Jump to content

TFT οθόνες


ael1964
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1.DVI(Digital video input) είναι η ψηφιακή είσοδος σήματος. Οι καινούργιες κάρτες γραφικών έχουν τέτοια υποδοχή (ταυτόχρονα με την κλασσική RGB).

2.Με τη συνδεσμολογία DVI + TFT δεν χρειάζεται ο DAC adaptor που έχουν ενσωματωμένο οι περισσότερες κάρτες με αποτέλεσμα καλύτερη ποιότητα εικόνας και μειωμένο κόστος παραγωγής.

 

3.Το usb δεν έχει κανένα ρόλο στην οθόνη. Απλά σου προσφέρει επεκτασιμότητα για να βάλεις περισσότερες συσκευές usb στον υπολογιστή.:D :p

 

4.Multimedia = Πολυμέσα.

Είναι ο ταυτόχρονος συνδιασμός εικόνας,κειμένου,ήχου,animation. Αν ανοίξεις κανένα αρχείο τύπου .pps τότε θα καταλάβεις καλύτερα.:) ;)

1.ειναι μια ασπρη υποδοχη μηπως?που ειναι διπλα στην μπλε(RGB)?(απο την καρτα γραφικων εννοω)...

2.DAC adaptor τι ειναι αυτο?απο εκει που παιρνει ενεργεια μηπως?

3.ποτε δεν καταλαβα σε τι μπορει να βοηθησει το usb..πως θα μου προσφερει επεκτασιμότητα για να βάλωπερισσότερες συσκευές usb στον υπολογιστή??τι ειναι?usb hub?δεν καταλαβα..:wacko:

4.δεν εχω συναντησει τετοιο αρχειο..

 

και τελος,να σου πω οτι ειμαι τελειος ασχετος με αυτα..δεν ξερω τιποτα,οποτε μην με παρεξηγισεις..:happy:

 

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2!!

 

1. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156286

 

2. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160334

 

ποια να παρω..??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετοιμάζομαι και εγω για αγορά οθονης TFT:) Είμαι αναμεσα στις παρακάτω

 

17'' SAMSUNG SM 730 BF

 

17'' EIZO FlexScan M1700

 

17'' NEC MULTISYNC 1770 GX

 

Εσεις ποια απο τις 3 θα προτεινατε;

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι και εγω για αγορά οθονης TFT:) Είμαι αναμεσα στις παρακάτω

 

17'' SAMSUNG SM 730 BF

 

17'' EIZO FlexScan M1700

 

17'' NEC MULTISYNC 1770 GX

 

Εσεις ποια απο τις 3 θα προτεινατε;

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα την Eizo, αλλά και η samsung καλή είναι.

 

Η nec είναι μια κατηγορία πιο και από τις 2 :O

 

Χρόνια πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

1.ειναι μια ασπρη υποδοχη μηπως?που ειναι διπλα στην μπλε(RGB)?(απο την καρτα γραφικων εννοω)...

2.DAC adaptor τι ειναι αυτο?απο εκει που παιρνει ενεργεια μηπως?

3.ποτε δεν καταλαβα σε τι μπορει να βοηθησει το usb..πως θα μου προσφερει επεκτασιμότητα για να βάλωπερισσότερες συσκευές usb στον υπολογιστή??τι ειναι?usb hub?δεν καταλαβα..:wacko:

4.δεν εχω συναντησει τετοιο αρχειο..

 

και τελος,να σου πω οτι ειμαι τελειος ασχετος με αυτα..δεν ξερω τιποτα,οποτε μην με παρεξηγισεις..:happy:

 

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2!!

 

1. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156286

 

2. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160334

 

ποια να παρω..??

 

1. Ναι.

2. DAC σημαίνει Digital to Analog Converter. Αναλαμβάνει να μετατρέψει το ψηφιακό σήμα που δίνει η κάρτα γραφικών σε αναλογικό για τις CRT (ως επί το πλείστον) οθόνες.

