Jump to content

Wi-Fi και κινητά τηλέφωνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

wpa.

Είναι πιο καινούριο και πιο αξιόπιστο από το wep.

Βέβαια εάν κάποιος καταφέρει και "σπάσει" το wep, δε νομίζω να τον σταματήσει το wpa, αλλα τέλος πάντων!

Το wep το σπάω μέσα σε λογικά πλαίσια σε ένα 3 ωρο. (όχι εγώ, το air*****-ng, του Backtrack 2). Θα εκπλαγείτε με τους μικρούς και άθλιος κωδικούς που (ΔΕΝ) βάζουν. Αν έχω αρκετά πακέτα.

το wpa με τίποτα. Είναι αρκετά δυνατό ακόμη. Ειδικά το PSK με έναν μεγάλο ~ 10 γράμματα αλφανουμερικό κωδικό

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Ε61ι και το νεωτερο Ε65 αξιζει τον κοπο λετε?
Link to comment
Share on other sites

Το wep το σπάω μέσα σε λογικά πλαίσια σε ένα 3 ωρο. (όχι εγώ, το air*****-ng, του Backtrack 2). Θα εκπλαγείτε με τους μικρούς και άθλιος κωδικούς που (ΔΕΝ) βάζουν. Αν έχω αρκετά πακέτα.

το wpa με τίποτα. Είναι αρκετά δυνατό ακόμη. Ειδικά το PSK με έναν μεγάλο ~ 10 γράμματα αλφανουμερικό κωδικό

 

Αυτο το προγραμμα το Backtrack 2 που το εγκαθιστας στο κομπιουτερ ή στο κινητο? Δηλαδη οταν βρισκει ενα κλειδωμενο δικτυο με αυτο το προγραμμα μπορω να βρισκω τον κωδικο επιτοπου???

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο, αν ειμαι καπου εξω με το κινητο μου και πιασει ασυρματο δικτυο και συνδεθω, αυτος που εχει το δικτυο το βλεπει αυτο? Και αν το βλεπει του κανει κακο ή δεν τον ενοχλει καθολου, εννοω στην ταχυτητα του κ.τ.λ.???
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο, αν ειμαι καπου εξω με το κινητο μου και πιασει ασυρματο δικτυο και συνδεθω, αυτος που εχει το δικτυο το βλεπει αυτο? Και αν το βλεπει του κανει κακο ή δεν τον ενοχλει καθολου, εννοω στην ταχυτητα του κ.τ.λ.???

 

Εξαρτάται.

Όταν χρησιμοποιώ το Wi-Fi στο Ν95 και ο υπολογιστής είναι ανοικτός,το σήμα χάνεται εντελώς.

Στις περιπτώσεις όμως που ο υπολογιστής είναι κλειστός,μπορώ να πλοηγηθώ στο διαδίκτυο χωρίς πρόβλημα και χωρίς αυτό να γίνεται αντιληπτό.

 

Τα παραπάνω βέβαια ισχύουν μόνο για τον δικό μου router.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο, αν ειμαι καπου εξω με το κινητο μου και πιασει ασυρματο δικτυο και συνδεθω, αυτος που εχει το δικτυο το βλεπει αυτο? Και αν το βλεπει του κανει κακο ή δεν τον ενοχλει καθολου, εννοω στην ταχυτητα του κ.τ.λ.???

Δεν πρόκειται για πρόγραμμα, μιλάμε για διανομή Linux η οποία δημιουργήθηκε για testάρισμα δικτύων και περιέχει patches driver για κάρτες ώστε να υποστηρίζεται πλήρως το capturing πακέτων σε rf-mon λειτουργία. Σε συνδυασμό με το air*****-ng ένα πρόγραμμα που εκμεταλλεύεται την αδυναμία στην αρχή των πακέτων στην WEP κρυπτογράφηση, μπορείς αν κάνεις capturing και έχεις αρκετά πακέτα και ο κωδικός δεν είναι μεγάλος ( συνήθως) να τον βρεις μέσα σε λογικά χρονικά όρια.

