Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καποια που "μαζεψα" απο το net περι 5.43:

 

------------

no there’s no application suspend option yet. but it’s better than the old firmwares. it feels much faster. no more vertical lines in dialog box and application shortcut bar is restored (5.10 firmware’s problem) you can play music while doing other programs (games,apps) the ascending ringtone problem fixed a lil bit, 6 seconds changed to 3 or 2 sec i think. I’m still checking what other upgrades does with this new firmware from my phone.

--------------

 

 

Changes/improvements made from MCU SW version 5.10 to version 5.43:

- Version upgraded to Converter II, Sensor and E-mail

- Changing font size under Settings in Contacts improved

- SyncML: synchronization improved

- Application list optimized in My shortcuts

- Audio levels has been optimized

- Operator list updated

----------

 

I’ve update my nokia 6234 to the 5.43 version and i have found a bug in this version of firmware.When i push de button of “Go to” the phone freeze and i need to restart pushing the on/off button if i want to use the phone.Someone can try this bug with the 5.43 firmware? I forgot say that i have the button of “GO TO” in the left part of the main screen like a direct acces.Bye and thanks

---------

 

 

O τελευταιος αναφερει το προβλημα που διαπιστωσα κι εγω χθες βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά όταν μιλάω με το 6233 και υψώνω λίγο τη φωνή μου ακουω από το μεγάφωνο κάτι σαν τρίξιμο, σα παραμόρφωση. Πρέπει να μιάω πολύ σιγα για να μην ακούω κατι τέτοιο. Εσάς σας το κάνει?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Πριν λίγο καιρό αγόρασα το 6233 με κριτήριο τα ηχεία του και έχω μείνει σχεδόν ικανοποιημένος. Και σχεδόν γιατί όταν χτυπάει ενώ με καλούν δεν ξεκινάει να ακούγεται με τη μία δυνατά ο ήχος κλήσης αλλά η ένταση ανεβαίνει σταδιακά (στις ρυθμίσεις το έχω συνεχή τον ήχο κλήσης). Ακόμα όταν βάζω ξυπνητήρι πάλι δεν ακούγεται δυνατά ο ήχος όπως όταν τον αναπαράγω από την έκθεση. Τι φταίει; Μήπως δεν έχω κάνει τις σωστές ρυθμίσεις; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί αρχίζω να μετανιώνω σιγά - σιγά για την επιλογή μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Πριν λίγο καιρό αγόρασα το 6233 με κριτήριο τα ηχεία του και έχω μείνει σχεδόν ικανοποιημένος. Και σχεδόν γιατί όταν χτυπάει ενώ με καλούν δεν ξεκινάει να ακούγεται με τη μία δυνατά ο ήχος κλήσης αλλά η ένταση ανεβαίνει σταδιακά (στις ρυθμίσεις το έχω συνεχή τον ήχο κλήσης). Ακόμα όταν βάζω ξυπνητήρι πάλι δεν ακούγεται δυνατά ο ήχος όπως όταν τον αναπαράγω από την έκθεση. Τι φταίει; Μήπως δεν έχω κάνει τις σωστές ρυθμίσεις; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί αρχίζω να μετανιώνω σιγά - σιγά για την επιλογή μου.

 

Ευχαριστώ

 

Νομιζω στην 5.43 (τελευταια version) εχει διορθωθει αυτο. Το τηλ. αυτο ειναι κορυφαιο, δε νομιζω πως αυτοι οι 2 ειναι σοβαροι λογοι για να μετανοιωσει καποιος που το αγορασε.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να αντιγράψω τα αρχεια που εχει η κάρτα μνήμης του τηλεφώνου αλλά δεν με αφήνει, ξέρει κανείς να μου υποδείξει τον τρόπο?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση απο 5.10 σε 5.43 αλλά τίποτα. Ο ήχος κλήσης συνεχίζει στην αρχή να είναι χαμηλός (σε ένταση) όπως και με την αφύπνιση που είναι τραγικά τα πράγματα. Ξεκινάει να ακούγεται πολύ χαμηλά και φτάνει στο μέτριο της συνολικής εντάσεως? Γιατί έτσι?

 

Τώρα ψάχνω καμιά java εφαρμογή μπας και μπορέσω να κάνω την δουλειά μου.

