Jump to content

Μέγιστο μήκος SMS;


nikosmi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχμ, Δεν ξέρω και πρέπει να ρωτήσω. :O Το μέγιστο μήκος SMS εξαρτάται από τη συσκευή ή από την εταιρία; Εγώ πχ έχω max 70 χαρακτήρες και αν τους υπερβώ δημιουργείται 2ο SMS. Είμαι στην cosmote με Sony Ericsson V600i.
Link to comment
Share on other sites

λογικα ειναι θεμα συσκευης...τα παρουσιαζουν τα κινητα της sony

αν δοκιμασεις να αλλαξεις την γλωσσα απο ελληνικα σε αγγλικα

και γραψεις μηνυμα στα αγγλικα θα δεις οτι ενα μηνυμα=160 χαρακτηρες.

οποτε αν θυμαμαι καλα..με αναβαθμιση λογισμικου λυνεται το θεμα

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ! Δεν ειναι θεμα συσκευης αλλα θεμα ρυθμισης του πως θα στειλεις το μηνυμα. Καπου στις ρυθμισεις οριζεις την κωδικοποιηση των χαρακτηρων με τους οποιους θα γραψεις το μηνυμα. Αυτη την στιγμη εχεις 70 επειδη στα περισσοτερα κινητα ειναι προεπιλεγμενο να στελνεται το μηνυμα με κωδικοποιηση unicode η οποια χρειαζεται για καθε ενα χαρακτηρα που θα γραφεις παραπανω απο μια θεση απο τους κλασσικους 160 μεσα στο μηνυμα. Αλλαξε τις ρυθμισεις. Στο sony ericsson k700 που εχω ειναι οταν εισαι μεσα στο νεο μηνυμα, επιλογες, εθνικοι χαρακτηρες και θα πρεπει να επιλεξεις το "ανενεργο". Λογικα το ιδιο μενου θα εχει πανω κατω. Και τα νοκια και οι περισσοτερες εταιριες εχουν αυτο το χαρακτηριστικο. Καλη επιτυχια!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ! Δεν ειναι θεμα συσκευης αλλα θεμα ρυθμισης του πως θα στειλεις το μηνυμα. Καπου στις ρυθμισεις οριζεις την κωδικοποιηση των χαρακτηρων με τους οποιους θα γραψεις το μηνυμα. Αυτη την στιγμη εχεις 70 επειδη στα περισσοτερα κινητα ειναι προεπιλεγμενο να στελνεται το μηνυμα με κωδικοποιηση unicode η οποια χρειαζεται για καθε ενα χαρακτηρα που θα γραφεις παραπανω απο μια θεση απο τους κλασσικους 160 μεσα στο μηνυμα. Αλλαξε τις ρυθμισεις. Στο sony ericsson k700 που εχω ειναι οταν εισαι μεσα στο νεο μηνυμα, επιλογες, εθνικοι χαρακτηρες και θα πρεπει να επιλεξεις το "ανενεργο". Λογικα το ιδιο μενου θα εχει πανω κατω. Και τα νοκια και οι περισσοτερες εταιριες εχουν αυτο το χαρακτηριστικο. Καλη επιτυχια!

 

Είναι θέμα ρύθμισης άρα είναι θέμα συσκευής ;)

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι θέμα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε τις ρυθμισεις. Στο sony ericsson k700 που εχω ειναι οταν εισαι μεσα στο νεο μηνυμα, επιλογες, εθνικοι χαρακτηρες και θα πρεπει να επιλεξεις το "ανενεργο". Λογικα το ιδιο μενου θα εχει πανω κατω.

 

Το έκανα, mate, ευχαριστώ πολύ. Βέβαια, έτσι χάνω τη μικρογράμματη γραφή αφού έχω μόνο κεφαλαία. :mad: Όχι τίποτ΄άλλο αλλά το είχα συνηθίσει και έστελνα και πολύ κυριλέ sms... :lol: Απ' την άλλη, πολύ ακριβά μου ερχόταν ο... Μπαμπινιώτης. ;)

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να γραψεις ενα μηνυμα 160 χαρακτηρων με την διαταξη που ειχες μεχρι τωρα ξοδευες 3 φορες το κοστος του ενος μηνυματος. Οποτε καλα ειναι τα πεζα και η μορφοποιηση στο κειμενο αλλα και η τσεπουλα μας καλη ειναι...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Για να γραψεις ενα μηνυμα 160 χαρακτηρων με την διαταξη που ειχες μεχρι τωρα ξοδευες 3 φορες το κοστος του ενος μηνυματος.

...ή έγραφα μικρότερα μηνύματα, μέχρι να μου βγάλει την ένδειξη "sms2". Την είχα ψυλλιαστεί τη δουλειά, αφού άλλαξα σχετικά πρόσφατα συσκευή (το Νοέμβριο). Το αρκετά παλιό μου Nokia δεν είχε τέτοια κόλπα, έγραφε με τυπικό abc, τουλάχιστον όταν δεν ήμουν στο Τ9.

 

Οποτε καλα ειναι τα πεζα και η μορφοποιηση στο κειμενο αλλα και η τσεπουλα μας καλη ειναι...

Καλή και άγια! Και πάλι ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Τα παλια νοκια οντως δεν παιζει αυτο. Στα τελευταια ομως υπαρχει η ρυθμιση αυτη. Δεν ξερω μονο ποια ρυθμιση απο τις 2 ειναι προεπιλεγμενη.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Παιδιά, κι εγώ προχτές πήρα το Samsung Galaxy S II και έχω το ίδιο πρόβλημα. Έχει στα SMS κωδικοποίηση GSM στην οποία μπορώ να γράψω 160 χαρακτήρες, αλλά το ελληνικό πληκτρολόγιο γράφει μόνο κεφαλαία, ενώ το αγγλικό γράφει και μικρά και έχει και κωδικοποίηση UNICODE στην οποία γράφω κανονικά και ελληνικά και αγγλικά, αλλά μπορώ να γράψω μόνο 60 χαρακτήρες. Έχω κάνει και αναβάθμιση του λογισμικού, αλλά τα ίδια. Ξέρει κανείς τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις κωδικοποίηση GSM για να έχεις 160 χαρακτήρες με Ελληνικά (εκτός αν θέλεις τόσο πολύ να στέλνεις μηνύματα με πεζούς χαρακτήρες στα Ελληνικά, θα το πάρεις απόφαση οτι θα χρεώνεσαι 3πλο μήνυμα για 160 χαρακτήρες).

Δεν μπορείς να στείλεις μήνυμα 160 χαρακτήρων με πεζούς Ελληνικούς χαρακτήρες, έτσι είναι το GSM φτιαγμένο (να μην μπώ σε τεχνικά μέρη)

(και το θέμα είναι... προπολεμικό! που το ξέθαψες; )

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Παιδιά πήρα το motorola motorola g πρόσφατα και παρατήρησα ότι κάθε μυνημα Είναι 60 γράμματα.ξέρετε πως αλλάζει Αυτό;

 

Είναι οι GSM - Unicode χαρακτήρες, το είχα και εγώ αυτό το θέμα. αν βάλεις αγγλικούς δεν έχεις θέμα. Υπάρχει όντως λύση; Κανείς; (ωπ, τώρα είδα οτι ξεθάψαμε νεκρό θέμα ετών :p )

Love Crete? Prove it.

https://www.facebook.com/lovecrete

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...