Jump to content

Destinator 6


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

File akis77 Min taleporise adika to provlima kata 90% ine o xartis tis NGI.

Sxedon se ola ta mixanimata to kani.Se ala poli ke se ala ligo.

I apantisis tis NGI ine gia anthropous pou simera piasane GPS sta xeriatous(arxarious).Gia tous anthropous pou exoun asxolithi me to thema sigoura ta exoun dokimasi xoris apotelesma ,prin tin apantisitous.

An exis orexi na mathis merika pramata thiavase olo to post mexri telos ke tha dis.

Milao gia to P550 ala to idio isxii ke gia to dikosou.

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=2414&postdays=0&postorder=asc&start=60

As to kitaksi i NGI sto kenourio xarti gia na min perimenoume to methepomeno.

O Zeppelin apo to forum tis NGI ipe pos tha to kitaksoune,gia emena kanonika eprepe ithi na to ixan kitaxi to thema.

File kane ligo ipomoni mexri na vgi o kenourios xartis ke tha doume.

Efxaristo gia tin akroasi

Filika Hlias

Mio P550-1Gb X133-Destinator 6-Greek Map Version 2006.Q3.4503
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 εικονίδια έφτιαξα.

Ενα για το σπίτι και ένα για την γκόμενα.

Οι παντρεμένοι το δεύτερο δεν το χρειάζονται, θα βγούνε κάρτα μόνοι τους καθώς στο χάρτη θα δείχνει μια καρδούλα σ' ένα άσχετο για τη γυναίκα τους μέρος.:lol:

 

[ATTACH]9754[/ATTACH]

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ενα για το σπίτι και ένα για την γκόμενα.

Οι παντρεμένοι το δεύτερο δεν το χρειάζονται,:lol:

 

 

 

οι παντρεμενοι δλδ δεν εχουνε ψυχη??:(

 

 

:lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Κι ένας ήχος για το σπίτι,

είναι ένα κουδούνι καλωσορίσματος.

 

Σπίτι.wav

 

Οσο για ήχο για την γκόμενα (οι ελεύθεροι το ξανατονίζω) σκεφτείτε κάτι καλό και γουστόζικο να βάλουμε το οποίο μπορεί να είναι και από τραγούδι.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά.

Το έχω ποστάρει και στο Thread για το Μιο Α701 .. αλλα ειπα μιας και αφορα το Destinator το πρόβλημα μου να το γράψω και εδω...

Οποιος μπορει ας ρίξει τα φώτα του...

 

Έκανα αναβάθμιση του Destinator PN σε Destinator 6 κατεβάζοντας απο την NGI τα απαραίτητα...

Αποτέλεσμα?

1)

Ο χαρτης όταν εισαι σε πορεία.. μερικές φορές χανει τα χρώματα του (δηλαδι μενει το Background γκρί με ασπρους τους δρόμους) χωρίς τίποτα άλλο και σε 1 με 2 sec επανέρχεται...

Το προγραμμα φυσικα ειναι εγκατεστημένο στην συσκευη και ο χαρτης στην SD (Kingstone 1Gb Ultimate 133x)

Προγράμματα ΔΕΝ τρέχουν στο Background και απο free mem στην συσκευή ειμαι μιά χαρα.

Soft reset εκανα..

Hard Reset εκανα...

Το ξαναπέρασα.. και αυτό τα δικά του...

 

 

2)

Τουλαχιστον 3-4 φορες το λεπτό μου λέει "Δεν βρέθηκε GPS"

Εαν παρατηρησετε όταν το ανοιγετε το Destinator6 και πατε Menu-->Ρυθμίσεις--> GPS

Στην αρχή γράφει "Αναζήτηση δορυφόρων"

Κάποια στιγμη όταν θα εχει λοκάρει τους απαραιτητους δορυφόρους πάνω γράφει "Το GPS ειναι συνδεδεμένο" και μετά απο λίγο "Αξιόπιστο σήμα GPS"

 

Οταν λοιπόν μου λέει το Μυνημα εχω παρατηρήσει οτι αν πάω και μέσα στο Menu --> ρυθμίσεις -->GPS γράφει το "Το GPS δεν βρέθηκε!" για 2-3 sec's και μετα απο λίγο γυρίζει πάλι σε "Το GPS ειναι συνδεδεμένο" και μετά απο λίγο παλι "Το GPS δεν βρέθηκε!" για 2-3 sec's και φτου και απ'την αρχη!

