Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάει το τηλέφωνο μου, και θα μου πείτε αν έχει συμβεί και σε κανένα άλλον αυτό το πρόβλημα, να μην αναγνωρίζει κανένα φορτιστή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το λειτουργήσω. Η οθόνη γράφει <<μη συμβατός φορτιστής>>.

 

Για να γράφει στην οθόνη μη συμβατός φορτιστής σημαίνει ότι οι επαφές φόρτισης είναι μια χαρά αλλιώς δεν θα έγραφε κάν το μήνυμα στην οθόνη... Δοκίμασες με άλλη μπαταρία και τον original φορτιστή να δεις μήπως (μία στο τόσο) είναι η μπαταρία ο φταίχτης ?(λίγο δύσκολο, άλλα δεν έχεις κάτι να χάσεις)... Έβαλες άλλον φορτιστή και έγινε αυτό???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάει το τηλέφωνο μου, και θα μου πείτε αν έχει συμβεί και σε κανένα άλλον αυτό το πρόβλημα, να μην αναγνωρίζει κανένα φορτιστή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το λειτουργήσω. Η οθόνη γράφει <<μη συμβατός φορτιστής>>.

ρε παιδια και εγω το ιδιο πραγμα επαθα σημερα... το βαζω να φορτιζει κ μου γραφει "μη συμβατος φορτιστης".. κ η μπαταρια και ο φορτιστης ειναι αυθεντικα... ξερετε αν υπαρχει τροπος να το φτιαξω????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με αρκετούς τεχνικούς γι' αυτό το πρόβλημα και είναι σχεδόν όλα πρόβλημα στην πλακέτα (συγκεκριμένα σ'ένα ολοκληρωμένο και μία αντίσταση).

Για να εξηγίσω καλύτερα το κινητό βγάζει το μήνυμα "μη συμβατός φορτιστής" γιατί "βλέπει" να στέλνει λάθος τάση ο φορτιστής στο κινητό... τώρα όμως το θέμα

είναι ότι κατα 99% ο φορτιστης (είτε αυτοκινήτου - είτε ταξιδίου) δεν έχει πρόβλημα και επειδή δεν είναι λίγες η συσκευές που το έχουν αυτό το πρόβλημα

θα πρέπει να συνειδητοποιήσετε ότι μάλλον πρέπει να πάει στο Service για να διορθωθεί...

Sorry για τα άσχημα μαντάτα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με αρκετούς τεχνικούς γι' αυτό το πρόβλημα και είναι σχεδόν όλα πρόβλημα στην πλακέτα (συγκεκριμένα σ'ένα ολοκληρωμένο και μία αντίσταση).

Για να εξηγίσω καλύτερα το κινητό βγάζει το μήνυμα "μη συμβατός φορτιστής" γιατί "βλέπει" να στέλνει λάθος τάση ο φορτιστής στο κινητό... τώρα όμως το θέμα

είναι ότι κατα 99% ο φορτιστης (είτε αυτοκινήτου - είτε ταξιδίου) δεν έχει πρόβλημα και επειδή δεν είναι λίγες η συσκευές που το έχουν αυτό το πρόβλημα

θα πρέπει να συνειδητοποιήσετε ότι μάλλον πρέπει να πάει στο Service για να διορθωθεί...

Sorry για τα άσχημα μαντάτα...

 

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων της υγείας της συσκευή μου.

Είναι από της 18/2 στην νοκια και όταν θα την παραλάβω θα σας ενημερώσω σχετικά με την βλάβη που υπέστη.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που άρχιζα να πιστεύω ότι είναι από τα ελάχιστα Nokia που δεν έβγαλαν κάποιο "κουσούρι"... :mad:

 

Ευτυχώς το δικό μου ακόμα δουλεύει "ρολόι"! Μόνο ένα μικρό προβληματάκι έχω: όταν το "ζαλίζω" στην αναπαραγωγή μουσικής και αλλάζω συνέχεια τραγούδια κάπου κάπου κάνει επανεκκίνηση. Λέτε να στρώσει με μια αναβάθμιση; Είναι vodafone live και από τη μάνα του είχε την έκδοση 5.10 (δεν το έχω αναβαθμίσει ποτέ). :D

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να το έκανες αναβάθμιση:

Τελευταίες εκδόσεις....

6233 RM-145 23/11/07 142,0 5.60

6234 RM-123 02/07/07 205,0 5.43

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με αρκετούς τεχνικούς γι' αυτό το πρόβλημα και είναι σχεδόν όλα πρόβλημα στην πλακέτα (συγκεκριμένα σ'ένα ολοκληρωμένο και μία αντίσταση).

