Jump to content

Κουφώματα παραθύρων - πόρτας


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηγη: http://www.eurodomica.gr

"Η θερμική μόνωση των προφίλ αλουμινίου επιτυγχάνεται με διακοπή της θερμικής γέφυρας μεταξύ του εξωτερικού και του εσωτερικού τμήματός του με την βοήθεια παρεμβολής ειδικού μονωτικού προφίλ από πολυαμίδιο.

 

Με την θερμοδιακοπή αποτρέπεται επίσης το φαινόμενο υγροποίησης των υδρατμών, που κάνει τα κουφώματα να φαίνονται ότι "ιδρώνουν" εσωτερικά, με τα γνωστά αποτελέσματα (πράσινοι τοίχοι, σκασμένοι σοβάδες, μούχλα κτλ). "

 

Δηλαδη αν ανοιξεις το παραθυρο σου και κοιταξεις αναμεσα απο την εξωτερικη και εσωτερικη πλευρα του, θα πρεπει να υπαρχει (συνηθως ειναι μαυρο) πλαισιο γυρω γυρω απο το κουφωμα, λιγακι πλατύ.

 

δεν υπάρχει τίποτα γύρω απο το παράθυρο μόνο το υλικό του ίδιου του παραθύρου το άσπρο αλουμίνιο! σαν χτένα ειναι γύρο γύρο απο το παράθυρο

κοίτα και της φώτο που παραθέτω παραπάνω είναι δικά μου :cry:

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ψαξεις στο google θα δει οτι η θερμοδιακοπη κανει την δουλεια και πρεπει να υπάρχει. (ειναι στο προφιλ των κουφωματων,κατι κενα).

Εχεις διπλα τζάμια; Δηλαδη υπαρχουν δυο τζαμια ενα εξω και ενα μεσα και κενο αναμεσα στο κουφωμα; Βγαλε και μια φωτογραφια στην τομη (πλαγια) του κουφωματος.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις στο google θα δει οτι η θερμοδιακοπη κανει την δουλεια και πρεπει να υπάρχει. (ειναι στο προφιλ των κουφωματων,κατι κενα).

Εχεις διπλα τζάμια; Δηλαδη υπαρχουν δυο τζαμια ενα εξω και ενα μεσα και κενο αναμεσα στο κουφωμα; Βγαλε και μια φωτογραφια στην τομη (πλαγια) του κουφωματος.

 

 

Ναι τα τζάμια μου είναι διπλά

για δες τις φοτο αν τελικά έχουν θερμοδιακοπή-θερμογέφυρα

γιατί θα τρελαθώ ακόμη δεν μπήκε ο χειμώνας και αρχίσανε να τρέχουνε τα νερά..

 

 

αυτή είναι απο το κάτω μέρος στο μάρμαρο

http://3.bp.blogspot.com/_hGf1mXq8csE/TLStonw5qBI/AAAAAAAAAg8/7hAqcIxBDkw/s1600/BILD0204.JPG

 

αυτή είναι στο παράθηρο

http://1.bp.blogspot.com/_hGf1mXq8csE/TLSt7Hlbr2I/AAAAAAAAAhA/-H-kdBBVcnI/s1600/BILD0205.JPG

 

αυτή είναι το διπλό τζάμι

http://2.bp.blogspot.com/_hGf1mXq8csE/TLSuM9uPRrI/AAAAAAAAAhE/7K_m_JaPRO8/s1600/BILD0206.JPG

 

και αυτή είναι ανάμεσα στο φίλο του παραθήρου και το σταθερό κούφομα

http://4.bp.blogspot.com/_hGf1mXq8csE/TLSueDcPNAI/AAAAAAAAAhM/_r89gbhRrYk/s1600/BILD0207.JPG

 

ολα τα μαύρα που βλέπεις είναι τα λάστιχα

σε ευχαριστώ και πάλι

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται να υπαρχει θερμοδιακοπη.

