Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα.

 

Σίγουρα γίνεται conflict μεταξύ των drivers.

 

Δοκίμασε να πας : (δεξι-κλικ)Υπολογιστής μου -> Ιδιότητες -> Υλικό -> Διαχείριση Συσκευών.

 

Απο εκεί βρές τους Drivers που αφορούν το κινητό και χειροκίνητα κατήργεισε τους.

 

Kαλημερα!Δυστηχως δεν ξερω πως να βρω ποιοι drivers αφορουν το κινητο.Μηπως μπορεις να μου πεις καποια γνωρισματα τους?Πχ ειναι στην usb?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το smart δουλευει.Τους drivers απο που να τους κανω unistall απο το φακελο του rds?

οχι εναρξη>Motorola Driver installer>Motorola Driver installer.exe

επιλογη clean only + start

 

 

μην ξεχασεις αυτο που ζηταω λιγο πιο πανω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι στην ΠΑΡΑ πολυ ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι το κινητο λειτουργει κανονικα και διαβαζει pkg!Δοκιμασα και το zmplayer και παιζει wmv!

Kαι τωρα κανω τις δουλιτσες που εγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θυμάμαι, κάπου είχα δει κάτι ανάλογο.

 

Αυτό θα σε βοηθήσει κατά 99%.

 

Ακολούθα τα βήματα.

 

After installing all the additional drivers, Motorola Phone Tools may have problems detecting your phone. This happens because the PC cannot decide which of the 9 drivers to associate with MPT. The administrative device drivers are detected by the PC with priority over the USB Modem and USB Mass Storage drivers. Unless these are taken out or the load priorities are switched, your phone will not connect as a USB Modem.

 

Solution #1:

Switching driver priorities.

 

1. Connect your phone via USB mini to your PC using Mass Storage state.

2. At this time your PC will install generic Mass Storage drivers.

3. Run Motorola Phone Tools. It should be able to detect your phone.

4. MPT will say "Please wait while changing phone to USB Modem mode"

5. This will reinstall the USB Modem driver and overwrite the administrative driver priority.

6. After the USB Modem driver is installed. Disconnect your phone.

7. Run the phone detection on MPT and connect your phone.

 

• Don't forget to switch from Mass Storage to USB Modem when you do this.

 

• Make sure to check "Auto Launch" in the Modem application

 

If this fails then use Solution #2:

Uninstall ALL the Motorola related devices.

 

1. Connect your phone via USB mini to your PC using USB Modem state with the "Auto Launch" checked.

2. Open up Windows Hardware Device Manager.

3. There should be a branch that says "Motorola USB Devices"

4. Go down the list and uninstall each one.

5. Restart your computer

 

(Note: Your phone has to be connected to see this list of devices and to uninstall them. The device list is attached to this thread)

 

You can now restore all your contacts, calendar and tasks back to your phone using MPT. (Be sure to remove the SIM card before doing this as the recovery function from MPT deletes any contact on SIM for some reason!)

TheLab.gr :ninja:
Link to comment
Share on other sites

σωστος αυτο τα εχει ολα.

alextsoukalas να παω για υπνο;

Αυτο που ζητησα ισχυει;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι στην ΠΑΡΑ πολυ ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι το κινητο λειτουργει κανονικα και διαβαζει pkg!Δοκιμασα και το zmplayer και παιζει wmv!

Kαι τωρα κανω τις δουλιτσες που εγραψες.

 

Επίσημα τα συγχαρητήρια μου στον macnick και στον alextsoukalas , για το "σπασιμο" του κινητού. Παρακολουθώ ως επισκέπτης πολυ καιρό και πρέπει να πω οτι η δουλεια σας ειναι καταπληκτική!

 

Άπο άυριο θα το δοκιμάσω και εγώ.

 

Συνονώματε Alex θα ηταν καλό να γίνει αυτο που λεεί ο macnick για να γίνει σε όλους οσους δεν εχουν το ελληνικο firmware, διαθέσιμο.

 

Και πάλι συγχαρητηρια παιδια. :):)

 

Υ.Γ Καλήνύχτα και απο μένα.

TheLab.gr :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κανω τις δουλιτσες και σας καληνυχτιζω.Σε 3 ωρες δουλευω :P Ευχαριστω πολυ θα τα πουμε εκταινεστερα και αυριο.Καληνυχτα και καλη ξεκουραση!Τα ευσημα στον Μακνικ!Εγω απλα εθεσα το κινητο μου στα χερια του :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα πει online σπασιμο.

