Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια σημεία είναι πιστή αντιγραφή του Forrest Gump?!?

 

Υπάρχει και σχετικό βίντεο :shifty:

 

http://www.funnyordie.com/videos/1d76506803/the-curious-case-of-forrest-gump-from-fgump44

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει και σχετικό βίντεο :shifty:

 

http://www.funnyordie.com/videos/1d76506803/the-curious-case-of-forrest-gump-from-fgump44

 

χαχα! πολύ καλό!! και ακριβώς αυτό σκεφτόμουνα κι εγώ προσπαθώντας να ζυγίσω τις απόψεις μου για την ταινία...η δομή της ιστορίας είναι πολύ παρόμοια με το Φορεστ Γκαμπ (ακόμα και λεπτομέρειες όπως η εντονη νότια προφορά των πρωταγωνιστών και όλα τ'άλλα που δείχνει το πολύ πετυχημένο τρέιλερ-mockery)

 

Νομίζω όμως οτι η -ας πουμε- φιλοσοφία της ταινίας είναι πιο συμπαθητική από το Φορεστ Γκαμπ (το οποίο το θεωρω εξαιρετικά υπερεκτιμημένη ταινία) και αυτό γιατί περιέχει την έννοια του χρόνου και προβληματίζει για τις αποφάσεις που παίρνουμε στη ζωή μας περιοριζόμενοι είτε από το χρόνο είτε από τις φυσικές μας αδυναμίες. Οι ωραιότερες στιγμές της ταινίας (που τη "σωζουν" για μένα) είναι προς το τέλος, εκεί που βλέπει την κυρία που

ήθελε να διασχίσει (τι? δε θυμαμαι, τη Μαγχη?) και τελικά το κάνει παρά την ηλικία της

κι εκεί που δίνει τις συμβουλες

στην κόρη του

"δεν ειναι ποτέ πολύ νωρίς ούτε πολύ αργά για να κάνεις αυτό που θέλεις, μπορείς να σταματήσεις το χρόνο και να νοιωσεις πραγματα που δεν ειχες ξανανοιωσει, να δεις πραγματα που δεν ειχες ξαναδει να γνωρισεις κόσμο με διαφορετικες οπτικές γωνίες και αν δεις οτι δεν εισαι περιφανος για τη ζωή σου να βρεις τη δυναμη να το ξαναπάρεις απ την αρχή" αυτό και το ρολόι που γυρναει προς τα πίσω (πολυ ποιητικό) είναι τα πιο ουσιαστικά συστατικά της ταινίας.

 

Από κει κι έπειτα, ο "μυθος" είναι πρωτότυπος αλλά δε βοηθάει στην πρωτοτυπία των συμβάντων της ζωής του (ειπαμε, αρκετα κλισε) και επισης δεν υπάρχουν έντονα συναισθήματα, πχ δε με κατέκλυσε ούτε φοβερος ρομανισμός βλέποντας το ειδύλλιο, ουτε ομως συγκινήθηκα απο τις επι μερους ιστορίες (πχ του πατέρα του).

 

Οι εικόνες και τα εφέ βεβαια ειναι ομολογουμενως εντυπωσιακά (ο Μπραντ Πιτ ως 20άρης θεός έτσι?!!!:lol:) οποτε αξιζει να τη δεις κ μόνο γι αυτά. Και η μουσικη πολύ ωραία...γενικώς μια εξαιρετικά προσεγμενη χολλυγουντιανή παραγωγή...

 

Επειδή προτιμώ τις πιο χαμηλών τόνων ταινίες κι επειδή πιστευω πως θα μπορουσε να πει τα ιδια πράγματα με πιο ουσιαστικό τρόπο δε θα της βάλω πάνω απο 7,5.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και σχετικό βίντεο :shifty:

 

http://www.funnyordie.com/videos/1d76506803/the-curious-case-of-forrest-gump-from-fgump44

 

Δεν το ήξερα ότι υπάρχει..Με την πρώτη ευκαιρία θα το δω..:)

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρεσε καθόλου το Μπεντζαμιν Μπατον. Σιγουρα ειναι καλογυρισμενη και προσεγμενη ταινία, αλλά βαρέθηκα υπερβολικά!

