Jump to content

Μόνωση τοίχων/πορτών


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω σπιτι που δεν εχει καθολου μονωση στους τοιχους και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να βαλω εξωτερικη ή εσωτερικη μονωση στους τοιχους καθώς και στην οροφή. Επισης ποιό μονωτικο ειναι καλό και περιπου ποσο κοστίζει η τιμη του;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγω το ίδιο πρόβλημα εχω στο σπίτι στην Αθήνα, το δωμάτιο μου έχει τους 2 τοίχους σε ακάλυπτο και το χειμώνα είναι πάγος. Εχω σκεφτεί ήτε να κολήσω εξωτερικά μονωτικό (αυτο που μπαίνει ανάμεσα στις δυο σειρές τούβλων) ή να φτιάξω ξύλινη επένδυση με διάκενο μεταξύ τοίχου και επένδυσης. Το καλύτερο φυσικά είναι να μπεί μονωτικό ανάμεσα στα τούβλα, αλλά όπως καταλαβαίνεις το σπίτι θα γίνει "καλοκαιρινό" αν αρχίσω και γκρεμίζω! Οπότε το βλέπω σε εξωτερικό μονωτικό που πρέπει να είναι και φτηνό. Τώρα εχω βάλει μια μοκέτα τοίχου που έχει περιορίσει το πρόβλημα ;)
Link to comment
Share on other sites

tora pia ta spitia ta kanoun pseutika, blepo apo spitia simfititon mou pou ine kenouria 2-3 xronon ke apo monosi-ixomonosi pasxoun.

Poulane eidiko xroma gia tous tixous pou prosferi monosi, ine san ladompogia alla den gializi.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ίδιο πρόβλημα εχω στο σπίτι στην Αθήνα, το δωμάτιο μου έχει τους 2 τοίχους σε ακάλυπτο και το χειμώνα είναι πάγος. Εχω σκεφτεί ήτε να κολήσω εξωτερικά μονωτικό (αυτο που μπαίνει ανάμεσα στις δυο σειρές τούβλων) ή να φτιάξω ξύλινη επένδυση με διάκενο μεταξύ τοίχου και επένδυσης. Το καλύτερο φυσικά είναι να μπεί μονωτικό ανάμεσα στα τούβλα, αλλά όπως καταλαβαίνεις το σπίτι θα γίνει "καλοκαιρινό" αν αρχίσω και γκρεμίζω! Οπότε το βλέπω σε εξωτερικό μονωτικό που πρέπει να είναι και φτηνό. Τώρα εχω βάλει μια μοκέτα τοίχου που έχει περιορίσει το πρόβλημα ;)

Αλλοι λενε οτι η εξωτερικη μονωση ειναι η καλυτερη και αλλοι για το αναμεσα απο τα τουβλα. !!!

Παντως ετσι λεω και εγω,να βαλω εξωτερικα και να μπει επιχρισμα απο πανω. Απλα θα πρεπι να ρωτησω ποσο παει και πως γινεται γιατι δεν θα πρεπει μονο τους τοιχους αλλα και τις κολωνες

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

tora pia ta spitia ta kanoun pseutika, blepo apo spitia simfititon mou pou ine kenouria 2-3 xronon ke apo monosi-ixomonosi pasxoun.

Poulane eidiko xroma gia tous tixous pou prosferi monosi, ine san ladompogia alla den gializi.

Μπορει να υπαρχει τετοια βαφη-χρωμα αλλα δεν νομιζω να υπαρχει αποτελεσμα τετοιο που να λυνει το προβλημα. Πιο δραστικα μετρα χρειαζονται.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Poulane eidiko xroma gia tous tixous pou prosferi monosi, ine san ladompogia alla den gializi.

Αυτό μάλλον θα είναι για την υγρασία πιστεύω. Την μόνωση μπορεί να κάνει ένα πέρασμα με χρώμα; εκτός της τσέπης; :(

Θα πρέπει ένα κτίριο να μονώνεται από κατασκευής. Δηλαδή από τα μπετά, ανάμεσα στα τούβλα κλπ.