:blink::mad:

Φυσικά και ειναι δηλωμένο COM2 , 57600 , NMEA

 

 

Κατα την πλοήγηση φυσικά ειναι πολυ εκνευριστικό γιατι αν στο κάνει σε σημείο που προκειτε να στρίψεις... απλα δεν στρίβεις ποτέ.. και μόλις επανέρθει και καταλάβει οτι εχεις περασει το σημειο που επρεπε να στρίψεις κάνει επαναυπολογισμο διαδρομης..

και σε συνδιασμο με το φλασάρισμα που κάνει και χαρτης....

χ$@#$σε ψηλά και αγνάντευε... και μετά πιάσε και το αυγό και κούρευτο!

 

Παιζει ρόλο το μενου που έχει το Mio Μας μεσα στα settings??

Start--> Settings -- GPS Settings

 

Εχω δοκιμασει κάθε πιθανό συνδιασμό των παρακάτω...

Στην πρωτη σελίδα που λέει GPS program port:

(απο default ειναι) COM4

εχω δοκιμασει να το αφήσω και COM4 αλλα και να το κάνω COM2(που ειναι η φυσικη Hardwarική θυρα του GPS (με soft reset μετα φυσικά αφου το ζητάει)

Στο tab Access εχω δοκιμάσει και να ενεργοποιήσω και να απενεργοποιήσω το "Manage GPS automatically"

Φυσικά και έχω κάνει και reset το GPS....

 

Αλλα το Destinator τον χα(Λ)βά του....

 

Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείτε σε 3 συσκευές.. που έχουμε παρει μαζι με φίλους μου...

Φυσικά μιλάμε πάντα για γνήσια Destinator.

 

Εχει κανεις καμιά ιδέα τι παιζει??

 

 

Και reset στο GPS εχω κάνει φιλε, και Hard/soft στην συσκευη... και έχω περάσει ξανά και ουκ ολίγες φορές το Destinator... και ότι θες.. μόνο απο τον 4ο δεν το έχω σουταρει ακόμα :shifty:

Και δέν νομίζω πως ειναι προβλημα τις συσκευης.

Η Hardware_ική θυρα του GPS ειναι η COM 2 στα 57600 οπως ειναι γνωστό σε όλους μας.

Αυτό που κάνει το dest ειναι σαν να χανει στιγμιαία το Link με την COM2 και να επανέρχεται ξανα.

 

Γιατί όμως δεν μου το κάνει κανένα άλλο προγραμμα αυτο που απασχολει το GPS, και το κάνει μόνο το Destinator?

Εχω δοκιμάσει (φυσικα όλα σε COM2,57600,NMEA) τα :

Tchart Development "GPS Speed Sentry",

Vito "Navigator II" v1.31

Mio Map V3

και NAVIGON MobileNavigator 6

Ολα λοκάρουν την Com2 και βλέπουν κανονικα τους δορυφόρους..

Το destinator όμως τα δικά του...

 

Στην NGI εστειλα και η απάντηση ήταν..

 

1) θα λυθεί κατά πάσα πιθανότητα με το νέο χάρτη

 

2) μπορείς να το φέρεις από την NGi να στο σετάρουμε σωστά. Το μυστικό είναι να πατήσεις "εντάξει" κι όχι "Εύρεση". Σε κάποιες συσκευές α701 πρέπει να επιμείνεις λίγο παραπάνω αλλά τελικά λειτουργεί. Σήμερα μάλιστα σετάρισα 2 α701: το ένα με παίδεψε λίγο (χρειάστεικε να πατήσω 6-7 φορές το εντάξει βγαίνοντας και ξαναμπαίνοντας από το destinator) το άλλο κατευθείαν δούλεψε. Πάντως από τη στιγμή που βρει το gps με "εντάξει" δε το ξαναχάνει με τίποτα.

 

 

Φυσικά και δεν πιστευω πως χρειάζεται να σας πω πως αυτό το "εντάξει" και ανοιξε-κλείσε το Destinator πρέπει να το έχω κάνει πάνω απο 15 φορές απο το πρωί... Αλλα επιμένει να χάνει το GPS απο την COM2...

 

Δοκίμασα και με το GpsGate v2.5 μπας και γουστάρει καμία άλλη θυρα το Destinator αλλα τρίχες...

