Jump to content

ADSL ΑΛΛΑ ΤΙ ?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλισπερα κ απο μενα,.

 

Ειμαι χρηστης ΗΟL εδω και 12 χρονια με pstn. Πλεον πιστευω οτι εφτασε το πληρωμα του χρονου να κανω ανανεωση σε 384 ADSL!! βασικη μου προτεραιοτητα ειναι να μη χασω το e-mail μου, αυτο σημαινει οτι μαλλον θα πρεπει να κανω παλι συνδεση με τη HOL. Ομως αν δε συμφαιρει θα κανω με ondsl του ΟΤΕ(χαλαλι το ιμαιλ). Καταρχην θελω να με βοηθησετε σε αυτο το ξεκινιμα καθοτι παντολες μη-γνωστης της νεας παρεχομενης απο greek ISPs τεχνολογιας -παροτι ημουν για σπουδες περσι Αγγλια κ επαιζα με ονομαστικη LAN 10 MBPS K ME AOL-WI-ALN- 60 MBPS. Πραγματικα ειμαστε αιωνες πισω....κ αυτο ποθ με εκνευριζει ειναι οτι ο ΟΤΕ χωνει τι μυτη του παντου. Παρολαυτα παρακαλω πολυ στειλτε μου τις γνωμες σας για το σκηνικο.

 

ΥΣ: Εχω 2 γραμμες ISDN απο οτε για τηλεφωνο, ρωτησα κ βγαινει η HOL πιο φτινη στην αγορα για 8 μηνες-384- με 29,6 ευρω/μηνα, αλλα δεν ειναι ΟΤΕ. Επισης εχω utp καλωδια κ μαλλον θα παω σε λυση plug&play αλλα αυτα σε επομενο κειμενο.

 

Σας ευχαριστω για οποια απαντηση....πως να αρχισω με κουτι-προσφορα η συνδεση π.χ. 8 μηνη???? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι Vivodi και Forthnet είναι οι καλύτερες επιλογές.

Η πρώτη ΑΝ σε καλύπτει με το δικό της δίκτυο είναι μακράν η φθηνότερη επιλογή και πάει πολύ καλά τώρα τελευταία, ενώ η δεύτερη είναι απλά ο καλύτερος ISP και μάλιστα με κόστος κάτω από το μέσο όρο (και σίγουρα αρκετά κάτω από της HOL).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι forthnet και vivodi είναι οι καλύτερες επιλογές.

Η πρώτη ΑΝ σε καλύπτει με το δικό της δίκτυο είναι μακράν η φθηνότερη επιλογή και πάει πολύ καλά τώρα τελευταία, ενώ η δεύτερη είναι απλά ο καλύτερος ISP και μάλιστα με κόστος κάτω από το μέσο όρο (και σίγουρα αρκετά κάτω από της HOL).

 

Αναποδα τα ειπες. Προς στιγμην τρομαξα, νομιζα οτι σαν 2η εννοουσες τη βιβοντι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αναποδα τα ειπες. Προς στιγμην τρομαξα, νομιζα οτι σαν 2η εννοουσες τη βιβοντι :lol:

Έχεις δίκιο, τα διόρθωσα.

 

Α, και με γειά το K750i! :w00t:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ας υποθεσουμε οτι επιλεγω μια απο τις 2 προαναφερθεισες. Ηδη μιλησα με τη vivodi κ μου ειπαν οτι υποστηριζεται διτκυο τους στο νουμερο του σπιτιου μου. Πειτε μου παιδια, τι να προτιμησω οσον αφορα το rooter η το Modem, διαβασα οτι το μοντεμ ειναι μαπα λογω usb θηρας καθως σου καθεται ο υπολογιστεις κ βεβαιως δεν μπορεις να στεισεις δικτυο. Ειναι σωστο να αγορασω μονος rooter κ αν ναι τι τυπους κ μαρκες μου προτεινετε?? Δε ξερω αν αξιζει ομως να επιβαρυνθω με αλλα 50 η 80 ευρω ....

