα΄το χέρι για να το βγάλει.. :)

Μπραβο σου!

Πρεπει να εισαι πολυ καλη σαν μητερα!!!!!

Απο αυτα που ειπες καταλαβαινω οτι σεβεσαι την κορη σου και εισαι πλαϊ της σε οτι συμβει!

Χρονια σου πολλα κιολας :D

Εαν κανεις μια τρυπα και δεν την θες πια και δεν φορας σκουλαρικι η τρυπα δεν κλινει??

ή μενει σημαδι ?? Εγω εχω ακουσει οτι εαν δεν φορας σκουλαρικι σε μια τρυπα η τρυπα κλινει και δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εαν κανεις μια τρυπα και δεν την θες πια και δεν φορας σκουλαρικι η τρυπα δεν κλινει??

ή μενει σημαδι ?? Εγω εχω ακουσει οτι εαν δεν φορας σκουλαρικι σε μια τρυπα η τρυπα κλινει και δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα

Ολες κλεινουν αν δε το φορας, αλλα μερικες δε φαινονται καθολου σε αλλες παντα υπαρχει μια τρυπα αν και εσωτερικα εχει κλεισει. Αυτια, μυτη, γλωσσα συνηθως κλεινουν και δε φαινονται, σε αλλα σημεια παντα θα υπαρχει η τρυπα

Link to comment
Share on other sites

Nos 55 σ' ευχαριστώ πολύ. :)

Το "πολύ καλή" παίζεται (και με μεγάλη αμφισβήτηση μάλιστα, ειδικά όταν νευριάζω και εκτοξεύω απειλες με όχι και τόσο στοργικό τρόπο :p ).

Αν είναι έτσι όπως τα λεει ο eliasj, εγώ είμαι απο τις άτυχες. Αν και έχω τρύπες μονο στ' αυτιά και τις έχω κανει πάρα πολλά χρόνια πριν, δυστυχώς φαίνονται. Το έγραψα και παραπάνω. Πολυ θαθελα να μην υπήρχαν, αλλά είναι εκεί και αναγκάζομαι να φοράω σκουλαρίκια θέλω δε θέλω. Οχι βέβαια ότι είναι τρομερά τα σημάδια, αλλά ξέρετε πως πάει συνήθως: βλέπουμε τα πάντα πάνω μας σε μεγέθυνση κι αυτό που εγώ βλέπω, δεν μ' αρέσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

sto prosopo sxetika pio eukola kai grhgora kleinoun trypes se glossa,xeilos,myth kai sxetika pio duskola se muth kai frydi...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

sto prosopo sxetika pio eukola kai grhgora kleinoun trypes se glossa,xeilos,myth kai sxetika pio duskola se muth kai frydi...

Εχει και σημασια ποσο καιρο τα εχεις. Αν εχεις τρυπα για χρονια δε θα φυγει ποτε. Σε μερικα αλλα piercings και μονο μια μερα να το κρατησεις η τρυπα παλι θα φαινεται. Για αυτο προσοχη τι κανετε και που :p

Link to comment
Share on other sites

epimeno ostoso pos oso kairo kai an exeis trypa sth glossa 8a kleisei..

eksairetika spanio fainomeno na mhn kleisei trupa sth glossa

ayto de shmainei bebaia pos mporei o ka8enas na kanei trypa xoris na einai sigouros pos to 8elei me to skeptiko "ntaksei more.an de maresei 8a kleisei grhgora" ka8os eloxeuoun polu perissoteroi kindunoi apo alla shmeia tou somatos(px aytia)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

epimeno ostoso pos oso kairo kai an exeis trypa sth glossa 8a kleisei..

eksairetika spanio fainomeno na mhn kleisei trupa sth glossa

Αν κοιταξεις λιγο παραπανω στο post μου θα δεις οτι εγραψα ακριβως αυτο για τη γλωσσα ;) Και οχι μονο κλεινει αλλα και πολυ γρηγορα. Μια μερα να το βγαλεις εχει κλεισει η τρυπα στη γλωσσα

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όποιος θέλει να κάνει τρύπα στην γλώσσα να το σκεφτεί πολύ πολύ καλά...Για 3 λόγους που μου έρχονται στο μυαλό...

