Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τόσο χάλια; Θα περίμενει κανείς ότι τα ονόματα θα ήταν εχέγγυο για μία μέτρια προς καλή ταινία. Φυσικά ο Mann σαν να το έχει χάσει τον τελευταίο καιρό (Miami Vice)...

 

Εμενα, μου φανηκε τοσο χαλια. Στο αλλο ατομο που ηταν μαζι μου αρεσε σχετικα. Εμενα παντως το βασικο μου παραπονο ηταν το σεναριο, και οχι η ταινια ως συνολο (αν και ως συνολο παλι δεν μου αρεσε)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το The Last House on the Left.Η αρχικη ιδεα μπορω να πω πως ηταν αρκετα εξυπνη αλλα μου τα χαλασε λιγο στην υλοποιηση.Περιμενα να δω τα θυματα της υποθεσης να υποφερουν περισσοτερο και να παρακαλανε για τη ζωη τους(οτι δηλαδη γινεται στις αλλες ταινιες αυτου του ειδους) αλλα και περισσοτερο αιμα.Περιμενα επισης να τρομαξω, εστω και λιγο, και να καταφερει να με κανει να νιωσω και ελαχιστη αγωνια.Δεν καταφερε τιποτα απο τα 2.Επειδη ειμαι στις καλες μου, ενα 6/10 απο εμενα στην κλιμακα splatter/horror.
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το The Last House on the Left.Η αρχικη ιδεα μπορω να πω πως ηταν αρκετα εξυπνη αλλα μου τα χαλασε λιγο στην υλοποιηση.Περιμενα να δω τα θυματα της υποθεσης να υποφερουν περισσοτερο και να παρακαλανε για τη ζωη τους(οτι δηλαδη γινεται στις αλλες ταινιες αυτου του ειδους) αλλα και περισσοτερο αιμα.Περιμενα επισης να τρομαξω, εστω και λιγο, και να καταφερει να με κανει να νιωσω και ελαχιστη αγωνια.Δεν καταφερε τιποτα απο τα 2.Επειδη ειμαι στις καλες μου, ενα 6/10 απο εμενα στην κλιμακα splatter/horror.

Βασικά εγώ αυτό εκτίμησα στο LHotL

Το ότι, αντίθετα με την πλειοψηφία των home invasion movies, δεν είχε αυτό το στοιχείο της υπερβολής στα βασανιστήρια των θυμάτων (τουλάχιστον, των θυμάτων που ήταν στο σπίτι και όχι των δύο κοριτσιών).

Έχω κουραστεί να βλέπω ανάλογες ταινιες τρόμου όπου ο πρωταγωνιστής-θύμα, αρχίζει να ουρλιάζει σαν τρελός ενώ για 20 λεπτά προσπαθεί να μη γίνει αντιληπτός από τον θύτη.

Και όσο για το αίμα, εντάξει...δεν ήταν και το Martyrs αλλά δεν ήταν και το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ αυτό εκτίμησα στο LHotL

Το ότι, αντίθετα με την πλειοψηφία των home invasion movies, δεν είχε αυτό το στοιχείο της υπερβολής στα βασανιστήρια των θυμάτων (τουλάχιστον, των θυμάτων που ήταν στο σπίτι και όχι των δύο κοριτσιών).

Έχω κουραστεί να βλέπω ανάλογες ταινιες τρόμου όπου ο πρωταγωνιστής-θύμα, αρχίζει να ουρλιάζει σαν τρελός ενώ για 20 λεπτά προσπαθεί να μη γίνει αντιληπτός από τον θύτη.

Και όσο για το αίμα, εντάξει...δεν ήταν και το Martyrs αλλά δεν ήταν και το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι :p

 

Προσωπικα, ηθελα κατι ενδιαμεσο.Ουτε να το κανουμε Hostel ουτε το Μικρο Σπιτι στο Λιβαδι, οπως λες και εσυ:lol:.Η συγκεκριμενη ταινια εφερνε πιο πολυ στο δευτερο κατα την αποψη μου.Λιγος περισσοτερος Jason και λιγο λιγοτερα προβατακια(:p) θα ηταν το ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

ειδα το the hangover πριν... νταξει, μιλαμε απιστευτη ταινια! πολυ γελιο! οι ηθοποιοι απαιχτοι!

την συνιστω! ολη η αιθουσα εσκασε στο γελιο!

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια βδομαδα ειδα μερικες ταινιες που ηθελα καιρο να τις δω, σχεδων ολες ειναι παλιες αλλα δεν εχει σημασια αυτο..