Για να εξηγίσω καλύτερα το κινητό βγάζει το μήνυμα "μη συμβατός φορτιστής" γιατί "βλέπει" να στέλνει λάθος τάση ο φορτιστής στο κινητό... τώρα όμως το θέμα

είναι ότι κατα 99% ο φορτιστης (είτε αυτοκινήτου - είτε ταξιδίου) δεν έχει πρόβλημα και επειδή δεν είναι λίγες η συσκευές που το έχουν αυτό το πρόβλημα

θα πρέπει να συνειδητοποιήσετε ότι μάλλον πρέπει να πάει στο Service για να διορθωθεί...

Sorry για τα άσχημα μαντάτα...

μολις με πηραν τηλεφωνο απο την νοκια για το συγκεκριμενο προβλημα κ ειπαν οτι πρεπει να παει στο εξωτερικο για επισκευη για 1 μηνα και, με κοστος στα 44 ευρω. πλεον το σκεφτομαι αν θα το στειλω ή οχι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολις με πηραν τηλεφωνο απο την νοκια για το συγκεκριμενο προβλημα κ ειπαν οτι πρεπει να παει στο εξωτερικο για επισκευη για 1 μηνα και, με κοστος στα 44 ευρω. πλεον το σκεφτομαι αν θα το στειλω ή οχι.

 

Με κόστος!!!!!!???? :X ....Δεν είναι στην εγγύηση?

Για ποιο λόγο να πληρώσεις το πρόβλημα που έχουν βγάλει ΠΟΛΛΕΣ συσκευές???

Link to comment
Share on other sites

Με κόστος!!!!!!???? :X ....Δεν είναι στην εγγύηση?

Για ποιο λόγο να πληρώσεις το πρόβλημα που έχουν βγάλει ΠΟΛΛΕΣ συσκευές???

επειδη μου εχει φυγει το κουμπι του push to talk, μου ειπε απο μονος του οτι ειναι εκτως εγγυησης. αρα πρεπει να πληρωσω,,,,,

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... βάζεις το κουμπί push to talk το πληρώνεις και πας σε άλλο service και κάνεις το στέλνεις με εγγύηση!!!

Το κόστος για το κουμπί δεν μου φαίνεται να σου βγει παραπάνω από τα 44€ που σου είπε ο τύπος....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... βάζεις το κουμπί push to talk το πληρώνεις και πας σε άλλο service και κάνεις το στέλνεις με εγγύηση!!!

Το κόστος για το κουμπί δεν μου φαίνεται να σου βγει παραπάνω από τα 44€ που σου είπε ο τύπος....

το ειχα ξαναπαει για το κουμπι κ μου ειπε οτι θελει 15 μερες για να γινει αλλα κ 20 ευρω περιπου. Μαλλον θα παρω καινουργιο, αφου και να φτιαχτει το συγκεκριμενο θα ειναι ηδη παλιο. Το εχω ηδη 1,5 χρονο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

15 μέρες για ένα κουμπί???

Ρε παιδιά όταν δούλευα στην ΝΟΚΙΑ δεν υπήρχαν τέτοια πράγματα, δεν κάνω πλάκα...

Δεν μπορεί να το παραγγείλει και να πας και να στο αλλάξει επιτόπου?

Πρέπει να σου κρατήσουν την συσκευή? Τι έχουν μείνει μόνο καθυστερημένοι εκεί μέσα?

Υ.Σ. Βάζω συνημμένα σε φωτογραφίες τις "τρομερές ενέργειες" που πρέπει να κάνουν για να σου αλλάξουν το κουμπί...

Link to comment
Share on other sites

15 μέρες για ένα κουμπί???

Ρε παιδιά όταν δούλευα στην ΝΟΚΙΑ δεν υπήρχαν τέτοια πράγματα, δεν κάνω πλάκα...

Δεν μπορεί να το παραγγείλει και να πας και να στο αλλάξει επιτόπου?

Πρέπει να σου κρατήσουν την συσκευή? Τι έχουν μείνει μόνο καθυστερημένοι εκεί μέσα?

Υ.Σ. Βάζω συνημμένα σε φωτογραφίες τις "τρομερές ενέργειες" που πρέπει να κάνουν για να σου αλλάξουν το κουμπί...

