Jump to content

Ξένα vs Ελληνικά


MRpan
 Κοινοποίηση

Ξένα vs Ελληνικά  

93 members have voted

  1. 1. Ξένα vs Ελληνικά

    • Ξένα
      46
    • Ελληνικα
      18
    • Και τα δύο
      29


Recommended Posts

100% ελληνικά σε όλες τις μορφές. Από έντεχνο μέχρι το τελευταίο σκυλάδικο :)

Την βρίσκω αφάνταστα με τα λαϊκά σε όλες τις μορφές! Με εκφράζουν. Από ξένα λίγα πράγματα και σε πολύ ειδικές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

eimai tis apopsis oti pleon ta ksena tragoudia einai mallon pio ikana na se valoun sti diadikasia na skefteis kai na ermineuseis ena tragoudi analoga me auto pou katalavaineis...aditheta ta ellinika pleon exoun katantisei toso automatopoiimena kai omoia metaksi tous etsi oste o kathe akroatis na min katalavainei to tragoudi alla na to epanalamvanei...apopsi dikia mou :p

I Stand Alone

http://img392.imageshack.us/img392/7576/shot000250ua.jpg

Where is the morning where is the sun a thousand years of midnight the sunrise is gone

Link to comment
Share on other sites

90% ξένα και 10% ελληνικά (κυρίως rock).

Akrivws etsi k egw!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακουω ολα τα καλα τραγουδια ειτε ειναι ξενα ειτε ελληνικα!!!!!!

Στην ωραια μουσικη δεν υπαρχει διαχωρισμος κανενας!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο.... εχω κολλησει τοσο με ελληνικα οσο και με ξενα..

ενταξει με περισσοτερα ξενα αλλα δεν σημαινει αυτο οτι δεν υπαρχουν αξιολογα ελληνικα

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eimai tis apopsis oti pleon ta ksena tragoudia einai mallon pio ikana na se valoun sti diadikasia na skefteis kai na ermineuseis ena tragoudi analoga me auto pou katalavaineis...aditheta ta ellinika pleon exoun katantisei toso automatopoiimena kai omoia metaksi tous etsi oste o kathe akroatis na min katalavainei to tragoudi alla na to epanalamvanei...apopsi dikia mou :p

 

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου... :)

Πλέον (τα τελευταία 3 χρόνια) τα ελληνικά τα έχω βαρεθεί γιατί μόνο για αγάπη μιλάνε, έρωτα κοκ. Η μουσική είναι επαναλαμβανόμενη και πάντα έχεις την εντύπωση ότι κάπου το έχεις ξανακούσει αυτό το "τραγούδι"

 

Εγώ ακούω κυρίως rock (punk, altrernative, indie, rock/pop κτλ) αλλα και ηλεκτρονική μουσική (ξέρω ότι δεν συνδιάζονται αλλα όπως τη βρίσκει κανείς:p )

 

Επίσης έχω να πώ ότι υπάρχουν και κάποια αξιόλογα ελληνικά κομάτια τα οποία όμως δεν ακούω καθώς έχουν αλλάξει τα ακούσματα μου. Πχ, προχθες ακουσα κάποιον Στεφάνου (νομίζω ότι τον έλεγαν) με πολύ καλή φωνή και εξίσου καλά τραγουδάκια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κυρίως ξένα, και με πολύ μεγάλη διαφορά. Τί να ακούσεις από την συντριπτική πλειοψηφία της Ελληνικής μουσικής, όπου τόσο οι στίχοι όσο και η μελωδία μοιάζουν να έχουν βγει --όλοι τους-- από το ίδιο καλούπι?

 

Ακούς το ξεκίνημα μιας νέας επιτυχίας και μπορείς να προβλέψεις από τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα όλη την υπόλοιπη μουσική (όπως, συχνά, και τους στίχους!). Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Ξενα και μονο.Τα ελληνικα σχεδον ολα κινουνται στον ιδιο ρυθμο,εχουν παρομοιους στοιχους (σε ολα ακουγονται λεξεις οπως "με καις , αγαπη , με αφησες" κλπ) απο την παρενθεση βγαινει οτi εχουν και το ιδιο αντικειμενο : αγαπες , χωρισμους και γενικα ολο κλαψα.

 

Με χαρα ειδα οτι το αποτελεσμα μεχρι στιγμης ειναι τα ξενα.Πραγματικα δεν το περιμενα!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ελληνικά πιο πολύ γιατί πως να το κάνουμε..... Θεωρώ ότι έχουμε την πιο όμορφη γλώσσα :p στον κόσμο... Και η ξένη μουσική καλή είναι αρκεί να λέει κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...