Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Snatched (2017)

 

Χαλαρη κωμωδια για μεσημερι κυριακης ή να καψεις μιαμιση ωρα....

Δε με ενθουσίασε αλλα την ειδα ανετα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Only the brave (2017)

Το είδα χτες. Αληθινή ιστορία και είναι πολύ κοντά στα αληθινά γεγονότα. Αρκετά έντονη όσο φτάνει προς το τέλος. Ένα δίωρο που άξιζε κατ εμέ.

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Είδα τα δύο πρώτα Cloverfield. Το πρώτο δεν μου άρεσε. Αυτό ο τρόπος λήψης, με έναν να κρατάει μια κάμερα δεν είναι του γούστου μου.

 

Το δεύτερο ήταν καλό.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κουράζει το τυπου rec/blair witch project/κλπ

Εχω δει ολες σχεδον τις ταινίες και καμια δε με αρεσε.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα δύο πρώτα REC ήταν τα μοναδικά στο είδος της κάμερας on the go που μου άρεσαν. Από τα καλύτερα horror γενικά καθώς επίσης κ από πλευράς απόδοσης ηθοποιών.
me > you
Link to comment
Share on other sites

Αν σας αρέσουν ταινιες POV τύπου rec, paranormal, blairwitch project κλπ τότε προτείνω τις εξής.

Enter the void (αυτό το προτείνω ακόμα και σε αυτούς που δεν βλεπουν pov, είναι φοβερή ταινια)

Chronicle, projectX, end of watch και σε θρίλερ grave encounters, atrocious(βαρυ), vhs. Ίσως ξεχνάω και καποιες

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Link to comment
Share on other sites

Ειχε καλη μουσικουλα παντως σε σημεια

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως γίνεται ακόμα να βγάζουν τέτοιου είδους ταινίες με στερημένους κλπ εφήβους και να έχουν ακόμα απήχηση. Έχω κουραστεί με τα στερεότυπα. Στερεότυπα που φυσικά πάντα (πάντα όμως) ξεφτιλίζουν τη γυναίκα με όλες τις έννοιες. Βιώματα ή απωθημένα του σκηνοθέτη μάλλον..

 

Όσο για τη μουσική (που όντως είχε κάποια καλά κομμάτια) θα την κατεβάσω, δεν θα δω αυτή τη σαβούρα :Ρ

 

Πρόσφατα είδα τα Annabelle και Annabelle Creation. Το πρώτο ήταν πολύ βαρετό και είχε (για μένα) μόνο μία αξιοσημείωτη και τρομακτική σκηνή. Το δεύτερο απείρως καλύτερο, με πολύ καλύτερο σενάριο, σκηνοθεσία και ηθοποιία.

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Ειχε το Heads Will Roll που ειχε το Gran Turismo 5, μου αρκει και αυτο μονο του :p

 

Γενικα ξεφτιλιζουν λιγο πολυ τα παντα... Οσο για απηχηση, διαφημιση. Πολλη διαφημιση

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως γίνεται ακόμα να βγάζουν τέτοιου είδους ταινίες με στερημένους κλπ εφήβους και να έχουν ακόμα απήχηση. Έχω κουραστεί με τα στερεότυπα. Στερεότυπα που φυσικά πάντα (πάντα όμως) ξεφτιλίζουν τη γυναίκα με όλες τις έννοιες. Βιώματα ή απωθημένα του σκηνοθέτη μάλλον..

 

Όσο για τη μουσική (που όντως είχε κάποια καλά κομμάτια) θα την κατεβάσω, δεν θα δω αυτή τη σαβούρα :Ρ

 

Πρόσφατα είδα τα Annabelle και Annabelle Creation. Το πρώτο ήταν πολύ βαρετό και είχε (για μένα) μόνο μία αξιοσημείωτη και τρομακτική σκηνή. Το δεύτερο απείρως καλύτερο, με πολύ καλύτερο σενάριο, σκηνοθεσία και ηθοποιία.

 

Από τη στιγμή που έχει εισπρακτική επιτυχία, εννοείται πως θα γυρίζονται εσαεί τέτοια και παρόμοιας ανοησίας εκτρώματα.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Only the brave (2017)

Υπέροχη ταινία απλά σεβασμός

Ξεχωρίζουν για μένα Jennifer Connelly να δίνει ρέστα για άλλη μια φορά και ο ανερχόμενος Miles Teller με το ιδιαίτερο στυλ του

Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είδα τα Annabelle και Annabelle Creation. Το πρώτο ήταν πολύ βαρετό και είχε (για μένα) μόνο μία αξιοσημείωτη και τρομακτική σκηνή. Το δεύτερο απείρως καλύτερο, με πολύ καλύτερο σενάριο, σκηνοθεσία και ηθοποιία.

