Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως μπορει το ασημι να ειναι ομορφο χρωμα και ομολογω οτι μου αρεσει αλλα το βλεπω ποιοτικο οποτε ειναι καλυτεορ απο αλλα κινητα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας και ένα μεγάλο αντίο στις διακοπές μας

Το συγκεκριμένο τηλέφωνο το είχα πάρει από τους πρώτους αλλά έφυγα για διακοπές και δεν μπόρεσα να συμμετέχω σε αυτήν την όμορφη παρέα.

Μετά από 60 ημέρες μαζί του έχω να πω ότι είναι ένα από τα ποιοτικότερα στην κατηγορία του κινητό αλλά όχι το πιο όμορφο (λέτε να το βαρέθηκα!).

Προβλήματα σοβαρά δεν μου παρουσίασε όπως σε αλλά μοντέλα της νοίκια,

Τώρα τελευταία εμένα μου παρουσίασε ένα μικρό πρόβλημα η εφαρμογή sensor δεν μπορώ να την ενεργοποιήσω (αν ξέρει κάποιος κάποια λύση είναι καλοδεχούμενη)

Και ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι τα τραγούδια που έχω βάλει στην κάρτα μνήμης και γραμμένα μερικά σε ελληνικά αλλά σε αγγλικά αλλά χωρίς όνομα βγαίνουν στην αναπαραγωγή όλα με τετραγωνάκια αντί για σύμβολα (αν ξέρει κάποιος κάποια λύση είναι και αυτή καλοδεχούμενη)

Θέλω να παρατηρήσω και να το λάβουν υπόψη τους οι μελλοντικοί αγοραστές ότι η οθόνη ΔΕΝ χαράζετε τόσο εύκολα όπως σε αλλά κινητά (πήγαμε διακοπές μαζί βλέπετε).

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις 2 εβδομάδες στην κατοχή μου, και σήμερα "έχασε" το σήμα για τα καλά. Ούτε με restart, ούτε με επαναφορά εργοστασικών ρυθμίσεων, με τίποτα δεν πιάστηκε στο δίκτυο..:( Από τότε που το αγόρασα το έκανε ακόμα 2 φορές αλλά με restart επανήλθε άμεσα.

 

Το πάω πίσω και βλέπουμε....Γνωρίζει κανείς εάν θα γίνει άμεση αντικατάσταση ή θα πρέπει να περιμένω λιγότερο ή περισσότερο από 10ήμερο? Η αγορά έγινε από κατάστημα ΤΙΜ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ξερει κανεις αν οι συσκευες που πωλουνται τωρα στα καταστηματα εχουν την καινουργια εκδοση λογισμικου (v4.52) ? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις 2 εβδομάδες στην κατοχή μου, και σήμερα "έχασε" το σήμα για τα καλά. Ούτε με restart, ούτε με επαναφορά εργοστασικών ρυθμίσεων, με τίποτα δεν πιάστηκε στο δίκτυο..:( Από τότε που το αγόρασα το έκανε ακόμα 2 φορές αλλά με restart επανήλθε άμεσα.

 

Το πάω πίσω και βλέπουμε....Γνωρίζει κανείς εάν θα γίνει άμεση αντικατάσταση ή θα πρέπει να περιμένω λιγότερο ή περισσότερο από 10ήμερο? Η αγορά έγινε από κατάστημα ΤΙΜ.

 