Λοιπον κοιτα τι θα κάνεις. Θα πας σε αυτον που αγορασες και τοποθετησε τα κουφωματα και θα του πεις να σου δωσει γραπτη εγγυηση κατασκευης και οτι πληρη τους κανονες θερμομόνωσης και τα τεχνικα του κουφωματος να σου τα γραψει αναλυτικα.

Τωρα γιατι "τρεχουν" τόσο πολυ τα κουφωματα σου..... :blink: ας πεις και καποιος αλλος που γνωριζει καλυτερα.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται να υπαρχει θερμοδιακοπη.

Λοιπον κοιτα τι θα κάνεις. Θα πας σε αυτον που αγορασες και τοποθετησε τα κουφωματα και θα του πεις να σου δωσει γραπτη εγγυηση κατασκευης και οτι πληρη τους κανονες θερμομόνωσης και τα τεχνικα του κουφωματος να σου τα γραψει αναλυτικα.

Τωρα γιατι "τρεχουν" τόσο πολυ τα κουφωματα σου..... :blink: ας πεις και καποιος αλλος που γνωριζει καλυτερα.

 

σε ευχαριστώ:respect:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ:respect:

ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΘΕΡΜΟΔΙΑΚΟΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΦΩΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥΦΩΜΑΤΟΣ. ΒΛΕΠΩ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΦΩΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΜΑΡΜΑΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΓΩΓΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΚΟΥΜΠΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΚΟΥΦΩΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΕΝΩΝΕΙ ΚΑΤΑΡΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΔΙΑΚΟΠΗ ( ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΘΕΡΜΟΔΙΑΚΟΠΗ, ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΤΟΥ ΚΟΥΦΩΜΑΤΟΣ).

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΘΕΡΜΟΔΙΑΚΟΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΦΩΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥΦΩΜΑΤΟΣ. ΒΛΕΠΩ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΦΩΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΜΑΡΜΑΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΓΩΓΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΚΟΥΜΠΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΚΟΥΦΩΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΕΝΩΝΕΙ ΚΑΤΑΡΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΔΙΑΚΟΠΗ ( ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΘΕΡΜΟΔΙΑΚΟΠΗ, ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΤΟΥ ΚΟΥΦΩΜΑΤΟΣ).

 

 

Που θα τον βρω τον Κωδικό αν και δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο

 

αυτός που μου τα έφτιαξε λέει ότι είναι ALUMIL

 

Αλλά δεν βλέπω πουθενά το λογότυπο

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να υπονοησω τίποτα κυκλοφορυν αρκετες απομιμησεις ερχομενες απο αλλες χωρες...ψαξτο λιγο παραπανω Edited by mariel19
Link to comment
Share on other sites

Θερμοδιακοπή είναι σαν να λες ότι κάποιος είναι ψηλός. Υπάρχει ψηλος 1.85 και 2.25.

 

Δυστοιχώς η θερμοδιακοπή των ελληνικων κουφωματων και ειδικα των αλουμινενιων ειναι -ψηλος 1.65.

 

Αν θες καλύτερα αποτελέσματα πας σε συνθετικά.

 

Η τιμή που ψάχνεις ειναι το Uvalue-frame. Όσο πιο χαμηλό τοσο καλύτερο.

Τα αλουμινιου με θερμοδιακοπή ειναι στο 2,5 - 3. Tα κλασσικα αλουμινιου ειναι 5,8.

 

Τα πλαστικα στο 1,8.

Στην Ευρωπη βάζουν 0,8.

 

Προφανως τα αλουμινιου (με U =3,0) θα δακρυσουν με αυξημενη εσωτερικη υγρασια και χαμηλες θερμοκρασιες εξω.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφερα έναν τεχνικό και μου είπε ότι δεν έχουν τα κουφώματά μου θερμογέφυρα!!

 

μπορώ όμως να τα διορθώσω αν κάνω τρύπες και βάλω μέσα στους θαλάμους αφρό..

