Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απορία: Τι βαθμοί υπάρχουν στην αστυνομία; Με τι βαθμό βγαίνει από την αστυφυλάκων και πού φτάνεις; Αντίστοιχα από την αξιωματικών;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απορία: Τι βαθμοί υπάρχουν στην αστυνομία; Με τι βαθμό βγαίνει από την αστυφυλάκων και πού φτάνεις; Αντίστοιχα από την αξιωματικών;

Όσον αφορά τους βαθμούς των αξιωματικών, δες στο παρακάτω λινκ που έχει και την αντιστοιχία τους με τους βαθμούς των υπολοίπων Σωμάτων Ασφαλείας.:)

http://www.asxetos.gr/articlefull.aspx?i=925

Αν δεν κάνω λάθος από την Αστυφυλάκων βγαίνεις με τον βαθμό του Αστυφύλακα και οι επόμενοι βαθμοί με την σειρά είναι Αρχιφύλακας & Ανθυπαστυνόμος και μετά είναι οι αξιωματικοί.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα απαντησε.Μπορεις ομως μεσω της Αστυφυλακων να πας για Αξιωματικος κατι το οποιο κανουνε αρκετοι (θα το κανω και εγω) ειτε με νεες πανελλαδικες εξετασεις , ειτε με ενδο-αστυνομικες εξετασεις εφοσον εισαι σε ΑΕΙ/ΤΕΙ , ειτε εαν βγεις στους 10 πρωτους των σχολων.
Link to comment
Share on other sites

Aκουσες κανα νεο μηπως για το ΠΟΤΕ μπαινουμε??13 ειπαμε μπαινουνε οι δευτερο-ετοις οποτε εμεις μετα της 20 ?τι γινεται..?

 

Έχω πάρει 1500 τηλέφωνα απο το ίδιο το 100 μέχρι τη διεύθυνση εκπαίδευσης.

 

Η απάντηση τους ήταν ότι δεν ξέρουν πότε ακριβώς αλλά μου είπαν ότι πριν την 1 Οκτωβρίου σίγουρα όχι. Κατα τις 2 μπορεί.:wacko:

Τώρα ότι καταλαβαίνεις εσύ καταλαβαίνω και εγώ.

Πάντως 1 Οκτωβρίου ο αδελφός μου (3ο έτος) πάει πάνω Διδυμότειχο για να δώσει τις τελευταίες εξετάσεις και φεύγει στις 9 Οκτωβρίου. Μετά αν θυμάμαι καλά έρχονται πίσω και οι δευτεροετείς.

Αν είναι έτσι τότε οι δευτεροετείς έρχονται μετά και συμπληρώνουν τους 3ετείς οπότε και το σενάριο για μετά τις 2 Οκτωβρίου είναι θεωρητικά εφικτό. Αλλιώς πάμε για μέσα Οκτώβρη.

Τώρα μέσα Οκτώβρη-τέλη Οκτώβρη +/-5 μέρες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα μπουμε μετα της 20 Οκτωμβριου γιατι περισυ οι πρωτο-ετοις μπηκανε 12 μερες ΜΕΤΑ τους δευτεροετοις.Οι δευτεροιετοις θα μπουνε φετος 14 απο οτι μου ειπε καποιος που θα μπει.ΕΜΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ παμε ΜΕΤΑ τους Δευτερο-ετοις μην το ψαχνεις.Πιο πριν δεν προκειτε να μπουμε.Στην πιο γρηγορη περιπτωση να μπουμε γυρω στις 20.
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΓΚΥΡΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΗ ΣΤΙΣ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

παιδεια μηοως ξερει κανει που μπορω να βρω λιστα με τους επιλαχοντες για την σχολη σμυ?

 

 

Αυτό νομίζω δεν δημοσιεύεται. Και ίσως να μην έχεις και το δικαίωμα. Το γνωρίζουν οι στρατιωτικές σχολές μόνο αυτό. Αν θέλεις σμυ να μπεις ως επιλαχών περίμενε να σε πάρουν τηλέφωνο λίγες μέρες μετά την εισαγωγή των μη επιλαχόντων στη σχολή. Εξαρτάται πόσοι θα φύγουν και πότε θα φύγουν. Αν είσαι τυχερός σε παίρνουν τηλέφωνο και σου στέλνουν σήμα στο αστυνομικό τμήμα ( το ίδιο συμβαίνει και όταν σε παίρνουν φαντάρο) και μετά πας το παίρνεις ή απορρίπτεις την εισαγωγή σου αν το θελεις( σ'αυτή τη περίπτωση στέλνεται fax απο τη τηλεγραφική υπηρεσία της αστυνομίας στη στρατιωτική σχολή).

Link to comment
Share on other sites

εμενα μολις με πηραν τηλεφωνο απο το αστυνομικο τμημα!μου ειπαν να παω τη δευτερα 9 με 9.30 και να παρω μαζι μου αστυν. ταυτοτητα και δελτιο σπουδων(απολυτηριο).πηραν κανεναν αλλο απο εδω?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω δεν δημοσιεύεται. Και ίσως να μην έχεις και το δικαίωμα. Το γνωρίζουν οι στρατιωτικές σχολές μόνο αυτό. Αν θέλεις σμυ να μπεις ως επιλαχών περίμενε να σε πάρουν τηλέφωνο λίγες μέρες μετά την εισαγωγή των μη επιλαχόντων στη σχολή. Εξαρτάται πόσοι θα φύγουν και πότε θα φύγουν. Αν είσαι τυχερός σε παίρνουν τηλέφωνο και σου στέλνουν σήμα στο αστυνομικό τμήμα ( το ίδιο συμβαίνει και όταν σε παίρνουν φαντάρο) και μετά πας το παίρνεις ή απορρίπτεις την εισαγωγή σου αν το θελεις( σ'αυτή τη περίπτωση στέλνεται fax απο τη τηλεγραφική υπηρεσία της αστυνομίας στη στρατιωτική σχολή).

δεν ειναι ιδια διαδικασια σαν τα εποπια? αν ναι λογικα το υπ.δημοσιας ταξης λογικα πρεπει να το εχουν

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΤΕΡΑΣ13 ΠΕΡΑΣΕΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΩΝ Η ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΛΕΣΑΝ?
Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα πηραν.αντε τι στο διαολο γινεται?εχω βαρεθει.θα παω δευτερα πρωι.παντως οι δοκιμοι ειναι ακομα εξω γκαμοτο!μια κοπελα μου ειπε οτι το 2004 λογω ολυμπιακων οι 1ετεις μπηκαν...δεκεμβη!εχει γουστο...
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα πριν παιζει να μπουμε 1Νοεμβριου.Εμενα τελικα με πηρανε τηλεφωνο χθες απλα ελειπα και ο αδερφος μου ξεχασε να μου το πει και μου το ειπε βραδυ!ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!

Παλι καλα..

 

Δευτερα λοιπον πρεπει να παω το πρωι στο Α.Τ της περιοχης μου.

Link to comment
Share on other sites

weskers το δελτιο σπουδων που μας ειπαν ειναι το απολυτηριο ετσι?τις φωτοτυπιες απο τις ταυτοτητες και το απολυτηριο απο που τις επικυρωνουμε?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...