Kατα τη γνώμη μου, δικαίως χανει όλα τα σημαντικά βραβεία απ' το Slumdog Millionaire.

Link to comment
Share on other sites

Η Marisa Tomei έχει κερδίσει μια φορά και η Viola Davis είναι εντελώς άγνωστη.

 

Το οτι είναι άγνωστη δε σημαινει οτι δεν είναι πολύ καλή και σίγουρα δεν είναι λογος για να μην πάρει Οσκαρ.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρεσε καθόλου το Μπεντζαμιν Μπατον. Σιγουρα ειναι καλογυρισμενη και προσεγμενη ταινία, αλλά βαρέθηκα υπερβολικά!

Kατα τη γνώμη μου, δικαίως χανει όλα τα σημαντικά βραβεία απ' το Slumdog Millionaire.

ooox dhladh na mh th do se cinema??
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραία ταινία. Εμένα μου άρεσε πολύ.

Απλά σε κάποια φάση επειδή είναι μεγάλη ίσως κάποιους κουράσει.

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα το "Σφραγισμένα Χείλη" ή αλλιώς the reader... ρε παιδιά..δε μπορώ να σταματήσω να κλαίω...

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα το "Σφραγισμένα Χείλη" ή αλλιώς the reader... ρε παιδιά..δε μπορώ να σταματήσω να κλαίω...

 

Κι εγω το ίδιο είχα πάθει. :p Απ' το δικαστήριο και μετα έκλαιγα συνεχεια.:O

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω την άποψη μου για την έτερη κορυφαία ταινία της χρονίας,το Slumdog Millionaire.

 

Πρόκειται σίγουρα για μια εξαιρετική ταινία.

Μια πρωτότυπη ιδέα,με αρκετές πραγματικά συγκλονιστικές στιγμές που σίγουρα δεν σε κάνει να βαρεθείς (στο Benjamin Button σε μερικά σημεία κουράζεσαι).

1-2 εμετικές σκηνές (η καλή Αμερική βοήθησε το παιδάκι,η ο μαφιόζος με την Κόκα Κόλα).

Τα πιτσιρίκια στα flashbacks σε κερδίζουν με την <ερμηνεία> τους.

 

Σίγουρα από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων χρόνων.

Δεν θα την βαρεθείτε και πιστεύω πως θα σας κερδίσει.

 

Υγ Όποια και από τις 2 ταινίες πάρει το Oscar (Button/Slumdog Millionaire τα φαβορί) δεν θα με πειράξει.Και οι 2 είναι πολύ καλές ταινίες.

8.5+ /10 από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ίδιο είχα πάθει. :p Απ' το δικαστήριο και μετα έκλαιγα συνεχεια.:O

 

ακριβώς...μετά το δικαστήριο είχα πλαντάξει στο κλάμα...ευτυχώς τελικά δεν ήμουνα η μόνη. Φοβερή η Κέιτ Γουίνσλετ ακόμα μια φορά ε;

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

paidia to Μπεντζαμιν Μπατον poli kourastiko pistevw 5.5/10

 

to yes man exei kapies asteies skines alla tpt to idiaitero 6/10

 

kai to Vicky Cristina Barcelona kati to diaforetiko, grigori tainia kai ksekourasti 6.5/10

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα το "Σφραγισμένα Χείλη" ή αλλιώς the reader... ρε παιδιά..δε μπορώ να σταματήσω να κλαίω...

 

:)

Το είδα κι εγώ.Πολύ καλή ταινία και φοβερή η Γουινσλετ!Όπως επίσης και το παιδί που έπαιζε,πολύ καλός!Θέλω να διαβάσω και το βιβλίο..

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλο κλαμα μετα απο το benjamin και το seven pounts ,αχι αλλο κλαμα !

αλλα μαλλον θα το δω ,να υποθεσω δεν εχει καλο τελος ? λεω εγω ...

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλο κλαμα μετα απο το benjamin και το seven pounts ,αχι αλλο κλαμα !

