Jump to content

Γρίφοι - Σπαζοκεφαλιές - Προβλήματα


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xereis kai tin exigisi me leptomeries ???

an nai prospathise an mporeis na ton exigisis;)

giati yaxno kai den mporo na tin vro ti lisi...

 

εμενα μου φανηκε πολυ ευκολος...

εδω εχει την λυση http://www.e-missos.gr/einstein_a.htm

κ εδω http://www.iraklitos.gr/news.aspx?CategoryID=298&NewID=310

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπήρχε και στο unwired αυτό το thread και χαίρομαι που ξανανοίγει. Είχα γράψει μάλιστα εκεί και τον γρίφο του Αϊνστάιν. Όμως ας κάνω την αρχή κι ας γράψω έναν γρίφο που μου έθεσε πρόσφατα ένας φίλος μου μαθηματικός.

 

"Υπάρχουνε δύο χωριά. Στο ένα χωριό κατοικούν ανθρωποφάγοι ψεύτες και στο άλλο φιλαλήθεις κανονικοί άνθρωποι. Πηγαίνοντας προς τα δύο χωριά υπάρχει ένα σταυροδρόμι, που ο ένας δρόμος οδηγεί στο χωριό των ανθρωποφάγων κι ο άλλος στο χωριό των κανονικών. Αν στο σταυροδρόμι αυτό συναντήσεις κάποιον, ο οποίος είναι ή από το ένα χωριό ή από το άλλο, και δικαιούσαι να του κάνεις μόνο μία ερώτηση προκείμένου να αποφύγεις εκ του ασφαλούς το χωριό των ανθρωποφάγων, ποια θα ήταν αυτή η ερώτηση;"

 

Υ.Γ. Απαντήσεις του τύπου "αν είναι ο ίδιος ανθρωποφάγος θα σε φάει την ίδια στιγμή", αποκλείονται, καθώς θεωρούμε ότι προϋπόθεση για να φαγωθείς από ανθρωποφάγους είναι να πας στο χωριό τους. Επίσης αποκλείονται απαντήσεις των οποίων το συμπέρασμα βασίζεται στο γεγονός ότι έχουμε καταλάβει από ποιο χωριό προέρχεται ο άνθρωπος που συναντάμε, βάσει της εξωτερικής του εμφάνισης

 

θα τον ρωτήσουμε ποιο ειναι το χωριο του, ετσι αν ειναι απο το των απο το χωριο των ανθρωποφάγων ψευτών θα μασ δειξει το χωριό των κανικων ανθρώπων. Αμα είναι απο το χωριο των κανονικών ανθρώπων θα μασ πει την αληθεια για το χωριο του

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτόυσα κάποιον από το δίπλα χωριό προς τα πού είναι το χωριό των ανθρωποφάγων προς τα που θα μου 'λεγε; και πας προς τα κει.
Link to comment
Share on other sites

Θα έκανες την εξής ερώτηση σε έναν από τους δύο:

<Αν ρωτούσα τον διπλανό σου που είναι το χωριό των ανθρωποφάγων που θα μου έλεγε;>

Εσύ λοιπόν θα καταλάβενες οτι είναι στον άλλο δρόμο από αυτον που σου απαντούσε

Link to comment
Share on other sites

nomizw an koitaxete ta proigoumena tha deite kai tin apantisi ston sigekrimeno grifo.....mipws na xanaskeftoume tote oloi kai ekeino me tous volous afou eidame napernoume tous grifous apo tin arxi?:)
8/11 colonial ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Ιατρικής :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

nomizw an koitaxete ta proigoumena tha deite kai tin apantisi ston sigekrimeno grifo.....mipws na xanaskeftoume tote oloi kai ekeino me tous volous afou eidame napernoume tous grifous apo tin arxi?:)
Ποιο ειναι αυτο με τους βολους?

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Τον γρίφο του Einstein τον έχω. Και πίστεψέ με, δεν είναι και τόσο εύκολος..Και αν παλέψετε να τον λύσετε, θέλει και λίγη "τύχη" ...!

 

Όποιος τον θέλει τον δίνω ;-)

 

Τι λέτε για βόλους; ;-)

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

o grifous me tous volous einai kapou sti deuteri i stin triti selida kai egw akoam den exw kaliftei me opoia apantisi kai an exw dei..panta kapou to xanoume...oson afora ston grifo tou ainstein,an ton liseis vasismenos stin tixi,mallon den ton exeis lisei..parton apo katw pros ta panw.
8/11 colonial ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Ιατρικής :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτόυσα κάποιον από το δίπλα χωριό προς τα πού είναι το χωριό των ανθρωποφάγων προς τα που θα μου 'λεγε; και πας προς τα κει.

