Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

pwwwww sobara den yparxoune ala tetia flash themata?? :( kai einai gamata den pirazei kai 3 pou exoume kala einai :P lete na bgaloune k alla h mpa?? nai file to exo paratirisi oti pezei h mpataria mia peftei mia anaibeni mpori na ftei k ayto

 

Απ`ότι ξέρω, τα flashάκια αυτά βρίσκονται στη ROM του κινητού και πάνε μαζί με το firmware.Το καλύτερο που έχουν πετύχει μέχρι στιγμής είναι να αλλάξουν στα ήδη υπάρχοντα θέματα, τη γραμματοσειρά και το χρώμα της.Δεν μπορείς να στείλεις δηλαδή ένα θέμα με κατάληξη .thm και να σου αλλάξει τελείως το μενού όπως με τα orbit, emerge...Μπορείς με το far manager να πειράξεις το firmware του κινητού σου και να αλλάξεις τα προκαθορισμένα flash θέματα στα Κ750 και W800, δεν έχω ακούσει τίποτα για τα W810.(Κυρίως γιατί δεν υπάρχουν drivers για το far manager για W810).

Αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο ας προσθέσει...

Link to comment
Share on other sites

Απ`ότι ξέρω, τα flashάκια αυτά βρίσκονται στη ROM του κινητού και πάνε μαζί με το firmware.Το καλύτερο που έχουν πετύχει μέχρι στιγμής είναι να αλλάξουν στα ήδη υπάρχοντα θέματα, τη γραμματοσειρά και το χρώμα της.Δεν μπορείς να στείλεις δηλαδή ένα θέμα με κατάληξη .thm και να σου αλλάξει τελείως το μενού όπως με τα orbit, emerge...Μπορείς με το far manager να πειράξεις το firmware του κινητού σου και να αλλάξεις τα προκαθορισμένα flash θέματα στα Κ750 και W800, δεν έχω ακούσει τίποτα για τα W810.(Κυρίως γιατί δεν υπάρχουν drivers για το far manager για W810).

Αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο ας προσθέσει...

Και εγώ που το είχα ψάξει μια περίοδο κάτι τέτοιο είχα διαβάσει..

Τα flash είναι αρχεία που τελειώνουν σε .swf(shockwave flash) και δεν βρίσκονται σε κάποιο προσβάσιμο φάκελο.

Τα θέματα (.thm) είναι αρχεία xml και έχουν τις φωτογραφίες, ήχους, menu κτλ και απλά κάνουν μια αναφορά σε κάποιο αρχείο .swf το οποίο όμως δεν μπορείς να το δεις γιατι βρίσκεται πακέτο με το firmware..

Αυτοί που το έψαξαν προσπάθησαν να βρουν ένα τρόπο μήπως και καταφέρουν να το αντιγράψουν (με κάποιο xml script) απο το f/w και το βάλουν σε κάποιο προσβάσιμο φάκελο αλλά μάταια.:(

 

Ελπίζουμε οτι σε κάποιο καινούριο firmware και με κάποιο αντίστοιχο tool (theme creator) θα μπορείς ακόμα και ο ίδιος να μπορείς να φτιάχνεις το δικό σου flash menu. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιο πολύ το βλέπω να είναι διαθέσιμο σε κάποιο W820i και όχι στο W810ι...

Πως αλλιώς θα πουλήσουν νέα τηλέφωνα οι εταιρίες;

Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν το w810i από Dubai. Όλα καλά, πολύ ωραίο, αλλά μήπως ξέρει κανείς τι να κάνω για να του βάλω ελληνικά;

 

Κατέβασα το update service από την sony ericsson και πήγα να του κάνω αναβάθμιση στο λογισμικό. Βρήκε ότι το υπάρχον λογισμικό ήταν για Middle East & North Africa και προφανώς του εγκατέστησε το τελευταίο λογισμικό που υπάρχει για Middle East & North Africa, με αποτέλεσμα πάλι να μην έχω ελληνικά.

 

Δεν με ενοχλεί να είναι στα αγγλικά το μενού, το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να γράψω sms στα ελληνικά.

 

Από τη Sony ericsson μου είπαν ότι δεν γίνεται να του βάλω ελληνικά. Μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για του αλλάξω λογισμικό και να του περάσω το ελληνικό;;;

Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν το w810i από Dubai. Όλα καλά, πολύ ωραίο, αλλά μήπως ξέρει κανείς τι να κάνω για να του βάλω ελληνικά;

 

Κατέβασα το update service από την sony ericsson και πήγα να του κάνω αναβάθμιση στο λογισμικό. Βρήκε ότι το υπάρχον λογισμικό ήταν για Middle East & North Africa και προφανώς του εγκατέστησε το τελευταίο λογισμικό που υπάρχει για Middle East & North Africa, με αποτέλεσμα πάλι να μην έχω ελληνικά.