Αλλά ότι και να κάνεις μόλις πέσουν τα βαριά τα κρύα αν δεν έχεις θέρμανση καλή πάλι θα κρυώνεις.

Το αντίστοιχο και με τους καύσωνες.

blepo apo spitia simfititon mou pou ine kenouria 2-3 xronon ke apo monosi-ixomonosi pasxoun.

Καινούργια μπορεί να είναι. Αλλά μην ξεχνάς ότι φτιάχνωνται τέτοια κτίρια μόνο και μόνο για φοιτητές ή απλά για φτηνή ενοικίαση με μόνο σκοπό το κέρδος. Ενα τουβλάκι τοίχος και περάστε κύριε.

 

Ετσι κι αλλιώς δέκα μέρες κρύο θα κάνει. Ας το ευχαριστηθούμε όσο μπορούμε γιατί μετά θα έχουμε να λέμε για τις ζέστες και θα ζητάμε να μας κάνει λίγο δροσιά :rolleyes:

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι πως το διαπιστωσες?Τα κτιρια κατασκευάζονται με καποιες προδιαγραφες...και οχι τα τωρινα κτίρια ειναι πολυ πιο ζεστα και εχουν καλυτερη μονωση απο τα παλια παγακια...Αν η μονωση μπει εξωτερικα πρεπει να μπουν και οι απαραίτητες στρωσεις προστασιας απο υγρασια και ειναι πολυ πιο ευπαθης απο την "ανάμεσα".Επιπλέον για να ζεσταθει ενα σπιτι με εξωτερικη μονωση παιρνει πιο πολυ ωρα επειδη πρεπει να ζεσταθουν και τα τουβλα τα οποια θα αποροφούν θερμοτητα απο τον εσωτερικο χωρο.Πλεον οι περισοτερες οικοδομές χτίζονται με την "ανάμεσα".Οσο για το χρωμα που πουλανε για μονωση τι να παω...πιος σας τα ειπε αυτα ρε παιδια?
:)
Link to comment
Share on other sites

Αν η μονωση μπει εξωτερικα πρεπει να μπουν και οι απαραίτητες στρωσεις προστασιας απο υγρασια και ειναι πολυ πιο ευπαθης απο την "ανάμεσα".Επιπλέον για να ζεσταθει ενα σπιτι με εξωτερικη μονωση παιρνει πιο πολυ ωρα επειδη πρεπει να ζεσταθουν και τα τουβλα τα οποια θα αποροφούν θερμοτητα απο τον εσωτερικο χωρο.Πλεον οι περισοτερες οικοδομές χτίζονται με την "ανάμεσα".

Εγω θελω να συμφωνησω μαζι σου αλλα με αυτην την λογικη, δεν θα ηταν καλυτερα να μπει εσωτερικα η μονωση;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικα η μονωση μπαινει μονο σε ειδικες περιπτωσεις...Η μονωση ειναι κατι σαν αφρολεξ!Σκεψου να θελεις να καρφωσεις κατι στον τοιχο σου!!Με το παραμικρο θα τρωγεται και το εξωτερικο επιχρισμα που θα εχει,αλλα και η ιδια η μονωση!Η εσωτερικη μονωση χρησιμοποιειτε σε περιπτωσεις που θελουμε να ζεσταθει γρηγορα ο χωρος γιατι πολυ απλα δεν ζεστενεται η τοιχοποιια η οποια αποροφει θερμοτητα.Γι'αυτο το λογο την χρησιμοποιουμε σε θεατρα,σχολεια,εκλησιες στα οποια χρειαζομαστε θερμανση μονο για 4-5 ωρες ας πουμε ενω τις υπολοιπες κλεινουμε τα καλοριφερ :P Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βαλεις σπιτι σου εσωτερικη θερμομονωση!Ολα γινονται αρκει να γινει προσεκτικη δουλεια
:)
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστω. Ομως στην δικια μου περιπτωση που ηδη μενω στο διαμερισμα, τι με συμφερει; Να βαλω εξωτερικη μονωση ή αναμεσα;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

tora pia ta spitia ta kanoun pseutika, blepo apo spitia simfititon mou pou ine kenouria 2-3 xronon ke apo monosi-ixomonosi pasxoun.