 

Πας προς την αντίθετη κατεύθυνση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τον γρίφο του Αινστάιν τον έχω λύσει(Αν μιλάμε για τον ίδιο)... Αυτό με τα σπίτια και με τα κατοικίδια δεν λέτε? Τον έχω λύσει στο φροντιστήριο... Απλο τα βάζεις όλα κάτω και αρχίζεις να αποκλείεις.
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Τον γρίφο του Αινστάιν τον έχω λύσει(Αν μιλάμε για τον ίδιο)... Αυτό με τα σπίτια και με τα κατοικίδια δεν λέτε? Τον έχω λύσει στο φροντιστήριο... Απλο τα βάζεις όλα κάτω και αρχίζεις να αποκλείεις.

 

 

Gia ton grifo tou Einstein nomizw oti mono to 2% opws eipe mporei na to lusei xrhsimopoiwntas to mualo tou...Ama einai na pareis molubi kai xarti tote dn einai tpt to spoudaio ...

Link to comment
Share on other sites

Τον γρίφο του Einstein τον έχω. Και πίστεψέ με, δεν είναι και τόσο εύκολος..Και αν παλέψετε να τον λύσετε, θέλει και λίγη "τύχη" ...!

 

Όποιος τον θέλει τον δίνω ;-)

 

Τι λέτε για βόλους; ;-)

 

Τον γρίφο του Αϊνσταιν...

 

-----------------

 

ενταξει.δεν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Οκ τον δίνω:

 

1. In a street there are five houses, painted five different colours.

2. In each house lives a person of different nationality

3. These five homeowners each drink a different kind of beverage, smoke different brand of cigar and keep a different pet.

 

THE QUESTION: WHO OWNS THE FISH?

 

HINTS

 

1. The Brit lives in a red house.

2. The Swede keeps dogs as pets.

3. The Dane drinks tea.

4. The Green house is next to, and on the left of the White house.

5. The owner of the Green house drinks coffee.

6. The person who smokes Pall Mall rears birds.

7. The owner of the Yellow house smokes Dunhill.

8. The man living in the centre house drinks milk.

9. The Norwegian lives in the first house.

10. The man who smokes Blends lives next to the one who keeps cats.

11. The man who keeps horses lives next to the man who smokes Dunhill.

12. The man who smokes Blue Master drinks beer.

13. The German smokes Prince.

14. The Norwegian lives next to the blue house.

15. The man who smokes Blends has a neighbour who drinks water.

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Οκ τον δίνω:

 

1. In a street there are five houses, painted five different colours.

2. In each house lives a person of different nationality

3. These five homeowners each drink a different kind of beverage, smoke different brand of cigar and keep a different pet.

 

THE QUESTION: WHO OWNS THE FISH?

 

HINTS

 

1. The Brit lives in a red house.

2. The Swede keeps dogs as pets.

3. The Dane drinks tea.

4. The Green house is next to, and on the left of the White house.

5. The owner of the Green house drinks coffee.

6. The person who smokes Pall Mall rears birds.

7. The owner of the Yellow house smokes Dunhill.

8. The man living in the centre house drinks milk.

9. The Norwegian lives in the first house.

10. The man who smokes Blends lives next to the one who keeps cats.

11. The man who keeps horses lives next to the man who smokes Dunhill.

12. The man who smokes Blue Master drinks beer.

13. The German smokes Prince.

14. The Norwegian lives next to the blue house.

15. The man who smokes Blends has a neighbour who drinks water.

 

Τελευταία φορά που το έβγαλα ήταν

ο Γερμανός

. Για να μην χαίρεστε :p για να είστε στο έξυπνο 1% που είχε πει ο einstein πρέπει να το λύσετε με το μυαλό :O:X...

Link to comment
Share on other sites

Πας προς την αντίθετη κατεύθυνση.

 

Δεν νομίζω:

Ρωτάω αυτόν που λέει αλήθεια:

δεδομένου ότι στο δίπλα χωριό (ανθωποφάγοι κ ψεύτες) θα πουν ψέματα, δεν θα μου έδειχναν το δικό τους χωριό αλλά των ειρηνικών.

Ρωτάω αυτόν που λέει ψέμματα; Θα μου δείξει πάλι το ειρηνικό χωριό αφού θα πρέπει να πεί το αντίθετο της αλήθειας.

Το κατάλαβες ή θες να το αναλύσω περισσότερο; :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα δωμάτιο υπάρχουν:

 

Ένας πατέρας και μία μητέρα

Ένας αδερφός και μία αδερφή

Ένας ξάδερφος και μία ξαδέρφη

Ένας ανηψιός και μία ανηψιά

Ένας θείος και μία θεία

 

Ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός ατόμων που μπορεί να υπάρχουν στο δωμάτιο;

 

Φανταζομαι 6 :O

 

Είναι λιγότεροι.

 

Μπορεί βέβαια και να είναι μόνο 2 άτομα. Αν υποθέσουμε ότι δεν είναι ανάγκη όλες οι συγγενικές σχέσεις να είναι ανάμεσα στα άτομα του δωματίου...:confused:

Σωστή βέβαια η παρατήρηση αλλά δεν είναι έτσι. Όλες οι συγγενικές σχέσεις θα πρέπει να είναι ανάμεσα στα άτομα του δωματίου

Εφόσον υπάρχει πχ ξάδεφος θα πρέπει να υπάρχει και η ξαδέρφη του

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιγότεροι.