αλλα μαλλον θα το δω ,να υποθεσω δεν εχει καλο τελος ? λεω εγω ...

 

ε όσο να'ναι...αλλά το θέμα είναι ότι δε κλαις μόνο στο τέλος...από τη μέση και μετά θα χρειαστείς μυξομάντηλα! :p προσωπικά, συγκλονίστηκα με αυτή τη ταινία, μου έβγαιναν τόσα πολλά συναισθήματα όσο το έβλεπα...πραγματικά είναι δύσκολο να εξηγήσω πως ένιωσα! :P

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ε όσο να'ναι...αλλά το θέμα είναι ότι δε κλαις μόνο στο τέλος...από τη μέση και μετά θα χρειαστείς μυξομάντηλα! :p προσωπικά, συγκλονίστηκα με αυτή τη ταινία, μου έβγαιναν τόσα πολλά συναισθήματα όσο το έβλεπα...πραγματικά είναι δύσκολο να εξηγήσω πως ένιωσα! :P

 

ααααχχχ γυναίκες..... :p:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

πάντως τι να πω, μου κάνει εντύπωση. Μάλλον μόνο σε μενα δεν αρέσει το "Σφραγισμένα χείλη" φαίνεται... Δε λέω η ερμηνεία της Κέιτ Γουίνσλετ ήταν πάνω κι από απλά αξιοπρεπής, αρκετά αξιόλογη, αλλά πέραν τούτου, πραγματικά η ταινία στο σύνολό της μου φάνηκε τι να πω, βαρετή, άψυχη, άχρωμη, επίπεδη. Τόσο το σενάριο όσο και η σκηνοθεσία πραγματικά πέρασν και δεν ακούμπησαν - ειδικά η σκηνοθεσία... Ότι ως περιεχόμενο έχει μηνύματα φυσικά και δε το αμφισβητώ ίσα ίσα μπορεί να σε προβληματίσει, και είπαμε είναι και βιβλίο; Πιστεύω το βιβλίο θα αποδίδει καλύτερα...εγώ προσωπικά ούτε συγκινήθηκα ούτε τίποτα, απλά περίμενα καρτερικά να τελειώσει. Ωστόσο οφείλω να ομολογήσω ότι τα αγόρια της παρέας μας είχαν πολύ καλύτερη γνώμη εξ ου και από τότε με ανεβοκατεβάζουν αναίσθητη:lol: οπότε μάλλον η γνώμη μου δεν αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα:O

 

Το slumdog millionaire μου άρεσε αρκετά, τόσο τα μικρά παιδάκια όσο και οι μεγάλοι έχουν καταπληκτικές ερμηνείες, τα γεγονότα είναι αλήθεια είναι κάπως ωμά και ρεαλιστικά αλλά σε κάνουν να έχεις μια αίσθηση της πραγματικότητας που ίσως τη χάνουμε μέσα στον μικρό-κοσμό μας. Βέβαια πολύ λάσπη βρε παιδί μου...και ένα έχω να πω, τα λαμόγια φαίνονται από μικρά:p. Δεν έχω δει ακόμα όλες τις ταινίες για να μπορώ να πω με σιγουριά ότι αξίζει απολύτως το Όσκαρ, αλλά πιστεύω ότι είναι μια ιδιαίτερα πρωτότυπη ταινία από κάθε άποψη. έχει κάτι ξεχωριστό.

 

Επίσης είδα και το Doubt, το οποίο μου άρεσε αρκετά. Το βρήκα αρκετά ατμοσφαιρικό, για τις ερμηνείες δεν έχω να πω κάτι, μου φαινόντουσαν ο ένας καλύτερος από τον άλλον, και μου άρεσε ιδιαίτερα ο τρόπος που τελειώνει η ταινία:X και που γενικά δεν τείνει να σε κατευθύνει κάπου αλλά σε αφήνει να προβληματιστείς όχι τόσο για τα ίδια τα γεγονότα που περιγράφει αλλά για την ίδια την έννοια της βεβαιότητας και της αμφιβολίας στη ζωή μας. Επίσης σε μερικά σημεία γέλασα και αρκετά. Με όλους, η Μέριλ Στριπ είναι πραγματικά ευφυέστατη αλλά και η Άμυ Άνταμς παίζει με πολλή επιτυχία τη "χαζοβιόλα" - με την καλή έννοια:lol:...