 

Το service της Nokia είναι τρομερά ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΟ! Συμπεριφέρονται σα να είναι δημόσια υπηρεσία του 1980!! Μέχρι και οι δημόσιες υπηρεσίες έχουν γίνει τρομερά φιλικές πλέον και έχουν πετάξει ένα πολύ μεγάλο μέρος της γραφειοκρατίας! Η Nokia εκεί, το χαβά της! Αυτό κι εγώ ΠΟΤΕ δεν το κατάλαβα! Γιατί να τα κρατάνε; Και γιατί να καθυστερούν τόσο πολύ; Μήπως είναι όντως ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ τελικά; :mad:

 

Νομίζω οτι έχουν καβαλήσει το καλάμι επειδή είναι πρώτοι σε πωλήσεις! Γι' αυτό κι εγώ την "ψώνισα" και αποφάσισα με τη φετινή επιδότηση να πάω προς τη Motorola μια βόλτα. Του χρόνου βλέπουμε! :mad:

Link to comment
Share on other sites

15 μέρες για ένα κουμπί???

Ρε παιδιά όταν δούλευα στην ΝΟΚΙΑ δεν υπήρχαν τέτοια πράγματα, δεν κάνω πλάκα...

Δεν μπορεί να το παραγγείλει και να πας και να στο αλλάξει επιτόπου?

Πρέπει να σου κρατήσουν την συσκευή? Τι έχουν μείνει μόνο καθυστερημένοι εκεί μέσα?

Υ.Σ. Βάζω συνημμένα σε φωτογραφίες τις "τρομερές ενέργειες" που πρέπει να κάνουν για να σου αλλάξουν το κουμπί...

Μπορείς να μου πείς που βρήκες (site) αυτές τις εικόνες γιατί θέλω και εγω να ανοίξω για να καθαρίσω το δικό μου 6233

Ευχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πείς που βρήκες (site) αυτές τις εικόνες γιατί θέλω και εγω να ανοίξω για να καθαρίσω το δικό μου 6233

Ευχαριστώ

 

Προφανώς τις βρήκε από το service manual του 6233! Ορίστε:

http://rapidshare.com/files/97571042/6233servicemanual.pdf

Link to comment
Share on other sites

15 μέρες για ένα κουμπί???

Ρε παιδιά όταν δούλευα στην ΝΟΚΙΑ δεν υπήρχαν τέτοια πράγματα, δεν κάνω πλάκα...

Δεν μπορεί να το παραγγείλει και να πας και να στο αλλάξει επιτόπου?

Πρέπει να σου κρατήσουν την συσκευή? Τι έχουν μείνει μόνο καθυστερημένοι εκεί μέσα?

Υ.Σ. Βάζω συνημμένα σε φωτογραφίες τις "τρομερές ενέργειες" που πρέπει να κάνουν για να σου αλλάξουν το κουμπί...

τελικα να το στειλω να μου το φτιαξουν ή παιζει να βγαλει και αλλα προβληματα??? γιατι τις εχει φαει τις βουτιτσες του... εναλλακτικα για Ε65 με κοβω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τις βρήκε από το service manual του 6233! Ορίστε:

http://rapidshare.com/files/97571042/6233servicemanual.pdf

Ευχαριστώ πολύ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

τελικα να το στειλω να μου το φτιαξουν ή παιζει να βγαλει και αλλα προβληματα??? γιατι τις εχει φαει τις βουτιτσες του... εναλλακτικα για Ε65 με κοβω...

 

Εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να διεκδικήσεις την εγγύηση σου... Να βάλεις πρώτα το κουμπί σε έναν (ή και μόνος σου με τη βοήθεια από το Service manual) και μετά να το στείλεις για εγγύηση. Το κόστος θα είναι ελάχιστο....

Link to comment
Share on other sites

παιδια και παλι βοηθεια. Ξερει κανενας αν υπαρχει καποιος εξωτερικος φορτιστης για να φορτιζω την μπαταρια του (χαλασμενου μου) νοκια 6233 ??? επειδη οπως ειπα και πιο πανω πλεον δεν φορτιζει μονο του λογω τεχνικου προβληματος. Σκεφτηκα να αγορασω ενα εξωτερικο φορτιστη και να φορτιζω την μπαταρια BP-6M του 6233 σε αυτον. Ξερετε τιποτα σχετικο για ενα τετοιο φορτιστη ??? ευχαριστω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια και παλι βοηθεια. Ξερει κανενας αν υπαρχει καποιος εξωτερικος φορτιστης για να φορτιζω την μπαταρια του (χαλασμενου μου) νοκια 6233 ??? επειδη οπως ειπα και πιο πανω πλεον δεν φορτιζει μονο του λογω τεχνικου προβληματος. Σκεφτηκα να αγορασω ενα εξωτερικο φορτιστη και να φορτιζω την μπαταρια BP-6M του 6233 σε αυτον. Ξερετε τιποτα σχετικο για ενα τετοιο φορτιστη ??? ευχαριστω

