Jump to content

[Επίσημο] Qtek S200 (Prophet)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως τσίμπησα από το ebay screen protector και silicon case και είμαι κομπλέ.

 

Screen Protector

Silicon Case

 

Αν σας ενδιαφέρει, μόλις επιστρέψω στις 16 από κατασκήνωση μπορούμε να κάνουμε μια μαζική και να σας τα στείλω όπου θέλετε... αν θέλετε όμως οργανωθείτε από τώρα.. :)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το overclocking του κινητού, ακούγεται, ότι μία safe ταχύτητα, είναι μέχρι 240MHz. Εγώ, το έχω σετάρει στα 216, εδώ και καιρό, και είναι πολύ σταθερό. Πρόσφατα όμως, είπα να ανεβάσω λίγο και έτσι είπα να δοκιμάσω τα 228. Εκεί, ενώ φαινόντουσαν όλα καλά, έχανε το σήμα από το δέκτη (κοινώς έχανε σήμα και έμενα χωρίς τηλέφωνο - μου έβγαζε αναζήτηση - με επανεκκίνηση του service του τηλεφώνου επανερχόταν βέβαια)!

Έπαθα πλάκα και το γύρισα στα 216 πάλι, όπου και είναι όλα ok. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό ή αλλά παρόμοια προβλήματα σταθερότητας? Είμαι τόσο γκαντέμης και δεν θα μπορέσω να πιάσω τα 240 που τόσο ήθελα?? :O ;)

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα 240 γιατί εξαρτάται από την κάθε συσκευή ποια συχνότητα θα δεχτεί. Ούτως ή άλλως το πολύ πολύ να κολλήσει και να κάνει κανένα soft reset. Εγώ το είχα βάλει αρχικά στα 252 (κατευθείαν, χωρίς πολλές πολλές δοκιμές γιατί έχω ένα 9100 που τρέχει απροβλημάτιστα στα 252) αλλά άρχισε κολλήματα και συχνά soft reset από μόνο του.

Τώρα το έβαλα στα 240 και δουλεύει άψογα εδώ και μέρες! :)

 

@ froggy

Εγώ έχω έναν της Brando (σε όλα τα ppc που είχα κατά καιρούς τέτοιους screen protectors έχω βάλει) και είναι άριστος με τέλεια εφαρμογή! Υπομονή και προσοχή κατά την τοποθέτηση θέλει απλά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα 240 γιατί εξαρτάται από την κάθε συσκευή ποια συχνότητα θα δεχτεί. Ούτως ή άλλως το πολύ πολύ να κολλήσει και να κάνει κανένα soft reset. Εγώ το είχα βάλει αρχικά στα 252 (κατευθείαν, χωρίς πολλές πολλές δοκιμές γιατί έχω ένα 9100 που τρέχει απροβλημάτιστα στα 252) αλλά άρχισε κολλήματα και συχνά soft reset από μόνο του.

Τώρα το έβαλα στα 240 και δουλεύει άψογα εδώ και μέρες! :)

 

@ froggy

Εγώ έχω έναν της Brando (σε όλα τα ppc που είχα κατά καιρούς τέτοιους screen protectors έχω βάλει) και είναι άριστος με τέλεια εφαρμογή! Υπομονή και προσοχή κατά την τοποθέτηση θέλει απλά.

pos allazete i sixnotita vre paidia an katalava milate gia over.....n;i kano lathos

Link to comment
Share on other sites

pos allazete i sixnotita vre paidia an katalava milate gia over.....n;i kano lathos

 

ne , vasika auto kanoume... giati toso diakritikotitA?

kanoume kati kako.. ?k ama to peis olokliro ti egine?tha mas tin poun apo tin texas instruments? :P lwlwlwlwlwwl

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

pos allazete i sixnotita vre paidia an katalava milate gia over.....n;i kano lathos

 

Πολύ καλά κατάλαβες, για overclocking μιλάμε!

Υπάρχει και ολόκληρο επισημασμένο θέμα: "Overclocking: μύθος και πραγματικότητα" που σου προτείνω να διαβάσεις (ειδικά τις δύο τελευταίες σελίδες, αν θυμάμαι καλά).

 

Ο υπερχρονισμός επιτυγχάνεται με ένα δωρεάν πρόγραμμα που λέγεται omapclock. Εγώ το χρησιμοποιώ παράλληλα με ένα άλλο επίσης δωρεάν πρόγραμμα που λέγεται Smartskey και βοηθά ώστε (μεταξύ άλλων πραγμάτων) να είναι μονίμως υπερχρονισμένος ο επεξεργαστής.