1.Αν με την τρύπα γίνει διάτρηση κάποιου νέυρου και χάσεις την γέυση σου;;;Ή ένας μέρος της γέυσης(μη καταλαβαίνεις τα γλυκά πχ.) σου ή γίνει τίποτα με τους σιελογόνους αδένες;

2.Σίγουρα κάθε πλήγη,τρύπα κλπ θα είναι πόλος έλξης μικροβίων,αν αρπάξεις κανένα μικρόβιο και σου δημιουργηθεί καμμία φλέγμονή;;;

3.Η τρύπα θα κλείσει γρήγορα...οκ!Και ως τότε θα είσαι με τρύπια γλώσσα; :w00t:

 

Φυσικά μπορεί να μη γίνει τίποτα και απλά να κυνδινολογώ,αλλά όπως και να έχει πριν κάνει κάποιος τρύπα,ας σκεφτεί καλά και αυτά τα ενδεχόμενα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όποιος θέλει να κάνει τρύπα στην γλώσσα να το σκεφτεί πολύ πολύ καλά...Για 3 λόγους που μου έρχονται στο μυαλό...

1.Αν με την τρύπα γίνει διάτρηση κάποιου νέυρου και χάσεις την γέυση σου;;;Ή ένας μέρος της γέυσης(μη καταλαβαίνεις τα γλυκά πχ.) σου ή γίνει τίποτα με τους σιελογόνους αδένες;

2.Σίγουρα κάθε πλήγη,τρύπα κλπ θα είναι πόλος έλξης μικροβίων,αν αρπάξεις κανένα μικρόβιο και σου δημιουργηθεί καμμία φλέγμονή;;;

3.Η τρύπα θα κλείσει γρήγορα...οκ!Και ως τότε θα είσαι με τρύπια γλώσσα; :w00t:

 

Φυσικά μπορεί να μη γίνει τίποτα και απλά να κυνδινολογώ,αλλά όπως και να έχει πριν κάνει κάποιος τρύπα,ας σκεφτεί καλά και αυτά τα ενδεχόμενα... ;)

1. Για αυτο ακριβως τον λογο πρεπει να πας σε professional piercer και να εχεις δει τη δουλεια του πρωτα και αν μπορεις να ρωτησεις ατομα που εχουν παει σε αυτον/αυτη

2. Σωστος καθαρισμος με antiseptic και προσοχη και δε θα εχεις προβλημα

3. Κλεινει υπερβολικα γρηγορα. Ουτε που θα το καταλαβεις ;)

Link to comment
Share on other sites

1.Αν με την τρύπα γίνει διάτρηση κάποιου νέυρου και χάσεις την γέυση σου;;;Ή ένας μέρος της γέυσης(μη καταλαβαίνεις τα γλυκά πχ.) σου ή γίνει τίποτα με τους σιελογόνους αδένες;)

 

 

h diatrhsh kapoiou neurou einai pi8anh..to na xaseis meros ths geyshs sou einai ligo pio poluploko..kat arxhn sth glossa mas exoume 5 eidon geystikous kalukes gia gluko,ksino,almuro,pikro topo8ethmenous se diaforetika shmeia ths glossas.me thn trupa sunh8os den epireazontai ka8os de mporeis na tous tryphseis olous :)

oi sielogonoi adenes(4 oi megaloi)oudemia sxesh me thn glossa exoun...briskontai se diaforetiko shmeio..sthn glossa ostoso briskontai mikroteroi adenes pou endexomenos na xasoun thn leitourgeia tous,alla kati tetoio klinika polu spania parathreite..