 

http://pds.com.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=139&p=4859

Θα σε βολέψει το πίσω μέρος που είναι για σκέτη την μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
καλη χρονια σε ολους,εχω ενα προβλημα αν μπορει καποιος να βοηθησει, πηγα να κανω αναβαθμιση στο 6233 ,με το καλωδιο και την διαδικασια οπως πρεπει,κατα λαθος ομως το προφιλ το ειχα στο αθορυβο,ενω αναφερει ,οτι πρεπει να το ειναι στο γενικο , με αποτελεσμα να ξεκινησει ηα ναβαθμιση και στο 20 % της φορτωσης το τηλ εσβησε και απο τοτε δεν ξανανοιγει,[γεματη μπαταρια]το προσπαθησα μερικες φορες κλειστο να συνεχισει αλλα ενω δειχνει οτι προχωρα,βγαζει σφαλμα στην usb,με ερωτηματικο,

το καλωδιο ειναι το σωστο γιατι ειναι η τριτη φορα που του περναω αναβαθμιση,

ρωταω , εχω ελπιδα απο εδω να κανω κατι,η τωρα σειρα εχει το σερβις της νοκια στην αθηνα,και αξιζει ?η θα ειναι ακριβη η επισκευη ,οποτε να κοιταξω να το παρατησω, αμεσα βεβαια αγορασα το Ν73,και κανω την δουλεια μου αλλα και αυτο ειναι φοβερο εργαλειο,για να μεινει στην ακρη,

 

 

αυτα ειχα γραψει πριν καιρο,αποφασισα να παω το τηλ,τελικα στο NOKIA SHOPS στα χανια,να μην καθετε,το εστειλαν ηρακλειο και σε 3 μερες ηταν ενταξει,με ειδοποιησαν το παρελαβα,και δεν μουπηραν ουτε ενα ευρω,εντελωσ δωρεαν,για κατι που δεν ειναι προβλημα συσκευησ αλλα καθαρα θεμα δικου μου λαθους,

πρεπει λοιπον να πω ΜΠΡΑΒΟ στο σερβις και στην τακτικη της νοκια ,και για την ταχυτητα,αλλα και στην τακτικη αυτη,το λογικο θα ηταν αν θελετε να μου παρει λεφτα ,15-30 ευρω,στο κατω κατω εγω εκανα το λαθος,αντα υτου ομως δωρεαν,βεβαια δεν ξερω αν φοραει την τελευταια αναβαθμιση [v05.43 30-03-07 rm145

 

language=v05.43 30-3-07 RM123-145

παει και γρηγοροτερα και γενικα εγινε καινουριο,[το εχω απο τοτε που πρωτοβγηκε 3-μηνες περιπου μετα.]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

 

Θελω να μεταφερω τις επαφες μου απο το 6233 μου στο νεο μου 6300.

 

Ενω λοιπον εχω συνδεσει το bluetooth stick στον υπολογιστη μου και εχω ανοιξει το bt στο 6233, ξεκιναω να εγκαταστησω το Nokia pc suite. Το εγκαθιστω και οταν πηγαινω να δημιουργησω αντιγραφα ασφαλειας, μου ζηταει να συνδεθω πρωτα. Επιλεγω να συνδεθει μεσω bt αλλα δεν το βρισκει με τιποτα.

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χανεις τον χρονο σου, χρησιμοποιησε το καλωδιο και το 6233 και κανε αντιγραφο ασφαλειας, μετα συνδεσου με το καλωδιο και το 6300 και κανε επαναφορά αντ. ασφαλειας και τελειωσες. Τωρα για να βρεις την αιτια γιατι κολλαει με το bt, θα το βρεις αλλα θα σου παρει χρονο..
Link to comment
Share on other sites

Καλωδιο usb εννοεις φιλε μου?

 

Δυστυχως δεν εχω τετοιο για το 6233. Εχω μονο ενα τετοιο καλωδιο απο την φωτογραφικη μου μηχανη το οποιο ομως ταιριαζει μονο στο 6300. Στο 6233 δεν εχω δει Port για να το βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...