Jump to content

Κάλαντα


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά το γέλιο... Θυμάμαι είχαμε πάει να πούμε τα κάλαντα σε μια πολυκατοικία και χτυπάμε την πόρτα και περιμένουμε... και ξαφνικά... κλατς κρατς γκρανγκ μπαμ (ξεκλείδωνε και ξεκλείδωνε...) βγαίνει ένας 40-50 χρονών με το σλίπ και λέμε να τα πούμε? " Άντε πείτε τα... " ξαφνικά ανοίγει την πόρτα ο γείτονας και τραγουδούσαμε και για τους δύο! Και ο πρώτος λέει παιδιά επειδή δν έχω ψιλά θα σας δώσει ο άλλος δίπλα... εμείς τραγουδούσαμε ακόμη... και έρχεται ο γείτονας και μας δίνει 20 ολόκληρες ΔΡΑΧΜΕΣ... και μαζεύαμε λεφτά για PS1 τότε...

 

Πολλά κουφά...πάρα πολλά!!:lol:

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν πολύ μικρή, γύρω στα 4, νόμιζα ότι τα παιδιά γυρνάνε από σπίτι σε σπίτι και τραγουδάνε το "Τρίγωνα-Κάλαντα".
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν πολύ μικρή, γύρω στα 4, νόμιζα ότι τα παιδιά γυρνάνε από σπίτι σε σπίτι και τραγουδάνε το "Τρίγωνα-Κάλαντα".

 

:shock:

γιατι τωρα που μεγαλωσες καταλαβες κατι διαφορετικο?:p

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, συνήθως τραγουδάνε το "Καλήν ημέραν άρχοντες" την παραμόνή των Χριστουγέννων και το "Αρχιμηνιά κι αρχιχρονιά" την παραμονή της Πρωτοχρονιάς. Το "Τρίγωνα-κάλαντα" προφανώς πρόκειται για καινοτομία.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι που πριν δυό χρόνια πήγαμε στο δημαρχεί τρομάρα μας να πούμε τα κάλαντα στο δήμαρχο με τις φλογέρες,και σε κάποιο σημείο ο ένας φίλος μου κολλούσε και το πήγαμε πέντε φορές απο την αρχή μέχρι που μας είπε:Καλά παιδιά δεν πειράζει πήρα μια γεύση παο το τι ξέρετε,μας έδωσε απο 5Ε στο καθένα και φύγαμε...:lol::lol::D

 

Ρεζίλι γίναμε!Μετά τον βρίζαμε!:lol::rolleyes::!:

Link to comment
Share on other sites

ego ta kalanta mia fora ta eipa sth zoh mou...

fetos mou ta eipe mono ena koritsaki-perasan kai kati gyftoi me ta datsum alla de tous edosa tpt :p-

se ena kafe hr8an kai 3 mantraxaloi gyro sta 20 ntymenoi agiobasilhdes kai garizane sth kurioleksia....

sth douleia ths mamas mou hr8an perissotera paidakia...alla se osa doseis ligotera apo 2 ebro katebazoun to kefali...ma giati?

 

 

επιδη ρίναι κωλόπαιδα.. και γώ τα έλεγα μεχρι τρία χρόνια, συνήθως ρίχναμε πολυ γέλιο, ακόμα και μπροστά τους, ωραία φάση, αλλά δεν λέει και πολύ άμα δεν το κάνεις απο εμπειρία και ευχαρίστηση και το κάνεις μόνο για τα λεφτά!

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Bayern7 said:
Ειχα παει μικρός (8-10) χρονών με την αδερφή μου να πούμε τα κάλαντα παραμονη χριστουγέννων.

.Χτυπάμε σε ένα σπίτι, μετά απο κανα λεπτό μας ανοίγει ένας «κύριος» καμιά 30αριά χρονών αγουροξυπνημένος και ακολουθεί ο παρακάτω μινι διαλογος:

- Να τα πουμε;;;; 😄

- Φυγετε απο εδω ρε πρωι πρωι ακομα δεν χέσαμε.. :mad:

 

Και μας κλεινει τη πορτα. 😢

 

Όταν ανοίγεις την πόρτα στα παιδιά,δεν είναι σωστό να την

κλείνεις χωρίς να σου πουν τα κάλαντα.

Χριστούγεννα έρχονται και τηρούν το πολύ ωραίο αυτό έθιμο.

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει μικρός (8-10) χρονών με την αδερφή μου να πούμε τα κάλαντα παραμονη χριστουγέννων.

.Χτυπάμε σε ένα σπίτι, μετά απο κανα λεπτό μας ανοίγει ένας «κύριος» καμιά 30αριά χρονών αγουροξυπνημένος και ακολουθεί ο παρακάτω μινι διαλογος:

- Να τα πουμε;;;; :D

- Φυγετε απο εδω ρε πρωι πρωι ακομα δεν χέσαμε.. :mad:

 

Και μας κλεινει τη πορτα. :cry:

 

χαχαχα!!!