Λοιπόν παιδιά, είμαι και γω πλέον κάτοχος του υπέροχου αυτού τηλεφώνου και ευτυχώς είμαι από τους τυχερούς που δεν συνάντησα κανένα εργοστασιακό ελάττωμα...Τι να πω,η συσκευή είναι υπέροχη-πολύ καλή οθόνη,τέλειος ήχος-ειδικά τώρα που απέκτησα την micro-SD των 2GB και έχω φορτώσει μέσα ένα σωρό mp3,αφήνοντας παράλληλα και σχεδόν 1GB για ενδεχόμενο video των 640Χ480 (VGA).....Επίσης να προσθέσω,ότι αν και ακούω μουσική για πάνω από μία ώρα ουδέποτε μου ζεστάθηκε η μπαταρία-ούτε κατ'ελάχιστον,όπως δάβασα παραπάνω από άλλους κατόχους.Για να πω την αλήθεια την καμέρα, πέρα από 2 φωτογραφίες που τράβηξα στην αρχή, δεν την έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου.Επίσης να σας πω, ότι αν και συνδρομητής της Βόνταφον,ούτε για στιγμή δεν σκέφτηκα το 6234,γιατί έχω πικρή εμπειρία από Vodafone live κινήτά.Πριν από το 6233 που έχω τώρα, είχα το SE K-700i VL και....αν είναι δυνατόν...ενώ έπαιζε mp3 ως player,δεν μπορούσα να βάλω τα mp3 ως ήχους κλήσης!?!?!?!!!! Αν είναι δυνατόν!!! Ενώ η συσκευή το είχε ως option,δεν ήταν μαύρα τα γράμματα αλλά θολά για να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις....!! Από τότε ορκίστηκα να παίρνω μόνο ορίτζιναλ κινητά και όχι μαιμούδες............

Link to comment
Share on other sites

TA VL κινητα ειναι απλα απελπιστικα και μαλλον δυσκολευουν τους χρηστες παρα τους βοηθουν αφου κλειδωνουν δυνατοτητες του κινητου..
Link to comment
Share on other sites

Kalispera!!Eimai kainourgios se kinita Nokia...gi'auto mipos tha mporousate na mou peite an mporo na kano anavathmisi logismikou tou kinitou stin idia tin Nokia??an yparxei veveos kainourgio logismiko gia tin sigkekrimeni siskeui...an kaliptetai apo tin eggyisi tha pliroso kai an nai poso???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

επανερχομαι μετα το πρωτο post μου,αφου πηγα σε nokia club,αναβαθμιστικε το 6233 στή version 4.52,αλλα το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο και το συμπερασμα ειναι οτι το 6233 στη μνημη τηλεφωνου,χωραει τίς μισες επαφες απο το 6230 !!.Ειναι παραλογο η συνεχεια του 6230 ενος επαγγελματικου τηλεφωνου να ειναι κατωτερη του σ΄αυτον τον τομεα.Με λιγα λογια,μια καλη φωτογραφικη μηχανη,και ενα mp3 player μονο...Οσο για την αποθηκευση στήν sim δέν μου λεει τιποτε,αφου το 6230 κανει τη δουλεια του με το παραπανω,με επαρκεια μνημης τηλεφωνου.Συμπερασμα: Για επαγγελματικη χρηση το 6230,και για διασκεδαση το 6233.Αυτα,για οσους θα θελησουν να το αγορασουν για επαγγελματικη χρηση και περιμενουν κατι καλλιτερο απο το 6230 σ'αυτον τον τομεα :(

..The world is not enough....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

επανερχομαι μετα το πρωτο post μου,αφου πηγα σε nokia club,αναβαθμιστικε το 6233 στή version 4.52,αλλα το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο και το συμπερασμα ειναι οτι το 6233 στη μνημη τηλεφωνου,χωραει τίς μισες επαφες απο το 6230 !!.Ειναι παραλογο η συνεχεια του 6230 ενος επαγγελματικου τηλεφωνου να ειναι κατωτερη του σ΄αυτον τον τομεα.Με λιγα λογια,μια καλη φωτογραφικη μηχανη,και ενα mp3 player μονο...Οσο για την αποθηκευση στήν sim δέν μου λεει τιποτε,αφου το 6230 κανει τη δουλεια του με το παραπανω,με επαρκεια μνημης τηλεφωνου.Συμπερασμα: Για επαγγελματικη χρηση το 6230,και για διασκεδαση το 6233.Αυτα,για οσους θα θελησουν να το αγορασουν για επαγγελματικη χρηση και περιμενουν κατι καλλιτερο απο το 6230 σ'αυτον τον τομεα :(

Στο ίδιο σχεδόν συμπέρασμα κατέληξα και εγώ για αυτό τελικά προσανατολίζομαι να πάρω το Ε50

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

:(

Dhladh posoew epafes mporo na apo8ikeuso sto 6233?

απο σημερινη επισημη απαντηση απο alphacopy ειναι σχεδιασμενο παρ'ολη τη μεγάλη εσωτερικη του μνημη περ.200mb για διαφορες εφαρμογές,απο τα 6Μβ

που αφήνει στό τηλεφωνο,επετρεπει τήν καταχωρηση ΜΟΝΟΝ 500 επαφων!!!!