 

Δεν με ενοχλεί να είναι στα αγγλικά το μενού, το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να γράψω sms στα ελληνικά.

 

Από τη Sony ericsson μου είπαν ότι δεν γίνεται να του βάλω ελληνικά. Μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για του αλλάξω λογισμικό και να του περάσω το ελληνικό;;;

 

Εγώ ήξερα οτι στο SE service μπορούν να σου φορτώσουν ελληνικά..

 

Πάντως απο το davinci μπορείς να βάλεις όποιο f/w θες και όποια γλώσσα θες..

Απλά θα δώσεις 10 euro..

Εκτός και αν το κινητό δεν το δέχετε για λόγους που θα διαβάσεις εκεί αλλά και για εκείνη την περίπτωση υπάρχει λύση..

 

Πήγαινε www.davinciteam.com και θα βρείς πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο firmware!!

 

Για unbranded phones!!

 

R4EA031

 

 

www.wotanserver.com

Link to comment
Share on other sites

Zafevolution σ'ευχαριστώ για την απάντηση, θα το κοιτάξω. Τα 10 € δεν ειναι τίποτα. Αν δουλέψει θα ενημερώσω

Πάντως πήγαινε πρώτα σε ένα service!!

Και πες οτι θες απλά να κάνεις αναβάθμιση και να σου βάλουν τα ελληνικά..

Δεν νομίζω να σου αρνηθούν...

Μην πάρεις τηλ.

Απλά πήγαινε εκεί..

Ειδικά τώρα που βγήκε καινούριο firmware είναι ευκαιρία;)

 

Γιατί με το davinci αν το καταλάβουν (πράγμα πολύ δύσκολο βέβαια) χάνεις την εγγύηση..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγγύηση ούτως η άλλως. Η εγγύηση ισχύει μόνο για 4-5 χώρες στη μέση ανατολή.

Αυτό το davinci τι είναι ακριβώς; Πρεπει να κατεβάσω κάποιο client π.χ. 16.4 (latest version) που είδα στο site;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγγύηση ούτως η άλλως. Η εγγύηση ισχύει μόνο για 4-5 χώρες στη μέση ανατολή.

Αυτό το davinci τι είναι ακριβώς; Πρεπει να κατεβάσω κάποιο client π.χ. 16.4 (latest version) που είδα στο site;

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα Service Point και να τους ζητήσεις να σου φλασάρουν το κινητό και να σου περάσουν Ελληνικά. Στο συνημμένο θα βρεις το πιο κοντινό σου Service Point. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καινούριο firmware!!

 

Για unbranded phones!!

 

R4EA031

 

 

www.wotanserver.com

 

Τι επιδιορθώνει το νέο firmware ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

na rwthsw: apo w810 aksizei na pas se k800?

 

Αν σε ενδιαφέρει η καλύτερη κάμερα και το 3G, τότε ναι, συμφέρει, διαφορετικά δεν σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγγύηση ούτως η άλλως. Η εγγύηση ισχύει μόνο για 4-5 χώρες στη μέση ανατολή.

Αυτό το davinci τι είναι ακριβώς; Πρεπει να κατεβάσω κάποιο client π.χ. 16.4 (latest version) που είδα στο site;

 

Για να βάλεις τις γλώσσα και το firmware που θές πρέπει να flashareis το κινητό σου με τα κατάλληλα αρχεία..

Για να το flashareis χρειάζεσαι το client πρόγραμμα και 1 credit το οποίο το πληρώνεις 10 euro..

Τις λεπτομέριες θα τις βρεις μέσα

 

Εδώ είναι ο οδηγός για να flashareis το κινητό σου.

http://www.seuniverse.com/forums/showthread.php?t=4911

 

Ψάχνοντας και στο forum αυτό θα βρέις και τα ελληνικά αρχεία (f/w, γλώσσα)

http://www.seuniverse.com/forums/

 

Τα είχα βρεί μια περίοδο αλλά τώρα δεν τα θυμάμαι..