 

Α ρε Ν73! Κανένα κινητό δεν μπορεί να σε αντικαταστήσει :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ούτε μία εβδομάδα που έχω πάρει το 6233 και μάλλον έπεσα σε κινητό επιδιορθωμένο. Μόλις εχθές ένα παιδί που κοίταζε το κινητό είδε πως ακριβώς στο αριστερό ηχείο προεξείχε κάτι (το είχα δει κι εγώ αλλά έλεγα πως είναι από μαμά έτσι). Με πληροφόρησε όμως ότι ήταν το κλιψάκι από την πρόσοψη και τρελάθηκα. Όλο το βράδυ το έβλεπα και στο τέλος δεν άντεξα και το έπαιξα μάστορας. Έβγαλα την πρόσοψη για να ισιώσω το κλιψάκι και έσπασα το (μάλλον) βιδωτό κλιψάκι κάτω δεξιά (στη δίεση).

Ακόμα έχω πρόβλημα και με την μπαταρία. Δηλ. προχθές το βράδυ το φόρτιζα και το έβγαλα εχθές το πρωί, και τώρα το έχω στο ρεύμα από τις 9 το πρωί γιατί η μπαταρία έδειχνε άδεια.

Όλα αυτά με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι λογικά πρέπει να έχω πάρει επισκευασμένο κινητό ως καινούργιο. Είναι ποτέ δυνατόν να σου δίνουν επισκευασμένο κινητό για καινούργιο με λάθος τοποθετημένη την πρόσοψη και με μπαταρία που κρατάει μία ημέρα?

 

Τώρα τι κάνω;

 

Υπάρχουν 2 λύσεις.

1) πάω στο Γερμανό (απ’ όπου το αγόρασα) το επιστρεφώ και τους ζητώ να μου το αντικαταστήσουν με καινούργιο

2) ή να αγοράσω καινούργια μπαταρία και πρόσοψη

 

Υπάρχει κάποιο μαγαζί στην αθήνα που να πουλάει προσόψεις για 6233 (γνήσιες και μη);

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 λύσεις.

1) πάω στο Γερμανό (απ’ όπου το αγόρασα) το επιστρεφώ και τους ζητώ να μου το αντικαταστήσουν με καινούργιο

2) ή να αγοράσω καινούργια μπαταρία και πρόσοψη

 

Εγω στη θεση σου θα προσπαθουσα επιμονα την 1η...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως θα το πάω πίσω και θα γίνει πανικός, αλλά δεν ξέρω αν θα το πάρουν γιατί μπορεί να καταλάβουν ότι το άνοιξα και να μου πουν ότι εγώ το χάλασα και ότι για την μπαταρία δεν το φόρτισα σωστά στην αρχή κλπ κλπ …
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση οτι το bt HS-21W Nokia ,παίζει πολύ καλά μόνο με το 6233 ,χωρίς διακοπές-κομπιάσματα καικακή ποιότητα ήχου.Στο παρελθόν το είχα δοκιμάσει με Ν70, 6230,6230i,6300 ,E50,Motorola αλλά είχα πολλά προβλήματα.Διστυχώς όμως θεωρώ ανεπίτρεπτο ενα τηλέφωνο της εμβέλειας του 6233 (πολλοί το θεωρούν σαν professional τηλέφωνο)να μην υποστηρίζει τηλεφωνικό κατάλογο με 1000 επαφές.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Διστυχώς όμως θεωρώ ανεπίτρεπτο ενα τηλέφωνο της εμβέλειας του 6233 (πολλοί το θεωρούν σαν professional τηλέφωνο)να μην υποστηρίζει τηλεφωνικό κατάλογο με 1000 επαφές.

 

Χμμμ...οι περισσοτεροι που αγοραζουν αυτο το τηλεφωνο, μαλλον δεν χρειαζονται πραγματικα 1000 επαφες...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το εχει η γυναικα μου. Νομιζω οτι ειναι ενα πολυ καλο τηλεφωνο της σειρας 40 αν και δεν καταλαβαινω το λογο που η Nokia δεν εχει τοποθετησει μια δευτερη καμερα για βιντεοκλησεις σε ενα 3G (το ιδιο συμβαινει και με το 6151).
abacab
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...οι περισσοτεροι που αγοραζουν αυτο το τηλεφωνο, μαλλον δεν χρειαζονται πραγματικα 1000 επαφες...:rolleyes:

Ενω στα 6300 6151 6230 και 6230i χρειάζονται τις 1000 επαφές?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ενω στα 6300 6151 6230 και 6230i χρειάζονται τις 1000 επαφές?