o megaluteros kindunos se piercing glossas pera apo thn emplokh neurou einai h molunsh(oxi mia alla kai apanotes) kai h aporipsh tou metalou(tou skoularikiou) apo thn glossa,kati to opoio o neos/nea mporei kai an mhn katalabei kai na epimenei na foraei to skoularikaki me peraitero emplokes..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

h diatrhsh kapoiou neurou einai pi8anh..to na xaseis meros ths geyshs sou einai ligo pio poluploko..kat arxhn sth glossa mas exoume 5 eidon geystikous kalukes gia gluko,ksino,almuro,pikro topo8ethmenous se diaforetika shmeia ths glossas.me thn trupa sunh8os den epireazontai ka8os de mporeis na tous tryphseis olous :)

 

:) Το γνωρίζω αυτό που λές..(Ίσως να μην το έθεσα τόσο σωστά)Σίγουρα δεν μπορέις να τους τρυπήσεις όλους αλλά ρισκάρεις να χάσεις μία απο αυτές τις γέυσεις;;;;

 

oi sielogonoi adenes(4 oi megaloi)oudemia sxesh me thn glossa exoun...briskontai se diaforetiko shmeio..sthn glossa ostoso briskontai mikroteroi adenes pou endexomenos na xasoun thn leitourgeia tous,alla kati tetoio klinika polu spania parathreite..

 

Το είπα...ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΩ!!!Και αν μία στο εκατομύριο γίνει κάτι...;;; :(

 

o megaluteros kindunos se piercing glossas pera apo thn emplokh neurou einai h molunsh(oxi mia alla kai apanotes) kai h aporipsh tou metalou(tou skoularikiou) apo thn glossa,kati to opoio o neos/nea mporei kai an mhn katalabei kai na epimenei na foraei to skoularikaki me peraitero emplokes..

 

Αυτό ξαναπές το!!!!Γι'αυτό σε όσα παιδιά έχουν τρύπα στην γλώσσα ή θέλουν να κάνουν (μετά απο τόοοοοση ανάλυσηηη :) ) να τα έχουν όλα αυτά υπόψιν και να ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

sto prosopo sxetika pio eukola kai grhgora kleinoun trypes se glossa,xeilos,myth kai sxetika pio duskola se muth kai frydi...

Αυτό εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από το πόσο καιρό έχεις την κάθε τρύπα.

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

O epi8hleiakos istos ths glossas exei thn dunantothta na kleinei sxetika grhgora oso kairo kai an exeis thn trypa..

giayto kai se tryphmata akoma me odontiatriko troxo kaneis den anhsuxei;) kleinei grhgora

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

O epi8hleiakos istos ths glossas exei thn dunantothta na kleinei sxetika grhgora oso kairo kai an exeis thn trypa..

giayto kai se tryphmata akoma me odontiatriko troxo kaneis den anhsuxei;) kleinei grhgora

Freak_of_Nature epetrepse mou na diafonisw mazi sou meta apo shmerino test! :D

Exw trypa sthn glwssa edw kai 5 xronia. Ta teleftaia sxedon 2 xronia tin exw vgalei gia ton aplo logo oti epeidh einai kolhma to skoularimi mesa sto stoma.. paizeis synexos mazi tou.. Me apotelesma.. pai3e pai3e 3 xronia na exw xalasei oles sxedon tis mytes ton Dontiwn mou. Eftyxws to pira xampari sto para 5 kai isa pou eswsa tin katastash. (PROSOXH STA DONTIA SAS LOIPON OSOI SKEFTESTE NA KANETE TRYPA STHN GLWSSA)

Pantos shmera meta apo 2 xronia... evgala thn mpara apo to sakoulaki.. tin aposteirwsa.. kai tsak... KANONIKOTATA sthn 8esh tis.. san na mhn eleipse oute mia mera!

Vevaia to synes8hma meta apo 2 xronia apousias htan periergo.. kai tin evgala amesws..

Afta kai apo emena....

"Ολυμπιακός τε και αιγάλεω αεί νικάν, έτεροι δε γαμησθώσιν" :D

Μητροπουλέων ο Παράγκιος 330 BC

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να κάνω τατουάζ. Κατέληξα στο φτιάξω έναν πάπυρο στην αριστερή ωμοπλάτη στον οποίο θα γράψω κάποιες σημαντικές ημερομηνίες για μένα. Πρακτικά είναι ένα τατού που δεν τελειώνει ποτέ μιας και συνεχώς θα υπάρχουν σημαντικές ημερομηνίες.

