Jump to content

Πόσο καιρό έχει αντέξει το pc σας χωρίς format;


minovg
 Κοινοποίηση

Κάθε πότε κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή σας;  

370 members have voted

  1. 1. Κάθε πότε κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή σας;

    • Κάθε μήνα. Με τόσα που βάζω κολλάει, δε γίνεται και διαφορετικά...
      15
    • Ανά 2-3 μήνες
      26
    • Ανά 3-6 μήνες
      44
    • Ανά 6-12 μήνες
      84
    • Ανά 1-2 χρόνια
      76
    • Κάθε 2 χρόνια
      67
    • Ποτέ, τι είναι το φορμάτ;
      58


Recommended Posts

Το παλιό PC το είχα 7 χρόνια (!) με ελάχιστα προβλήματα και μόνο με 1 Format. Τώρα σκέφτομαι να κάνω Format στο καινούριο, γιατί παρά τους διπλοπύρηνους, τα χιλιάδες mb μνήμης, όλα τα καλούδια τελευταίας τεχνολογίας, κλπ., σέρνεται αρκετά συχνά και δεν ξέρω γιατί. :mad:

Το πρόβλημα είναι πως θα κρατήσω 250GB backup. Να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό;

 

nai! o eksoterikos sklhros leei polu! exw enan 250GB kai ektos tou oti den fortwnw ton eswteriko sklhro me MP3,videos,movies mporw na kanw aneta backup.

 

format kanw kathe 6 mhnes peripou. alla twra pou apekthsa katevasthri elpizw na krathsw ton kalo upologisth arketo kairo xwris format!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω το λαπτοπ μου απο Σεπτεμρη 2004 και εχω κανει 2 φορες φορματ.... Την τελευταια φορα που εκανα ηθελε 7-8 λεπτα να κανει restart!!! Τωρα προσπαθω να μην βαζω βλακειες μεσα μηπως και το καθηστερησω το επομενο....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ωραίες οι οδηγίες σου,μα ποτέ δεν βάζουμε τα downloads μας

σε partition εκτός λειτουργικού στο οποίο έχουμε τα αρχεία μας,πριν τα σκανάρουμε για ιούς στο κομμάτι που έχουμε εγκαταστήσει το λειτουργικό!δεν θα θέλαμε να δούμε τα αρχεία μας να μολυνθούν από κάποιο ιό,που με τόσο κόπο έχουμε συλλέξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα εκανα format ανα μηνα το πολυ, αλλα εδω και δυο χρονια φροντιζω να συντηρω τα pc μου ωστε να μην χρειαζεται format. Αλλωστε ειναι τοσα αυτα που θα πρεπει να μεταφερω και να ξαναστησω που μονο που το σκεφτομαι με πιανει πονοκεφαλος.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλια εκανα format καθε 2 μηνες επειδη ο υπολογιστης βαραινε υπερβολικα και η εκκινηση κρατουσε κανα 5λεπτο λογω ιντερνετ και πολλων pluggins. Τωρα αν και με γονατιζει το kaspersky που θελει να πατας 30 allow στο ιντερνετ και στα προγραμματα καθε μερα , κατα τα αλλα ο υπολογιστης ειναι αθικτος και γρηγορος εδω και 9 μηνες <<ρεκορ για μενα>>:wacko:. Επισης το system restore ειναι σωτηριο και ειναι το πρωτο που πρεπει να κανει κανεις πριν αρχισει το format. Και αυτο που εχω καταλαβει τοσα χρονια , λεγοντας σε φιλους πως να κανουν format , ειναι οτι δεν πρεπει μονο να ξερεις τη διαδικασια του format, αλλα και τι να κανεις οταν παρουσιαστει προβλημα κατα την πραγματοποιηση του αλλιως τα αποτελεσματα θα ειναι τραγικα για τον υπολογιστη
Link to comment
Share on other sites

εγω κανω φορματ οταν βαριεμαι, το ευχαριστιεμαι :p

 

2,5 χρονια - συνεχης χρηση

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο.Και θα αντέξει μάλλον για πολύ ακόμα,καθώς όταν πάω να τον κάνω βγάζει κάτι μπλε κινέζικα και σταματάει η διαδικασία...
Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο.Και θα αντέξει μάλλον για πολύ ακόμα,καθώς όταν πάω να τον κάνω βγάζει κάτι μπλε κινέζικα και σταματάει η διαδικασία...