Ελπιζω ο φιλος τσουκαλας να μην μας ξεχασει μιας και εγω εχω ακομα αγγλικα και ρωσικα στο κινητο μου-ελπιζω στην ανθρωπια του.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα πει online σπασιμο.

Ελπιζω ο φιλος τσουκαλας να μην μας ξεχασει μιας και εγω εχω ακομα αγγλικα και ρωσικα στο κινητο μου-ελπιζω στην ανθρωπια του.

 

 

 

Don't worry τωρα που άνοιξε το κουτί της πανδώρας...

 

(η καλύτερα το MING της Motorola :p)

TheLab.gr :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Mεχρι το cp /dev/mtd3 /mmc/mmca1 oλα καλα.

Απο εκει και μετα βγαζει cp: cannot create regular file '/mmc/mmca1' :permission denied

 

Nα συνεχισω ακαθεκτος ή καποιο προβλημα υπαρχει?

Να σας αφησω δεν υπαρχει περιπτωση.Πηρα κινητο με ανοιχτο κωδικα για αυτο το λογο.Που θα παει θα μαθω σιγα σιγα.Απλως πες τε μου τι να αντιγραψω ακριβως για να βοηθησω αλλα αν ειναι ευκολο αυριο γιατι ηδη κουτουλαω απο τη νυστα

Link to comment
Share on other sites

ενταξη δεν βιαζομαστε. για προσπαθησε με ολα, ισως κατι δεν γραφεις σωστα.

Νομιζω οτι το μονο που χρειαζομαι ειναι το roflash1(αυτο πρεπει να εχει οτιδηποτε σχετικο με γλωσσα) αλλα καλλιτερα δωστα ολα για να τα συγκρινω με τα δικα μου και να δω ποια ειναι διαφορετικα.

 

 

Παντως για οσους εχουμε τη ρωσικη εκδοση ισως ενας καλος τροπος ειναι να περασουμε μια εκδοση που να κολαει το κινητο και για να λειτουργησει να χρειαζεται ξανα φλασαρισμα.

Οποτε παμε στο servise και λεμε<<εεε βασικα ενω μιλουσα στο τηλεφωνο σταματησε να λειτουργει και μετα πηγα να το ανοιξω αλλα τιποτα, τι να φταιει αραγε;>>:lol::lol::p:p:D:D:devil::devil:

οποτε αυτοι του servise το πρωτο που θα κανουν ειναι να ξαναπερασουν το ελληνικο fw

τωρα βεβαια αν καταλαβουν τι εγινε παιζει να φαμε και κανα χοντρο βρισιμο:lol::lol:(εκτος απο τα 20 ευρω)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

ενταξη δεν βιαζομαστε. για προσπαθησε με ολα, ισως κατι δεν γραφεις σωστα.

Νομιζω οτι το μονο που χρειαζομαι ειναι το roflash1(αυτο πρεπει να εχει οτιδηποτε σχετικο με γλωσσα) αλλα καλλιτερα δωστα ολα για να τα συγκρινω με τα δικα μου και να δω ποια ειναι διαφορετικα.

 

τα γραφω σαν cp /dev/mtd0 /mmc/mmca1 και μετα παταω το enter για να αλλαξει σειρα.Σωστα?Και αφου τα γραψω ολα αυτα κανω κατι ή θα κανει μονο του το κιν?

Link to comment
Share on other sites

τα γραφω σαν cp /dev/mtd0 /mmc/mmca1 και μετα παταω το enter για να αλλαξει σειρα.Σωστα?Και αφου τα γραψω ολα αυτα κανω κατι ή θα κανει μονο του το κιν?

οταν το κανεις αυτο δινεις την εντολη να αντιγραψει(cp) το /dev/...