Μέσα στο forum που σου είπα είχε ρωτήσει και κάποιος άλλος για τα ελληνικά οπότε εύκολα θα το βρεις πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

Τι επιδιορθώνει το νέο firmware ξέρουμε;

 

Αυτή τη στιγμή κάποιοι λένε οτι παρατήρησαν λίγο καλύτερο ήχο (πιο δυνατό και καθαρό) στο walkman

Ένας είπε μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας..

Και ένας είπε οτι έχει 2 mb περισσότερο χώρο στη συσκευή..

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η καλύτερη κάμερα και το 3G, τότε ναι, συμφέρει, διαφορετικά δεν σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό.

 

h othonh tou w810 den einai poly mikrh? kai h analish einai aisthita katwterh tou k800? apo fwteinothta? me endiaferei apo apopsh othonhs pio poly.....

kai h ericsson den bgazei dwrean anabathmiseis? tha prepei na plhrwnoume se kathe site pou doume me kainourgia anabathmmish? pote den tha kana anabathish an den mou ebgaze kapoio simantiko problhma to kinito.twra to na dwsw 10 eyro gia na exw 2 mb perissotera.....kai ayto pou lene oti h mpataria krataei perissotero.....ante o kaliteros hxos kati leei.alla poso kaliteros na ginete pia?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

h othonh tou w810 den einai poly mikrh? kai h analish einai aisthita katwterh tou k800? apo fwteinothta? me endiaferei apo apopsh othonhs pio poly.....

kai h ericsson den bgazei dwrean anabathmiseis? tha prepei na plhrwnoume se kathe site pou doume me kainourgia anabathmmish? pote den tha kana anabathish an den mou ebgaze kapoio simantiko problhma to kinito.twra to na dwsw 10 eyro gia na exw 2 mb perissotera.....kai ayto pou lene oti h mpataria krataei perissotero.....ante o kaliteros hxos kati leei.alla poso kaliteros na ginete pia?

 

Ναι, όντως η οθόνη του K800 έναντι του W810 είναι μεγαλύτερη (240x320 και 176x220 αντίστοιχα). Η φωτεινότητα ρυθμίζεται οπότε τη φέρνεις στα γούστα σου. Αν έχεις τη δυνατότητα να τα δεις το ένα δίπλα στο άλλο είναι το καλύτερο μιας και σε ενδιαφέρει η οθόνη.

 

Μια πρώτη συγκριτική γεύση από τεχνικής απόψεως μπορείς να βρεις μπαίνοντας εδώ :)

 

Οι αναβαθμίσεις είναι δωρεάν όταν διατείθενται από το SEUS και μπορείς να τις κάνεις από το σπίτι σου. Τα site αυτά προσέρουν κι άλλου είδους υπηρεσίες για αυτό και πληρώνεις.

 

Από τα λίγα που διάβασα η καινούρια έκδοση απογοήτευσε πολλούς γιατί δεν προσφέρει πολλά πράγματα εκτός από αυτά που λεει ο zafevolution. Να προσθέσω επίσης ότι κάποιος είπε και για κακό ήχο στο video. Όλα αυτά όμως είναι υποκειμενικά οπότε μέχρι να βγει κάτι επίσημο μην δίνετε και μεγάλη σημασία.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

re mages kati eixa diabasi tis proales sto mobile-review to site kai sigrine to k750i me to w810i k thimamai diabaza kai kati elege gia to 750i oti eixe kati sigrisis k an thimamai kala htane gia tis othones ton 2 kiniton k gia ta fps k elege sigritika evgene anotero to 750i ala den thimamai akrivos na sas pw den mporo na bro kai to site na sas edixna..yparxei tetia periptosi sigrisis?kai genika to 750i na vgeni anotero apo to 810 ?? koufo mou fenete :O
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

. Η αναλυση μεταξυ k750/w800-w810-k800 ειναι 176x220, 176x220 και 240x320 αντίστοιχα, ενω το μεγεθος ειναι 1.8 , 1.9 και 2.0 ιντζες αντίστοιχα. ειναι αναλυση βιντεο ειναι ιδια 176x220. Οσο αναφορα την οθονη μεταξυ k750 w810 ισχυουν οσα ειπε ο φιλος zxr αν και η οθονη του w810 μου φαινεται οτι ειναι πιο λαμπερη Τωρα στα fps που ρωταει ο maiden σε καποια απο τις τελευταιες αναβαθμισεις πραγματι αυξησαν τα fps ας ελπισουμε οτι δε θα κανουν 1,5-2 χρονια να τα αυξησουν και στο w810
Link to comment
Share on other sites