3. Σου λέω για επεκτασιμότητα γιατί παρέχει αυτή τη δυνατότητα σε περίπτωση που έχεις τιγκάρει τις usb θύρες του υπολογιστή σου. Χλωμό το κόβω να τις έχει τιγκάρει (γιατί οι σύγχρονες μητρικές έχουν από 4 εως 8 υποδοχές για usb συσκευές) οπότε μην σε απασχολεί.

4. Πλάκα μου κάνεις; :confused: :D :p Όπως και να έχει ανοίγει με το Powerpoint και κάποια στιγμή θα δεις αρκετά... :whistle: :lol:

 

Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης. :)

Σου απάντησα στο pm.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι και εγω για αγορά οθονης TFT:) Είμαι αναμεσα στις παρακάτω

 

17'' SAMSUNG SM 730 BF

 

17'' EIZO FlexScan M1700

 

17'' NEC MULTISYNC 1770 GX

 

Εσεις ποια απο τις 3 θα προτεινατε;

Την πήρε μια φίλη μου πρόσφατα και έχει ήδη 2 καμμένα pixel. :confused: :(

Εγώ έχω μια NEC 1772VM και είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν.

 

@Kostas@sl45i : Είναι μια κατηγορία τι; Πιο πάνω ή πιο κάτω; :rolleyes:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Την πήρε μια φίλη μου πρόσφατα και έχει ήδη 2 καμμένα pixel. :confused: :(

Εγώ έχω μια NEC 1772VM και είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν.

 

@Kostas@sl45i : Είναι μια κατηγορία τι; Πιο πάνω ή πιο κάτω; :rolleyes:

...πιο κάτω. Σόρρυ για τη λέξη που λείπει!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2!!

 

1. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156286

 

2. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160334

 

ποια να παρω..??

Θα σε συμβούλευα καμία από τις δύο. Το panel τους είναι ΤΝ το οποίο ναι μεν δίνει γρήγορη απόκριση 8 ή 12 msec , αλλά παράγουν 262.144 χρώματα και η παραγωγή των υπολοίπων (16,2Mp και όχι 16,7Mp) γίνεται με γρήγορη εναλλαγή "γειτονικών" χρωμάτων. Βέβαια αυτή η τεχνική δεν λειτουργεί και πολύ καλά στα άκρα της χρωματικής κλίμακας.Για περισότερες πληροφορίες http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=10835 , και για να δείς τι τύπο panel φοράει η κάθε οθόνη http://www.prad.de/en/guide/hersteller_start.html .

Καλό ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

 

αυτα για μενα φιλε μου ειναι ακαταλαβιστικα..!!:)

εδω δεν ηξερα τι ειναι το dvi....:O

νομιζω πως αυτα ειναι λεπτομερειες για πολυ ψαγμενους..

 

παντως εαν μου εδεινες λινκ απο καμια οθονη θα μου ηταν ευπροσδεκτο..:happy:

Link to comment
Share on other sites

την παρηγγειλα σημερα απο μουλτιραμα!!!η τελευταια ηταν(ισως και στην ελλαδα)!!να φανταστειτε ειμαι απο θεσσαλονικη και την πηρα απο υποκαταστημα της αθηνας...το τηλεφωνο εχει παρει φωτια αλλα αξιζει!!υπαρχει στο καταστημα zero1 αλλα δεν ειναι η 190χ6fb αλλα η 190χ5fb!..νομιζω η διαφορα τους ειναι στο usb(απ'οτι ειδα σε φωτο) και στα λευτα,οπου αν και κατωτερη αυτη απο το zero1 ειναι ακριβοτερη κατα 6 ευρω..τωρα πως γινετε αυτο δεν ξερω..

