Jump to content

IPAQ RW 6800


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο η rw6815 απ ότι ξέρω έρχεται Ελλάδα με ελληνικό localization.

 

 

Εγώ έχω το αγγλικό localization αλλά όλα μου τα contacts ειναι στα ελληνικα. Για να τηλεφωνίσω σε καποιον πρέπει να χρησιμοποιήσω πενακι (γυρναω σε ελληνικο πληκτρολογιο και γραφω κανονικα το όνομα και μου εμφανιζει τα σχετικά hits), διαφορετικά με τα βελάκια πρεπει να κατέβω στη λίστα να βρω το ονομα 1-1, ή αν ειναι στις προσφατες κλήσεις αυτο γινεται σε dt.

 

 

 

Κανενα πρόβλημα με το destinator.

 

Καλή τύχη :)

stazzy

 

Πολλά ευχαριστώ φίλε stazzy

ΥΓ: (Μια που βρήκαμε παπά...)

Όταν κάνεις scroll down στις επαφές σου, κρατώντας πατημένο το πλήτρκο κάτω, μετά από λίγη ώρα (3-4s) αρχίζει να περνά γράμματα.

Ποιο αλφάβητο χρησιμοποιεί; το αγγλικό ή το ελληνικό; (ή και τα δύο; :O )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικα και το εχω δει αλλιως δεν θα απαντουσα.

Ειναι σαν να βλεπεις μια εικονα σε μια 32αρα τηλεόραση και την ιδια εικονα σε μια 15αρα, απλως τα βλεπεις μικροτερα. (αυτο με την τηλεοραση το διαβασα καπου αλλου δεν ειναι δικο μου.....) παντως μην ανησυχεις παιζει μια χαρα

Βεβαια η επιλογη και η ευθυνη για την αγορα ειναι δικη σου

Έστω και καθυστερημένα, σ' ευχαριστώ πολύ argam.

Εννοείται ότι η ευθύνη είναι δική μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ευχαριστώ φίλε stazzy

ΥΓ: (Μια που βρήκαμε παπά...)

Όταν κάνεις scroll down στις επαφές σου, κρατώντας πατημένο το πλήτρκο κάτω, μετά από λίγη ώρα (3-4s) αρχίζει να περνά γράμματα.

Ποιο αλφάβητο χρησιμοποιεί; το αγγλικό ή το ελληνικό; (ή και τα δύο; :O )

 

Εγω που εχω ελληνικες επαφες χρησιμοποιει την ελληνικη αλφαβητο. Δεν ξερω τι θα γινοταν αν ειχα περασμενες και επαφες στα αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ευχαριστώ φίλε stazzy

ΥΓ: (Μια που βρήκαμε παπά...)

Όταν κάνεις scroll down στις επαφές σου, κρατώντας πατημένο το πλήτρκο κάτω, μετά από λίγη ώρα (3-4s) αρχίζει να περνά γράμματα.

Ποιο αλφάβητο χρησιμοποιεί; το αγγλικό ή το ελληνικό; (ή και τα δύο; :O )

Πάει ανάλογα με το localization που έχεις.

Εγώ με το αγγλικό έχει το αγγλικό αλφαβητο και έτσι δε με βολεύει γιατί οι επαφες μου είναι στα ελληνικά/

Με το ελληνικό δεν θα είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάει ανάλογα με το localization που έχεις.

Εγώ με το αγγλικό έχει το αγγλικό αλφαβητο και έτσι δε με βολεύει γιατί οι επαφες μου είναι στα ελληνικά/

Με το ελληνικό δεν θα είχα πρόβλημα.

 

Καταλάβατε, φαντάζομαι, για τι ακριβώς μιλάμε, (για το γρήγορο σκρολάρισμα των γραμμάτων, για επιτάχυνση της αναζήτησης μέσα στις επαφές μας).

 

Έχω αγγλικό interface αλλά στα regional settings έχω βάλει greek.

Το αποτέλεσμα είναι να χρησιμοποιείται το αγγλικό αλφάβητο.

Anyway ευχαριστώ και πάλι stazzy.

