Jump to content

Alpha Phone: Είναι η πιο φθηνή εταιρία;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλο αεροπλανάκι είναι αυτό;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

0.0234 αστικη 0,0389 υπεραστικη 0,169 προς κινητα & 0,145 προς διεθνη προς 36 χωρες

φαινετε αρκετα φθηνη και χωρις ψιλα γραμματα

εδω βρηκα τον καταλογο της

ειναι με 1751 νομιζω ειναι πανω στο δυκτιο της ALGONET

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αεροπλανάκι είναι αυτό;

Ναι.

Αν είσαι απλός καταναλωτής, αυτό δεν σε απασχολεί.

 

Αυτό που απασχολεί εμένα σαν καταναλωτή είναι πως ΚΑΜΙΑ εναλλακτική (εκτός tp) δεν έχει ελάχιστη χρέωση στα κινητά τα 30''.

Δεν υπάρχει εναλλακτικός που θα σε κάνει να εισαι σίγουρος οτι θα πληρώσεις λιγότερα απο τον ΟΤΕ. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η ποιο φθηνη εταιρια ;

Αυτό το ερώτημα πλέον είναι ρητορικό και γίνεται χάριν εντυπωσιασμού, διότι όλοι γνωρίζουμε ότι κανείς δε μπορεί να το απαντήσει μονολεκτικά μ' ένα "ναι" ή μ' ένα "όχι".

Τουλάχιστον εμείς ξέρουμε ότι τη χρέωση μιας κλήσης ρυθμίζουν το κόστος της ανά λεπτό και ο ρυθμός χρέωσής της.

Τ' αστικά νομίζω μπορεί κάποιος να τα βρει και προς 0,023Ε/λεπτό. Στα υπεραστικά και τα διεθνή η alphaphone είχε χρέωση ανά 11" ενώ στα κινητά είχε ελάχιστη τα 30". Τώρα βελτίωσε το ρυθμό χρέωσης υπεραστικών και διεθνών κλήσεων και τον έκανε ανά δευτερόλεπτο κι από την άλλη ανέβασε την ελάχιστη στα κινητά στα 50".

Κι αναφέρει στον καταλωτή, όπως όλες οι εταιρείες, ότι οι τιμές μπορούν ν΄αλλάζουν χωρίς προειδοποίηση. Οπότε πώς κατωχυρώνεται ο πελάτης που γράφεται έχοντας υπ' όψιν του συγκεκριμένες τιμές;

Έχει τις τιμές της Algonet;

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Είναι η algonet με άλλο όνομα; Κι αν είναι, γιατί η algonet κυκλοφορεί με 2 ή ίσως με περισσότερα ονόματα; Κι αν η alphaphone είναι εταιρεία που την προωθεί, κάποιος ίσως αντιπρόσωπός της από τους πολλούς που θα έχει η algonet, (γιατί δε νομίζω να περίμενε την alphaphone που ιδρύθηκε πριν 1 χρόνο για να προωθηθεί!), γιατί κάποιος να μην απευθυνθεί απευθείας στην algonet;
ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που απασχολεί εμένα σαν καταναλωτή είναι πως ΚΑΜΙΑ εναλλακτική (εκτός tp) δεν έχει ελάχιστη χρέωση στα κινητά τα 30''.

Συμφωνώ ότι έχει τη χαμηλότερη χρέωση στις κλήσεις προς κινητά, που βάσει του αναλυτικού μου λογαριασμού, οι περισσότερες κλήσεις μου σε κινητά είναι κάτω από 30".

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Δεν υπάρχει εναλλακτικός που θα σε κάνει να εισαι σίγουρος οτι θα πληρώσεις λιγότερα απο τον ΟΤΕ. Κάνω λάθος;

Χμ... Πιστευω πως οι εναλλακτικοι στην κατασταση που ειναι σημερα μπορουν να κανουν οικονομια σε εναν πελατη μονο οσο αναφορα συγκεκριμενες ομαδες κλησεων και μονο. Π.χ. μονο τα υπεραστικα ή τα αστικα μετα τις 2 βραδυ κοκ. Και οταν καποιος κανει μεγαλους λογαριασμους τον μηνα.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

H ALPHA PHONE ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜLM.ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ.ΟΠΩΣ ΔΩΡΕΑΝ ΙΝΤΕΡΝΤ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΠΑΚΕΤΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ.ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.:D :D :D :D :D
Link to comment
Share on other sites

Οταν λές Δωρεάν internet εννοείς αυτο με την αστική χρέωση;
Link to comment
Share on other sites

