Jump to content

Eten G500 PPC PHONE+GPS!!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες για το το πάχος και είναι το μοναδικό που αν όλα τα άλλα έφτιαξαν θα με χαλάει...

Όμως με την εφαρμογή του ραδιοφώνου και την τέλεια οθόνη του το τηλέφωνο αξίζει μιας δεύτερης προσοχής...

 

Δεν παντρεύομαι ποτέ μια συσκευή...Θα το δοκιμάσω και πάλι από αύριο και θα γράψω για δεύτερη φορά τη γνώμη μου...

 

Τουλάχιστον αυτό που πρέπει να μου αναγνωρίσεις είναι ότι δεν επιμένω ποτέ στην αρχική μου άποψη...

 

Η ETEN μέσα σε λίγες μέρες από τότε που έδωσα τη συσκευή έχει βγάλει 3-4 αναβαθμίσεις σε ήχο , bluetooth , rom και ραδιόφωνο...

 

Αντίθετα το ΜΙΟ Α701 που έχω αυτή τη στιγμή παρότι έχει προβληματάκια διαπιστωμένα όπως ηχώ , πρόβλημα με το bluetooth κ.α. η εταιρία παρότι έβγαλε τη συσκευή νωρίτερα από την ETEN δεν έχει βγάλει ούτε ένα patch...

 

Στην τελική όμως έχω την δυνατότητα να έχω συγχρόνως στα χέρια μου και τις δύο συσκευές...Επομένως η σύγκριση τους θα είναι ολοκληρωτική...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 644
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από που την πήρες την συσκευή και πως θα την έχεις και πάλι τόσο γρήγορα;

Πάντως περιμένω νεότερα όταν περάσεις την τελευταία rom, ειδικά όσον αφορά το echo.

 

Επίσης μήπως ξέρεις αν μπορείς σε συσκευή με γαλλική rom να περάσεις την αγγλική;

Link to comment
Share on other sites

Από expansys πήρα δύο κομμάτια το μεσημέρι σήμερα (η καλύτερα εχθές μιας και είναι πρώτες πρωινές ώρες πια) και τα αναμένω σήμερα το μεσημέρι...

 

Όταν το expansys έχει stock τότε η παράδοση είναι μία μέρα...

 

Το μεσημέρι είχε 173 στο stock...Τώρα βλέπω 171...Τα δύο είναι τα δικά μου που έρχονται...

http://www.expansys.com/product.asp?code=129593

 

Την rom την έχω κατεβάσει ήδη μαζί με τα patch για την echo...Με το που θα παραλάβω το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι αυτό...Όπως είχα γράψει και παλιότερα ο κυριότερος λόγος που το έδωσα ,εκτός από το πάχος , ήταν η κακή ακουστική του...Επομένως και εγώ περιμένω να δω αν φτιάχτηκε το πρόβλημα...

Όσο για την rom δεν το γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις αλλαγή γλώσσας...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι υπάρχει κόσμος :whistle: ενδιαφέρεται για τις συσκευές του είδους, και παρακολουθεί το φορουμ για να δει αν και τί έχει αλλαξει στις συσκευές αυτές.

 

Έπομένως, όποτε έχεις νεώτερα, μοιράσου τα με εμάς, να δούμε τί θα κάνουμε ;) .

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Την rom την έχω κατεβάσει ήδη μαζί με τα patch για την echo...Με το που θα παραλάβω το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι αυτό...Όπως είχα γράψει και παλιότερα ο κυριότερος λόγος που το έδωσα ,εκτός από το πάχος , ήταν η κακή ακουστική του...Επομένως και εγώ περιμένω να δω αν φτιάχτηκε το πρόβλημα...