 

Τα προγράμματα και περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ για το omapclock, και εδώ για το Smartskey (πρέπει να κάνεις εγγραφή για να δεις και να κατεβάσεις τα προγράμματα). Επίσης μπορείς να διαβάσεις αυτό το thread για ακόμη περισσότερες πληροφορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να συνδεσω με wi-fi to kinhto me ena laptop kai na mpo sto internet με μια συνδεση dsl ?

Συνδέομαι, κανω ping κι από τα 2 αλλά internet τίποτα.Μέσω acces point τα έχω καταφέρει.Το έχει κάνει κανείς?

 

Επίσης πώς κάνουμε mute τον ήχο όταν μας καλούν?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης πώς κάνουμε mute τον ήχο όταν μας καλούν?

Ευχαριστώ.

 

Αληθεια υπαρχει κατι γιαυτο?

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ! Στα 240 παίζει άψογα πλέον! :) Τώρα γιατί μπορεί να κόλλαγε στα 228.... ο θεός και η ψυχή του... :O

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πώς κάνουμε mute τον ήχο όταν μας καλούν?

Ευχαριστώ.

 

Πατάς μία φορά προς τα κάτω το κουμπί της έντασης (το πλαϊνό slider) οπότε δεν αρνείσαι την κλήση αλλά το κινητό σταματάει να χτυπά. :)

 

@ aXe

Είδες; Εξαρτάται από τη συσκευή, για κάποιον λόγο (που μπορεί να είναι απλός και κατανοητός αλλά δεν φτάνουν εκεί οι γνώσεις μου) δεν δέχονται όλες οι συσκευές όλες τις συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

Πατάς μία φορά προς τα κάτω το κουμπί της έντασης (το πλαϊνό slider) οπότε δεν αρνείσαι την κλήση αλλά το κινητό σταματάει να χτυπά. :)

 

@ aXe

Είδες; Εξαρτάται από τη συσκευή, για κάποιον λόγο (που μπορεί να είναι απλός και κατανοητός αλλά δεν φτάνουν εκεί οι γνώσεις μου) δεν δέχονται όλες οι συσκευές όλες τις συχνότητες.

 

Τελικά αυτό είδα, αλλά πολύ περίεργο... :rolleyes: Thank you και για το tip πιο πάνω! Απίστευτα χρήσιμο! :)

 

Να πω και κάτι άλλο (κουβέντα να γίνεται): ο Omap στα 240 είναι αρκετά καλός (όχι εντελώς σφαίρα, αλλά σε σχέση με την αρχική κατάσταση είναι τραγική η διαφορά!). Μου κάνει εντύπωση πως clockάρεται τόσο πολύ (φαίνεται να έχει ανοχές - μιλάμε για 20%), όπως επίσης με βάζει σε σκέψεις για το πόσο γρήγορα μπορεί να είναι άλλα μηχανάκια με samsung (είχα δει το Atom βέβαια, αλλά όχι κάτω από ζόρι).. Σκέφτομαι δηλαδή, πως μπορεί να πηγαίνουν τα Atom, M600 κτλ.. Παρόλα αυτά να πω για τους τυχόν υποψήφιους αγοραστές, ότι είναι άψογο και άριστο και αξίζει! Και με το o/c διορθώνεται πάρα πολύ η κατάσταση παιδιά! Μόνο το M600 αν το παίζει, γιατί το Atom είναι σε άλλη κατηγορία (κυρίως χρηματικώς)!

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιό protector εφάπτεται κανονικά ρε παιδιά.Βοηθήστε λίγο...Δεν ξέρω ποιό να παραγγείλω:worry:

 

Οχι δεν εφαπτεται. Με πηραν τηλεφωνο απο το Play247 και μου ειπαν οτι ειχα δικιο και θα μου στειλουν καινουργιο μολις ερθει παραλαβη για S200. Οι οθονες παρολο που στα χαρτια ειναι ιδιες,εχουν 1 χιλιοστο διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

btw εχω κανει το εξης και πιστευω οτι ειναι καλη ιδεα.