Ίσως δεν είναι τόσο απλό να σου το εξηγήσω αλλά γενικά μόνο το WEP πιάνει. Αν το δίκτυο είναι τέτοιο καλώς...

 

Αυτός που έχει το δίκτυο βεβαίως και μπορεί να σε εμποδίσει με πολλούς τρόπους, ακόμη και αν σπάσεις τον κωδικό, αλλά και πάντα μπορεί να σε βλέπει και να σε διώξει, αρκεί να ασχολείται με την συνδεσή του...

Ναι του τρως Bandwidth αλλά αν δεν κατεβάζεις μεγάλο όγκο για κάποιο καιρό μπορεί και να μην σε καταλάβει...

 

Αν χρησιμοποιείς το δίκτυό του από το κινητό σου, δεν του τρως ταχύτητα, στο surfing πρακτικά, δεν θα σε καταλάβει αν δεν είναι σχολαστικός. Αν κατεβάζεις αρχεία τότε ναι. Και πάλι απλά θα σε πετάξει έξω.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ειμαι κατοχος του Ν80, επειδη εχω πορωθει τελειως με το wi-fi μηπως ειναι ευκολο να μου πειτε τι χρειαζεται να κανω για να συνδεθει το Ν80 μου στο ΑDSL moy?Δυστυχως δεν εχω ρουτερ αλλα ενα κανονικο μοντεμ usb?Τι χρειαζεται να αποκτησω?Υπαρχει οικονομικοτερος τροπος απο adsl router?Ευχαρισω:confused: :confused: :confused:
Ν80 rocks!
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοχος του Ν80, επειδη εχω πορωθει τελειως με το wi-fi μηπως ειναι ευκολο να μου πειτε τι χρειαζεται να κανω για να συνδεθει το Ν80 μου στο ΑDSL moy?Δυστυχως δεν εχω ρουτερ αλλα ενα κανονικο μοντεμ usb?Τι χρειαζεται να αποκτησω?Υπαρχει οικονομικοτερος τροπος απο adsl router?Ευχαρισω:confused: :confused: :confused:

Όχι δεν γίνεται να το συνδέσεις με το modem.

Ναι υπάρχει τρόπος πιο φτηνός ( κατά 30 ευρώ φτηνότερος ) αν και δεν τον προτείνω, με την έννοια ότι είναι για περιστασιακή χρήση του wifi από κινητό.

Αγορά μιας ασύρματης κάρτας δικτύου και Bridge λειτουργία με το internet από το modem ( Με την χρήση ενός software AP )

 

Καλύτερα ένα router να ησυχάσεις. Για το άλλο θα σου στείλω pm γιατί είμαι πιεσμένος από κλινικές αυτή την στιγμή.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μια βοήθεια αν ειναι δυνατόν

Υπάρχει κάποιο κινητό που με συνδεση wi fi να συνδεθει στο internet και μέσω poipdiscaunt π.χ. και να πραγματοποιήσει κλήσεις δωρεάν ?

 

Ευχαριστώ

sv2qo

www.textiles.com.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μια βοήθεια αν ειναι δυνατόν

Υπάρχει κάποιο κινητό που με συνδεση wi fi να συνδεθει στο internet και μέσω poipdiscaunt π.χ. και να πραγματοποιήσει κλήσεις δωρεάν ?

 

Ευχαριστώ

sv2qo

Κοίτα υπάρχουν ορισμένα νέα κινητά της Nokia, μου διαφεύγουν, δεν ξέρω αν ήρθαν στην Ελλάδα που μπορούν να εκμεταλλευτούν οποιοδήποτε wifi ή wan κατευθείαν με αυτόματη μετάβαση από το GSM. Αν ρωτάς για πρόγραμμα σε κινητό, μάλλον ρίξε μια ματιά στην Nokia στα S60 3rd κατηγορία.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μια βοήθεια αν ειναι δυνατόν

Υπάρχει κάποιο κινητό που με συνδεση wi fi να συνδεθει στο internet και μέσω poipdiscaunt π.χ. και να πραγματοποιήσει κλήσεις δωρεάν ?