 

ΥΓ: Έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμη που έχουν αναφερθεί λίγο νωρίτερα, αν μπορούσες... :)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμη που έχουν αναφερθεί λίγο νωρίτερα, αν μπορούσες... :)

 

Hmm, δε βλέπω καμια αναπάντητη... ερωτηση :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

Χτύπα το au δίπλα στο Ctrl, και δύο φορες για να το γυρίσεις σε αγγλικά! :lol:

 

Δεν γυρίζει μόνιμα όμως. Κάθε φορά που θέλεις να γράψεις έναν αγγλικό χαρακτήρα, πρέπει να πατάς το [au] και το αντίστοιχο γράμμα. Δηλαδή δύο πληκτρολογήσεις για κάθε γράμμα. Έτσι θέλεις 1 ώρα για να γράψεις μια αγγλική λέξη, ενώ αν έχεις σκοπό να γράψεις καμιά παράγραφο αγγλικό κείμενο, καλύτερα να το ξεχάσεις, θα χρειαστείς 1 βδομάδα τουλάχιστον.

 

Τέτοιο εξελληνισμό που έκανε η HP στο rw6815 να τον χαίρεται, το κατέστρεψε το Pocket PC. Καλύτερα να μην τον έκανε ποτέ και να το άφηνε στα Αγγλικα. :confused:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Δεν γυρίζει μόνιμα όμως. Κάθε φορά που θέλεις να γράψεις έναν αγγλικό χαρακτήρα, πρέπει να πατάς το [au] και το αντίστοιχο γράμμα. Δηλαδή δύο πληκτρολογήσεις για κάθε γράμμα. Έτσι θέλεις 1 ώρα για να γράψεις μια αγγλική λέξη, ενώ αν έχεις σκοπό να γράψεις καμιά παράγραφο αγγλικό κείμενο, καλύτερα να το ξεχάσεις, θα χρειαστείς 1 βδομάδα τουλάχιστον.

 

Τέτοιο εξελληνισμό που έκανε η HP στο rw6815 να τον χαίρεται, το κατέστρεψε το Pocket PC. Καλύτερα να μην τον έκανε ποτέ και να το άφηνε στα Αγγλικα. :confused:

 

Σε εμενα γυριζει μονιμα. κατι λαθος κανεις. πατα γρηγορα 2 φορες το au και θα ειναι συνεχεια αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα γυριζει μονιμα. κατι λαθος κανεις. πατα γρηγορα 2 φορες το au και θα ειναι συνεχεια αγγλικα

 

 

Όχι, εμένα αν το πατήσω δύο φορές (όσο γρήγορα κι αν το πατήσω), ξαναγυρίζει στα Ελληνικά. Δηλαδή με το πρώτο πάτημα πάει στα Αγγλικά και με το δεύτερο ξανά στα Ελληνικά. Ίσως είναι προβληματικό το συγκεκριμένο που έχω στα χέρια μου; Ευτυχώς τουλάχιστον που δεν είναι δικό μου. :rolleyes: Θα του κάνω κι ένα hard reset πάντως, μήπως έρθει στα ίσια του.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εμένα αν το πατήσω δύο φορές (όσο γρήγορα κι αν το πατήσω), ξαναγυρίζει στα Ελληνικά. Δηλαδή με το πρώτο πάτημα πάει στα Αγγλικά και με το δεύτερο ξανά στα Ελληνικά. Ίσως είναι προβληματικό το συγκεκριμένο που έχω στα χέρια μου; Ευτυχώς τουλάχιστον που δεν είναι δικό μου. :rolleyes: Θα του κάνω κι ένα hard reset πάντως, μήπως έρθει στα ίσια του.

 

Παιδιά το πήρα.

 

Πατώντας δύο φορές γυρίζει στα αγγλικά και παραμένει εκεί όπως ακριβώς περιγράφει ο stazzy στη σελίδα 9 (κάτω κάτω).