 

Δυο χρόνια και ένα μήνα είναι το laptop μου χωρίς format και στέκεται αξιοπρεπώς παρά το γεγονός ότι καθημερινά δεν του συμπεριφέρομαι και με τον καλύτερο τρόπο.

 

Αυτό το Σαββατοκύριακο όμως θα του κάνω format γιατί πρέπει να βάλω και Fedora επάνω οπότε θέλω να γίνουν όλα εξ αρχής.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

2 χρονια και συνεχιζω :)

Βασικα δεν ηξερα καν τι ειναι αυτο το περιβοητο φορματ μεχρι πριν 6 μηνες... Τοτε ηταν που πηγε να μου αδειασει ενας φιλος μου τον καδο ανακυκλωσης και του εβγαλε αυτο:

 

http://i191.photobucket.com/albums/z287/n_wildgirl/27cb66a9.jpg

 

Καταλαβαινετε βεβαιως οτι κοντεψε να παθει καρδιακο ο ανθρωπος. και υποσχεθηκε να μου κανει φορματ αλλα ακομα το περιμενω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

lol oreo thema to diko mou kathe mina ama den fai format den antexi eftixos exw ena disko megalo kai sozo ta arxia mou alla kamia mera pou tha theli formata tha faei ena sout apo to parathiro tha skasi san karpouzi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Με τα '98 καθε 3μηνο ενα φορματ το ηθελε.. εμπαινα και ξεβρ....τος στο ιντερνετ ειχα και κατι ασυμβατοτητες με hardware. Με xp του κανω οποτε εχει προβλημα αλλα καθε 6-8μηνο στανταρ να ξεμπουκωνει και λιγο.. Αλλα οντως το μετα ειναι το δυσκολο.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Egw ekana tin proigoumeni evdomada ustera apo 1 xrono.Oson afora tin epaneggatastasi programmatwn den me peirazei katholou..Isa isa ananewnw tis ekdoseis twn programatwn mou kai dinw xrisimotita sto program database pou exw ftia3ei kai sintirw sto pc mou..:p
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 χρόνο που έχω το MacBook Pro, όχι μόνο δεν χρειάστηκε format, αλλά δεν κάνω ούτε επανεκίνηση, παρά μόνο αν το ζητήσει το σύστημα λόγω εγκατάστασης ενημερώσεων ασφαλείας, πράγμα που γίνεται συνήθως κάθε 3-4 εβδομάδες.

 

Μπορεί το Leopard να μην έχει φτάσει ακόμα τα επίπεδα σταθερότητας του Tiger (μερικές φορές κάποιες εφαρμογές τρώνε τα κολληματάκια τους), αλλά ποτέ δεν χρειάζεται να κάνεις restart το computer, μόνο την εφαρμογή. Και επειδή δεν υπάρχει registry να γεμίσει με διάφορα, το σύστημα είναι το ίδιο γρήγορο με την ημέρα που το αγόρασα.

 

Όταν είχα windows, η εμπειρία ήταν ελαφρώς διαφορετική. Στα 2 χρόνια που είχα ΜΕ πρέπει να έκανα πάνω από 10 format. Αλλά βέβαια ακόμα και η microsoft γνώριζε ότι ήταν ένα τραγικά κακό λειτουργικό. Με τα XP, χρειάστηκε format σε 5 χρόνια 2 φορές και τις 2 από ιούς. Τα XP ήταν ένα σχετικά σταθερό λειτουργικό, όμως το σύστημα όσο περνούσε ο καιρός κρεμούσε και ήταν ο κύριος λόγος που πέρσι, όταν έφτασε ο κόμπος στο χτένι, αποφάσισα αντί να αγοράσω καινούργιο PC και να ξαναπερνάω τα πάντα από την αρχή, να δοκιμάσω το OS-X.

Link to comment
Share on other sites

Chris γιαυτό το θέμα λέει πόσο καιρό έχει αντέξει το pc σας χωρίς format:D

 

Κατά την εποχή των παραθύρων το format μου ήταν μια διαδικασία που γινόταν τουλάχιστον μια φορά το μήνα...