 

Σωστή βέβαια η παρατήρηση αλλά δεν είναι έτσι. Όλες οι συγγενικές σχέσεις θα πρέπει να είναι ανάμεσα στα άτομα του δωματίου

Εφόσον υπάρχει πχ ξάδεφος θα πρέπει να υπάρχει και η ξαδέρφη του

Πολυ προχειρα λεω 5.

Ενα ανδορογυνο με 2 παιδια, ενα αγορι , ενα κοριτσι και μια/ενας ξαδερφος/ξαδερφη τους.

 

Ετσι: εχουμε μπαμπα και μαμα, αδερφο και αδερφη, ξαδερφο και ξαδερφη και τελος θειο και θεια(οι 2 γονεις για την ξαδερφη).

Κανω λαθος;

 

Βεβαια μπορει να ειναι και 4, αλλα τοτε η οικογενεια δε θα ειναι πολυ "κανονικη"...

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχικό Μήνυμα από Fermat

Σε ένα δωμάτιο υπάρχουν:

 

Ένας πατέρας και μία μητέρα

Ένας αδερφός και μία αδερφή

Ένας ξάδερφος και μία ξαδέρφη

Ένας ανηψιός και μία ανηψιά

Ένας θείος και μία θεία

 

Ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός ατόμων που μπορεί να υπάρχουν στο δωμάτιο;

Λογικά 4 είναι τα άτομα: Ένας μπαμπάς με ένα γιό και η αδελφή του μπαμπά με τη κορή της, οπότε ο πατέρας είναι και αδελφός και θείος, η μητέρα είναι και αδελφή και θεία, ο γιός είναι και ξάδερφος και ανηψιός και η κόρη είναι και ξαδέρφη και ανηψιά.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω:

Ρωτάω αυτόν που λέει αλήθεια:

δεδομένου ότι στο δίπλα χωριό (ανθωποφάγοι κ ψεύτες) θα πουν ψέματα, δεν θα μου έδειχναν το δικό τους χωριό αλλά των ειρηνικών.

Ρωτάω αυτόν που λέει ψέμματα; Θα μου δείξει πάλι το ειρηνικό χωριό αφού θα πρέπει να πεί το αντίθετο της αλήθειας.

Το κατάλαβες ή θες να το αναλύσω περισσότερο; :)

 

Εκτός κι αν ρωτήσεις "Αν ρωτούσα τον άλλον προς τα πού είναι το χωριό το κανονικό, τι θα μου έλεγε;" οπότε πας προς την αντίθετη κατεύθυνση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν λίγες μέρες ο καθηγητής της Χημείας μας έβαλε 2 γρίφους οπότε θα τους αναφέρω εδώ. Βασικά, θα γράψω τον ένα γιατί ο άλλος είναι γεωμετρικός και θέλει σχήμα.

 

Λοιπόν, σε ένα γερμανικό στρατόπεδο υπάρχουν 100 αιχμάλωτοι Εβραίοι. Την επόμενη μέρα θα τους εκτελέσουν. Τους λέει λοιπόν ένας Γερμανός ότι το πρωί καθώς θα βγαίνουν από το δωμάτιο που είναι κλεισμένοι θα τους φοράνε από ένα καπέλο. Τα καπέλα θα είναι άσπρα και μαύρα (50-50). Αν καταφέρουν να σχηματίσουν δύο γραμμές ανάλογα με το χρώμα των καπέλων (μία με τα μαύρα και μία με τα άσπρα) θα τους χαρίσουν τη ζωή. Οι Εβραίοι τα κατάφεραν. Πώς;

 

Σημεία που πρέπει να προσέξετε:

-Κάθε Εβραίος δεν ξέρει τι χρώμα είναι το καπέλο που φοράει ούτε έχει τη δυνατότητα να μετρήσει τα υπόλοιπα για να καταλάβει.

-Δεν έχουν τη δυνατότητα να μιλήσουν μεταξύ τους ώστε να πει ο ένας στον άλλο τι χρώμα ειναι το καπέλο του.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows CE; PPC; 480x640) Opera 8.50 [en])

 

mia kouli lisi:

 

opws vgainoun apo to dwmatio o prwtos 8a deixnei se olous tous ipoloipous se poia seira 8a pane. afou oi 99 8a einai sti swsti seira, oi 2 teleytaioi stis seires, 8a poun se auton pou exei meinei pros ta pou na paei... :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows CE; PPC; 480x640) Opera 8.50 [en])

 

mia kouli lisi:

 

opws vgainoun apo to dwmatio o prwtos 8a deixnei se olous tous ipoloipous se poia seira 8a pane. afou oi 99 8a einai sti swsti seira, oi 2 teleytaioi stis seires, 8a poun se auton pou exei meinei pros ta pou na paei... :)

 

Δεν γίνεται κάτι τέτοιο γιατί δεν έχουν την δυνατότητα να μιλήσουν. Ο καθηγητής μας είπε ότι η συννενόηση γίνεται πριν βγουν έξω.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...