 

Δεν έχω να αναφέρω κάτι ιδιαίτερο, εκτός του ότι όταν βρει το bluetooth handsfree βγάζει ένδειξη πάνω στο κέντρο (καλό αυτό), αλλά όταν πατάς εκεί πάνω παίρνεις ένα μήνυμα στα "σκανδιναβικά" (κακό αυτό)

Επίσης δεν μπορώ να έχω αγγλικό interface. Μήπως μου ξεφεύγει κάτι;

Προέρχομαι από S-200 όπου μπορούσα να έχω και αγγλικό και ελληνικό interface. Μήπως πρέπει να γίνει κάτι στη registry;

 

Αυτά προς το παρόν.

 

ΥΓ: Όπως είπε και ο argam δεν υπάρχει καμία παραμόρφωση στην απεικόνιση του destinator, πράγμα πολύ λογικό και αναμενόμενο, αλλά "πότε δεν ξέρεις.." γι αυτό και ρώτησα επίμονα. Thanks again argam

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη.

 

Όσο και να έψαξα δεν βρήκα ούτε ένα αξεσουαρ για το τηλέφωνο, ούτε καν "ειδικό" λουράκι.

 

Θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο (ιδίως πενάκια, αλλά και screen protector, 2η μπαταρία, cradle και βάση φόρτισης για σκέτη μπαταρία)

 

Αν κάποιος έχει κάτι υπόψην του ας ειδοποιήσει.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ: Πάντως με το λίγο που το κοίταξα, δε θα έλεγα ότι ιδιαίτερα πιο γρήγορο από το S-200 (λόγω επεξεργαστών δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι του πεταξα ενα βιντεακι vga κοντα στα 900Kbps το οποιο μασησε και εφτυσε.Τo ιδιο βιντεακι ειχε τα μαυρα του τα χαλια σε 3300 και δεν ανοιξε καν σε P990(αν και φανταζομαι λογω μνημης)
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη.

 

Όσο και να έψαξα δεν βρήκα ούτε ένα αξεσουαρ για το τηλέφωνο, ούτε καν "ειδικό" λουράκι.

 

Θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο (ιδίως πενάκια, αλλά και screen protector, 2η μπαταρία, cradle και βάση φόρτισης για σκέτη μπαταρία)

 

Αν κάποιος έχει κάτι υπόψην του ας ειδοποιήσει.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ: Πάντως με το λίγο που το κοίταξα, δε θα έλεγα ότι ιδιαίτερα πιο γρήγορο από το S-200 (λόγω επεξεργαστών δηλαδή)

 

Καλορίζικο taaz. Κοιταξα από περιέργεια το bluetooth handsfree και μου βγάζει και εμένα σκανδιναβικά, αλλά εντάξει τι μπορεί να λέει....

Αυτό που με χαλάει και δεν ξέρω τι γινεται σε άλλα PPC Phone είναι η διάρκει της μπαταρίας, κάθε μέρα το φορτίζω με όχι ιδιαίτερο παίξιμο σαν PPC αλλά με αρκετή ομιλία. Έψαξα και έγω για αξεσουάρ αλλά δεν βρήκα τίποτα και πουθενά, πάντως κάπου σε αυτό το forum διάβασα ότι κάνουν τα screen protector του ΜΙΟ Α701 επειδή έχουν το ίδιο μέγεθος οθόνης

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο taaz. Κοιταξα από περιέργεια το bluetooth handsfree και μου βγάζει και εμένα σκανδιναβικά, αλλά εντάξει τι μπορεί να λέει....

Αυτό που με χαλάει και δεν ξέρω τι γινεται σε άλλα PPC Phone είναι η διάρκει της μπαταρίας, κάθε μέρα το φορτίζω με όχι ιδιαίτερο παίξιμο σαν PPC αλλά με αρκετή ομιλία. Έψαξα και έγω για αξεσουάρ αλλά δεν βρήκα τίποτα και πουθενά, πάντως κάπου σε αυτό το forum διάβασα ότι κάνουν τα screen protector του ΜΙΟ Α701 επειδή έχουν το ίδιο μέγεθος οθόνης

 

Ευχαριστώ argam.

 

Εγώ έσφαξα ένα άλλο screen protector αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν έχω και την τελειότερη εφαρμογή αλλά τελός πάντων.

 

Όντως τι να λέει η φάση με το bluetooth :)

Ερώτηση:

Όταν το bluetooth συνδέεται μας δίνει αμέσως αυτήν την ένδειξη.