 

The butterfly effect

Εξαιρετικη ταινια που κρατησε το ενδιαφερον μου σε ολη την διαρκεια της, απο τις λιγες ταινιες επιστ. φαντασιας που μου αρεσαν τοσο 9/10

 

Pi

Αν και σε καποια σημεια με κουρασε, σκηνοθετικα ηταν παρα πολυ καλο. Απο οτι ειχα διαβασει εγινε και με πολυ μικρο budget. Ειναι ψιλο-βαρια ταινια αλλα νομιζω αξιζε 8.5/10

 

Eternal sunshine of a spotless mind

Εχοντας δει τον jim carrey μονο σε κωμωδιες με εξεπληξε ευχαριστα ο ρολος του εδω. Το θεμα ειναι μια οχι και τοσο συνηθισμενη ιστορια αγαπης, οταν τελειωσει ξεκαθαριζουν μερικα πραγματα σχετικα με την ροη της. Γενικα μ'αρεσε και αυτη 8/10

 

Mulholland Drive

Σκηνοθετικα η ταινια μου αρεσε αρκετα αλλα ειναι απο τις ταινιες που πρεπει να το ψαξεις για να καταλαβεις τι εγινε, την 2η φορα που την ειδα ξεκαθαρισαν καπως τα πραγματα και σαν ιδεα μου αρεσε. Στα + της ειναι και καποιες σκηνες που οποιος την εχει δει θα καταλαβει τι λεω :P

Ενα 8/10 απο εμενα

 

American Psycho

Πολυ καλη ταινια με τον bale σε εναν απο τους καλυτερους ρολους του. Δεν νομιζω οτι υπηρχε καποιος που μπορουσε να πρωταγωνιστησει καλυτερα για το ρολο του ψυχασθενη δολοφονου. Μονο το τελος θα ηθελα λιγο καλυτερο 8/10

 

Τωρα θελω να δω τα A Clockwork Οrange, Lost Highway, Being John Malkovich και το The Others

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Martyrs.Tραβηγμενο απο τα μαλλια.Μονο αν σας αρεσουν ταινιες αυτου του ειδους.Ενα 3/10 απο εμενα.
Link to comment
Share on other sites

Είδα το The Hangover.

 

Δεν ξέρω αν επανακαθορίζει (ή εισάγει) τον όρο "bromedy", αλλά είναι από τις καλύτερες κωμωδίες που είδα τα τελευταία χρόνια. Πολλή πλάκα, οι ηθοποιοί ό,τι πρέπει (ειδικά ο Γαλυφιανάκης, αλλά όχι μόνο αυτός), αρκετά ενδιαφέρουσα πλοκή -αν σκεφτούμε ότι ανάλογες ταινίες λειτουργούν και χωρίς καθόλου, ή με υποτυπώδες στόρυ μερικές φορές- και πολύ καλή σκηνοθεσία.

 

8/10 νομίζω πως είναι αντιπροσωπευτική βαθμολογία.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το The Last House on the Left.

 

Το όλο στόρυ ήταν αρκετά καλό. Αγωνία μπορώ να πω ότι υπήρχε (όχι σε πολλά σημεία, αλλά υπήρχε).

Το καλό ήταν ότι οι σκηνές δεν ήταν υπερβολικές. Υπήρχε μέτρο.

Το τέλος ήταν αρκετά δυνατό και αντάξιο της πλοκής.

 

7/10 από εμένα. Αρκετά καλή επιλογή αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και εγω το Hangover.Αν και δεν μου αρεσουν καθολου οι κωμωδιες οφειλω να ομολογησω οτι αυτη την παρακολουθησα ευχαριστα.Θα συμφωνησω σε ολα με τον captum αλλα εγω θα της βαλω ενα 7-7,5/10.Απο τις καλες φετινες ταινιες, την προτεινω χωρις δισταγμο.
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια βδομαδα ειδα μερικες ταινιες που ηθελα καιρο να τις δω, σχεδων ολες ειναι παλιες αλλα δεν εχει σημασια αυτο..

 

The butterfly effect

Εξαιρετικη ταινια που κρατησε το ενδιαφερον μου σε ολη την διαρκεια της, απο τις λιγες ταινιες επιστ. φαντασιας που μου αρεσαν τοσο 9/10

 

 

Βάλε το "Donnie Darko" και το "Memento" στην λίστα σου, και γω ταινίες σαν κι αυτές που προανέφερες τις προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το "Donnie Darko" και το "Memento" στην λίστα σου, και γω ταινίες σαν κι αυτές που προανέφερες τις προτιμώ.

Αυτα τα 2 τα ειχα δει πριν κατι μηνες, και τα 2 εξαιρετικες ταινιες. Ειδικα το donnie darko ηταν κορυφαιο!