 

Ευχαριστω για οποιο σχολιο...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι πιστος πελατης της HOL τοσα χρονια, και δε κυνηγας να αλλαζεις καθε μηνα, παρε τη 12μηνη συνδεση και θα παρεις αλλους 8 μηνες δωρο. Ετσι αναλογικα σου βγαινει πολυ φτηνα ο μηνας!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ας υποθεσουμε οτι επιλεγω μια απο τις 2 προαναφερθεισες. Ηδη μιλησα με τη vivodi κ μου ειπαν οτι υποστηριζεται διτκυο τους στο νουμερο του σπιτιου μου. Πειτε μου παιδια, τι να προτιμησω οσον αφορα το rooter η το Modem, διαβασα οτι το μοντεμ ειναι μαπα λογω usb θηρας καθως σου καθεται ο υπολογιστεις κ βεβαιως δεν μπορεις να στεισεις δικτυο. Ειναι σωστο να αγορασω μονος rooter κ αν ναι τι τυπους κ μαρκες μου προτεινετε?? Δε ξερω αν αξιζει ομως να επιβαρυνθω με αλλα 50 η 80 ευρω ....

 

Ευχαριστω για οποιο σχολιο...

Htypa enan US Robotics 9105 me 65-70 evro kai eisai OK, anexartita etairias.

Ontws i HOL (an eheis na ta doseis ola apo tora) einai arketa fthini, alla eimai shedon sigouros oti an kaneis etisio symvolaio me forthnet tha einai akoma fthinotero.

Anyway, esy tha epilexeis, analoga me to poso poly hreiazesai i ohi to e-mail. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δε συμφαιρουν τα ετησια γιατι αν γινει μια καλη μειωση τιμων καποια στιγμη εσυ θα τα εχεις σκασει ηδη. θα εχεις προπληρωσει και δε θα καρπωθεις τη μειωση
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλημερα κ παλι,

 

Οντως, παραολο που η ΗΟL με τι νεα προσφορα 6+6 μηνων με 199 ευρω χωρις ΦΠΑ εριξε πολυ τις τιμες παλι ειναι 1 ολοκληρος χρονος προπληρωμενος κ σε 1 χρονο το πιο πιθανο ειναι να τα κλαιω. Αρα συνοψιζοντας:

1. κανω αιτηση στον ΟΤΕ για ADSL -LINE( ποσο στοιχιζει? κ θα πληρωνω καθεμηνα η ενα κοστος στην αρχη κ τελος? Δηλαδη θα πληρωνω παγιο οπως στα κινητα? Τι λετε?

2. Οσον αφορα το Modem ειδα καποια ασυρματα router των 117 ευρω lynksis κ των 99 ευρω jetspeed αν δε κανω λαθος. Οσον αφορα το US Robotics που προτεινε καποιος πλαισιο κ μουλτιραμα δεν εχουν που μπορω να βρω?

Βοηθηστε με παιδια γιατι 10 μερες κ τελος internet....SOS

Link to comment
Share on other sites

Αίτηση στον ΟΤΕ ή στο 134.Τέλος ενεργοποίησης 34,90+19% εφ΄απαξ.Μηνιαίο τέλος 15.90+19% γιά τη γραμμή 384/128.Γιά MODEM/ROUTER USR δες http://www.mgmanager.gr.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου έλεγα να μείνεις με την HOL μιας και αυτή τη στιγμή έχει την καλύτερη προσφορά.

 

200 ευρώ για ένα χρόνο είναι πολύ καλό . Αποκλείεται να ρίξουν τις τιμές τόσο πολύ για να βγεις χαμένος

 

Με απλή αριθμητική πρέπει το κόστος να κατέβει στα 16€ όταν είναι κάπου στα 32 τώρα

 

Οσο για το mail μπες στο yahoo και φτιάξε ένα και μην ξαναμπερδευτείς με mail παρόχου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...