Όταν το bluetooth αποσυνδέεται η ένδειξη φεύγει; Αν ναι, φεύγει αμέσως;

 

Πάντως το βρίσκω τουλάχιστον εντυπωσιακό να μην υπάρχουν αξεσουάρ για αυτό το τηλέφωνο. Λες να στήσουμε καμιά επιχείρηση; :)

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για αξεσουαρ του atom
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

ψαξε για αξεσουαρ του atom

 

Έψαξα και για atom, αλλά πάλι βρήκα ελάχιστα πράγματα, τα οποία είναι για πολλά κινητά και όχι ειδικά* για το 6815, άρα δεν είναι από αυτά που ψάχνω.

 

*EDIT

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

για αξεσουαρ/παρελκομενα δειτε και εδω

 

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/sm/WF29a/532971-533467-533467-533467-532975-12815510.html

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

για αξεσουαρ/παρελκομενα δειτε και εδω

 

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/sm/WF29a/532971-533467-533467-533467-532975-12815510.html

 

Ευχαριστούμε NTROPIC.

 

Δε βρήκα όμως τιμές και μαγαζιά πώλησης.

 

Καμιά ιδέα επ' αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε NTROPIC.

 

Δε βρήκα όμως τιμές και μαγαζιά πώλησης.

 

Καμιά ιδέα επ' αυτού;

 

Αυτή ειναι ιστοσελιδα της ΗΡ. Διαθέσιμα αξεσουαρ από ΗΡ θα βρεις μονο εδώ http://h71015.www7.hp.com/Generic3.aspx?page=ipaqrw6800, αλλά δεν υπάρχει τίποτα ουσιαστικό για το 6815. Με λίγα λογια δεν έχει κυκλοφορήσει αξεσουαρ ουτε η ΗΡ ουτε καποιος άλλος κατασκευαστης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εύρηκα.

 

http://www.gpsforless.co.uk/search.php?st=category|HP%20PDA%20Accessories&st2=rw%206800%20Series

 

Έχω ξαναψωνίσει από εκεί και έμεινα ευχαριστημένος.

 

Από ποιότητα κατασκευής δεν είναι και πολύ σοί, αλλά είχα βρει πράγματα για άλλο PDA που στην Ελλάδα ούτε για αστείο.

 

Επίσης η μία παραγγελία που είχα κάνει έφτασε σε 4 μέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή παιχνιδιού.

 

Πως κάνει power down to 6815;

 

Στο S-200 αν πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί power σου βγάζει ερώτηση του στυλ "Να το κλείσω;"

 

Στο 6815 δε ισχύει κάτι τέτοιο. Καμιά ιδέα;

 

Ανακάλυψη (τουλάχιστον για μένα):

Με παρατεταμένη πίεση στο πλήκτρο που απορρίπτει τις κλήσεις (κόκκινο τηλεφωνάκι) η συσκευή κλειδώνει.

 

Αυτά προς το παρόν, αναμένω απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη εχετε σε σχεση με eten m600+ η glowfish; απο ποιοτητα κατασκευής τι λέει σε σχεση με eten, παντως φαίνεται ποιο μικρό! να χε και 3g!
Link to comment
Share on other sites

glofish ναι αλλα το Μ600+,too little too late.Ισως ειναι λιιιιγο πιο σταθερο αφου εχει και τοσο καιρο στην αγορα αλλα και το 6815 ειναι αρκετα σταθερο απο το κουτι και τα πραγματα μονο καλυτερα μπορουν να γινουν με ενα μελλοντικο f/w.

 

3G δεν εχει κανενα απο αυτα που αναφερεις

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εάν το ppc μείνει ανενεργό για κάποια ώρα μου βγάζει ένα screen saver το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα slide show φωτογραφιών που υπάρχουν σε ένα default directory.

Ξέρει κανείς από πού μπορώ να ελέγξω αυτή τη λειτουργία;

(ενεργοποίηση - απενεργοποίηση, αλλαγή του directory από το οποίο γίνεται το slide show κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to IPAQ RW 6800

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...