Είναι η algonet με άλλο όνομα; Κι αν είναι, γιατί η algonet κυκλοφορεί με 2 ή ίσως με περισσότερα ονόματα; Κι αν η alphaphone είναι εταιρεία που την προωθεί, κάποιος ίσως αντιπρόσωπός της από τους πολλούς που θα έχει η algonet, (γιατί δε νομίζω να περίμενε την alphaphone που ιδρύθηκε πριν 1 χρόνο για να προωθηθεί!), γιατί κάποιος να μην απευθυνθεί απευθείας στην algonet;

 

Θα λύσει κάποιος αυτήν την απορία, γιατί την έχω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ 10 ΩΡΕΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Η ΧΡΕΩΣΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.Η ΧΡΕΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΑΣΤΙΚΗ ΚΛΗΣΗ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.

Αυτό δεν είναι ακριβώς δωρεάν. Κανονικά η χρέωση για το Internet (σε ΕΠΑΚ εννοώ), είναι πολύ χαμηλότερη από την αστική. Αυτό συμφέρει να το χρησιμοποιήσεις αν μπαίνεις πολύ σπάνια στο Internet. Αλλιώς θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα λύσει κάποιος αυτήν την απορία, γιατί την έχω κι εγω.

Η ΑLPHA PHONE XΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΑLGONET ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ Η ΑLPHA RHONE EINAI H ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΚ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑLPHA PHONE XΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΑLGONET ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ Η ΑLPHA RHONE EINAI H ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΚ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΟ.

Μα δεν είναι ΕΠΑΚ... Αυτό λέμε! Το ΕΠΑΚ είναι ένα, ενιαίο. Αυτό δεν είναι ΕΠΑΚ είναι αστική χρέωση...

 

PS: Αν θέλεις μη γράφεις με κεφαλαία... Είναι σαν να φωνάζεις και δυσκολεύεις αυτούς που διαβάζουν τα μηνύματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ΑLPHA PHONE XΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΑLGONET ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ Η ΑLPHA RHONE EINAI H ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΚ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΟ.

 

-Επειδή βλέπω πως επιμένεις, Alpha Rhone την λένε την εταιρία;

-Ο πελάτης λαμβάνει λογαριασμό alpha ή algonet?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Αν είσαι απλός καταναλωτής, αυτό δεν σε απασχολεί.

 

Αυτό που απασχολεί εμένα σαν καταναλωτή είναι πως ΚΑΜΙΑ εναλλακτική (εκτός tp) δεν έχει ελάχιστη χρέωση στα κινητά τα 30''.

Δεν υπάρχει εναλλακτικός που θα σε κάνει να εισαι σίγουρος οτι θα πληρώσεις λιγότερα απο τον ΟΤΕ. Κάνω λάθος;

Η forthnet προσφερει ελαχιστη χρεωση στα κινητα 30'' στο προγραμμα BUSINESS

Link to comment
Share on other sites

Η forthnet προσφερει ελαχιστη χρεωση στα κινητα 30'' στο προγραμμα BUSINESS

και μετα χρεωση ανα δευτερολεπτο-οπως και ο ΟΤΕ...

Δυστυχως η telepass στα κινητα εχει ρυθμο χρεωσης ανα 30'' κατι που μπορει να αποβει ιδιεταιρα επιζημιο

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρια λεγετε ALPHA RHONE και περνειs λογαριασμο μονο απο αυτη.Οσο για τα κινητα εχει φθηνη κινητη τηλεφωνια.( ΤΙΜ ).Εχει λυσειs για ολα.:luck: :luck: :luck:
Link to comment
Share on other sites

@A00007_:

δέν λέγεται ALPHA RHONE, αλλα ALPHA Phone.και δεν έχει φθηνη κινητή τηλεφωνία, αλλα φθηνές κλήσεις προς κινητά...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Η forthnet προσφερει ελαχιστη χρεωση στα κινητα 30'' στο προγραμμα BUSINESS

Με τι πάγιο; Αν κρίνω απ' τ΄όνομά του δεν απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες που είναι κι οι περισσότεροι.

 

Η εταιρια λεγετε ALPHA RHONE και περνειs λογαριασμο μονο απο αυτη.Οσο για τα κινητα εχει φθηνη κινητη τηλεφωνια.( ΤΙΜ ).Εχει λυσειs για ολα.:luck: :luck: :luck:

Και όλως συμπτωματικά, έχουν τον ίδιο κωδικό, τον 1751;

 

H ALPHA PHONE ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜLM.

Πρόσεξε μην είναι εταιρεία ΜLM, που τώρα σε βάζει να πουλάς τηλεφωνία και μετά από λίγο σε βάλει να πουλάς κάτι άλλο, και μετά κάτι άλλο, κοκ.

