Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 1 Οκτ. 2004 , 20:20)

 

Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε ήδη αλλά το terminal είναι μια (ωραιοποιημένη) αληθινή ιστορία ενός Ιρανού που ζει εδώ και χρόνια στο αεροδρόμιο του Παρισιού. Τον έδειξε και στις ειδήσεις.

 

Proti fora to akouw kai auto!Otan les sto aerodromio tou parisiou...ti akrivws ennoeis?!
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR ( 1 Οκτ. 2004 , 21:09)

 

Proti fora to akouw kai auto!Otan les sto aerodromio tou parisiou...ti akrivws ennoeis?!

 

 

Από το cine.gr : Το σενάριο μοιάζει φανταστικό, αλλά δεν είναι και τόσο, καθώς το 1988, ο Ιρανός Μεχάν Νασέρι, 46 ετών τότε, έπέσε θύμα κλοπής, ενώ προσπαθούσε να ζητήσει πολιτικό άσυλο στην Αγγλία. Χωρίς διαβατήριο, αναγκάστηκε να γυρίσει στο Charles de Gaulle του Παρισίου, όπου και παρέμεινε, περιμένοντας να λάβει άδεια εισόδου στη χώρα. Η τελική έγκριση άργησε τόσο πολύ να έρθει, ώστε σε αντίδραση ο Νασέρι αρνήθηκε να φύγει από το αεροδρόμιο και παρέμεινε για έντεκα ολόκληρα χρόνια... στο Terminal One, αφηγούμενος την περιπέτεια του σε κάθε ενδιαφερόμενο...

KCB
Link to comment
Share on other sites

To matrix και το star wars(τα παλια) ειναι οι μοναδικες ταινιες που εχω αγορασει ποτε μου.Η επομενη που θα αγορασω ειναι σιγουρα το Fahrenheit 9/11.Εχω δει πολλες ταινιες οι οποιες ειναι ψυχολογικη γροθια στο στομαχι αλλα αυτο το αριστουργημα με ταρακουνησε για τα καλα.Οποιος θελει να νιωσει στο πετσι του τι σημαινει πραγματικα η απωλεια μιας ανθρωπινης ζωης και ο επακολουθως πονος σιγουρα δεν θα μεινει απαθης σε αυτα που θα βιωσει.Διοτι ειναι η μοναδικη ταινια(ντοκυμαντερ) που πραγματικα νιωθεις να συμμετεχεις και να μοιραζεσαι τον ανθρωπινο πονο.

 

Η ταινια επιτελους εξηγει πως συνδεεται ο bin laden-bush-ιρακ και τους στριμωχνει για τα καλα.Η μονη μου απορια και δεν καταλαβα αν απαντηθηκε εμμεσως ειναι αν τελικα γνωριζαν την επιθεση με το αεροπλανο και το χρησιμοποιησαν ως προφαση για τρομολαγνεια και αργοτερα εισβολη στο ιρακ η απλως εκμεταλλευτηκαν ενα αναπαντεχο δωρο που τους εκανε ο laden?Παιδια ξερετε οτι ο bin laden και αλλες σαουδαραβικες εταιριες χρηματοδοτουσαν τρεις εταιριες της οικογενειας bush πριν την 11/9?Κολληταρια οι τυποι και δυστυχως ολα γινονται για τα λεφτα και με οτι συνεπαγεται αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Terminal

Λυπαμαι που το λεω αλλα ειναι η πρωτη ταινια speilberg-hanks που δεν αξιζει για σινεμα.Για αλλη μια φορα κορυφαια ερμηνεια απο τον hanks(o τυπος ειναι ηθοποιαρα) αλλα μετρια ταινια και την προτεινω μονο για dvd.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 1 Οκτ. 2004 , 21:25)

 

Από το cine.gr : Το σενάριο μοιάζει φανταστικό, αλλά δεν είναι και τόσο, καθώς το 1988, ο Ιρανός Μεχάν Νασέρι, 46 ετών τότε, έπέσε θύμα κλοπής, ενώ προσπαθούσε να ζητήσει πολιτικό άσυλο στην Αγγλία. Χωρίς διαβατήριο, αναγκάστηκε να γυρίσει στο Charles de Gaulle του Παρισίου, όπου και παρέμεινε, περιμένοντας να λάβει άδεια εισόδου στη χώρα. Η τελική έγκριση άργησε τόσο πολύ να έρθει, ώστε σε αντίδραση ο Νασέρι αρνήθηκε να φύγει από το αεροδρόμιο και παρέμεινε για έντεκα ολόκληρα χρόνια... στο Terminal One, αφηγούμενος την περιπέτεια του σε κάθε ενδιαφερόμενο...

