Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια διοτι το δικο μου 6233 παιθανε μου το αντικατεστησαν. Το νεο 6233 ομως αργει να ανανεωσει την οθονη με αποτελεσμα οταν κοινουμε στο μενου να υπαρχει συνεχως σκια απο το πρποιγουμενο υπομενου και γεννικα υπαρχει μια αργη ανανεωση της οθονης. Τι να κανω ?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια διοτι το δικο μου 6233 παιθανε μου το αντικατεστησαν. Το νεο 6233 ομως αργει να ανανεωσει την οθονη με αποτελεσμα οταν κοινουμε στο μενου να υπαρχει συνεχως σκια απο το πρποιγουμενο υπομενου και γεννικα υπαρχει μια αργη ανανεωση της οθονης. Τι να κανω ?
Δεν γίνεται τίποτα. Εϊναι έτσι η κατασκευή της οθόνης. Συμβαίνει μόνον σε μερικά κομμάτια που φτιάχτηκαν τον 1ο και τον 2ο του 2007 (τα πιο πρόσφατα δηλαδή). Αυτό δεν αλλάζει ούτε με αναβάθμιση του firmware. Δε νομίζω να το δουν στο service ως κατασκευαστικό πρόβλημα.

 

Επίσης, τα νέα κομμάτια των 6233 φέρουν την κάμερα με τον κόκκινο φακό σε αντίθεση με τα παλαιότερα που είχαν τον πράσινο φακό, ο οποίος ήταν χειρότερος.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τιυ 2ου τριμινου του 2007. Και φυσικα ειναι κατασκευαστικο προβλημα. Αν δεν ηταν, δεν θα το καταλαβαινα καν

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τιυ 2ου τριμινου του 2007. Και φυσικα ειναι κατασκευαστικο προβλημα. Αν δεν ηταν, δεν θα το καταλαβαινα καν

Του 2ου τριμήνου του 2007; Μα το 2ο τρίμηνο του 2007 δεν έχει έρθει ακόμα :wacko: Μήπως μπερδεύεσαι κι εννοείς του 2ου μήνα του 2007;

 

*Έχεις pm ;)

Link to comment
Share on other sites

Του 2ου τριμήνου του 2007; Μα το 2ο τρίμηνο του 2007 δεν έχει έρθει ακόμα :wacko: Μήπως μπερδεύεσαι κι εννοείς του 2ου μήνα του 2007;

 

*Έχεις pm ;)

2ου μηνα ενοο. Φρεσκοτατο ειναι !!!! Αλλα οπως θα δεις σε Πμ φοβαμε για την οθονη

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, για πολλά bug ακούω......μη μου βγεί χειρότερο κι απο το τωρινό μου Siemens S75!!

 

Mήπως να πάρω το 6151?? Ποιά η βασική διαφορά εκτός απο την μεγαλύτερη ανάλυση κάμερας??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το τηλεφωνακι ειναι μια χαρα κορυφαιο για τα λεφτα του με μια αναβαθμιση και ολα οκ προχωρα αφοβα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβασα τα προηγουμενα ποστ και εχω ενα ερωτημα. Θελω να μεταφερω ενα mp3 με ΒΤ απο το φορητο μυο στο 6233. Αλλα δεν χωραει γιατι το κνιητο παοθηκευει το τραγουδι στη μνημη του και οχι στη καρτα. Τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Θελω μια μικρη βοηθεια......

Να παρω το 6233 ή το sony ericson w810?:wacko:

Για επιλογη συσκευης ,συγκρισεις κλπ υπαρχει η αναλογη ενοτητα

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Εκει θα παρεις και τις περισσοτερες & αντικειμενικοτερες απαντησεις ...

Εδω μιλαμε για τα 6233,6234

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!!

Θελω να ρωτησω που μπορω να βρω animated themes για το 6233!!!

Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!

Ericsson 388 -> Nokia 6110 -> Nokia 6150 -> Ericsson T29 ->Nokia 8210 -> Nokia 6510 Nokia -> 8850 Nokia -> Nokia 3650 -> Nokia 6630 Ericsson K750i->Nokia N70 -> Nokia N73 ->Nokia N82 ->N79->N97 Mini
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβασα τα προηγουμενα ποστ και εχω ενα ερωτημα. Θελω να μεταφερω ενα mp3 με ΒΤ απο το φορητο μυο στο 6233. Αλλα δεν χωραει γιατι το κνιητο παοθηκευει το τραγουδι στη μνημη του και οχι στη καρτα. Τι να κανω?