 

Προσωπικά και τα δύο μου φάνηκαν εξίσου βαρετά. Άντε λίγο περισσότερο βαρετό το πρώτο.

Και κρίμα γιατί στο Conjuring είχε δείξει ότι θα μπορούσε να είχε περισσότερο βάθος η ιστορία της Annabelle.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

THE RITUAL

 

Θρίλερ μέσα σε δάση με τρομερή ατμόσφαιρα και αρκετή αγωνία!

Μπορώ να πω ότι με κράτησε αρκετά σε άγχος μέχρι τέλους

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

THE RITUAL

 

Θρίλερ μέσα σε δάση με τρομερή ατμόσφαιρα και αρκετή αγωνία!

Μπορώ να πω ότι με κράτησε αρκετά σε άγχος μέχρι τέλους

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Το είδα και εγώ χθες, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε... Με κράτησε μέχρι τέλους, αλλά περίμενα κάτι διαφορετικό και καλύτερο... Κυρίως το είδα λόγω Netflix και λόγω του ότι είδα το 6.4 στο IMDB και λέω για horror καλούτσικο θα είναι...

Αλλά πραγματικά το μόνο που κρατάω είναι κάτι ωραία τοπία και κάποιες καλούτσικες ερμηνείες... Κατά τα άλλα, ούτε το σενάριο μου είπε κάτι ιδιαίτερο, ούτε τρόμαξα, ούτε είναι και ταινία που θα θυμάμαι... Ένα 4/10 θα έλεγα.... Γούστα είναι βέβαια αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και τα δύο μου φάνηκαν εξίσου βαρετά. Άντε λίγο περισσότερο βαρετό το πρώτο.

Και κρίμα γιατί στο Conjuring είχε δείξει ότι θα μπορούσε να είχε περισσότερο βάθος η ιστορία της Annabelle.

Γενικότερα τα Conjuring είναι αριστουργήματα! Ειδικά τα δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα τα Conjuring είναι αριστουργήματα! Ειδικά τα δεύτερο.

Το δεύτερο Conjuring ήταν πράγματι πολύ καλό. Για το στήσιμο της εποχής, τις σαφείς (πόσο ακόμα πχια) πολιτικές αιχμές και γενικά το σκεπτόμενο ύφος για ταινία τρόμου. Αδικημένο κατ' εμέ.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

 

Πάρα πολύ καλό.

8/10

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

 

Πάρα πολύ καλό.

8/10

Αυτή την ταινία ψήνομαι πολύ άσχημα να την δω. Μου δίνει την εντύπωση της ταινίας που δείχνει την πραγματική Αμερική με πιο κυνισμό και με ελάχιστους διαλόγους.

 

Τέτοιες ταινίες ήταν το Killer Joe, Killing them softly, No country for old men, Hell or high water η και το Rampart πάλι με Woody Harrelson.

 

Ένας λόγος που δεν την έχω δει ακόμη, είναι επειδή υποπτευομαι αντιρατσιστικά μηνύματα στην ταινία.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

THE RADIUS

 

Ξεκινάει ως Sci-fi Thriller και τελευταίο 20λεπτο το γυρίζει σε κανονικό θρίλερ με τρομερή ανατροπή!!!

 

Πραγματικά το προτείνω ως κάτι διαφορετικό και με ενδιαφέρον σενάριο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή την ταινία ψήνομαι πολύ άσχημα να την δω. Μου δίνει την εντύπωση της ταινίας που δείχνει την πραγματική Αμερική με πιο κυνισμό και με ελάχιστους διαλόγους.

 

Τέτοιες ταινίες ήταν το Killer Joe, Killing them softly, No country for old men, Hell or high water η και το Rampart πάλι με Woody Harrelson.

 

Ένας λόγος που δεν την έχω δει ακόμη, είναι επειδή υποπτευομαι αντιρατσιστικά μηνύματα στην ταινία.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καθόλου ρατσιστικά.

Απλά δείχνει την ζωή σε μια αμερικανική κωμόπολη με τα προβλήματά της.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

THE RADIUS

 

Ξεκινάει ως Sci-fi Thriller και τελευταίο 20λεπτο το γυρίζει σε κανονικό θρίλερ με τρομερή ανατροπή!!!