 

Διάβασα όλα τα ποστ :w00t: αλλά ακόμα έχω μερικές απορίες-ερωτήσεις:

 

1) Δεν θα ήταν ορθό να επισκεφτώ έναν δερματολόγο πρώτα και να τον ρωτήσω πράγματα σχετικά με τον τύπο του δέρματός μου, το τι είδους χρώματα χρησιμοποιούνται κτλ. 'Η γενικά το αποφεύγουμε αυτό το κομμάτι γιατί ξέρουμε ότι ένας γιατρός θα μας πει κατηγορηματικά όχι; :(

 

2) Τα χρώματα που χρησιμοποιούνται είναι υποαλλεργικά. Καρκινογόνα όμως ξέρουμε αν είναι; Υπάρχουν μελέτες που να αποδεικνύουν ότι ακόμα και μετά από τριάντα χρόνια το τατού μας δεν θα μας προκαλέσει διάφορα προβλήματα; :!:

 

3) Επειδή δεν θα είμαστε πάντα νέοι τι γίνεται στην εμφάνιση του τατού όσο περνάνε τα χρόνια και η επιδερμίδα γερνάει; Όταν η επιδερμίδα αρχίζει να ρυτιδιάζει να υποθέσω ότι συμβαίνει κάτι παρόμοιο και στο τατού;

 

4) Με τον ήλιο έχουμε σχέση "μακριά και αγαπημένοι" ή με λίγο αντιηλιακό παραπάνω το σώζουμε;

 

5) Σε περίπτωση που χτυπήσουμε στο σημείο που έχουμε το τατού τότε αυτό χαλάει; Το τραύμα επουλώνεται ή γίνεται ένας χαμός;

 

6) Οι ιδρωτοποιοί αδένες καθώς και οι υπόλοιπες νευρικές απολήξεις στην περιοχή που υπάρχει το τατού επηρεάζονται από την όλη διαδικασία της δερματοστιξίας;

 

Ελπίζω να μην κούρασα. Ευχαριστώ :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω (καλο θα ητανε να το επιβεβεωσει και καπιος που ξερει κατι παραπανω

 

2) Δεν ξερω αν ειναι καρκινογωνα, ειναι επυκινδινα ομως, με πολυ σπανια ομως την περιπτωση να παθεις κατι, και να παθεις ομως ειναι κατι μικρο που σοζετε ευκολα

 

3) Το τατου δεν παθενει τπτ, δεν εχει αμεση σχεση με το δερμα, με το αιμα εχει να κανει.

 

4) Νομιζω ο ηλιος δεν εχει καμια σχεση, και 10 ωρες την ημερα να το βλεπει δεν εχειι διαφορα με το αν δεν ειχες

Link to comment
Share on other sites

fusika kai einai or8h kinhsh na episkefteis ena dermatologo!!ksepsou pos polu apla-to pio sunh8es-na exeis kapoia alergia kai na mh to ksereis!

ekeinos alloste einai o pleon armodios na sou apanthsei se ola ayta pou rotas ka8os einai h douleia tou...exei spoudasei to derma,kserei pos antidra se diafores katastaseis ktl ktl.

de nomizo na se apotrepsei..ektos pia an 8eoroume pleon apotroph to na sou pei na arnhtika tou tatou...

giati apo ta 8etika kaneis pote den epa8e tipota..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

4) Νομιζω ο ηλιος δεν εχει καμια σχεση, και 10 ωρες την ημερα να το βλεπει δεν εχειι διαφορα με το αν δεν ειχες

χμ.......Νομίζω οτι κάνεις κάποιο λάθος....Η φίλη μου που έχει τατουαζ έβαζε το Καλοκαίρι κάθε μισή ώρα αντιηλιακό...

 

 

Οσο αφορά το "πρόβλημα" του zxr...