Poulane eidiko xroma gia tous tixous pou prosferi monosi, ine san ladompogia alla den gializi.

Αυτό που αναφέρομαι είναι κατασκευή του 1960, πάντως στην κατασκευή είναι καλό, το 1999 δεν έπαθε καμιά ζημιά απο το σεισμό (κάθε μέτρο και κολόνα). Το καινούργιο σπίτι μας έχει μόνωση ανάμεσα στα τούβλα, και στους εξωτερικούς τοίχους αλλά και στους εσωτερικούς. Έίναι θέμα εργολάβου, άμα τους παρακολουθείς δεν κάνουν βρωμιές, άμα είσαι αλλού κάνουν οτι θέλουν.

Στα φοιτητικά κτίσματα δεν τους πολυνιάζει για την κατασκευή :mad:

Πιστέυω οτι η μόνωση ανάμεσα στα τούβλα και παράθυρα με διπλά τζάμια είναι το καλύτερο :happy: Όμως θα πρέπει να βρείς διαμέρισμα που να μην έχουν χτιστεί τοίχοι ακόμα και να πείς στον εργολάβο τι θες...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο πολλους παραγοντες...Ρώτα καλυτερα καποιον μαστορα που αναλαμβανει τετοιες δουλειες!!Εγω πολιτικος μηχανικος σπουδαζω και απο κει ξερω καποια πραγματα.Γνωμη μου παντως ειναι η εξωτερικη μονωση.Η εσωτερικη εχει πολλα λειτουργικα προβληματα λογω του θερμομονωτικου υλικου και πρακτικα πρεπει να μπει και καποια αλλη στερεα στρωση μετα την μονωση(γυψοπλακα,μεταλικος σκελετος) για να την προστατευει.Κατι τετοιο οπως καταλαβαινεις μεσα στο σπιτι δεν μπορει να γινει.Αλλα γι'αυτα μπορει να σου απαντησει σαφως με μεγαλυτερη σαφηνεια ο μαστορας!Εγω μονο σου λεω οτι οι οικοδομες πλεον εχουν την μονωση αναμεσα στην πλινθοδομη εκτος απο τα σημεια που εχουμε δοκαρια και υποστηλωματα οπου μπαινουν εξωτερικα!
:)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρομαι είναι κατασκευή του 1960, πάντως στην κατασκευή είναι καλό, το 1999 δεν έπαθε καμιά ζημιά απο το σεισμό (κάθε μέτρο και κολόνα). Το καινούργιο σπίτι μας έχει μόνωση ανάμεσα στα τούβλα, και στους εξωτερικούς τοίχους αλλά και στους εσωτερικούς.

Οταν λες εχει μονωση αναμεσα και εξωτερικα και εσωτερικα, εννοει οτι εχει παντου;!!! Αν ειναι ετσι δεν ειναι υπερβολη; Μηπως καπου κανεις λαθος;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο προβλημα, στο περίπου δηλαδή. Το δωματιο μου έχει και μενα δυο τοιχους στον ακαλυπτο. Ειναι παγωμένο (σκεφτείτε ότι έχει αλλη θερμοκρασία απο το υπολοιπο σπιτι) αλλά το προβλημα μου δεν είναι καθόλου αυτό. Είναι η μεσοτοιχία με τον διπλανό. Του όποιου η τουαλετα και η κρεββατοκάμαρα είναι κολλητα στη δική μου.