τώρα λενε καποια στιγμη θα βγαλουν καποια αναβάθμιση.........αρα στο ντουλαπι,και βλέπουμε....

..The world is not enough....
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο σχεδόν συμπέρασμα κατέληξα και εγώ για αυτό τελικά προσανατολίζομαι να πάρω το Ε50

 

Κι εγώ για το Ε50 τελικά λέω μετά τα προβλήματα που παρουσιάζει το 6233

ΑΛΛΑ το θέμα είναι πως θα ακούγεται η μουσική από τα ηχεία του Ε50, δεν θα είναι σκέτη απογοήτευση;;;

Και κάτι άλλο υπάρχει θέμα Ε50 vs 6233 γιατί κάποιος είπε όττι υπάρχει αλλά εγώ δεν το βρίσκώ.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τήν ποιοτητα ηχου του 6233,τέλεια! για να καταλάβεις το Ε50 ειναι η συνεχεια του 6210,6310,καθαρα επαγγελματικων τηλεφωνων! εάν θελεις φωτο τέλεια,πεντακαθαρο ηχο stereo δυνατο(κρυσταλλινο),πας στο 6233.εαν θέλεις επαγγελματικο με απλο ηχο πας Ε50.Μόνο ελεγξε ποσες επαφες μπορει να παρει,γιατι και εκει δέν τά διευκρινίζουν.......Εγω προσωπικα χρησιμοποιω το 6230 και εαν σέ ευλογο χρονο γινει κατι μέ τίς μνήμες εχει καλως....αλλέως,απο κει πηγαν κι΄'αλλοι......Ελπιζω να΄σε κατατοπισα.
..The world is not enough....
Link to comment
Share on other sites

Ίσως οι επαφές να μην αρκούν σε αριθμό, σίγουρα όμως το 6233 υπερέχει έναντι του 6230 στα περιεχόμενα των επαφών. Πλέον το 6233 μπορεί να καταχωρήσει 15 διαφορετικά πεδία, ενώ υποστηρίζει και πολλαπλές καταχωρήσεις ίδιων πεδίων.

 

Αν και εδώ δεν είναι διαξιφισμοί, πάραυτα, δεν πρέπει να "σταυρώνετε" ένα κινητό μόνον από το ότι χωρά μέχρι 500 επαφές. Όντως η μνήμη του δεν επαρκεί για έναν επαγγελματία που μιλά με 1000 διαφορετικά άτομα. Όμως το 6233 φτιάχτηκε ως συνδετικός κρίκος μεταξύ δουλειάς και διασκέδασης.

 

Πιστεύω πως είναι από τα πιο ολοκληρωμένα τηλέφωνα της αγοράς. Τώρα αν καίγεστε για τον αριθμό των επαφών, πάρτε ένα Symbian και τέλος το πρόβλημα. Πάντως το δικό μου 6233 δείχνει 61% γεμάτο, με 314 επαφές, εκ των οποίων πάνω από 200 έχουν τουλάχιστον 6 καταχωρήσεις.

 

Ίσως το κινητό να μην επαρκεί για τον διευθυντή της Nokia, αλλά για έναν μέσο επαγγελματία κάνει άριστα τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Το 6233 ουδέποτε προωθήθηκε ως επαγγελματικό τηλέφωνο απο την Νοκια. Αν το ακούσατε αυτό σε κάποιο κατάστημα φοβάμαι ότι σαν είπαν ψέματα. Είναι ένα ημι-επαγγελματικό, multimedia, με σοβαρό desigh τηλεφωνο. Καπως έτσι μπορω να το περιγράψω.

 

Το E50 που ρωτάτε ειναι symbian με δυναμικη μνημη οποτε οι επαφες που χωράει είναι απεριόριστες.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τήν ποιοτητα ηχου του 6233,τέλεια! για να καταλάβεις το Ε50 ειναι η συνεχεια του 6210,6310,καθαρα επαγγελματικων τηλεφωνων! εάν θελεις φωτο τέλεια,πεντακαθαρο ηχο stereo δυνατο(κρυσταλλινο),πας στο 6233.εαν θέλεις επαγγελματικο με απλο ηχο πας Ε50.Μόνο ελεγξε ποσες επαφες μπορει να παρει,γιατι και εκει δέν τά διευκρινίζουν.......Εγω προσωπικα χρησιμοποιω το 6230 και εαν σέ ευλογο χρονο γινει κατι μέ τίς μνήμες εχει καλως....αλλέως,απο κει πηγαν κι΄'αλλοι......Ελπιζω να΄σε κατατοπισα.