 

Φίλε μου η καλύτερη λύση στο πρόβλημά σου είναι να αγοράσεις έναν Card Reader (..υπάρχουν από 13Ευρώ μέχρι 35 κλπ.).Έτσι σε χρόνο μηδέν με αντιγραφή-επικόλληση, περνάς εκατοντάδες τραγούδια,βίντεο,φωτογραφίες σε όποιο σημείο της κάρτας μνήμης επιθυμείς...!!! Μπορείς να τα στέλνεις απευθείας σε υποφακέλους φακέλων (που έχεις δημιουργήσει..) κ.ο.κ. σε χρόνους απίστευτους.

Με το ΒΤ γίνεται επίσης η δουλειά σου αλλά αρκετά πιό αργά,ειδικά εάν θέλεις με τη μία να στείλεις στο κινητό σου π.χ. 250 τραγούδια.......

Η άλλη λύση είναι το καλώδιο της Νόκια,αλλά δεν σε συμφέρει γιατί είναι ακριβό (37 Ευρώ) και επιπλέον είναι συμβατό μόνο με το συγκεκριμένο τηλέφωνο (και με κάποια άλλα Νόκια- όχι όλα όμως, π.χ. στα νέα όπως το 6300 κ.ά. είναι ασύμβατο!) και όχι με άλλες συσκευές, σε αντίθεση με τον Card Reader που διαβάζει όλες τις κάρτες που κυκλοφορούν στην αγορά!!!

Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο σου ερώτημα, εάν μπορείς μέσω ΒΤ να στείλεις απευθείας ένα αρχείο στην κάρτα μνήμης, νομίζω ότι μπορείς (δεν το έχω κάνει,γιατί δεν μου χρειάστηκε....) μέσα από τις ρυθμίσεις........!

Γειά χαρά....:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα οσες φορες το δοκιμασα-με ΒΤ- δεν χωρουσε- οποτε μαλλον θα προτιμησω την πρωτη λυση που μου προτεινες...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

 

Είμαι και εγώ κάτοχος του 6233. Πολύ ωραίο κινητό! Πραγματικά τα αξίζει τα χρήματά του! Οι μόνες λειτουργίες μου δεν μου άρεσαν είναι αυτές που όλοι εδώ μέσα έχετε επισημάνει (και ήξερα και πριν το αγοράσω). Μιλάω για τα γνωστά θέματα της χαμηλής έντασης του ακουστικού, τους ήχους κλήσης όταν βάλεις τη μέγιστη ένταση και το ότι αλλάζει ό επιλεγμένος ήχος κλήσης όταν αλλάζεις θέμα. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Στο θέμα τώρα:

1. Το κινητό το πήρα με επιδότηση από Vodafone. Παρόλο που δεν είναι Live! (είναι το 6233 και όχι το 34) έχει αλλαγμένα εικονίδια (ίσως και οργάνωση) στο μενού. Λεπτομέρεια μεν, αλλά επειδή δεν μου αρέσει καθόλου θέλω να το αλλάξω. Αν πάω για ένα update στη ΝΟΚΙΑ (έχω την 4.91) θα μου βάλουν το original λογισμικό ή θα μου βάλουν το "μπασταρδεμένο" της Vodafone; Με την εγγύηση θα έχω πρόβλημα;

2. Για κάποιο ανεξήγητο όλο, το Snake 3 που ήταν στην κάρτα μνήμης δεν άνοιγε και αναγκάστηκα να το σβήσω. Μπορώ να το κατεβάσω από κάπου ή να μου το στείλει κάποιος;

3. Έχω φορτιστή αυτοκινήτου που χρησιμοποιώ στο παλιό μου 6630 (με το μεγαλύτερο βύσμα). Αν αγοράσω τον αντάπτορα που κάνει το μεγάλο βύσμα μικρό θα έχω πρόβλημα; Ισχύει και το ίδιο για τους φορτιστές ACP-12E;

4. Μέσα στις επιλογές της ενεργής αναμονής υπάρχει και η δυνατότητα ενεργοποίησης - απενεργοποίησης των εικονιδίων πλήκτρου περιήγησης. ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ; Δεν έιδα κάποια διαφορά...

 

Και κάτι για να γελάσουμε (ή να κλάψουμε...)! Στη Vodafone Νέας Σμύρνης από όπου και το πήρα, όταν είδα τη συσκευασία του 6233 μέσα στα "κόκκινα" και στα λογότυπα της Vodafone, τους ρώτησα τα εξής:

- Μα καλά, το 6233 έχει Live!;

- Μισό λεπτό να ρωτήσω... Ναι, έχει Live!

- :blink: Και τότε ποιες είναι οι διαφορές με το 6234;

- Μισό λεπτό... Το 6234 είναι 3G ενώ το 6233 όχι!!! :confused: :lol: :blink: :X :mad: :!:

- Μα τι λέτε; Είστε σίγουροι;

- Περιμένετε λίγο να ρωτήσω την υπεύθυνη... Όχι, δεν είναι 3G!