 

Κάνα νέο;

Link to comment
Share on other sites

Guys kalispera kai pali,

Ekana gia 2h fora hard reset ston 1.5 mina pou exo to G500 gia na valo tin nea ROM 096 WWE. Ekana kai to audio patch kai tis teleytaies 4 meres osoi me pairnoun tous roto pos me akoun kai mexri simera no problem :rolleyes:

Parolafta omos to provlima me to echo mou eixe parousiatei elaxistes fores 6-7 fores kai itan apo ta idia 2 atoma pou me kalousan me to idio nokia tilefono. :worry:

Telos panton evala kai to FM Tuner kai einai koryfi. Akougetai arketa dynata kai oson afora to sima ego den exo to paramikro provlima. Malista ton agona tou kypellou exthes ton akousa apo to G500 kai malista vgazontas elaxista ta akoustika apo tin ypodoxi katafera na akouo apo to speaker tou tilefonou xoris na afaireso entelos ta akoustika - keraia apo tin ypodoxi. :D

 

Afta gia to tora eimai happy user. :D :D :D

Na evriska kai kami ekdosi tou Destinator pou na ekmetaleyetai ton SIRF III tou GPS kai tote tha imoun super happy user. :rolleyes: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κάνα νέο;

 

Λοιπόν παρέλαβα τα δύο κομμάτια G500...

 

Αυτό που πραγματικά σε εντυπωσιάζει αμέσως σε σχέση με το ΜΙΟ Α701 είναι

Α) Η κρυστάλλινη οθόνη του η οποία απεικονίζει τέλεια οποιοδήποτε είδωλο σε αρκετά μεγάλη γωνία θέσης (π.χ φωτογραφίες)

Β)Η γιγαντιαία πτυσσόμενη γραφίδα του η οποία σου δίνει την αίσθηση ότι κρατάς κανονικό στυλό…

 

 

Το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να περάσω ότι αναβαθμίσεις (έκδοση v96) υπήρχαν στο δικό μου κομμάτι (το άλλο παρέμεινε κλειστό να το κάνει ότι θέλει ο φίλος μου)…

 

Η πρώτη κλήση που έκανα στο κορίτσι μου περιείχε το στοιχείο της αγωνίας…Περίμενα να μου πει ότι δεν ακούει την ηχώ που άκουγε παλαιότερα με το G500 ( η οποία είναι ακριβώς η ίδια σε λίγο μικρότερη ένταση και στο ΜΙΟ Α701)…Η απάντηση της αποστομωτική προς τα εμένα…

“Σε ακούω καμπάνα… Τι έκανες και έφτιαξες αυτή την εκνευριστική ηχώ???”

Τι να της εξηγούσα τώρα…

 

Επομένως πρώτο συμπέρασμα σχετικά με την ηχώ όλα τέλεια…

 

Πείραμα Νο2…

Ραδιόφωνο…Πέρασα την εφαρμογή και την έτρεξα…Το ραδιάκι λειτουργεί απροβλημάτιστα με καλή ένταξη ακουστικού και καθαρό ήχο…

 

Τα επόμενα τεστ καθώς και φωτογραφίες σε σύγκριση με το MIO A701 σε λίγες ώρες…

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Guys kalispera kai pali,

Afta gia to tora eimai happy user. :D :D :D

Na evriska kai kami ekdosi tou Destinator pou na ekmetaleyetai ton SIRF III tou GPS kai tote tha imoun super happy user. :rolleyes: :cool:

 

Μα αυτό φτιάχνεται εύκολα με το win fast navigator...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, είδες τι μας έκανες τώρα; :chair:

Κι εγώ που νόμιζα ότι είχα καταλήξει στο Mio, μου άλλαξες πάλι τα δεδομένα! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, είδες τι μας έκανες τώρα; :chair:

Κι εγώ που νόμιζα ότι είχα καταλήξει στο Mio, μου άλλαξες πάλι τα δεδομένα! :confused:

 

Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος μην βιαστείς...

 

Εγώ τα έχω και τα δύο και μπορώ να σου πω με σιγουριά πια ότι τεχνικά το ETEN είναι καλύτερο αλλά θέλω να κάνω δοκιμές...

 

Επίσης κάτι ακόμα που πρέπει να αναφερθεί είναι ότι το ΜΙΟ έχει τεράστιο πρόβλημα με το on-off του...

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το κουμπί που το ανοίγει βρίσκεται μπροστά και πατιέται πανεύκολα όταν μπαίνει σε τσέπη η στη θήκη του...