 

Ευχαριστώ

sv2qo

 

Ναι,μέσω Voip μπορώ να πραγματοποιήσω τηλεφωνικές κλήσεις εντελώς δωρεάν με το Ν95. Είναι απίστευτα χρήσιμη η συγκεκριμένη υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια, ελπιζω το ν 95 να το βρω σύντομα και να μη θέλει μια περιουσία η αγορα του

Φιλικα

sv2qo

www.textiles.com.gr
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τον κοπο για πλοηγηση με το Ε65 ή με καποιο απο τα γνωστα οπως το Ε61 παιδια?
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τον κοπο για πλοηγηση με το Ε65 ή με καποιο απο τα γνωστα οπως το Ε61 παιδια?

 

Η οθόνη του Ε61 έχει μεγάλο μέγεθος (2,8 ίντσες) και είναι επομένως κατάλληλη για πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Μια ερωτηση. Με το Nokia N80 βρισκω καποιο ξεκλειδωτο ασυρματο δικτυο. Πως γινεται να συνδεθω μαζι του? και να σερφαρω η και να κανω download απο το φορητο μου?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Με το Nokia N80 βρισκω καποιο ξεκλειδωτο ασυρματο δικτυο. Πως γινεται να συνδεθω μαζι του? και να σερφαρω η και να κανω download απο το φορητο μου?

 

Απλώς επιλέγεις να χρησιμοποιείς το δίκτυο,τίποτα παραπάνω.Είναι απλούστατη η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ζητάω συγνώμη αρχικώς γιατί θα επακολουθήσει ένα κάπως μεγάλο μήνυμα.

Έχω ένα Α701-δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ ούτε στο ανάλογο forum.

Αγόρασα αυτήν την κάρτα wifi

http://www.psiloritis.gr/card.gif

 

Έχω κάνει λοιπόν τα εξής:

1. Με την εισαγωγή της κάρτας και της εγκατάστασή της, πηγαίνω στην ασύρματη διαχείριση και μαζί με το τηλέφωνο και το bluetooth, μου βγάζει τώρα και το wifi.

2. Μενού=>ρυθμίσεις wifi= > ασύρματο=>προσθήκη νέου, μου βγάζει το όνομα του ασύρματου που παίρνει από το το linksys modem router.

3. Πατάω πάνω στο όνομα και μου βγάζει

(Γενικά)

ονομα δικτύου:τάδε

Σύνδεση με: internet ή εργασία. επιλέγω Internet

Η συσκευή συνδέεται σε συσκευή ad-hoc, το έχω τσεκαρισμένο

(Κλειδί δικτύου)

Έλεγχος ταυτοτ.: έχω επιλέξει WPA-Κανένα

Κρυπτογρ. δεδομ: TKIP

(οι άλλες επιλογές είναι κοινόχρηστο/WEP)

Κλειδί δικτύου: βάζω αυτό που βλέπω όταν μπαίνω μέσα στο 192.168.1...... στο ανάλογο κεφάλαιο.

4. Μενού=>ρυθμίσεις wifi= > προσαρμογείς

Η κάρτα δικτύου συνδέεται με: internet ή εργασία. επιλέγω εργασία

Προσαρμογέας για αλλαγή ρυθμίσεων:βάζω το όνομα της κάρτας(Spectec WLAN-11r adapter)

5. Μου ζητάει διεύθυνση ΙΡ ή να τον αφήσω να πάρει του διακομιστή. κάνω το δεύτερο.

6. Τελειώνει αυτή η ιστορία και στο Today μου δείχνει

COSMOTE

Wi-Fi: Σύνδεση

Ωραία μέχρι εδώ.