 

ας μου το κανει καποιος μοντερατορ edit,γιατι μπερδευτικα και εκανα νεο ποστ..:O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα την 190Χ6 (με το USB στο πλάι) 359 ευρά από e-shop... πολύ ευχαριστημένος... πολύ καλά είναι και τα ενσωματωμένα ηχεία (ή τουλάχιστον πολύ πολύ πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα)...
Link to comment
Share on other sites

κι εγω την πηρα μολις σημερα το μεσημερι..λιγη ωρα την δουλευω και οι εντυπωσεις μου ειναι πολυ καλες..βασικα ειναι τεραστια!!τα ηχεια ειναι πολυ καλα..αυτο με το usb πολη καλη ιδεα..

 

μονο προβλημα,οτι μου εμφανιζει καποια εικονιδια(πχ νορτον,και γενικα σε τετοιο χρωμα)τα εμφανιζει πολυ ανοιχτα..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, παίξε με το κουμπάκι δίπλα στο κουμπί σβησίματος (πως λέγεται???).

 

Ερώτηση: Αξίζει να συνδέσει κάποιος την οθόνη με DVI??? Πόσο στοιχίζει το καλώδιο??? Η διαφορά είναι ορατή???

Link to comment
Share on other sites

Πάντα αξίζει να συνδέσεις την οθόνη με DVI. Όταν συνδέεις μια lcd οθόνη με vga γίνονται δύο μετατροπές: Digital --> Analog (στην κάρτα γραφικών) και Analog --> Digital (στην οθόνη). Αν προτιμήσεις το DVI δεν γίνεται καμία τέτοια μετατροπή.
Link to comment
Share on other sites

ποσο κανει ενα τετοιο καλωδιο??διαφορες που εχει?στους χρωματισμους?που?θα την δω αυτη τη διαφορα η ειναι λεπτομερειες??η μηπως τεραστια διαφορα?
Link to comment
Share on other sites

Πάντα αξίζει να συνδέσεις την οθόνη με DVI. Όταν συνδέεις μια lcd οθόνη με vga γίνονται δύο μετατροπές: Digital --> Analog (στην κάρτα γραφικών) και Analog --> Digital (στην οθόνη). Αν προτιμήσεις το DVI δεν γίνεται καμία τέτοια μετατροπή.

Μέσω DVI-Digital η LG μου, μου δίνει ελάχιστες ρυθμίσεις... όχι πως χρειάζεται τπτ αλλαγή αλλά λέμε αν... :p Ούτε contrast δεν μ αφήνει να αλλάξω...:X

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες οθόνες μπορείς να κάνεις τις ρυθμίσεις αυτές (και πολλές άλλες) με software που έχουν μαζί τους. Η Samsung 173P που έχω για παράδειγμα αυτό κάνει.
Link to comment
Share on other sites

H lg L2010B μου όμως μου λέει DIGITAL VIDEO INPUT NO ACCESS ενώ το software μου λέει πως είναι συνδεδεμένη με Analog In και όταν επιλέγω Digital In το ξε-επιλέγει αμέσως... Υπάρχει κανένας LG-άκιας να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να αγοράσω ένα μόνιτορ TFT 17" (γύρω στα 300 Ε) τι προτείνετε?

Σκέφτομαι για ένα Philips 170P6EG.To έχει δοκιμάσει κάποιος?

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/31475/hypocrisy.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αξίζει σήμερα να πάρουμε άλλη μάρκα οθόνη εκτός από τις LG λόγω της εγγύησης 0 pixels; Το ξέρω ότι σήμερα το φαινόμενο των καμμένων pixels είναι πολύ περιορισμένο αλλά ποιός το διακινδυνεύει; Και να πω ότι οι οθόνες τις είναι χάλια..., όμως δεν είναι έτσι. Απ΄ότι ακούω βγάζει πολύ καλές οθόνες. Οπότε για οθόνη που ψάχνω βλέπω μονόδρομο την μάρκα. Έχετε να προτεινεται κανένα μοντέλο 17 ιντσών;

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...