 

 

Και να προσθέσω πως ο Spielberg ήταν σε στενή συνεργασία με τον Ιρανό και μάλιστα του είχε υποσχεθεί πως θα τον βοηθήσει και πως θα τον φέρει στην Αμερική

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το AvP. Ευχάριστη ταινία, αλλά όχι για σινεμά...πολύ γέλιο ώρες ώρες....(άνθρωποι-predator συμμαχία και έτσι...).

 

Not bad πάντως :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

exei akousei/dei kaneis to "Taken" ?Prokeitai gia 5 an den kanw lathos dvd me istories anthropwn oi opoioi exoun zisei skinika me aliens kai ta loipa..Kserei kaneis ti paizei?
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ ( 2 Οκτ. 2004 , 03:31)

 

catwoman

 

 

μη δείτε.απαίσιο/αδιάφορο/δείτε κάτι άλλο

 

Μόνο η sharon Stone αξίζει

 

 

 

Ναι, δεν ελεγε πολλά. Ούτε αγωνία, ούτε καιτο καταπληκτικό σενάριο.... :(

Απαίσιο δεν το λες. Αδιάφορο ίσως.

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR ( 5 Οκτ. 2004 , 10:45)

 

exei akousei/dei kaneis to "Taken" ?Prokeitai gia 5 an den kanw lathos dvd me istories anthropwn oi opoioi exoun zisei skinika me aliens kai ta loipa..Kserei kaneis ti paizei?

 

 

Ειναι τηλεοπτικη μινι σειρα η οποια αποτελειται απο 10 επεισοδια 1ωρας και 20 λεπτων και ακολουθει την ιστορια 3 οικογενειων οι οποιες σχετιζονται με καποια περιστατικα ufo...απο τα 40s εως και τα 90s!!!!

Εχω δει τα 4 πρωτα επεισοδια!!!Το πρωτο μου φανηκε λιγο χλιαρο...αλλα μετα...ειναι συνταρακτικη η πλοκη καθως μπαινεις στο νοημα...ειδικα το 4ο κοβει την ανασα!!!

Καθε επεισοδιο ειναι συνεχεια του αλλου,εχει κινηματογραφικη σκηνοθεσια και καταπληκτικα εφε!!!Ειναι σα να βλεπεις 10 ταινιες!!!

Πολυ καλο αξιζει να το δειτε!!!

ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!!!!!!!!! http://www.tvxs.gr/v4012
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος agleouras ( 7 Οκτ. 2004 , 23:31)

 

Ειναι τηλεοπτικη μινι σειρα η οποια αποτελειται απο 10 επεισοδια 1ωρας και 20 λεπτων και ακολουθει την ιστορια 3 οικογενειων οι οποιες σχετιζονται με καποια περιστατικα ufo...απο τα 40s εως και τα 90s!!!!

Εχω δει τα 4 πρωτα επεισοδια!!!Το πρωτο μου φανηκε λιγο χλιαρο...αλλα μετα...ειναι συνταρακτικη η πλοκη καθως μπαινεις στο νοημα...ειδικα το 4ο κοβει την ανασα!!!

Καθε επεισοδιο ειναι συνεχεια του αλλου,εχει κινηματογραφικη σκηνοθεσια και καταπληκτικα εφε!!!Ειναι σα να βλεπεις 10 ταινιες!!!

Πολυ καλο αξιζει να το δειτε!!!

 

Epeidi ta exw vrei san divx,gnwrizeis an kykloforoun ypotitloi?