Για να μην χαλασω τη μπαταρια του Fortuna Slim GPS που το εχω στο φορτιστη του αυτοκινητου ολη την ωρα κτλ, την εβγαλα τελειως εχοντας την πληρως φορτισμενη εαν χρειαστει εκτος αυτοκινητου (πολυ σπανιο). Έτσι το συνδεω στον αναπτηρα και παιρνει κατευθειαν ρευμα απο εκει.

Βεβαια θελει λιγη προσοχη. Δηλαδη ο διακοπτης πρεπει να ειναι στο off εαν το εχουμε συνδεδεμενο πριν βαλουμε μπροστα τη μηχανη γιατι δεν νομιζω να ειναι και ιδιαιτερα σταθερη η ταση που παιρνει ο αναπτηρας μολις το αμαξι ξεκιναει.

Παει κομπλε παντως.

Link to comment
Share on other sites

btw εχω κανει το εξης και πιστευω οτι ειναι καλη ιδεα.

Για να μην χαλασω τη μπαταρια του Fortuna Slim GPS που το εχω στο φορτιστη του αυτοκινητου ολη την ωρα κτλ, την εβγαλα τελειως εχοντας την πληρως φορτισμενη εαν χρειαστει εκτος αυτοκινητου (πολυ σπανιο). Έτσι το συνδεω στον αναπτηρα και παιρνει κατευθειαν ρευμα απο εκει.

Βεβαια θελει λιγη προσοχη. Δηλαδη ο διακοπτης πρεπει να ειναι στο off εαν το εχουμε συνδεδεμενο πριν βαλουμε μπροστα τη μηχανη γιατι δεν νομιζω να ειναι και ιδιαιτερα σταθερη η ταση που παιρνει ο αναπτηρας μολις το αμαξι ξεκιναει.

Παει κομπλε παντως.

 

Σε μενα η μπαταρια κραταει πολλες ωρες και το βαζω στην πριζα οταν πεφτει η μπαταρια. Η μπαταρια μαλλον θα χαλασει ευκολοτερα οταν μενει εκτος χρησης για καποιο διαστημα και ειδικα φορτισμενη.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα η μπαταριες λιθιου. Μην ξεχνας αλλωστε οτι ακομα και στη συσκευασια (η οποια απο την παραγωγη μεχρι τη μερα που θα αγοραστει μπορει να περασουν μηνες) περιλαμβανει τη μπαταρια μερικως (η μήπως και ολικως?) φορτισμενη.

Εγω το εκανα αυτο γιατι ενας φιλος την εβγαλε αχρηστη σε ενα χρονο χρησιμοποιωντας την ομως οπως οι περισσοτεροι τα λαπτοπ (δηλαδη με την μπαταρια και το φορτιστη παραλληλα).Γενικα οσο λιγοτερες φορτοεκφορτισεις τοσο μεγαλυτερη η ζωη της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Στα 264 μου έκανε random reboots και μου παρουσιάζε ψιλοπροβλήματα στο bt pairing με το hands free + μετά από reboot δεν έβρισκε την cosmote (διορθωνόταν μόνο από χειροκίνητο restart).

Στα 240 για κάποιο λόγο πήγαινε πιο αργά και από default έπειτα από κάποιων ωρών χρήσης.

Πρέπει να δοκιμάσω και ενδιάμεσες συχνότητες για να δω.

Πάντως η διαφορά είναι τεράστια όταν το κάνεις o/c .

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω μια ερωτηση που σιγουρα εχει ξαναερωτηθει.

 

Ποιον image viewer και ποιο video player να φορτωσω στο qtek?Ο pictpocket λεει τπτ που ειναι και για τους 2 σκοπους?

Τωρα κατεβασα τον TCPMP για testing.

btw σε ενα wmv που επαιξα με τον media player, σαν να ειχε διαφορα μεταξυ εικονας και ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Επισης να ρωτησω και κατι αλλο, στις επαφες μου δειχνει και αυτες απο τη συσκευη και αυτες απο την καρτα. Εγω ομως θελω μονο αυτες τις συσκευης γιατι στην καρτα εχω οτι και στη συσκευη για backup με αποτελεσμα να μου τις δειχνει διπλες. Στις "επιλογες" δεν εχει τπτ.

Επισης ομαδες επαφων δεν εχει????????????