 

Πραγματικά το προτείνω ως κάτι διαφορετικό και με ενδιαφέρον σενάριο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καθόλου ρατσιστικά.

Απλά δείχνει την ζωή σε μια αμερικανική κωμόπολη με τα προβλήματά της.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Βασικά το ανάποδο λέω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ταινία ψήνομαι πολύ άσχημα να την δω. Μου δίνει την εντύπωση της ταινίας που δείχνει την πραγματική Αμερική με πιο κυνισμό και με ελάχιστους διαλόγους.

 

Τέτοιες ταινίες ήταν το Killer Joe, Killing them softly, No country for old men, Hell or high water η και το Rampart πάλι με Woody Harrelson.

 

Το Killer Joe είναι για πολύ γερά νεύρα. Δεν θεωρώ ότι ήταν κακή ταινία, αλλά πολύ ωμή. Σιχάθηκα τη ζωή μου. Αυτή είναι όντως "για λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα τα Conjuring είναι αριστουργήματα! Ειδικά τα δεύτερο.

 

Χμ δεν ξέρω και τα δύο μου άρεσαν.

Νομίζω πως στο δεύτερο αυτό που δε μου άρεσε και τόσο είναι το πώς δόθηκαν οι λύσεις στα αδιέξοδα της υπόθεσης.

π.χ. θυμάμαι εκείνη τη σκηνή στο

τρένο την ώρα που έχουν αποφασίσει να παραιτηθούν και να γυρίσουν σπίτι τους, με το πώς έπεσε κάτι κάτω ή κάτι τέτοιο και αμέσως βρήκαν τη λύση

.

 

Ναι, εντάξει είναι λίγο παράδοξο να θεωρείς ένα ΤΕΤΟΙΟΥ είδους θρίλερ μη ρεαλιστικό γιατί ο "μη ρεαλισμός" είναι βασικό στοιχείο της υπόθεσης. Απλά μου φάνηκε κάπως υπερβολικό σε σημεία.

 

Αυτό πάντως που μου αρέσει με τα Conjuring είναι ότι έχουν βάση σε πραγματικές ιστορίες. Δεν εννοώ πραγματικά γεγονότα φυσικά, αλλά πραγματικά καταγεγραμμένα περιστατικά (ασχέτως του αν οι πραγματικοί πρωταγωνιστές τους είναι ψεύτες ή τρελοί).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Χμ δεν ξέρω και τα δύο μου άρεσαν.

Νομίζω πως στο δεύτερο αυτό που δε μου άρεσε και τόσο είναι το πώς δόθηκαν οι λύσεις στα αδιέξοδα της υπόθεσης.

π.χ. θυμάμαι εκείνη τη σκηνή στο

τρένο την ώρα που έχουν αποφασίσει να παραιτηθούν και να γυρίσουν σπίτι τους, με το πώς έπεσε κάτι κάτω ή κάτι τέτοιο και αμέσως βρήκαν τη λύση

.

 

Ναι, εντάξει είναι λίγο παράδοξο να θεωρείς ένα ΤΕΤΟΙΟΥ είδους θρίλερ μη ρεαλιστικό γιατί ο "μη ρεαλισμός" είναι βασικό στοιχείο της υπόθεσης. Απλά μου φάνηκε κάπως υπερβολικό σε σημεία.

 

Αυτό πάντως που μου αρέσει με τα Conjuring είναι ότι έχουν βάση σε πραγματικές ιστορίες. Δεν εννοώ πραγματικά γεγονότα φυσικά, αλλά πραγματικά καταγεγραμμένα περιστατικά (ασχέτως του αν οι πραγματικοί πρωταγωνιστές τους είναι ψεύτες ή τρελοί).

 

Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου!

 

Όντως η συγκεκριμένη σκηνή ήταν πολύ τραβηγμένη. Αλλά τη δικαιολογώ, διότι κατά τα άλλα η ταινία ήταν τρομερά ποιοτική, όπως και η πρώτη. Ο λόγος που μου άρεσε περισσότερο η δεύτερη είναι επειδή είχε πιο ενδιαφέροντες "κακούς", δηλαδή

τη Nun και τον Crooked Man

, ενώ η πρώτη ακολουθεί μία πιο "κλασσική" συνταγή ταινίας υπερφυσικού τρόμου, με

τον Σατανά και τον εξορκισμό κλπ

.

 

Όπως και να 'χει, θεωρώ ότι και οι δύο ταινίες θα "μείνουν".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...