Pantos nomizw exoun kikloforisei kai ws dvd 5 ton arithmo..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο το σκοτεινο χωριο.Μπορει να φανει σε μερικους βαρετη μπορει να μην εχει τον φοβο που περιμενατε ΑΛΛΑ δεν παυει να ειναι ενα σκηνοθετικο masterpiece που πρεπει να διδασκεται σε σεμιναρια για το πως κανουμε ταινια το απολυτως τιποτα.Ο συγκεκριμενος σκηνοθετης εχει πιασει το νοημα του πως πρεπει να ειναι το σινεμα γι αυτο του βγαζω το καπελο.ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.Αυτο ειναι το βασικο συστατικο που δινει την πραγματικη εννοια του σινεμα και σε κανει να ξεχνιεσαι για ενα διωρο απο την καθημερινη ρουτινα.Κατα τα αλλα φοβερη μουσικη-ερμηνειες και αψογο περιβαλλον συνθετουν αυτο το απλοικο αριστουργημα.Ο τυπος ειναι σκηνοθεταρα!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Guys χθες είδα το Σκοτεινό χωριό. Δεν είχε τελικά την αγωνία (σε διάρκεια) που περίμενα. Βέβαια, είχε 3-4 στιγμές scary - κυρίως μία- στην οποία οι περισσότεροι πεταχτήκαμε πανω, μαζί κι εγώ, αν και σε θρίλερ πολύ σπάνια τρομάζω τόσο πολύ (στο The Ring ας πούμε). Ε και το τέλος δε με ικανοποίησε πλήρως...

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

emena pali to the village moy arese para polu...arkei na kserei o ka8enas mas ti perimenei na dei apo mia tainia san ayth...

eksypnh istoria me 2-3 anatropes alla kai mia mikrhhhhhhh trypoula sto senario...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE ( 9 Οκτ. 2004 , 21:09)

 

kai mia mikrhhhhhhh trypoula sto senario...

 

 

πολλες τρυπουλες, αλλα ωραια ταινια

παλι καλα ο M. Night Shyamalan αρχισε να στρωνει γιατι μετα το Signs ειχα αρχισει να ανησυχω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και εγω που ειδα εχθες το σκοτεινο χωριο δεν εντηπωσιαστικα και πολυ μιας και περιμενα καποιο θριλερ οπως προβαλοταν απο τις διαφημισεις και μονο θριλερ δεν ηταν.Δεν μου αρεσε και ιδιαιτερα...
Link to comment
Share on other sites

εγώ χτες πήγα και είδα τον sky captain ,ήταν κάπως καλό αλλά όχι και τέλειο σε σημείο να πω ότι μου άρεσε

 

:down:

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

prosopika gousta einai ayta re paidia...emena to the village mou arese,opos kai sthn parea moy..

8riler ontos den htan alla eixe 4-5 skhnes pou den uphrkse atomo sto sinema pou na mh tromaksei(eixe kai mia kopela pou opote tromaze meta ksekardizotan sta gelia)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να ξέρει όποιος πάει να δει το Village είναι ότι ΔΕΝ είναι θρίλερ! Εχει ατμόσφαιρα Blair Witch Project σε κάποια σημεία,και αυτό είναι όλο. Για να μην περιμένετε να δείτε τερατάκια να σκοτώνουν,όπως όλη η αίθουσα χτες που μετά έβριζαν όσους τους την πρότειναν :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Χτες είδα και εγώ το (σκοτεινό) χωριό, μου άρεσε πάρα πολύ καμία σχέση με θρίλερ βέβαια αλλά κανείς ποτέ δεν είπε κι ότι ήταν (άλλο αν σε ξεγελούσε το trailer)! Φοβερή ερμηνεία από την τυφλή και των Νώε. Μαγική ερωτική εξομόλογηση, εκπληκτική παρουσίαση του έρωτα σε όλο του το μεγαλείο χωρίς να δείξει καν ένα φιλί. Θίγει πάρα πολλά ζητήματα, απίστευτος ο μύθος με τους those we don't speak of, εκπληκτικό που στέλνουν την τυφλή για μην δει την πόλη πως είναι και το πει στους άλλους.....

 

Φανταστική ταινία ανεπιφύλακτα τη συνιστώ.

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

etsi emulfar me kalupses!! eidika h skhnh me th tyflh kai ton typo sto mpalkoni teliaaaaaaa
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...