Το ΕΤΕΝ έχει το κουμπάκι στο δεξί μέρος ψηλά και στο πλάι σημείο που δεν πατιέται κατα λάθος...

Ένα ακόμα αρνητικό του ΜΙΟ είναι ότι για να κλείσεις την συσκευή πρέπει να πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί ΟΝ - OFF για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά να επιλέξεις stand by η tern off...Αυτό είναι κουραστικό να το κάνεις συνεχώς...

 

Αν δεν βαρίεσαι έλα να τα δεις και τα δύο από κοντά και να πάρεις μόνος σου την απόφαση...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δείτε λίγο τα δύο κινητά δίπλα δίπλα!!!

 

Επίσης ανέβασα μια εικόνα από την εφαρμογή του ETEN για το ραδιόφωνο!!!

 

Η διαφορά των δύο κινητών στο μέγεθος είναι κυρίως στο πάχος...Στις άλλες δύο διαστάσεις δεν απέχουν αρκετά...

 

Όσο για τις γραφίδες εκεί τα πράγματα είναι ξεκάθαρα...Από τη μία μια μικρή οδοντογλυφίδα και από την άλλη ίσως η καλύτερη γραφίδα που είχα σε ppc...

 

Να τονίσω ότι και τα δύο κινητά τις γραφίδες τους τις έχουν στην κάτω δεξιά γωνία πράγμα για εμένα όχι και τόσο βολικό...Προτιμούσα την πάνω δεξιά γωνία που είχα στο qtek 2020i

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι και τα δύο κινητά τις γραφίδες τους τις έχουν στην κάτω δεξιά γωνία πράγμα για εμένα όχι και τόσο βολικό...Προτιμούσα την πάνω δεξιά γωνία που είχα στο qtek 2020i

 

 

Symfono apolyta. Exo paei na valo tin grafida apo pano kata lathos pano apo 600 fores parolo pou exo to G500 1,5 mina.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος μην βιαστείς...

 

Εγώ τα έχω και τα δύο και μπορώ να σου πω με σιγουριά πια ότι τεχνικά το ETEN είναι καλύτερο αλλά θέλω να κάνω δοκιμές...

 

Επίσης κάτι ακόμα που πρέπει να αναφερθεί είναι ότι το ΜΙΟ έχει τεράστιο πρόβλημα με το on-off του...

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το κουμπί που το ανοίγει βρίσκεται μπροστά και πατιέται πανεύκολα όταν μπαίνει σε τσέπη η στη θήκη του...

Το ΕΤΕΝ έχει το κουμπάκι στο δεξί μέρος ψηλά και στο πλάι σημείο που δεν πατιέται κατα λάθος...

Ένα ακόμα αρνητικό του ΜΙΟ είναι ότι για να κλείσεις την συσκευή πρέπει να πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί ΟΝ - OFF για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά να επιλέξεις stand by η tern off...Αυτό είναι κουραστικό να το κάνεις συνεχώς...

 

Αν δεν βαρίεσαι έλα να τα δεις και τα δύο από κοντά και να πάρεις μόνος σου την απόφαση...

 

Thanks για την προσφορά σου αλλά μακάρι να μπορούσα μιας και για την ώρα είμαι UK. Πάντως λέω να χτυπήσω το G500 από εδώ σε πολύ προνομιακή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Ράδιο πως παίζει ρε παιδιά; Έχει fm tuner;

 

Χρησιμοποιεί μια δυνατότητα του GPS που μόνο αυτό διαθέτει και ναι έχει ράδιο...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κι εγώ τεχνικά βλέπω ότι τα ΕΤΕΝ ειναι ό,τι ανώτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Αλλά, για να είμαι ειλικρινής, με έχουν προβληματίσει οι λειτουργίες τους ως κινητών:

 

Συνεχίζουν να υπάρχουν τα προβλήματα ηχούς και χαμηλής έντασης ήχου κατα τα τηλεφωνήματα?

Υπάρχουν προβλήματα στο synchronisation με το PC και με τις Bluetooth συνδέσεις με ακουστικά?