 

Να σου πω την αλήθεια αυτό με τις επαφές δεν με απασχολει και τόσο. Αυτό που με απασχολεί πολύ περισσότερο είναι τα προβλήματα που παρουσιάζονται στις περισσότερες συσκευές απ' όσο μπορώ να καταλάβω με το σήμα και το ακουστικό. Αν δεν είχε αυτά τα προβλήματα θα το παιρνα με κλειστά μάτια. Αλλά είναι 2 πολύ σημαντικά μειονεκτήματα αυτά, τουλάχιστον για μενα.

Link to comment
Share on other sites

telika pira to 6233, se sxesi me to 6234 oso afora to akoustiko i entasi tou 6233 eine mia xara se antithesi me to 6234 pou ine polu xamili. telika me to provlima pou ixa me to sima me to 6234 egine antikatastasi.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω το έχω(6233) πάνω απο μήνα..Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Στο μόνο τομέα που εμφανίζεται να υστερεί είναι οι επαφές.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα. Αφου διαβασα και τις 56 σελ των posts και ενω ειμαι κατοχος του 6233 για ενα μηνα και του 6230 για ενα χρονο συμπεραινω τα κατωθι:

α. ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το κινητο. σαφης αναβαθμιση σε σχεση με το 6230 σε ολα τα επιπεδα.(καμερα-ηχος-handsfree-οθονη-δυνατοτητες-και κρυφα κολπα σε ολα τα μενου)

β. ως μοναδικη παρατηρηση μια δυνατοτητα που πλεον δεν υπαρχει : το να μπορεις να ακους mp3 και ταυτοχρονα να ασχολεισαι και με κανα παιχνιδι. τα θελω ολα?δεν νοιμιζω αφου μπορουσα να το κανω στο 6230.κατα τα αλλα για 300ευρω ειναι πολυ καλη αγορα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για το Ε50 τελικά λέω μετά τα προβλήματα που παρουσιάζει το 6233

ΑΛΛΑ το θέμα είναι πως θα ακούγεται η μουσική από τα ηχεία του Ε50, δεν θα είναι σκέτη απογοήτευση;;;

Και κάτι άλλο υπάρχει θέμα Ε50 vs 6233 γιατί κάποιος είπε όττι υπάρχει αλλά εγώ δεν το βρίσκώ.

 

Παιδιά εγώ σε ενδεχόμενη σύγκριση θα πρότεινα να μπει και το Ν73 μαζί με τα άλλα δύο,το λιγότερο γιατί και τα τρία εχουν το ίδιο ντιζάιν κι ας είναι διαφορετικά τηλέφωνα.Έχουν επίσης και τα τρία πολλαπλές λειτουργίες.........

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή,μπαταρία,φορτιστή(χώρις αντάπτορα για να χρησιμοποιείς τους παλιούς φορτιστές),μία κάρτα 64ΜΒ,ακουστικά(ΗS-23),CD με λογισμικό,manual
Link to comment
Share on other sites

Περίσσοτερο με στατική μοιάζει ;)

Τελικά,'από alphacopy το πληροφορήθηκαν και θά ενημερώσουν τή "μαμά".

Εχουν αφιερώσει μνήμη γιά 500 ονόματα από τή δυναμική πού χρειαζεται τό τηλέφωνο,Απ'οτι φαίνεται θά διορθωθει (οπως ειπαν)σε μελλοντική Αναβάθμιση.Σαφώς καί το 6233 ειναι υπέροχο σέ ολα του,καμμία αντίρηση.Οσοι κάτοχοι 6233 τούς ενδιαφέρει τό θέμα μνήμης,ας επικοινωνήσουν καί αυτοί΄μέ τήν Nokia ωστε νά επισπευθεί η αναβάθμιση.

..The world is not enough....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...