 

 

Συνεχίζει παρόλα αυτά ο αγώνας και μέχρι τα όσκαρ ελπίζω να έχω δει κι άλλες και να έχω μια πιο ολοκληρωμέννη άποψη. Μια απορία έχω όμως. Γιατί στα Σφραγισμένα χείλη η Κέιτ είναι υποψήφια για β γυναικέιου ρόλου;

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα το the strangers , και απλα σας λεω αποφυγετε το μην χασετε το χρονο σας να το δειτε.Καμια πλοκη, εξηγηση κτλ....Η πλοκη περιγραφεται ανετα σε μια σειρα:

 

Φυσικα δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...

 

Sorry... αλλά imo ο Μπένζαμιν είναι απλά gtp... :p

Βαρετή μέχρι αηδίας (3 ώρες), ένα θέμα που απλά δεν υπάρχει -σχεδόν φαντασίας-

Και σε αρκετά σημεία πιστή αντιγραφή Forrest Gump :ninja:

Μια ταινία που σώνει και καλά να πάρει oscar!

Για 13 υποψηφιότητες δεν είναι με τίποτα πάντως!

Προσωπικά το ευχαριστήθηκα που στις Χρυσές Σφαίρες πάτωσε, και του εύχομαι τα "καλύτερα" και στα Oscar :rolleyes:

 

Δε μου αρεσε καθόλου το Μπεντζαμιν Μπατον. Σιγουρα ειναι καλογυρισμενη και προσεγμενη ταινία, αλλά βαρέθηκα υπερβολικά!

Kατα τη γνώμη μου, δικαίως χανει όλα τα σημαντικά βραβεία απ' το Slumdog Millionaire.

 

ουτε κι εμενα μου αρεσε, αλλά συγκινήθηκα παρα πολυ στο τελος που

εγινε παιδι και μετα μωρο και πεθανε στην αγκαλια της

 

 

:)

Το είδα κι εγώ.Πολύ καλή ταινία και φοβερή η Γουινσλετ!Όπως επίσης και το παιδί που έπαιζε,πολύ καλός!Θέλω να διαβάσω και το βιβλίο..

 

Συμφωνω για τα Σφραγισμενα Χειλη, και ο μικρος ηταν εξαιρετικος στην ερμηνεια του! Στην Κεητ Γουινσλετ θεωρω πως δεν ειχαν πετυχει καθολου το γερασμενο look, μου φαινοταν πολυ ψευτικο.

 

ααααχχχ γυναίκες..... :p

 

:lol: Τι να κανουμε, ειμαστε ευαισθητες... (το λεω κι εγω αυτο το "αααχ γυναικες" ή "γκομενες, τι να πεις!" στις φιλες μου για πλακα οταν λενε κατι πολύ "γκομενιστικο")

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τα Σφραγισμενα Χειλη, και ο μικρος ηταν εξαιρετικος στην ερμηνεια του! Στην Κεητ Γουινσλετ θεωρω πως δεν ειχαν πετυχει καθολου το γερασμενο look, μου φαινοταν πολυ ψευτικο.

 

Συμφωνώ. Ενω η Γουινσλετ περπατουσε και ειχε την σταση του σωματος μιας γερασμενης γυναικας, το μακιγιαζ δεν ηταν και πολυ πειστικό.

Link to comment
Share on other sites

kai emena o benjamin den mou arese katholou. Ti klamata mou lete tora ego den exo varethei stin zoi mou pote se tenia toso poli(ee entaksi isos ston arxonta ton daxtilidion 2 na itan xirotera). Oso gia to slumdog einai kali tenia spanizoun oi tenies pou sou afinoun gia toso megalo diastima sinestimata. Alla parola auta eixe ksefigei i tenia apo tin pragamtikotita entelos pio pragmatiki einai mia tenia eksogiinon para auta pou sinevisan sto slumdog(idika me tin poria tis kopelas)
φ=1,6180.......................................................
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...