 

Τα φωτα σας please... :O:O:O:rolleyes:

 

PEDIA H LYSH NOMIZO OTI EINAI TO ... (Gpslib.dll 6.0.0024238 )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Η λύση στο "Το GPS δεν βρέθηκε" τελικά βρέθηκε :lol::p .. χάρη στον χρήστη "ΝΚ" :respect::up:

απο το φόρουμ τις Ngi τον οποιό και ευχαριστώ θερμα και την παραθετω αυτουσια παρακάτω....

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Το πρόβλημα με MIO A701 και DESTINATOR ( Το GPS δεν βρέθηκε !) εμφανίστηκε στο 6 ανεξάρτητα ROM και Ελληνικής ή

Αγλικής έκδοσης του Α701.

 

Παρατηρείται όταν κάποια προγράμματα ( ΟΧΙ το destinator 6) επηρεάσουν το GPS και τα πρότυπα των "NMEA sentences".

 

Απο απλή επανεκίνηση του GPS to σύστημα μάλλον δεν επανέρχεται. Πιθανόν αυτό να γίνεται με το τελείωμα της μπαταρίας (Δεν το έχω δικιμάσει) .

Ενα αποτελεσματικό (ΑΠΟΛΥΤΑ !!!!) utility ειναι το initializtion σε Sirf chipset GPS (NMEA sentences ) του BeelineGPS.

 

Για το φίλο akis_1977 προτείνω να εκτελέσει τα πάρα κατω και είμαι βέβαιος οτι θα λύσει το πρόβλημα.

 

Α. Απο το www.visualgps.net κατέβασε και εγκατέστησε το BeelineGPS.(Δίνεται για 30 ημέρες FREE evaluation)

 

Β. Μετά την εγκατάστση απο τα Tools, GPS :

 

1. Kάνε setup serial port σε : port ( com2: GPS_HWCOM) , Βaud (57600)

 

2. Τρέξε το Manufacture Specific (setup Sirf NMEA output ) και εκτέλεσε την εντολή.

 

Μετά βγες απο το πρόγραμμα ( Tools , Exit Application ) και τρέξε το destinator 6.

( Επέλεξε port com2 και baud 57600)

 

Αν εμφανιστεί ξανά το GPS δεν βρέθηκε δεν εχεις παρα μόνο να επαναλάμβεις τα βήματα Β,2

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Το έκανα και απο το πρώι δεν εχω ακουσει ξανά το μυνημα "Το GPS δεν βρέθηκε" :yahoo:

Οποιός θελει και το προγραμματάκι κομπλεδουρα.. ας σφυρίξει κλεφτικα... :whistle::whistle:

"Ολυμπιακός τε και αιγάλεω αεί νικάν, έτεροι δε γαμησθώσιν" :D

Μητροπουλέων ο Παράγκιος 330 BC

Link to comment
Share on other sites

Καινούριος χρήστης σε pda-destinator και έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις!

Εχω το Α701 και έκανα αναβάθμιση σε Destinator 6. Πολύ καλύτερος απο το PN in my opinion.

Χτες γύριζα απο Κηφισσό και είχα βάλει τον πλοηγό να με οδηγήσει σπίτι μου. Μου είχε βγάλει την ολόσωστη διαδρομή αλλά είπα να το δοκιμάσω στα δύσκολα! Ακολουθούσα τους ακριβώς αντίθετους προορισμούς που μου έλεγε. :lol: :lol:

Μετά απο 3-4 sec υπολόγιζε τα νέα δεδομένα και προσάρμοζε την διαδρομή. 5-6 φορές έγινε αυτό και τελικά με καθοδήγησε μια χαρά. :)

Επειδή αυτές τις μέρες έχει να πέσει πολύ διάβασμα στο φόρουμ λόγω Mio-Destinator-Nokia 8800 ξέρει κανείς πώς μπορώ να ζητήσω στο Destinator να με καθοδηγήσει σε μια διασταυρωση οδών. Συγκεκριμμένα χθές ήθελα να πάω στο MediaMarkt Περιστερίου και δεν μπορούσα να δηλώσω την οδο του που είναι Λεωφόρος Καβάλας .. και Θηβων .. (.. είναι τα νούμερα που δεν θυμάμαι)

 

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα τις φωνητικές οδηγίες να τις ακούω απο τα ηχεία του αυτοκινήτου?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Καινούριος χρήστης σε pda-destinator και έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις!

Εχω το Α701 και έκανα αναβάθμιση σε Destinator 6. Πολύ καλύτερος απο το PN in my opinion.