 

ξέρει κανείς που θα βρω αυτόν τον ειδικό αφρό;

απο ότι μου είπε χρειάζομαι 5 μπουκάλια για 4 κουφώματα , και το κάθε ένα μπουκάλι κοστίζει 25€.

 

πολλά δεν είναι;

μπορώ να το βρω κάπου πιο φθηνά;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πρίν πέντε περίπου χρόνια άλλαξα όλα τα κουφώματα του σπιτιού μου με αυτά της Compact. Όλα καλά μέχρι πρίν περίπου 2 μήνες, με τα τυχόν μικροπροβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει ένα κούφωμα.

Μέσα στις γιορτές για κακή μου τύχη έτυχε να σπάσει ο μηχανισμός (πλαστικός) που ανεβάζει το ρολό μέσα στο κουτί. Και από τότε αρχίζει ο γολγοθάς μου και η αδιαφορία της Compact.

Έχω πάρει ένα σωρό τηλέφωνα στην εταιρεία που βρίσκεται στην Λάρισα , έχω μιλήσει ένα σωρό φορές στο τηλέφωνο, τους έχω στείλει φωτογραφίες με τον σπασμένο μηχανισμό, και εκτός της αδιαφορίας που δείχνουν, η απάντηση ήταν ότι η εταιρεία έχει προβλήματα και περνάει πολύ δύσκολα αυτόν τον καιρό και αν μπορώ να βρώ μόνος μου από αλλού τον μηχανισμό.

Να σημειώσω ότι το κούφωμα είναι σε μπαλκονόπορτα και από τα Χριστούγεννα είναι κλειστό. (Δύο μήνες τώρα)

Και επειδή δεν μπορώ να βρώ τον μηχανισμό από αλλού, όπως καταλαβαίνετε πρέπει να αλλάξω όλο το κούφωμα με άλλο άλλης εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά έφερα έναν τεχνικό και μου είπε ότι δεν έχουν τα κουφώματά μου θερμογέφυρα!!

 

μπορώ όμως να τα διορθώσω αν κάνω τρύπες και βάλω μέσα στους θαλάμους αφρό..

 

ξέρει κανείς που θα βρω αυτόν τον ειδικό αφρό;

απο ότι μου είπε χρειάζομαι 5 μπουκάλια για 4 κουφώματα , και το κάθε ένα μπουκάλι κοστίζει 25€.

 

πολλά δεν είναι;

μπορώ να το βρω κάπου πιο φθηνά;

 

ευχαριστώ

 

Άλλος ένας σχετικός αλουμινάς, Αχ τη διαβάζουν τα ματάκια μου. Μη το κάνεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να τα κάνεις χάλια γιατί ο αφρός πολυουραιθάνης λερώνει πολύ. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα για να καταλάβει ότι είναι λάθος. Πάρε ένα μπρίκι γέμισε το με αφρό, ξεστανέ το από την μια πλευρά και πιάσε το από την άλλη μη μου πει ότι δεν θα καείς; Αυτό που κάνει η θερμοδιακοπή είναι να "απομονώνει" την εξωτερική από την εσωτερική πλευρά του κουφώματος του αλουμινίου. Δες πως είναι σε τομή. Στην περίπτωση του ψυχρού - συμβατικού προφίλ αλουμινίου η θερμότητα απλά ρέει διαμέσου του μετάλλου "αλουμινίου" που ως γνωστόν είναι πολύ καλή αγωγή για την θερμότητα.

 

Επίσης από τις εικόνες που έχεις αναρτήσει νομίζω ότι τα τζάμια σου δεν έχουν λάστιχο και μέσα και έξω αλλά μόνο μέσα. Αν είναι έτσι και αυτό εντείνει το πρόβλημα σου.