Αποτέλεσμα: όσες φορές (σχεδόν καθημερινά) γυριζει απο τη νυχτερινή του διασκέδαση με την κοπέλα του αντιλαμβανόμαστε τι ακριβώς κανει και αν το κανει καλά (αλλιώς ακολουθουν οι ανάλογες οδηγίες "εκεί, εκεί, όχιιι εκεί, εκεί, ναιαιαι") που συνήθως κρατουν μέχρι πρωίας και μετα ακουμε και τις επισκέψεις στην τουαλέτα. Οταν λεμε τα πάντα, εννοούμε, τα πάντα.

Λοιπον, ρώτησα τι στο καλό, μπορώ να κάνω. Τίποτα. Ενα μεγάλο τίποτα. Ο,τι γίνεται, γίνεται στην κατασκευή. Ολα τ' άλλα, είναι τζάμπα λεφτά και δε σε καλύπτουν στο παραμικρό.

Οποτε μη βαυκαλιζόσαστε με μπογιές ειδικές κλπ Μακάρι να ήταν έτσι. Θα γινόταν η ζωή μας (μου) απείρως ευκολώτερη!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου δυο πραγματα "εισαι"...τυχερη ή άτυχη!!! (Τι είπα παλι!!!) Ατυχη γιατι δεν σε αφηνουν π.χ. να κοιμηθεις και τυχερη διοτι βαζεις εισιτηριο και βγαζεις λεφτα!!! χα χα χα. Πλακα κανω.

Δεν ξερω αν το θεμα σου ειναι η θερμομόνωση αλλα μαλλον ειναι η ηχομόνωση ή και τα δύο. Αρα η λυση (αν ειναι δικο σου σπιτι) ειναι να βαλεις θερμοηχομονωτικο υλικο απο την δικη σου πλευρα. Καποιος που ξερει περισσοτερα να μας πει.

Τυχερούλα!!!!!!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Βρε sakaflias,θυμάσαι αυτο που έλεγε η Μαλβίνα? Γ@μω την ατυχία μου!!! (με δαύτους):wacko:

Ασε με κι έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος χρόνια! Ηχομονωση θέλω, ναι, αλλά δε γινεται, μου είπανε, επρεπε να μπει απ' την αρχή. Και ναι, το σπιτι ειναι δικό μας, θα μπορούσαμε δηλαδή να κάνουμε ο,τιδήποτε (σε λογικα πλαίσια), αλλά ελα που δε γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Garfield και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, αναγκάζομαι να ακούω της ερωτικές περιπτύξεις του από κάτω θέλοντας και μη:D :p
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Το αλλαξα....

Λοιπον δεν νομιζω να μην γινεται κατι. Πως βλεπουμε στις ταινιες οταν εχουν απαγαγει καποιον τον βαζουν σε ανα δωματια που εχει στους τοιχους γυρω γυρω κατι επενδυσης που ειναι σαν τα χαρτι που βαζουν τα αυγα!!!! Κατι τετοια ειναι. Τετοια βαζουν και σε στουνιο ηχογραφισεων. Λοιπον η δουλεια σου νομιζω γινεται αλλα μαλλον θα χασεις χωρο απο τα δωματιο.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Sakaflias το υλικό αυτό μπαίνει στο δωμάτιο που παράγετε ο ήχος, γι αυτό το βάζουνε στα στούντιο ηχογραφήσεων ώστε να μην βγαίνει ο ήχος προς τα έχω.

Δεν νομίζω να κάνει για τι περίπτωση της Garfield.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρομαι είναι κατασκευή του 1960, πάντως στην κατασκευή είναι καλό, το 1999 δεν έπαθε καμιά ζημιά απο το σεισμό (κάθε μέτρο και κολόνα). Το καινούργιο σπίτι μας έχει μόνωση ανάμεσα στα τούβλα, και στους εξωτερικούς τοίχους αλλά και στους εσωτερικούς.

Μονωση στον τοιχο αναμεσα στην κουζινα και το δωματιο σου ας πουμε?Εισαι σιγουρος γι'αυτο?:blink: :blink:

:)
Link to comment
Share on other sites

Garfield και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, αναγκάζομαι να ακούω της ερωτικές περιπτύξεις του από κάτω θέλοντας και μη:D :p

Aυτά ειναι τα καλά των πολυκατοικιών...