. Η αναλυση μεταξυ k750/w800-w810-k800 ειναι 176x220, 176x220 και 240x320 αντίστοιχα, ενω το μεγεθος ειναι 1.8 , 1.9 και 2.0 ιντζες αντίστοιχα. ειναι αναλυση βιντεο ειναι ιδια 176x220. Οσο αναφορα την οθονη μεταξυ k750 w810 ισχυουν οσα ειπε ο φιλος zxr αν και η οθονη του w810 μου φαινεται οτι ειναι πιο λαμπερη Τωρα στα fps που ρωταει ο maiden σε καποια απο τις τελευταιες αναβαθμισεις πραγματι αυξησαν τα fps ας ελπισουμε οτι δε θα κανουν 1,5-2 χρονια να τα αυξησουν και στο w810

Καλησπέρα σε όλους.

Μιάς και μιλάμε για οθόνες να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει αλλά στη μπάρα με την ένταση του ήχου όταν την αυξομειώνεται εμφανίζεται η γραμμή έντασης αλλά αν παρατηρήσεται καλάεμφανίζονται κάτι οριζόντιες γραμμές.Αυτές οι γραμμές είναι αποτέλεσμα του refresh rate της οθόνης, αν δεν κάνω λάθος.

Το θέμα πιο είναι. ένας φίλος μου όταν παρατήρησε αυτό το "πρόβλημα" δε του έδωσε μεγάλη σημασία αλλά μετά από 3 μερές του έκαψε την οθόνη και πήγε και πήρε καινούργιο από την SE.

Παίζει να είναι πρόβλημα του τηλεφώνου ή απλά έτυχε?

Γιατί και στο δικό μου το κάνει αλλά δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μιάς και μιλάμε για οθόνες να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει αλλά στη μπάρα με την ένταση του ήχου όταν την αυξομειώνεται εμφανίζεται η γραμμή έντασης αλλά αν παρατηρήσεται καλάεμφανίζονται κάτι οριζόντιες γραμμές.Αυτές οι γραμμές είναι αποτέλεσμα του refresh rate της οθόνης, αν δεν κάνω λάθος.

Το θέμα πιο είναι. ένας φίλος μου όταν παρατήρησε αυτό το "πρόβλημα" δε του έδωσε μεγάλη σημασία αλλά μετά από 3 μερές του έκαψε την οθόνη και πήγε και πήρε καινούργιο από την SE.

Παίζει να είναι πρόβλημα του τηλεφώνου ή απλά έτυχε?

Γιατί και στο δικό μου το κάνει αλλά δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.

Που εμφανίζονται οι οριζόντιες γραμμές?

Γιατί εγώ που το δοκίμασα μόλις τώρα δεν είδα τπτ.

Έχω R4CE012 vodafone live έκδοση

Και το δοκίμασα έχοντας ανοιχτο το walkman και έπαιζα με την ένταση..

Το δοκίμασα και έχοντας το walkman ελαχστοποιημένο και μπροστά είχα για θέμα το orbit..

Επίσης παρατήρισα οτι όταν ήταν ελαχιστοποιημένο το walkman και έπαιζα με την φωνή το θέμα (orbit) πάγωνε..

Μόλις έφευγε η μπάρα απο πάνω συνέχιζε..

Φαντάζομαι γίνεται σε όλους αυτό..

 

Αυτά..:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μιάς και μιλάμε για οθόνες να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει αλλά στη μπάρα με την ένταση του ήχου όταν την αυξομειώνεται εμφανίζεται η γραμμή έντασης αλλά αν παρατηρήσεται καλάεμφανίζονται κάτι οριζόντιες γραμμές.Αυτές οι γραμμές είναι αποτέλεσμα του refresh rate της οθόνης, αν δεν κάνω λάθος.

Το θέμα πιο είναι. ένας φίλος μου όταν παρατήρησε αυτό το "πρόβλημα" δε του έδωσε μεγάλη σημασία αλλά μετά από 3 μερές του έκαψε την οθόνη και πήγε και πήρε καινούργιο από την SE.

Παίζει να είναι πρόβλημα του τηλεφώνου ή απλά έτυχε?

Γιατί και στο δικό μου το κάνει αλλά δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.

Οι γραμμές αυτές δεν είναι αποτέλεσμα του refresh rate. Είναι πολύ πιθανό να τις βλεπεις τότε εξαιτίας του φόντου (άσπρο χρώμα να υποθέσω;) Η οθόνη του φίλου σου είναι πολύ πιθανό να χτυπήθηκε και για αυτό κάηκε. Ελπίζω να μην έχει συμβεί κάτι τέτοιο και σε σένα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...