στο /mmc/mmca1(καρτα μνημης)

δεν χρειαζεται κατι αλλο.μετα αν ανοιξεις τη καρτα θα τα βρεις ολα αυτα(mtd0-13,roflash-4,mtdblock8+9) μεσα στην καρτα

Τη διευθηνση απο αυτο που θα κανεις upload στηλτη με pm μη την ανεβασεις χυμα(αυτο τα αρχεια μεσα περιεχουν και τις επαφες-μυνηματα και γενικα τα παντα)

Αν φοβασε μην σου παρω τα προσωπικα σου δεδομενα πριν κανεις τις αντιγραφες του mtdblock8 και 9(αυτα εχουν το μερος τις μνημης που μπορει ο χρηστης να αποθηκευσει δεδομενα) κανε ολικη διαγραφη(αφου κανεις back up)

 

 

Καληνυχτα.Τα λεμε αυριο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

sou estela to mail mou

den eimai sigouros oti me auta mporw na kanw ti douleia, mporei na xreiastw kati epipleon.

ap oti blepw arketoi exoun kanei download ta arxeia poy sou edwsa exthes-ginomaste poloi

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

macnick τρομερη δουλεια!:up: πολλα μπραβο και στον alextsoukalas για την πολυτιμη δουλεια του:up:.τωρα το μονο που μενει ειναι να ξαναβρουμε το ελληνικο firmware μας βλεπω για το moto service και να τα ακουμπαμε!!!

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

mhn biazesai.

otan ta dwsei o filos tsoukalas tha sas pw an arkei 1 wra douleias h xreiazete merikes meres.

sxetika me to servise egw nomizw oti duskola tha katalaboun thn epembash mias kai to ellhniko kai to rwsiko einai kai ta 2 r541_11.52.12r,opote...

arkei bebaia na alaxei h arxikh othonh(einai diaforetikes oi eikones)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι το cp /dev/mtd3 /mmc/mmca1 oλα καλα.

Απο εκει και μετα βγαζει cp: cannot create regular file '/mmc/mmca1' :permission denied

 

Nα συνεχισω ακαθεκτος ή καποιο προβλημα υπαρχει?

Να σας αφησω δεν υπαρχει περιπτωση.Πηρα κινητο με ανοιχτο κωδικα για αυτο το λογο.Που θα παει θα μαθω σιγα σιγα.Απλως πες τε μου τι να αντιγραψω ακριβως για να βοηθησω αλλα αν ειναι ευκολο αυριο γιατι ηδη κουτουλαω απο τη νυστα

 

Εαν μιλάμε για αντιγραφη κλειδωμένων αρχείων σε συστημα λινουξ πρεπει να προηγηθεί της εντολης cp το "sudo" . Αμέσως μετα θα πρέπει να ζητησει κωδικο προσβασης.

 

δηλ.

sudo cp /mmc/ .........

TheLab.gr :ninja:
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν ισχυει κατι τετοιο.

στο ekonsole του Α1200 μπαινεις ως root.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες..δεν επιασα κατι..λινουξ κινητο αλλα δεχεται μονο java εφαρμογες;δεν δεχεται εφαρμογες ας πουμε .rpm?

 

Δέχεται εφαρμογές *.pkg

TheLab.gr :ninja:
Link to comment
Share on other sites

καποιος ειχε γραψει για μετατροπεα βιντεο (avi) σε (rm) το link ειναι

http://rapidshare.com/files/75706582/ermp_fullV1.94.exe.html

και οι ρυθμισεις

http://rapidshare.com/files/75707249/settings.emp.html

(ανοιχτε το προγραμμα και καντε load)

το μονο που χρειαζεται ειναι να εχεις εγκατεστημενο το vobsub

http://rapidshare.com/files/75707891/VobSub_2.23.exe.html

και να βαλετε το ιδιο ονομα στο avi και στο srt π.χ. 300.avi - 300.avi.srt

πολυ καλη ποιοτητα και αρκετα καθαροι οι υποτιτλοι

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι ολα ετοιμα.Αν μου δωσει και τα υπολοιπα αρχεια ο alextsoukalas θα εχω ετοιμη την ελληνικη πληρη εκδοση.

πλεον ειναι θεμα 5 λεπτων να την φτιαξω.

Σκευτομαι να περασω και καποιες αλλαγες μεσα σε καποια .cfg του /ezx_user/download/appwrite/setup

πχ αυτο με την αναφορα στα sms,ενα αλλο που δινει δυνατοτητα για playlist 999 κοματιων,50 προεπιλεγμενους στο ραδιο κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες,μια ερωτηση ακομα:

εχει gps το α1200;δε βρισκω καποια σχετικη πληροφορια στο ιντερνετ..

και το SAR το ξερει κανεις; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...