 

1 χρόνο+ με το Macbook το έχω κάνει μια φορά όταν έβαλα τα Leopard...:D

 

PS> Θέλω και εγώ PRO...:)

Link to comment
Share on other sites

Και τα Mac Personal Computers είναι. :)

 

Όταν πέρασα το Leopard πάνω από το Tiger (vista πάνω από xp, για να καταλαβαίνουν και οι φίλοι με windows), δεν χάθηκε απολύτως τίποτα. Ούτε οι φάκελοι μου, οι επαφές μου, οι ρυθμίσεις μου, οι εφαρμογές μου. Με το που τελείωσε η διαδικασία εγκατάστασης ήταν όλα εκεί και λειτουργούσαν τέλεια, στο νέο λειτουργικό. Πιο ανώδυνο format δεν γίνεται! :D

Link to comment
Share on other sites

To "Format" είναι "προνόμιο" των Windows. Το macos και τα υπόλοιπα λειτουργικά δεν έχουν ανάγκες συντήρησης με αυτό τον τρόπο. Το να περνάς το Leopard πάνω από το Tiger όπως λες, ή να κάνεις upgrade, δεν έχει καμία σχέση με το να στήσεις ένα μηχάνημα από την αρχή.

 

Επομένως το να αναφέρετε ότι μετά από τέτοια upgrades το macos λειτουργούσε μια χαρά δεν έχει νόημα. Τα windows έχουν τα γνωστά προβλήματα και χρειάζονται τέτοιου είδους ενασχόληση.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα μετα απο 16 μηνες.Το συστημα κολλουσε συνεχως οποτε το πηρα αποφαση.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "κάθε εξάμηνο format" ποσο μάλιστα το "κάθε μήνα format" δεν το καταλαβαίνω!

Δηλαδή εσείς θα έπρεπε ήδη να έχετε προβεί στην αγορά ενός mac.

Εγώ από τότε που έστησα το amd pc μου πριν 2+ χρόνια ακόμα δεν έχω κάνει format αλλά σκέφτομαι να αλλάξω στρατόπεδο μια και καλή

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "κάθε εξάμηνο format" ποσο μάλιστα το "κάθε μήνα format" δεν το καταλαβαίνω!

Δηλαδή εσείς θα έπρεπε ήδη να έχετε προβεί στην αγορά ενός mac.

Εγώ από τότε που έστησα το amd pc μου πριν 2+ χρόνια ακόμα δεν έχω κάνει format αλλά σκέφτομαι να αλλάξω στρατόπεδο μια και καλή

 

Και γω το ιδιο. Απο τοτε που χρησιμοποιω κανονικα υπολογιστη, εχω κανει μια φορα φορματ. Τα τελευταια τεσσερα χρονια δε, καμια, εχοντας αλλαξει ομως υπολογιστη πριν δυο χρονια, αλλα εχονταςε αποκτησει ενδιαμεσα και ενα λαπτοπ.

 

Φυσικα, για να το καταφερω αυτο, χρειαζεται συχνες ενημερωσεις του antivirus, registry cleaners, startup monitors, και οι εκαστοτε "χειροκινητες" επιδιορθωσεις στα προβληματα που μπορει να εμφανιστουν και να επιμεινουν. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εκανα φορματ σε υπολογιστη 2 ημερων τι να πω? Εγκατεστησα η χαζη προγραμμα που δεν ηταν συμβατο-αγνοώντας επιδεικτικα την προειδοποιηση!("ε,σιγα τί θα πάθει"?)-και μετα δεν με εβαζε στο λειτουργικο με τιποτα....

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε?

Εμένα το φορματ έγινε στο πρώτο ανοιγμα του pc.

Δεν ήξερα τότε και του εγκατέστησα τα windows πάνω στα windows και

δε λειτούργούσε παρα μόνο σε ασφαλής λειτουργία.

Και έτσι ούτε δύωρο δεν είχε κάνει το pc και του έκανα φορματ.

Έκανα ρεκόρ ε?

Μετά απο τρια χρόνια που τον έχω του χω κάνει κανα 7 φορματ.

Δοκιμάζω διάφορα προγράμματα και κολλάει συνέχεια γι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...