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Με τι πάγιο; Αν κρίνω απ' τ΄όνομά του δεν απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες που είναι κι οι περισσότεροι.

 

 

Και όλως συμπτωματικά, έχουν τον ίδιο κωδικό, τον 1751;

 

 

Πρόσεξε μην είναι εταιρεία ΜLM, που τώρα σε βάζει να πουλάς τηλεφωνία και μετά από λίγο σε βάλει να πουλάς κάτι άλλο, και μετά κάτι άλλο, κοκ.

Κανω paste url τιμοκαταλογου BUSINESS: http://www.forthnet.gr/telephony.htm?http://www.forthnet.gr/templates/Products.aspx?c=676 εχει διαφορετικες χρεωσεις για αγαπημενους προορισμους (οπου μπορεις να επιλεξεις κατηγοριες κλησεων που θελεις να εχουν χαμηλοτερη χρεωση-πχ αστικα- με 2 €/κατηγορια κλησεων, στις χωρες είναι 1 €/ανα χωρα) και διαφορετικες για τους υπολοιπους προορισμους (οπου είναι οι βασικες χρεωσεις χωρις παγιο). Και στις 2 κατηγοριες προορισμων, τα κινητα εχουν ελαχιστη χρεωση 30'' κ μετα ανα δευτερολεπτο. Για εταιρικα αφμ δεν υπαρχει υποχρεωση να επιλεξουν αγαπημενους προορισμους κ συνεπως να εχουν παγιο, αλλα στα οικιακα αφμ υπαρχει υποχρεωση να επιλεξουν καποιο προορισμο κ να παρουν παγιο…Δεν ανεφερα ότι είναι το καταλληλο προγραμμα για ολους, παντως σιγουρα παρεχει κ άλλη εταιρεια ελαχιστη χρεωση 30'' κ μετα ανα δευτερολεπτο, εκτος του οτε. Υ.Γ. –ακομα κ αν παρει καποιος παγιο, επωφελειται από την χαμηλοτερη χρεωση που θα εχει στον συγκεκριμενο προορισμο

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε οτι χρησιμοποιη το δικτυο τηs ΑLGONET για αυτο εχει το ιδιο νουμερο.Απευθυνεται σε ολουs ανεξαρτητου λογαριασμου.Ναι εχει και ΜLM.Εχει αρκετα πλεονεκτηματα.Αυτα προs ωραs..:cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

 

Eχει και φθηνη κινητη τηλεφωνια.Συνεργασια με την ΤΙΜ.Τα πακετα και τα παγια τηs ΤΙΜ δεν υπαρχουν πουθενα.Οπωs 150 λεπτα χρονο ομιλιαs μονο 19,80 ευρω και καλεs επιδοτησηs συσκευων

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε οτι χρησιμοποιη το δικτυο τηs ΑLGONET για αυτο εχει το ιδιο νουμερο.Απευθυνεται σε ολουs ανεξαρτητου λογαριασμου.Ναι εχει και ΜLM.Εχει αρκετα πλεονεκτηματα.Αυτα προs ωραs..:cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

 

Eχει και φθηνη κινητη τηλεφωνια.Συνεργασια με την ΤΙΜ.Τα πακετα και τα παγια τηs ΤΙΜ δεν υπαρχουν πουθενα.Οπωs 150 λεπτα χρονο ομιλιαs μονο 19,80 ευρω και καλεs επιδοτησηs συσκευων

Για ν΄ακριβολογούμε: Προωθεί και πακέτα που συνδιάζουν σταθερή τηλεφωνία Alphaphone και κινητή ΤΙΜ. Κατάλαβα σωστά; Πάντως μεμονομένα, πακέτα ΤΙΜ δεν προωθεί(τε) για να λέμε ότι έχει και κινητή τηλεφωνία, έτσι δεν είναι; Η τιμή που δίνεις είναι με ΦΠΑ; Πάντως ανάλογο πακέτο έχω κι εγώ από την Τelepassport. Απ΄ότι βλέπω η Α-phone στο σημείο αυτό αντιγράφει την Τελεπάσπορτ κι ο τιμοκατάλογός της είναι διαφοροποιημένος κατά -0,001Ε (ή 0,34075 της δραχμής) στ΄αστικά και στα υπεραστικά από αυτόν της Τελεπάσπορτ.

Ενας που έχει πάρει πακέτο Τρ-ΤΙΜ δεν έχει λόγο ν΄ασχολείται με τη χρέωση των κινητών από το σταθερό του, αφού τα κάνει μέσω ΤΙΜ.

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...