 

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια το βγαλατε αχρηστο το ΕΤΕΝ ολλα καλα λειτουργουνε και το συνχροναιζ και τα Bluetooth ,υπαρχει μονο καποιο προβλημα στο ακουστικο αλλα βγηκε αναβαθμισει και θα ληθη σιγουρα .
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙδια το eten που μπορουμε να το βρουμε σε καλη τιμη?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι για καινουριο η για μεταχειρισμενο
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Afta gia to tora eimai happy user. :D :D :D

Na evriska kai kami ekdosi tou Destinator pou na ekmetaleyetai ton SIRF III tou GPS kai tote tha imoun super happy user. :rolleyes: :cool:

 

 

Το Sirf δουλευει εξ' ορισμου και στο δικο μου και στο δικο σου. To NMEA και το Sirf σαν πρωτοκολλα ανταλλαγης δεδομενων δεν εχουν καμια σχεση με το SirfStar III chipset που εχουν οι συσκευες μας και το οποιο δουλευει παντα.

Carpe Diem...:hypno:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί μια δυνατότητα του GPS που μόνο αυτό διαθέτει και ναι έχει ράδιο...

 

 

To TMC αναμενεται πιλοτικα στην Ελλαδα στις αρχες του 2007 οποτε πληρη εφαρμογη θα υπαρχει μετα απο κανα χρονο και αμα ο πιλοτος δουλεψει οπως πρεπει και εχει ανταποκριση. Τα δεδομενα TMC δεν θα ειναι πιθανοτατα δωρεαν υποψην...εγω στο Bελγιο το πληρωνα με το μηνα και δεν ηταν φτηνο...Εξαλλου οταν και αμα εφαρμοστει πληρως σε εμας θα εχουν βγει αλλες συσκευες που θα κανουν το Mio μου και το E-ten να μοιαζουν με δεινοσαυρους. To E-Ten το ειχα για 15 μερες και το ανταλλαξα με το Mio. Δεν ηταν κακη συσκευη και με τα updates διορθωνεται και αλλο αλλα το μεγεθος του με ενοχλησε και για εμενα προσωπικα μετραει η φορητοτητα. Κατα τα αλλα η εμπειρια μου μαζι με το G500 ηταν θετικη αν και μετα που πηρα το Mio παρατηρησα οτι στo E-Ten το GPS δεν δουλευει τοσο καλα οσο στο Mio σε θεματα ισχυος σηματος και ληψης δορυφορων. Επισης το Mio μου φαινεται πιο γρηγορο. Σε ορισμενα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι γεγνος ομως οτι το Mio υπολειπεται. Απο κει και περα τα καθετι βαραινει διαφορετικα για τον καθενα και απολυτες απαντησεις δεν υπαρχουν...:)

Carpe Diem...:hypno:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κι εγώ τεχνικά βλέπω ότι τα ΕΤΕΝ ειναι ό,τι ανώτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Αλλά, για να είμαι ειλικρινής, με έχουν προβληματίσει οι λειτουργίες τους ως κινητών:

 

Συνεχίζουν να υπάρχουν τα προβλήματα ηχούς και χαμηλής έντασης ήχου κατα τα τηλεφωνήματα?

Υπάρχουν προβλήματα στο synchronisation με το PC και με τις Bluetooth συνδέσεις με ακουστικά?

 

Thanks !

 

 

Παντως σε forums του εξωτερικου βριζουν τα Ε-Τen σε θεματα ληψης σηματος, ποιοτητας κλησεων και αποδοσης ηχου...Εγω δεν ειχα σοβαρα προβληματα αν και το Mio που εχω τωρα πιανει καλυτερα...στη τελικη υποκειμενικα ειναι ολα αυτα...τα updates να ειναι καλα...:)

Carpe Diem...:hypno:
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος μην βιαστείς...

 

Εγώ τα έχω και τα δύο και μπορώ να σου πω με σιγουριά πια ότι τεχνικά το ETEN είναι καλύτερο αλλά θέλω να κάνω δοκιμές...

 

Επίσης κάτι ακόμα που πρέπει να αναφερθεί είναι ότι το ΜΙΟ έχει τεράστιο πρόβλημα με το on-off του...