Edited by zaq1
Link to comment
Share on other sites

... Μέσα στις γιορτές για κακή μου τύχη έτυχε να σπάσει ο μηχανισμός (πλαστικός) που ανεβάζει το ρολό μέσα στο κουτί. Και από τότε αρχίζει ο γολγοθάς μου και η αδιαφορία της Compact.

...kαι επειδή δεν μπορώ να βρώ τον μηχανισμό από αλλού, όπως καταλαβαίνετε πρέπει να αλλάξω όλο το κούφωμα με άλλο άλλης εταιρείας.

 

Πήγαινε σε αλλη εταιρεια. ή φωναξε εναν αλουμινα,πληρωσε τον κανονικα να σου βαλει κατι αντιστοιχο και αστους να γ...@@

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
χωρις να θελω να υπονοησω τίποτα κυκλοφορυν αρκετες απομιμησεις ερχομενες απο αλλες χωρες...ψαξτο λιγο παραπανω

 

Ουυ καλα είσαι! Και εγώ παραλίγο να την πάθω! Ευτυχώς μου σύστησε ένα φιλος ένα σαιτ που παίρνεις προσφορές από αρκετούς μαστόρους μαζί (www.koufomata-myconstructor.gr) και 2-3 που ήρθαν σπίτι και τους έδειξα τι κουφώματα είχα παραγγείλει και από που με ενημέρωσαν ότι είναι πιθανοτατα μουφα και ευτυχως τα επέστρεψα! Για την ιστορία εν τέλει έβαλα pvc και ειναι μια χαρα και αρκετά πιο οικονομικά οπως αναφέρατε ήδη αρκετοί

Edited by thanos_brt
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η θερμογεφυρα?

 

Θερμοδιακοπή θα εννοεί ο φίλος. Θερμογέφυρα είναι άλλο πράγμα. Κάτι που ΔΕΝ το θέλουμε στα κτίρια .

 

Η Θερμοδιακοπή στα κουφώματα είναι κάποιο Χ μονωτικό υλικό εντός των κουφωμάτων . Το αλουμίνιο απο μόνο του είναι ο χειρότερος θερμομονωτής. Το ξύλο και το PVC κούφωμα εχοτν μακράν καλύτερες θερμομονωτικές ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κουφώματα είναι βουλγάρικα, ο κύριος έξυπνος ζει στο Σιδηρόκαστρο, και τα εμπορεύεται απο εκει,

γιαυτό δεν υπάρχει πουθενά σειριακός αριθμός, και όνομα εταιρίας λογότυπο.

 

σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Παιδια ναι τα αλουμινενια κουφωματα που διαθετουν θερμοδιακοπή ειναι τα καλυτερα... Οσο ζουσα σε νοικιασμενο σπιτι, παλιας κατασκευης που δεν διεθεται ουτε ενα παραθυρο με αλουμινιο, η υγρασια στο σπιτι ηταν απεριγραπτη, και οι πορτες και τα παραθυρα εμπαζαν απο παντου.. Οταν καταφερα και απεκτισα το δικο μου σπιτι φισικα και εβαλα αλουμινενιες κατασκευες και ο μαστορας που ηταν ειδικος μου ειπε για τον θερμοδιακοπή. Οντως τωρα καμια σχεση... Τα κουφωματα που εβαλε σε μενα θιμιζει αυτα το κατωκατω φωτογραφιας https://beikosdoors.gr/services/koufomata-alouminiou/#!...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπερα στην ομαδα!μια ερωτηση θελω να κανω!γνωριζει καποιος αν μπορω και πως(αν γινετε)να προεκτιμω τα μασκουλα των παντζουριων λογο θερμοπροσοψης;σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/4/2022 at 9:59 ΜΜ, giskaki said:

Καλησπερα στην ομαδα!μια ερωτηση θελω να κανω!γνωριζει καποιος αν μπορω και πως(αν γινετε)να προεκτιμω τα μασκουλα των παντζουριων λογο θερμοπροσοψης;σας ευχαριστω!

Οι μεντεσέδες αλλάζουν σε ανοιγόμενα εξώφυλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...