αυτο δε το ειχα δει!!!

εξαιρετικος ο τυπος!!!

αυτο θα πει θρασος...:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

δε θα το ελεγα θρασος...

καλα τα εθιμα και ολα τα σχετικα αλλα δε ξερουμε γιατι αντεδρασε ετσι ο μπαρμπας...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δε θα το ελεγα θρασος...

καλα τα εθιμα και ολα τα σχετικα αλλα δε ξερουμε γιατι αντεδρασε ετσι ο μπαρμπας...

 

δεν ξερω τι ειναι, σιγουρα ειναι απαραδεκτη συμπεριφορα...

αλλα εγω πεθανα στα γελια...

:p

Link to comment
Share on other sites

καποτε ενας γνωστος μου ειχε γιαουρτωσει κατι πιτσιρικια που ηρθαν πρωι-πρωι να του τα πουν και τον ξυπνησαν...

 

καφρος...:D

 

mh mou vazeis idees:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

mh mou vazeis idees:lol: :lol:

 

και το καλο ειναι οτι μετα τα πιτσιρικια ανεβηκαν σε εμενα να τα πουν (αυτος ο γνωστος εμενε εναν οροφο απο κατω μου)!!!:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπόρει να τον διέκοψαν από κάτι άλλο...:wink: κ όχι απτο χε....μο!

 

Από ό,τι και να τον διέκοψαν,η συμπεριφορά του δε δικαιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τα πεντε ευρω τα πηρατε.:p

Ναι εντάξει δεν λέω τα πήραμε,αλλά γίναμε ρεζίλι!:rolleyes:;):lol::)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ μέχρι σήμερα αν έχω πει τα κάλαντα 3-4 στην ζωή μου.

Την πρώτη φορά που τα είπα ήμουνα 9 ετών και είχα πάει με άλλες 2 φίλες μου.

Χτυπάμε το κουδούνι, (α και τις 3-4 που πήγα να πω τα κάλαντα ποτέ δεν πήγαινα πριν τις 9 το πρωί, φοβόμουν μην με βρίσουν αν τους ξύπναγα) μας ανοίγει λοιπόν μία κυρία, της λέμε τα κάλαντα και μας ρωτάει : είστε τρεις ε? λέμε: ναι

Μας δίνει 20 δρχ, το ξαναγράφω,(είκοσι δραχμές) και μας λέει : μοιραστείτε τα και άντε και του χρόνου.

Τι να έρθουμε και του χρόνου να μας δώσεις άλλες 20 δρχ?

Θα έπρεπε να πάμε και τα επόμενα δύο Χριστούγεννα για να μπορέσουμε να τα μοιραστούμε και να πάρουμε η καθεμιά μας από 20 δρχ.

 

Υ.Γ. Και το έπαιζε και χουβαρντού σε όλη την γειτονιά.

Τι να πεις?

:D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι σήμερα αν έχω πει τα κάλαντα 3-4 στην ζωή μου.

Την πρώτη φορά που τα είπα ήμουνα 9 ετών και είχα πάει με άλλες 2 φίλες μου.

Χτυπάμε το κουδούνι, (α και τις 3-4 που πήγα να πω τα κάλαντα ποτέ δεν πήγαινα πριν τις 9 το πρωί, φοβόμουν μην με βρίσουν αν τους ξύπναγα) μας ανοίγει λοιπόν μία κυρία, της λέμε τα κάλαντα και μας ρωτάει : είστε τρεις ε? λέμε: ναι

Μας δίνει 20 δρχ, το ξαναγράφω,(είκοσι δραχμές) και μας λέει : μοιραστείτε τα και άντε και του χρόνου.

Τι να έρθουμε και του χρόνου να μας δώσεις άλλες 20 δρχ?

Θα έπρεπε να πάμε και τα επόμενα δύο Χριστούγεννα για να μπορέσουμε να τα μοιραστούμε και να πάρουμε η καθεμιά μας από 20 δρχ.

 

Υ.Γ. Και το έπαιζε και χουβαρντού σε όλη την γειτονιά.

Τι να πεις?

 

 

Δεν μας ειπες πόσο χρονων εισαι ομως!!! :p

 

Αλλο 20 δρχ το 1998 αλλο το 1988 :lol:

Link to comment
Share on other sites

ekei pou nai h apoluth xenera einai sta xoria:ninja: anti gia lefta:ninja: sou dinoun:ninja: melomakarona:X
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

ekei pou nai h apoluth xenera einai sta xoria:ninja: anti gia lefta:ninja: sou dinoun:ninja: melomakarona:X

Μπα στο χωριό μου δίνουν και λεφτά και γλυκά πια!:)Εκσυχρονισμένοι οι άνθρωποι βλέπετε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...