Χτες γύριζα απο Κηφισσό και είχα βάλει τον πλοηγό να με οδηγήσει σπίτι μου. Μου είχε βγάλει την ολόσωστη διαδρομή αλλά είπα να το δοκιμάσω στα δύσκολα! Ακολουθούσα τους ακριβώς αντίθετους προορισμούς που μου έλεγε. :lol: :lol:

Μετά απο 3-4 sec υπολόγιζε τα νέα δεδομένα και προσάρμοζε την διαδρομή. 5-6 φορές έγινε αυτό και τελικά με καθοδήγησε μια χαρά. :)

Επειδή αυτές τις μέρες έχει να πέσει πολύ διάβασμα στο φόρουμ λόγω Mio-Destinator-Nokia 8800 ξέρει κανείς πώς μπορώ να ζητήσω στο Destinator να με καθοδηγήσει σε μια διασταυρωση οδών. Συγκεκριμμένα χθές ήθελα να πάω στο MediaMarkt Περιστερίου και δεν μπορούσα να δηλώσω την οδο του που είναι Λεωφόρος Καβάλας .. και Θηβων .. (.. είναι τα νούμερα που δεν θυμάμαι)

 

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα τις φωνητικές οδηγίες να τις ακούω απο τα ηχεία του αυτοκινήτου?

 

1. Επιλέγεις Διεύθυνση->Τρόποι->Διασταύρωση

2. Δεν γνωρίζω αν μπορείς

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ισως θα πρέπει να διαβάζω περισσότερο το εγχειρίδιο χρήσης. :)

 

 

 

:lol: :lol: :lol:

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

1. Επιλέγεις Διεύθυνση->Τρόποι->Διασταύρωση

2. Δεν γνωρίζω αν μπορείς

 

αν έχεις εχτερναλ input στο radio cd σου τότε μπορείς να το κανεις με ένα καλώδιο απλό

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

γιατί εντελως ξαφνικά δεν ακούγονται οι προειδοποιήσεις για τις καμερες;

το απεγκατάστησα το ξαναεγκατέστησα, πάλι τα ίδια.

ολες οι ρυθμίσεις ειναι οκ.

εχει κανενας καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

SpeedCameras Update ΜΑΡΤΙΟΥ 2007

 

 

Change Log :

Προστέθηκαν 23 νέα σημεία: 2 G - 20 R - 1 CTV

 

Download links για Destinator 6, PN, 3 και ND5.5 εδώ: SpeedCameras by GPSPocketPC Team

 

 

*Symbian + TomTom 5.20 SpeedCameras

Οδηγίες από τον φίλο pipino1976 για εγκατάσταση των SpeedCameras και στο TomTom ΕΔΩ

 

 

 

GPSPocketPC Team

Φιλικά Μάκης

Destinator-> SpeedCameras - POI

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω τα παιδια του forum και ζητω τα φωτα σας...εχω ενα mio P350 και αρνειται πεισματικα να συνεργαστει με το destinator 6.x.x.(οποιαδηποτε εκδοση!!!)ενω μπαινει κανονικα,κρασαρει τα γραφικα,οχι του χαρτη αλλα του interface του προγραμματος...οποτε ακολουθει ενα χαος...παρολο που gps και χαρτες δουλευουν κανονικα,τα γραφικα "αλλου"!!!επισης βγαζει ενα μνμ που και που λεει destinator image not found....HELP!!!

 

εν αντιθεση το 5.1.80 ΡΝ δουλευει κανονικα(Σχεδον)....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι σύμπτωμα μικρού υπολοίπου στη κύρια μνήμη. Πάντως από ότι κατάλαβα από τις εκδόσεις που χρησιμοποιείς θα σου πρότεινα να το αγοράσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες μόλις έβαλα το Dest 6 στο ΤyTN μου και δουλευει άψογα αλλά χωρίς Gps που δεν έχω ακόμα ,Θα ήθελα την γνώμη κάποιού γι αυτό http://cgi.ebay.com/Holux-240-SiRF-III-Bluetooth-GPS-Receiver-Laptop-PDA_W0QQitemZ260101451277QQcategoryZ4668QQrdZ1QQcmdZViewItem μου αρέσει γιατί είναι μικρό στο μέγεθος .Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει,επίσης υπάρχει χάρτης για Ταϊλάνδη θα κάνω ένα ταξίδι τέλη Απριλίου και θα μου ήτανε πολύ χρήσιμο να πάω εξοπλισμένος εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...