 

Φυσικα οχι. Το θεμα ποιο ειναι τωρα, αν τις παρεχει καποιο αλλο μοντελο η αν τις χρειαζομαστε εμεις πραγματικα ?? :confused:

Γιατι αν δει καποιος τι προσφερει το συγκεκριμενο τηλεφωνο τοτε μονο το αν υποστηριζει 1000 επαφες δεν θα κοιταξει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξέρει κάποιος κανα μαγαζί που να έχει προσόψεις για νοκια 6233 (αυθεντικές ή μουφατένιες)

 

Ας απαντήσει σας παρακαλώ όποιος ξέρει…

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξέρει κάποιος κανα μαγαζί που να έχει προσόψεις για νοκια 6233 (αυθεντικές ή μουφατένιες)

 

Ας απαντήσει σας παρακαλώ όποιος ξέρει…

Ευχαριστώ

 

Τελικα στον Γερμανο πηγες ??

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα οχι. Το θεμα ποιο ειναι τωρα, αν τις παρεχει καποιο αλλο μοντελο η αν τις χρειαζομαστε εμεις πραγματικα ?? :confused:

Γιατι αν δει καποιος τι προσφερει το συγκεκριμενο τηλεφωνο τοτε μονο το αν υποστηριζει 1000 επαφες δεν θα κοιταξει.

Εσυ τι λες για να τις ζητάω/με παει να πει οτι δεν τις χρειάζομαι?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω καποια προβληματα με την 5.43. Μερικες φορες οταν πηγαινω στα μυνηματα και κανω κατι εκει (διαγραφη π.χ. αλλα βεβαια δεν το κανει παντα), το τηλ. κανει reboot.

 

Εχει διαπιστωσει καποιος με την 5.43 κατι παρομοιο ??

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω καποια προβληματα με την 5.43. Μερικες φορες οταν πηγαινω στα μυνηματα και κανω κατι εκει (διαγραφη π.χ. αλλα βεβαια δεν το κανει παντα), το τηλ. κανει reboot.

 

Εχει διαπιστωσει καποιος με την 5.43 κατι παρομοιο ??

Περασα και γω την 5.43 πριν λιγες μερες και ανακαλυψα οτι οταν πας να προσθεσεις τον παραληπτη στη συνθεση των sms, και επιλεγοντας αυτον απο το "Ανοιγμα Μητρωου", το κινητο κανει επανεκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Περασα και γω την 5.43 πριν λιγες μερες και ανακαλυψα οτι οταν πας να προσθεσεις τον παραληπτη στη συνθεση των sms, και επιλεγοντας αυτον απο το "Ανοιγμα Μητρωου", το κινητο κανει επανεκινηση.

 

Μολις επιβεβαιωσα αυτο που λες και στο δικο μου.

Με την 5.10 δεν ειχα ουτε ενα reboot σε 3 μηνες, με την 5.43 εχω 5-6 σε 3 μερες...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να είναι λίγο άκυρο αυτό που θα ρωτήσω αλλά ακούστε : Βάζω για ξυπνητήρι ένα mp3 ( όχι ένα συγκεκριμένο ) αλλά θέλω να ακούγεται όλο και αυτό κόβεται μετά από λίγο . Μήπως γίνεται κάτι να ακούγεται όλο ή τουλάχιστον υπάρχει καμιά εφαρμογή ξυπνητήρι ;

Έχω το Nokia 6233.

Link to comment
Share on other sites

Στο ξυπνητήρι ακούγεται το πρώτο λεπτό. Οταν η ώρα πάει +1 λεπτό από την ώρα που έχεις ρυθμίσει για ξυπνητήρι, σταματάει. Νομίζω πως είναι έτσι σε όλα τα Νokia (τουλάχιστον σε όσα είχα/έχω εγώ έτσι είναι).

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λίγα που διαβασα για την αναβαθμιση 5.43 με αποτρεπει να την κανω στο κινητο μου.Τελικα η Νοκια δεν μπορει να κανει κατι ολοκληρωμενο χωρις προβληματα.Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω απο καπου τι βελτιωνει η εκδοση αυτην.Σιγουρα ομως δημιουργει περισσοτερα προβληματα !!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...