Link to comment
Share on other sites

Hangover : αψογο, πολυ γελιο, highly recommended

Bruno: εκκεντρικο, με ακροτητες, και αρκετες δοσεις γελιου..! ΜΗΝ πατε να το δειτε με γονεις / παιδια...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Σ.Ε.Ξ (Σούλα Έλα Ξανά): Μέτρια η υπόθεση,καλοί ηθοποιοί αλλά έμοιαζε λίγο με το "Μόλις Χώρισα".:O

Βαθμολογία: 6/10

 

Bang Bank: Μέτρια η υπόθεση,καλοί ηθοποιοί αλλά στο πρώτο μισάωρο δεν είχα καταλάβει τι γινόταν.:O

Βαθμολογία: 5,7/10

 

Όλα θα πάνε καλά: Μέτρια η υπόθεση,καλοί ηθοποιοί αλλά το μόνο που άξιζε ήταν η Θεοπούλα.:O

Βαθμολογία: 6/10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω υπομονή μέχρι το 2011 που θα βγει το the ring 3,άντε πως και πως το περιμένω... :(

 

Ας ελπίσουμε μόνο να μην είναι καθόλου σαν το δύο. Γιατί και εγώ είμαι τρελός fan της πρώτης ταινίας (ναι, ΟΚ...έπαιξε το ρόλο της και η Watts σε αυτό :p) αλλά η δεύτερη ηταν βαρετή.

 

Άσε που από ότι έχω ακούσει δεν θα παίζει η Naomi και έχω ξενερώσει.

Καλά, οταν βγει θα τη δω, δεν υπάρχει περίπτωση να την αφήσω, αλλά λέμε τώρα... :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το "Bruno".Νομιζω οτι ειναι απο τις love it or hate it ταινιες.Εμενα μου αρεσε παρα πολυ και εκτιμησα το γεγονος οτι θιγει επικαιρα θεματα(για παραδειγμα η σκηνη με το casting που εκανε για τα μωρα).Του βαζω ενα 7,5/10.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα παίζει η Watts; :( Γιατί;

 

Γιατί, η αλήθεια είναι πως δεν έχει κάτι άλλο να της προσφέρει ο ρόλος ή να προσφέρει εκείνη σε αυτόν. Έπαιξε τη μάνα που προσπαθεί να σώσει το παιδί της, στη δεύτερη ταινία έπαιξε τη μάνα που θέλει να σώσει το παιδί της ΚΑΙ να μη γίνει η μάνα ενός νεκρού παιδιού (sic)...ότι δραματικό στοιχείο είχε ο ρόλος το έβγαλε, οπότε δεν έχει κάτι άλλο να προσθέσει σε αυτόν.

 

Άλλωστε νομίζω πως θα είναι prequel το τρία (αλήθεια, δεν έχουν καταλάβει ακόμα εκεί στο Hollywood ότι τα prequels never work;;;; )

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πώντως πιστεύω ότι αν δεν παίξει η Watts τότε δεν θα έχει επιτυχία η ταινία γιατί ο κόσμος την Watts έχει γνωρίσει ως Ρέϊτσελ.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς και στο γιαπωνέζικο, στο 3ο μέρος (Ringu 0), μαθαίνουμε περισσότερα πράγματα για τη Sadako (ή Samara στο αμερικάνικο), για τη ζωή της και για το πως κατέληξε η κατάρα στην κασέτα.

 

Ακούγεται δε ότι τη σκηνοθεσία θα αναλάβει και πάλι ο Hideo Nakata, σκηνοθέτης το δεύτερου της σειράς, πράγμα που πολύ με λυπεί γιατί οι γιαπωνέζοι σκηνοθέτες θα έχουν ιδέα από αμερικάνικο τρόμο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως θα είναι όπως το δύο - που γιαπωνοζόφερνε.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Mirrors με τον Kiefer Sutherland. Ωραια ταινιουλα, ωραιος κι ο Κιφερ, ωραια και τα διαολια αλλα στο τελος δεν ειμαι 100% σιγουρη οτι καταλαβα τι παιχτηκιε, οποιος εχει δει την ταινια ας μου εξηγησει με spoiler ή με pm, κατι.:p

 

Ειδα επισης τα

Australia (μετριο)

Σπιτι απο αμμο κι ομιχλη, αρκετα συμπαθητικο με ωραιες ερμηνειες απο J. Connely και Ben Kingsley.

Body Of Lies, δεν με τρελανε σαν σεναριο

και

The Shawshank Redemption, νταξει επος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...