Θελω να φτιαξω μια ομαδα με τα τηλεφωνα της δουλειας και δεν θελω να φαινονται χυμα μαζι με τις δικες μου επαφες αλλα να ειναι σε μια ομαδα. Πως γινεται?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οντας υποψηφιος κατοχος του εν λογω κινητου- και απογοητευμενος απο την SE- και χωρις να εχω διαβασει τις προηγουμενες δημοσιευσεις ,εχω μερικες ερωτησεις:

1-Έχει καλη ποιοτητα κατασκευης; Το μαυρο του ξεθωριαζει ευκολα ;

2-Πληκτρολογιο εξωτερικο παιρνει; αν ναι ποιο προτεινετε;

3-Απο αυτονομια δεν τα παμε και πολυ καλα ε;

4-Ειναι πιο πολυ παντοφλα απτο P91Oi?

5-Για να σχηματισεις το νουμερο που θα καλεσεις θες οπωσδηποτε πενακι ε; εκτος αν το χεις αποθηκευμενο;

6-Η πλοηγηση στο ιντερνετ με ΙΕ ειναι καλή;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας Ρ900 στο παρελθόν μπορώ να σου απαντήσω ως πρώην (σχεδόν) συνάδελφος:

 

1) Πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής! Ούτε ένας τριγμός, ούτε ένα κενό μεταξύ πλαστικών! Για ξεθώριασμα δεν έχω ακούσει / δει τίποτε στους λίγους μήνες που υπάρχει το ppc στην αγορά.

2) Δεν έχω ιδέα

3) Το Ρ900 μου κρατούσε 3 ημέρες. Με ίδια χρήση τηλεφώνου αλλά πολύ περισσότερη χρήση ως ppc (και μόνιμο υπερχρονισμό στα 240MHz) το S200 μου κρατάει 2 ημέρες και ακόμη δεν έχω κάνει μερικούς σωστούς κύκλους φόρτισης για να δώσει η μπαταρία ότι μπορεί. Τα συμπεράσματα δικά σου.

4) Είναι πιο λεπτό και πιο μικρό σε μήκος από τα Ρ9Χ0, έχει ίδιο πλάτος και είναι ελαφρύτερο από όσο τα Ρ9Χ0 με πορτάκι.

5) Δάχτυλο στην οθόνη (σκέψου το Ρ910 χωρίς πορτάκι αλλά με μεγάλα πλήκτρα τηλεφώνου). Επίσης όταν θα χρησιμοποιείς τη γραφίδα θα καταλάβεις γιατί στο S200 τη λένε γραφίδα και στα Ρ9Χ0... πενάκι! :)

6) Απροβλημάτιστη με υπερχρονισμό στα 240.

 

Αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Καινούριος κάτοχος του s200!

Τέσσερις γρήγορες ερωτησούλες προς το παρόν...

1.Ρυθμίσεις MMS & GPRS Vodafone πού θα βρώ?

2.Στις ρυθμίσεις του phonepad βάζω ελληνικά αλλά και πάλι δεν μου βγάζει ελληνικούς χαρακτήρες

3.Πώς μπορώ να ψάξω τις επαφές μου με ελληνικούς χαρακτήρες?

4.Όταν πατάω το πλήκτρο για να σβήσει η οθόνη, τα πλήκτρα δεν κλειδώνουν.Άν πατήσω δηλαδή με σβηστή την οθόνη το κουμπί της κάμερας, δεν θα ανάψει η οθόνη μέν, αλλά θα ξεκινήσει η κάμερα.Πώς γίνεται να κλειδώνουν και τα πλήκτρα όπως γινόταν στο s100?

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Καινούριος κάτοχος του s200!

Τέσσερις γρήγορες ερωτησούλες προς το παρόν...

1.Ρυθμίσεις MMS & GPRS Vodafone πού θα βρώ?

2.Στις ρυθμίσεις του phonepad βάζω ελληνικά αλλά και πάλι δεν μου βγάζει ελληνικούς χαρακτήρες

3.Πώς μπορώ να ψάξω τις επαφές μου με ελληνικούς χαρακτήρες?

4.Όταν πατάω το πλήκτρο για να σβήσει η οθόνη, τα πλήκτρα δεν κλειδώνουν.Άν πατήσω δηλαδή με σβηστή την οθόνη το κουμπί της κάμερας, δεν θα ανάψει η οθόνη μέν, αλλά θα ξεκινήσει η κάμερα.Πώς γίνεται να κλειδώνουν και τα πλήκτρα όπως γινόταν στο s100?

 

 

Πες μας απο που το αγορασες πρωτα.Αν δεν ειναι ελληνικη εκδοση απο την ACE δεν εχει ελληνικα

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...