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το κουμπί που το ανοίγει βρίσκεται μπροστά και πατιέται πανεύκολα όταν μπαίνει σε τσέπη η στη θήκη του...

Το ΕΤΕΝ έχει το κουμπάκι στο δεξί μέρος ψηλά και στο πλάι σημείο που δεν πατιέται κατα λάθος...

Ένα ακόμα αρνητικό του ΜΙΟ είναι ότι για να κλείσεις την συσκευή πρέπει να πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί ΟΝ - OFF για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά να επιλέξεις stand by η tern off...Αυτό είναι κουραστικό να το κάνεις συνεχώς...

 

Αν δεν βαρίεσαι έλα να τα δεις και τα δύο από κοντά και να πάρεις μόνος σου την απόφαση...

 

 

 

Εγω παντως αυτο που λεγεται για το On/Off του Mio δεν το εχω αντιμετωπισει για την ωρα παρολο που το μεταφερω συνεχως μεσα στη θηκη του...δεν εχει συμβει να πατηθει κατα λαθος και το εχω και στριμωγμενο με αλλο κινητο της δουλειας μου...

Carpe Diem...:hypno:
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αυτο που λεγεται για το On/Off του Mio δεν το εχω αντιμετωπισει για την ωρα παρολο που το μεταφερω συνεχως μεσα στη θηκη του...δεν εχει συμβει να πατηθει κατα λαθος και το εχω και στριμωγμενο με αλλο κινητο της δουλειας μου...

 

Το σπαστικό όμως με το παρατεταμένο πάτημα του ON/OFF πως το έλησες...???

 

Κάτι ακόμα που πρέπει να αναφέρω είναι ότι τα δύο κινητά διαφέρουν απίστευτα και στο Bluetooth...

 

Ουσιαστικά το MIO δεν έχει MENU Bluetooth καθόλου σε αντίθεση με το ETEN το οποίο είναι πλήρες...

 

Εγώ τα έχω και τα δύο συγχρόνως και μπορώ να πω με σιγουριά ποιο υπερισχύει...

 

Πλεονεκτήματα ΕΤΕΝ G500:

1.Ραδιόφωνο

2.Οθόνη

3.Bluetooth (Menu -στο ΜΙΟ όπως είπα είναι ανύπαρκτο- , αξιοπιστία, το ΜΙΟ ακόμα αντιμετωπίζει πρόβλημα τα ακουστικά Bluetooth με αποτέλεσμα μετά από κάποιες κλήσεις να μην σε ακούει ο συνομιλητής σου)

4.Αυτονομία και μπαταρία

5.Κάμερα(η εφαρμογή απεικονίζεται σε ολόκληρη την οθόνη)

6.Πλήκτρα σε αριθμό και διάταξη (11 πλήκτρα ΕΤΕΝ + πολυπλήκτρο, 7 πλήκτρα το ΜΙΟ+ πολυπλήκτρο)

7.Γραφίδα

8.Εφαρμογή MMS (Για να φύγει ένα MMS στο ΜΙΟ κάνει μια ώρα + η εφαρμογή του ΜΙΟ (http://www.jataayusoft.com) υπολείπεται απίστευτα αυτής του ΕΤΕΝ η οποία είναι η κλασική εφαρμογή που φέρουν και τα QTEK (Arcsoft))

 

Πλεονεκτήματα ΜΙΟ A701

1.Μικρότερο μέγεθος

2.Design και ποιότητα κατασκευής

3.Φορτιστής σπιτιού( στο ΕΤΕΝ είσαι αναγκασμένος να έχεις και το καλώδιο USD για να το φορτίζεις )

 

 

Σκέφτομαι πάντως να μην δώσω το MIO ακόμα μέχρι να βγει η πρώτη αναβάθμηση...Αυτή τη φορά θα περιμένω την απάντηση και της MIO...

Το σίγουρο είναι πάντως ότι η ΕΤΕΝ έλυσε σε ικανοποιητικό βαθμό το μεγαλύτερο μέρος των Bugs του G500...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...