Καλό είναι να πάς σε ένα δερματολόγο και να σου δώσει αυτός τις κατάλληλες απάντησεις(που είναι και πιο σίγουρες απο τις δικές μας)....Αποκλείεται να σου πεί όχι στο τατουαζ παρα μόνο αν ο τύπος της επιδερμίδας σου και η υγεία σου δεν το επιτρέπουν...Όπως και να έχει ξανασκέψου το (για το τατουαζ) και οταν θα είσαι 100% σίγουρος,πήγαινε σε κάποιο καλό δερματολόγο και καλή επιτυχία σε οτι και αν κάνεις!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

FREAK_OF_NATURE κάπου πιο πρίν έλεγες ότι έχεις βιβλιογραφία για τα τατουάζ (δεν ξέρω αν το εννοούσες...). Δεν στέλνεις τίποτα και προς τα εδώ να ξεστραβωθούμε; :cool:

 

Υ.Γ.: Εννοείται ότι το να έχεις πλήρη ενημέρωση (είτε θετική, είτε αρνητική) γύρω από ένα θέμα είναι ότι καλύτερο. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω (καλο θα ητανε να το επιβεβεωσει και καπιος που ξερει κατι παραπανω

 

 

3) Το τατου δεν παθενει τπτ, δεν εχει αμεση σχεση με το δερμα, με το αιμα εχει να κανει.

Φυσικα και εχει αμεση σχεση. Πανω στο δερμα το κανεις φιλε μου. Το καθε δερμα αντιδρα διαφορετικα. Το ιδιο tattoo στο ιδιο σημειο με τα ιδια χρωματα σε διαφορετικους ανθρωπους θα εχει διαφορα και στο ποσο καιρο θα γινει healed αλλα και στη ζωντανια των χρωματων

Link to comment
Share on other sites

FREAK_OF_NATURE κάπου πιο πρίν έλεγες ότι έχεις βιβλιογραφία για τα τατουάζ (δεν ξέρω αν το εννοούσες...). Δεν στέλνεις τίποτα και προς τα εδώ να ξεστραβωθούμε; :cool:

 

Υ.Γ.: Εννοείται ότι το να έχεις πλήρη ενημέρωση (είτε θετική, είτε αρνητική) γύρω από ένα θέμα είναι ότι καλύτερο. ;)

dose mou 2-3 hmeres na bro oti exo (einai kamposa) kai 8a labeis pm..an de xoran ekei,8a sou zhthso e-mail... :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

χμ.......Νομίζω οτι κάνεις κάποιο λάθος....Η φίλη μου που έχει τατουαζ έβαζε το Καλοκαίρι κάθε μισή ώρα αντιηλιακό...

Ο λόγος που βάζουμε συχνά αντιηλιακό στο τατού, είναι για να μην ξεθωριάσουν τα χρώματα από τον ήλιο, και όχι γιατί εκεί το δέρμα είναι πιο ευαίσθητο ;)

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που βάζουμε συχνά αντιηλιακό στο τατού, είναι για να μην ξεθωριάσουν τα χρώματα από τον ήλιο, και όχι γιατί εκεί το δέρμα είναι πιο ευαίσθητο ;)

 

Ίσως... :) Χωρίς να ξέρω βέβαια πολλά πάνω στο θέμα τατουαζ,πιστέυω ότι το αντιηλιακό θα χρειάζεται και λίγο παραπάνω σε εκείνη την περιοχή και όχι μόνο για να μην ξεθωριάσουν τα χρώματα...(Έχει ταλαιπωρηθεί το δέρμα) :confused:

Link to comment
Share on other sites

genikotera ostoso tis protes meres kalo einai na apofeygete thn ek8esh tou tatou sas ston hlio..einai pou einai talaiporhmeno to derma apo thn diadikasia ths dermatografias,h peraitero ek8esh ston hlio epibarynh thn hdh uparxousa katastash tou dermatos sas

 

sosto ostoso einai na perasete prin apo ola ayta mia boltoula apo ton dermatologo sas...mia aplh episkepsh..de kostizei kai toso poly ;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...