...και μου φέρνει τον κατάλογο της Vodafone, ο οποίος λέει ότι το 6234 είναι 3G ενώ για το 6233 τίποτα. Το ίδιο μου είπε και η κοπέλα που "ήξερε"... Κοντέψανε να με πείσουνε και ας ήξερα ότι λένε μπούρδες! Τελικά πήρε ο υπεύθυνος του καταστήματος στη ΝΟΚΙΑ... ΈΛΕΟΣ!!!

 

Συγνώμη για το μεγάλο post...

Ευχαριστώ!!!

(gerostefs@yahoo.gr)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα 600, 800 ή 1000 ευρώ που μπορεί να παίρνουν είναι και η συμφωνία να εξυπηρετούν τον κόσμο στο μέγιστο δυνατό. Τώρα βέβαια στην Ελλάδα ζούμε, οπότε...

 

Πάντως σχετικά με αυτά που έγραψε ο Gerostef, να σημειώσω τα εξής:

 

  • Πρόβλημα με το ακουστικό δεν υπάρχει. Αν συμβεί σε κάποιον είναι μεμονομένο κι όχι σε όλες τις συσκευές. Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα στη συνομιλία
  • Το "πρόβλημα" με την ένταση ήχου στο μέγιστο είναι περισσότερο μια ρύθμιση για να σε προφυλάξει από τον πολύ δυνατό ήχο. Μέσα σε 1-2 δευτερόλεπτα ο ήχος ανεβαίνει στη μέγιστη ένταση. Πάντως μπορείς να το ρυθμίσεις στο '4'. Έτσι δεν θα υπάρχει αυξανόμενη ένταση.
  • Αν το κινητό το πας σε Nokia Service point, σίγουρα μπορούν να σου εγκαταστήσουν το unbranded λογισμικο αλλά είναι πιθανό να χάσεις την εγγύηση.
  • Για τον φορτιστή, καλύτερα να πάρεις έναν καινούργιο που θα έχει το νέο βύσμα. Τα χρήματα είναι περίπου ίδια με την αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η λέξη "πρόβλημα" που χρησιμοποίησα δεν ήταν η καταλληλότερη. Για την ένταση του ήχου κλήσης ξέρω ότι δεν είναι "πρόβλημα", αλλά λειτουργία του κινητού. Προσωπικά θα ήθελα τη δυνατότητα να την απενεργοποιώ. Το ακουστικό είναι πιο αδύναμο, σε σχέση με το 6630 που έχω, αλλά δύσκολα δημιουργεί πρόβλημα. Για το λογισμικό περίμενουμε μια απάντηση από τα κεντρικά της ΝΟΚΙΑ (πήγα σε ένα Service Point της γειτονιάς μου) εάν μπορούν να μου το περάσουν χωρίς να χαθεί η εγγύηση.

Για το Snake 3 ξέρει κάποιος που μπορώ να το βρω;

Για τον φορτιστή θα τσεκάρω τιμές.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια έρευνα αγοράς:

Φορτιστής αυτοκινήτου 9€

Αντάπτορας φορτιστή 6€

Προτίμησα τον αντάπτορα για να έχω ένα φορτιστή για το 6630 και το 6233.

 

Τα σέβη μου...!

gerostefs@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια έρευνα αγοράς:

Φορτιστής αυτοκινήτου 9€

Αντάπτορας φορτιστή 6€

Προτίμησα τον αντάπτορα για να έχω ένα φορτιστή για το 6630 και το 6233.

 

Τα σέβη μου...!

gerostefs@yahoo.gr

 

gia antaptora eprepe na pas se katastima tim.

5,5 euro ta exoun

 

apo pou mporo na katevasw paixnidia gia to 6233??kapoio site iparxei????

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο που μπορουμε να αλαλξουμε την προσοψη, μου αρεσε η ασημι και θελω να αλαλξω ετσι λουκ...
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το 6233 και ψαχνω να παρω μια microSD 2Gb...

Βρηκα μια 32Ε (photoagora)

και μια 49Ε (plaisio)

Επειδη η διαφορα ειναι αρκετη:confused: :confused: θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε αν θα συναντησω καποιο προβλημα με την πρωτη...

Οσο να 'ναι 17Ε δεν ειναι λιγα:O :O

 

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το 6233 και ψαχνω να παρω μια microSD 2Gb...

Βρηκα μια 32Ε (photoagora)

και μια 49Ε (plaisio)

Επειδη η διαφορα ειναι αρκετη:confused: :confused: θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε αν θα συναντησω καποιο προβλημα με την πρωτη...

Οσο να 'ναι 17Ε δεν ειναι λιγα:O :O

 

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Και πως ακριβως πρεπει να κρινουμε αν η κατρτα των 32ε ειναι αξιοπιστη?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...