Επίσης να αναφέρω ότι στο ρυθμίσεις=>συνδέσεις=> συνδέσεις του τηλεφώνου, δεν έχω κάνει κάτι και δείχνει:

Το δίκτυο εργασίας μου μαζί με τις διάφορες προσθήκες μου μπορούμε να κάνουμε ή να διαχειριστούμε.

 

Γιατί όταν πάω να συνδεθώ στο exlorer μου λέει δεν είναι είναι δυνατή η σύνδεση.

Μήπως κανείς γνωρίζει πως θα συνεχίσω;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω συγνώμη αρχικώς γιατί θα επακολουθήσει ένα κάπως μεγάλο μήνυμα.

Έχω ένα Α701-δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ ούτε στο ανάλογο forum.

Αγόρασα αυτήν την κάρτα wifi

http://www.psiloritis.gr/card.gif

 

Έχω κάνει λοιπόν τα εξής:

1. Με την εισαγωγή της κάρτας και της εγκατάστασή της, πηγαίνω στην ασύρματη διαχείριση και μαζί με το τηλέφωνο και το bluetooth, μου βγάζει τώρα και το wifi.

2. Μενού=>ρυθμίσεις wifi= > ασύρματο=>προσθήκη νέου, μου βγάζει το όνομα του ασύρματου που παίρνει από το το linksys modem router.

3. Πατάω πάνω στο όνομα και μου βγάζει

(Γενικά)

ονομα δικτύου:τάδε

Σύνδεση με: internet ή εργασία. επιλέγω Internet

Η συσκευή συνδέεται σε συσκευή ad-hoc, το έχω τσεκαρισμένο

(Κλειδί δικτύου)

Έλεγχος ταυτοτ.: έχω επιλέξει WPA-Κανένα

Κρυπτογρ. δεδομ: TKIP

(οι άλλες επιλογές είναι κοινόχρηστο/WEP)

Κλειδί δικτύου: βάζω αυτό που βλέπω όταν μπαίνω μέσα στο 192.168.1...... στο ανάλογο κεφάλαιο.

4. Μενού=>ρυθμίσεις wifi= > προσαρμογείς

Η κάρτα δικτύου συνδέεται με: internet ή εργασία. επιλέγω εργασία

Προσαρμογέας για αλλαγή ρυθμίσεων:βάζω το όνομα της κάρτας(Spectec WLAN-11r adapter)

5. Μου ζητάει διεύθυνση ΙΡ ή να τον αφήσω να πάρει του διακομιστή. κάνω το δεύτερο.

6. Τελειώνει αυτή η ιστορία και στο Today μου δείχνει

COSMOTE

Wi-Fi: Σύνδεση

Ωραία μέχρι εδώ.

Επίσης να αναφέρω ότι στο ρυθμίσεις=>συνδέσεις=> συνδέσεις του τηλεφώνου, δεν έχω κάνει κάτι και δείχνει:

Το δίκτυο εργασίας μου μαζί με τις διάφορες προσθήκες μου μπορούμε να κάνουμε ή να διαχειριστούμε.

 

Γιατί όταν πάω να συνδεθώ στο exlorer μου λέει δεν είναι είναι δυνατή η σύνδεση.

Μήπως κανείς γνωρίζει πως θα συνεχίσω;

 

Όλα όσα μαύρισα χρειάζονται αλλαγή.

Όχι ad-hoc αλλά ΑP ή infastracture

Άλλο το κλειδί δικτύου και άλλος ο κωδικός για τις ρυθμίσεις του linksys

Συνδέσου με Internet

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα μαύρισα χρειάζονται αλλαγή.

Όχι ad-hoc αλλά ΑP ή infastracture

Άλλο το κλειδί δικτύου και άλλος ο κωδικός για τις ρυθμίσεις του linksys

Συνδέσου με Internet

 

:lol: Θερμές (σαν τον καύσωνα) ευχαριστίες!!!

