Jump to content

Σύγκριση συνολικής χρέωσης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να κάνουμε μια σύγκριση της συνολικής χρέωσης των 3ων γραμμών.

 

Εγώ μπαίνω στο Internet με τη σύνδεση του Πανεπιστημίου μου και γραμμή PSTN.

 

Οπότε τώρα το μήνα πληρώνω 1) το πάγιο στον ΟΤΕ, 2) τις κλήσεις προς σταθερά, υπεραστικά, εξωτερικό, κινητά, 3) κλήσεις προς Internet.

 

Άμα πάω και βάλω ISDN πληρώνω 1) το πάγιο στον ΟΤΕ, 2) τις κλήσεις προς σταθερά, υπεραστικά, εξωτερικό, κινητά, 3) κλήσεις προς Internet, 4) και λογικά έχω και έξοδα για μετατροπή της γραμμής απο PSTN σε ISDN και για την αγορά του MODEM (αυτά όμως είναι μόνο στην αρχή, ή κάνω λάθος;)

 

Άμα πάω και βάλω ADSL τι έξοδα θα έχω το μήνα? 1) το πάγιο στον ΟΤΕ, 2) τις κλήσεις προς σταθερά, υπεραστικά, εξωτερικό, κινητά, 3) έξοδα για μετατροπή της γραμμής απο PSTN σε ADSL και για την αγορά του MODEM, 4) τη σύνδεση, εφόσον το Πανεπιστημίο δε μου παρέχει ADSL σύνδεση. Αν όμως μπορω και μπαίνω μέσω του Πανεπιστημίου, τότε δε θα έχω αυτό το έξοδο.

 

Λοιπόν, αυτά που έγραψα παραπάνω είναι σωστά;

 

Και πάμε σε κάποιες άλλες ερωτήσεις.

 

Η μετατροπή της γραμμής από PSTN σε ADSL είναι αναγκαία ότι παροχέο ADSL και αν επιλέξω;

 

Άμα βάλω ADSL δεν έχω χρέωση για κλήσεις προς Internet; Ή μήπως έχω;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που βάλεις ISDN, δεν έχεις να αγοράσεις modem, στο δίνει ο ΟΤΕ.

 

Στην περίπτωση που βάλεις ADSL, έχεις το κόστος μετατροπής της γραμμής, το κόστος της σύνδεσης DSL, το κόστος του παροχέα adsl αφού λογικά δε κάνει η σύνδεση του πανεπιστημίου, το κόστος του modem. Αν βάλεις adsl δεν πληρώνεις για τις κλήσεις Internet - δεν γίνονται πλέον κλήσεις.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή της γραμμής από PSTN σε ADSL είναι αναγκαία ότι παροχέο ADSL και αν επιλέξω;

 

Ναι είναι αναγκαία.Βασικά η γραμμή παραμένει pstn αφού εξακολουθείς και πληρώνεις τα πάγια της και προστίθεται και γραμμή dsl.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ,γιατί όχι αυτό;Αφού έχεις και τηλέφωνο και ξεχωριστή γραμμή για internet γιατί να μην τα πληρώνεις;

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να καταλάβω. Τώρα με PSTN και ISDN έρχεται ο λογαριασμός και λεει:

Πάγιο τέλος Χ€

Κλήσεις Χ€

Internet X€

 

Άμα βάλω ADSL θα έχει

Πάγιο PSTN X€

Πάγιο ADSL X€

Κλήσεις Χ€ ;;;;

 

 

Ένας φίλος μου δεν έχει καθόλου τηλεφωνική γραμμή. Μπορεί να βάλει μόνο ADSL γραμμή (έστω ότι δε θέλει τηλέφωνα, μόνο Internet) ή ειναι απαραίτητη και η PSTN?

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να καταλάβω. Τώρα με PSTN και ISDN έρχεται ο λογαριασμός και λεει:

Πάγιο τέλος Χ€

Κλήσεις Χ€

Internet X€

 

Άμα βάλω ADSL θα έχει

Πάγιο PSTN X€

Πάγιο ADSL X€

Κλήσεις Χ€ ;;;;

Ναι. Θα πληρώνεις πάγιο DSL και δεν θα έχεις κλήσεις για Ιnternet.

Αυτές θα ειναι οι διαφορές.

 

 

Ένας φίλος μου δεν έχει καθόλου τηλεφωνική γραμμή. Μπορεί να βάλει μόνο ADSL γραμμή (έστω ότι δε θέλει τηλέφωνα, μόνο Internet) ή ειναι απαραίτητη και η PSTN?

Με ΟΤΕ δεν γίνεται. Πρέπει να έχεις γραμμή PSTN/ISDN.

Me vivodi γίνεται αν σε καλύπτει το ιδιόκτητο δίκτυο της.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ,γιατί όχι αυτό;Αφού έχεις και τηλέφωνο και ξεχωριστή γραμμή για internet γιατί να μην τα πληρώνεις;

Αυτη ειναι η... Ελληνικη λογική! Δεν ειναι ακριβως ετι τα πράγματα. ΕΙμαστε οι μοναδικοι στον κοσμο που πληρωνουμε 2 παγια!!! Ειπαμε αλλα να μην τα περνουμε και ολα ως φυσιολογικα!!! :w00t:

 

carnation::: η εγκατασταση ειναι γελοια, μην το σκεφτεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η... Ελληνικη λογική! Δεν ειναι ακριβως ετι τα πράγματα. ΕΙμαστε οι μοναδικοι στον κοσμο που πληρωνουμε 2 παγια!!! Ειπαμε αλλα να μην τα περνουμε και ολα ως φυσιολογικα!!! :w00t:

 

carnation::: η εγκατασταση ειναι γελοια, μην το σκεφτεσαι!!!

 

To θέμα δεν είναι πόσα πάγια πληρώνεις αλλά πόσα φεύγουν από την τσέπη σου.

Δλδ αν πληρωνες 1 πάγιο για γραμμή+ΑΡΥΣ αλλά κόστιζε το ίδιο συνολικά τότε θα μασταν καλύτερα; :lol:

Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν είναι πόσα πάγια πληρώνεις αλλά πόσα φεύγουν από την τσέπη σου.

Δλδ αν πληρωνες 1 πάγιο για γραμμή+ΑΡΥΣ αλλά κόστιζε το ίδιο συνολικά τότε θα μασταν καλύτερα; :lol:

ακριβώς... Στην Αγγλία για παράδειγμα, πληρώνεις το πάγιο της γραμμής μαζί με τη συνδρομή του internet, στον ISP. Δεν έχεις άλλη λύση. Κάτι το οποίο σημαίνει και δεσμευνένη γραμμή. Μη μας θεωρούμε πάντα χειρότερους!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...