Link to comment
Share on other sites

(αλλιώς ακολουθουν οι ανάλογες οδηγίες "εκεί, εκεί, όχιιι εκεί, εκεί, ναιαιαι") που συνήθως κρατουν μέχρι πρωίας και μετα ακουμε και τις επισκέψεις στην τουαλέτα. Οταν λεμε τα πάντα, εννοούμε, τα πάντα.

Λοιπον, ρώτησα τι στο καλό, μπορώ να κάνω. Τίποτα. Ενα μεγάλο τίποτα. Ο,τι γίνεται, γίνεται στην κατασκευή. Ολα τ' άλλα, είναι τζάμπα λεφτά και δε σε καλύπτουν στο παραμικρό.

Οποτε μη βαυκαλιζόσαστε με μπογιές ειδικές κλπ Μακάρι να ήταν έτσι. Θα γινόταν η ζωή μας (μου) απείρως ευκολώτερη!:wacko:

Πω πω τέτοια τύχη και θέλεις να την πετάξεις έτσι;

Εγώ αντί για μόνωση σε τέτοια περίπτωση θα έξυνα και τον πύργο απο την μεριά μου για να ακούω ίσως καλύτερα. :lol:

Πάντος αν το επιθυμείς ηχομωνοτικά υπάρχουν. Το υλικό είναι σαν σφουγγάρια και το σχήμα συνήθως σαν αυτό με τα αυγά. Υπολόγισε να χάσεις περίπου πέντε πόντους από τον τοίχο αν τυχόν μετά απο αυτό κάνεις και μια επένδυση από ξύλο ή γυψοσανίδα.

Το υλικό αυτό (ηχομωνοτικό) το βρίσκουμε σε χρωματοπολεία συνήθως.

Ασε και καμιά τρυπούλα πάντως για να περνάς την ώρα σου καμιά φορά :rolleyes:

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλά, να σ' ειχα εσένα να τους ακους, να σου 'λεγα!:wacko:

Αυτο με το στουντιο πάντως ειναι καλή ιδέα. Μου ειπαν μονο ότι δεν θα μπορώ να βάλω τίποτα πανω στον τοιχο μετά, γιατί ανοιγω δίοδο στον ήχο. Τωρα, αν ειναι μονο του το υλικο, χωρίς τπτ απο όλα αυτα που εχω τώρα (πίνακες, φωτογραφίες, σκίτσα κλπ) ψιλοχάλια μου φαινεται. Δεν ξέρω τι να κανω (εκτός απο τις κατάρες για το πολυ συγκεκριμένο μέλος του διπλανου :p :lol:).

Και φυσικά δε γινεται σ εναν μονο τοιχο, πρεπει να το κανω σε όλους. Θα ρωτήσω τιμες κλπ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, να σ' ειχα εσένα να τους ακους, να σου 'λεγα!:wacko:

Μα τι λες τώρα ; ευχαρίστησή μου :lol:

Για τέτοια είμαι πρώτος .. Κάποτε ο μέγας οτε μου χάλασε το τηλέφωνο και το έκανε ένα με τον γείτονα. Όποιος έπαιρνε τηλέφωνο πρώτος όλα καλά αλλά ο επόμενος μόλις σήκωνε το ακουστικό απλά άκουγε τον γείτονα. :blink: Ήταν και η γειτόνισσα πολυτηλεφωνούσα :rolleyes: και αφιερώθηκα μια εβδομάδα να απολαυμβάνω τις συζηκές περιπέτειες και προβλήματά της.

Μετά μου το χάλασαν το έφτιαξαν :mad:

Μην το μονώσης θα το μετανοιώσης :rolleyes: Νέο σλόγκαν :lol:

Απόλαυσέ τους τώρα που είναι νέοι ....... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...