Πάνω που είχα αρχίσει να απογοητεύομαι.:lol:

 

Βέβαια όσον αφορά το κλειδί, όντως δεν είναι αυτό που μπαίνω στις ρυθμίσεις του modem router(admin, ****), αλλά αυτό που βλέπω στις ρυθμίσεις wireless security. Έχω επιλέξει :

Security Mode: WEP

Default Transmit Key:1

WEP Encryption: 64 bits 10 hex digits

Passphrase: admin

Key 1: 10ψήφιος κωδικός με γράμματα και αριθμούς

 

Χωρίς το key 1 δεν μπορώ να συνδεθώ. Δοκίμασα να κάνω αυτόματη επιλογή κλειδιού, αλλά δεν με συνδέει. Άρα για να συνδεθώ με ένα άγνωστο Η/Υ ή ένα free hot spot πρέπει πάντα να γνωρίζω αυτό το κλειδί; Νομίζω ότι δεν είναι εφικτό. Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που λες το κλειδί που πρέπει να δώσεις είναι "admin"

Δοκίμασε να το βγάλεις το WEP-κλειδί και δες αν μπαίνει. Αν ναι, τότε απλά είχες λάθος το κλειδί.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που λες το κλειδί που πρέπει να δώσεις είναι "admin"

Δοκίμασε να το βγάλεις το WEP-κλειδί και δες αν μπαίνει. Αν ναι, τότε απλά είχες λάθος το κλειδί.

Απλά θα πρέπει το ασύρματο δίκτυο να είναι ελεύθερο, δηλαδή να μην έχει καμιά ταυτότητα ασφαλείας(WEP κτλ). Να είνα το security disabled. Οπότε δίνεις ταυτότητα κοινόχρηστη και αυτόματο κλειδί και συνδέεσαι κανονικά. Φτάνει ξέρεις το όνομα του δικτύου και σ' αυτό βοηθάει κάποιο wifi searcher.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΩΣΤΕ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΙΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ πόρωση το wifi. Σήμερα είχα πάει σε ένα Seven αυτόματο μηχάνημα και ο τύπος που κάθεται εκεί στο pc είχε wifi router.

 

Σκέφτομαι... λές να την βγάζω έξω απο τα seven?? και να σερφάρω??? :p:p

 

Ψάχνω για wifi Και μου τον βρίσκει!!!

 

Δυστυχώς όμως μετά μου ζήτησε κωδικό και φυσικά δεν τον ήξερα.

Τι περίμενα δλδ??

 

χαχααχα

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θέλω να κάνω δύο βασικές ερωτήσεις σχετικά με το WI-FI που ενσωματώνουν κάποια κινητά τηλεφώνα.

Σε τι ακριβώς χρησιμεύει η ενσωμάτωσή του σε αυτά;Ποιες είναι οι κύριες διαφορές του με το ;

 

epeisis to wi-fi exei megaliteri taxitita kai emveleia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σπίτι μου δεν έχω βάλει WiFi ακόμη άλλα κάποιος καλός γείτονας προνόησε και έχει linksys router ξεκλείδωτο, οπότε όταν είμαι στην αυλή ή στο μπαλκόνι, σερφάρω ανενόχλητος και με πολύ καλές ταχύτητες.

Η ερώτηση είναι: όταν εγώ συνδέομαι σε αυτό ή σε οποιοδήποτε άλλο wifi network ο χειριστής του υπολογιστή με το wifi router με βλέπει? Δηλαδή βλέπει πως κάποια συσκευή Ν95 είναι συνδεδεμένη?

Ρωτάω γιατί αν με βλέπει να μη το ξεφτυλίσω και το κλειδώσει.

Άλλωστε δεν θέλω να του κάνω κακό (δεν ξέρω αν γίνεται κιόλας) στο myphone κάνω κανα refresh να δω αν έχουμε κανα νέο για τα κινητούλια μας:D

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...